Światłowód z IPTV - nic lepszego do domu nie znajdziecie

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Często doradzamy naszym czytelnikom jaką ofertę powinni wybrać, aby byli ze swojej decyzji zadowoleni przez cały okres umowy. Produktów i usług jest coraz więcej. Wybór coraz bardziej się komplikuje. Często zastanawiamy się nad tym, czy nie warto z jakieś usługi zrezygnować lub wybrać innej, tańszej lub po prostu lepszej, czyli np. szybszej, stabilniejszej. Bez wątpienia na naszym rynku jest też duża część klientów, którzy przy swoich wyborach kierują się niemal wyłącznie ceną. Ale rośnie także segment, któremu zależy na najnowocześniejszych rozwiązaniach o odpowiedniej, najwyższej jakości. Oto nasza propozycja dla osób, które zastanawiają się nad internetem i ofertą telewizyjną do swojego domu, ale chcą wybrać najbardziej zaawansowaną propozycję.

Internet mobilny czy stacjonarny – to zależy, ale światłowodu nic nie przebije

To jaki rodzaj internetu (łącza) wybierzemy w dużym stopniu powinno zależeć od tego do jakiej grupy klientów należymy, a bardziej do jakiej grupy należy nasze całe gospodarstwo domowe. Gdy członkowie naszej rodziny korzystają z internetu rzadziej to najlepszym wyborem będzie mobilny router z dostępem do szybkiej sieci LTE. Jego dodatkową zaletą jest to, że nawet gdy w weekend wyjedziemy na działkę, a w wakacje nad morze to nadal nasz router może nam towarzyszyć. Gdy od internetu wymagamy naprawdę dużo (czyli po prostu członkowie naszej rodziny cały czas szaleją w internecie) to warto pomyśleć o migracji do technologii światłowodowej. Technologia fiber, czyli światłowód, ma jedną podstawową przewagę – nic lepszego od niego nie ma teraz na rynku i nie zapowiada się, że w najbliższej przyszłości się pojawi. Już teraz operatorzy oferują nam download 1 Gbps, a nawet 10 Gbps nie będzie dla światłowodu w przyszłości żadnym problemem. Gdy jednak to dla nas zbyt słaby argument to poniżej jest kilka kolejnych, które powinny nas ostatecznie przekonać do wyboru oferty światłowodowej.

Dlaczego światłowód?

Seriale

Wśród najbardziej wymagającej grupy klientów seriale są teraz supermodne. Oglądanie kolejnych odcinków konsumuje ogromne ilości danych. Niektóre filmy są już dostępne w jakości 4K. Gdy w naszym domu 2-3 osoby wpadną na pomysł oglądania różnych seriali w tym samym momencie to okaże się, że łącze światłowodowe jest w stanie obsłużyć taki „traffic” bez najmniejszego problemu, a Netflix, HBO Go, IPLA, TVP VOD to podobno przyszłość nowoczesnej telewizji.

Gracze

Światłowód dla graczy to niemal Święty Grall. Legendarne niskie opóźnienia (pingi) i transfery dochodzące „po kablu” do 1 Gbps. Graczy nie trzeba na światłowód namawiać. Lepszej technologii do grania online po prostu nie ma. Do tego dochodzi szybkie pobieranie gier i ich aktualizacji. Te instalacje to pliki o wielkości kilkudziesięciu GB.

Połączenia wideo

Polacy coraz częściej zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Przenosimy się do dużych miast, nasze dzieci studiują zagranicą, a nasi rodzice chcą mieć z nami stały kontakt. Połączenia wideo pozwalają nam utrzymać bliski i częsty kontakt z najbliższymi nam osobami, które są od nas często oddalone od kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów. Oczywiście da się rozmawiać na wideo nawet przez smartfona, ale żeby obraz był dobrej jakości, a połączenie nie było zrywane to potrzebujemy stabilnego łącza o odpowiedniej prędkości. Wówczas nawet wyświetlanie obrazu wideo z telekonferencji na ogromnym ekranie w salonie  nie będzie żadnym problemem.

Telewizja internetowa

Telewizja już od dawna przenosi się powoli do internetu. Dzięki temu oprócz lepszej jakości obrazu mamy także dostęp do nowych usług. Zatrzymanie filmu w dowolnym momencie lub jego start z opóźnieniem nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście im wyższa jakość obrazu tym lepszego łącza potrzebujemy. Jakość transmisji wpływa też oczywiście na szybkość przełączania kanałów. Transmisja obrazu telewizyjnego to także ogromne ilości przesyłanych danych – o żadnych mobilnych limitach nie może być mowy – musimy mieć dobre, stałe łącze. Jeśli nie chcemy żadnych kompromisów to wybierzmy światłowód.

Telewizja? – kablowa, satelitarna czy najnowsza IPTV?

Analogiczną sytuacją do światłowodu na rynku płatnej telewizji pełni IPTV. To po prostu przeniesienie telewizji do internetu i nie ma żadnej nowszej, lepszej technologii. O tym się mówiło od wielu lat i to się powoli dzieje. IPTV możemy już kupić w Polsce. Od paru tygodni możemy też kupić dedykowany dekoder IPTV Cyfrowego Polsatu. Różni się od wcześniej dostępnych urządzeń tym, że możemy go przenosić i podłączać do sieci innych dostawców. Na razie dekoder może działać w Netii, w sieci Orange i oczywiście na łączach stacjonarnych Plusa.

Gdy zdecydujemy się na IPTV Cyfrowego Polsatu to otrzymamy do dyspozycji dekoder EVOBOX IP. Mieliśmy okazję go już testować i lista jego zalet jest naprawdę imponująca, a pamiętajmy, że jest to pierwszy dekoder tego typu na polskim rynku.

Główne zalety dekodera EVOBOX IP Cyfrowego Polsatu:

 • Super szybkie działanie
 • „Mobilność” usługi – dekoder możemy podłączać w różnych lokalizacjach
 • Niewielkie rozmiary obudowy i niska waga (231g)
 • Brak konieczności wiązania się z jednym operatorem na wszystkie usługi
 • Super bogata oferta programowa
 • Dostawca usług z dużym doświadczeniem
 • Obsługa plików wideo, muzyki i zdjęć z DLNA i dysków zewnętrznych USB (nie testowaliśmy)
 • Czytelny i ładny interfejs
 • Informacje o płatnościach w dekoderze (Strefa abonenta)
 • CatchUP TV – część programów dostępna do 7 dni od ich emisji
 • reStart – wystartowanie programu po rozpoczęciu (do 3 godzin)
 • przewijanie programów do 3h
 • obsługa dźwięku Dolby Digital (dźwięk przestrzenny) lub stereo
 • gniazdo USB
 • opcja podłączenia do internetu przez WiFi i kabel sieciowy
 • jakość obrazu kanałów HD bardzo dobra
 • dostęp do stacji radiowych – bardzo długa lista
 • dostęp do VOD Cyfrowego Polsatu
 • dostęp do VOD HBO GO
 • działanie w sieci mobilnej Plus (nie testowaliśmy)
 • niezbyt duże wymagania pasma (8 Mbps)

Z pełnym testem tego dekodera możecie zapoznać się tutaj.

Oczywiście część Czytelników trafnie zauważy, że na rynku są już boxy TV z systemem Android TV, które też mają być dekoderami internetowej telewizji. Warto jednak podkreślić – jeśli zależy nam na jakości obrazu, szybkości przełączania kanałów, rozbudowanym programie, a przede wszystkim pełnej liście dostępnych kanałów telewizyjnych to rozwiązanie Cyfrowego Polsatu naprawdę miażdży konkurencję. Dekodery z Androidem wygrywają tylko tym, że można na nich instalować aplikacje znane z naszych smartfonów, ale jako urządzenia do oglądania „prawdziwej” telewizji mają jeszcze bardzo długą drogę do pokonania.

Ceny – jest specjalny rabat plus mobilny bonus

Nawet, gdy naszym priorytetem jest jakość usług, to raczej nikt z nas nie chce za nie przepłacać. W dobie ostrej rynkowej konkurencji operatorzy nie mogą z nas zdzierać. W ofercie Grupy Cyfrowy Polsat oferta rabatów jest oparta o stosunkowo prosty program smartDOM. Jest jednak jeszcze jeden dodatkowy bonus – w cenie światłowodu od Plusa otrzymujemy kartę SIM z ofertą mobilnego internetu LTE.

Za światłowód 1 Gbps z kartą SIM do internetu mobilnego z pakietem 5GB –zapłacimy 100 zł. Pakiet mobilny można okresowo zwiększyć do 100GB za dodatkową opłatą 50 zł na przykład wtedy, gdy wyjeżdżamy z rodziną na wakacje.

Cennik IPTV jest analogiczny do cen pakietów satelitarnych (prostota jest zaletą). W podstawowej ofercie mamy 4 pakiety uniwersalne, które oferują nam 70, 73, 138 i 144 kanałów. Oferta pakietów sportowych to 75, 143 i 152 kanały. Koszty abonamentu zaczynają się od 20 zł za miesiąc do 120 zł za miesiąc (przed uwzględnieniem rabatu smartDOM). Umowę musimy podpisać na 2 lata, ale w ramach promocji nie będziemy płacili za pierwsze 3 miesiące korzystania z IPTV.

HFC też ma 1 Gbps

Gdy w naszej okolicy sieć światłowodowa nie jest jeszcze dostępna to może się okazać, że jeszcze nic straconego. Grupa CP oferuje także najwyższe prędkości w swojej sieci wybudowanej w technologii HFC. Do naszej klatki lub budynku dochodzi światłowód, a do mieszkań internet jest rozprowadzony kablami koncentrycznymi, które znamy z kablówek. Ta hybryda światłowodu i kabla koncentrycznego pozwala na bezproblemowe pobieranie danych z prędkością do 1 Gbps.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: