Point Topic podał swoje estymacje dotyczące stacjonarnego internetu na świecie na koniec II kw. 2022 r. Według danych tej firmy liczba łączy broadband urosła o 1.34% do 1.32 mld. 13 państw na świecie zgłosiło spadek liczby łączy stacjonarnych – dotyczy to rynków rozwijających się, gdzie dominuje dostęp mobilny.
Wzrost liczby użytkowników stacjonarnego internetu był najniższy od 6 kwartałów. Powodem jest trwający światowy kryzys ekonomiczny.
Według Point Topic udział FTTH w całym rynku fix broadband rośnie i na koniec II kw. przekroczył 59%. ADSL spadł do 9.6%. Przez rok liczba łączy FTTH urosła o ponad 13%, a liczba łączy miedzianych spadła o 9.5%.
Region Europy Wschodniej cierpi, bo spadał liczba łączy na Ukrainie.
VDSL nadal rośnie na 17 rynkach. Ta technologia jest bardzo popularna w Grecji, Czechach, Niemczech oraz we Włoszech.
Lista TOP10 państw z największą liczbą łączy niemal się nie zmienia. Numerem 1 są Chiny, gdzie liczba stacjonarnych łączy przekracza 0.5 mld. Chiny mają także 0.9 mld użytkowników technologii 5G, a 5G jest dostępne dla 65% populacji tego kraju.
Polska „załapała” się na listę TOP15 krajów z największą dynamiką wzrostu liczby łączy FTTH. Najszybciej FTTH rośnie w Indiach (15%) – w Polsce ten wskaźnik wynosi 5.5% i jest wyższy niż we Francji. Liczbowo liderem przyłączeń FTTH są Chiny (prawie 12 mln w kwartał). Żaden inny kraj nie połączył w kwartał nawet 1 mln.