Światłowody w naszym regionie bardzo szybko gonią Europę Zachodnią

Newsy
Opinie: 0
Światłowody w naszym regionie bardzo szybko gonią Europę Zachodnią

Wprowadzanie światłowodów w Europie Środkowej postępuje stabilnie w ciągu ostatniego roku, również na rynkach, które wcześniej wykazywały opóźnienia. Wdrożenie światłowodów na kilku rynkach Europy Środkowej w 2021 r. pozostawało jednak w tyle za zachodnimi sąsiadami: na przykład Polska miała zasięg FTTH poniżej 50% pod koniec 2021 r., znacznie za Francją (67%), Hiszpanią (89%) czy Portugalią (87%). We wrześniu 2021 r. Czechy miały 36% zasięgu FTTH, również znacznie poniżej średniej europejskiej wynoszącej 59%.

Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat rynek FTTH w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) stabilnie rośnie, napędzany inicjatywami rządowymi, inwestycjami prywatnymi i zwiększonym zapotrzebowaniem na szybki dostęp do Internetu. W krajach takich jak Słowenia, Bułgaria czy Gruzja liczba lokali światłowodowych stanowi już 80% ogólnej liczby gospodarstw domowych. W Rumunii czy na Słowacji wskaźnik ten przekracza nawet 100% ze względu na dublowanie się instalacji. Jednocześnie w całym regionie wciąż pozostaje znaczna liczba łączy do wybudowania.

Niemniej jednak wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej odnotowało znaczny wzrost zasięgu światłowodów w 2022 r. Polska (+31%), Serbia (+26%) czy Łotwa (+19%) odnotowały najszybszy roczny wzrost liczby obsługiwanych obiektów. Rynek światłowodowy w Czechach odnotował najszybszy wzrost z 69% udziałem w 2022 r., osiągając obecnie łącznie 2,6 miliona podłączonych lokali. Co powoduje różnice pod względem szybkości wdrażania w regionie?

Opóźnienia w wdrażaniu sieci światłowodowych w niektórych krajach są spowodowane różnymi czynnikami. Należy wymienić złe zarządzanie budżetem, nieprzygotowane przetargi, opóźnienia w dostawach sprzętu wynikające z kolejnych lockdownów oraz wpływ pandemii na branżę. Ponadto w niektórych krajach powolne tempo uzyskiwania pozwoleń na budowę również przyczynia się do opóźnień we wdrażaniu sieci światłowodowych.

W Rumunii natomiast liczba lokali, które są podłączone do infrastruktury, statystycznie przekracza już całkowitą liczbę gospodarstw domowych. Rozwój rumuńskich sieci światłowodowych rozpoczął się na początku XXI wieku z silnym zaangażowaniem władz lokalnych, które inwestowały w ten sektor w celu rozszerzenia zasięgu na obszary wiejskie i małe miasta, gdzie dostęp do Internetu był wcześniej ograniczony lub nieistniejący. Wysoki poziom zasięgu światłowodów w Rumunii wynika również z wielu prywatnych inicjatyw, które rozwijały sieci we własnych dzielnicach.

FTTH

FTTH

FTTH

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: