Huawei testuje system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej

Newsy
Opinie: 0
Huawei wdraża system Nature Guardian w polskiej Puszczy Białowieskiej, aby chronić bioróżnorodność

Białowieski Park Narodowy, Rainforest Connection (RFCx) i Huawei testują system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej.

Rozwiązanie zainstalowane na terenie puszczy składa się z 70 urządzeń offline o nazwie AudioMoth Edge oraz 3 urządzeń Guardian, które tworzą system czujników akustycznych rejestrujących odgłosy przyrody, w tym wokalizacje różnych gatunków. Zebrane dane są następnie przesyłane do chmury w celu analizy przez sztuczną inteligencję.

Urządzenia AudioMoth Edge wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne, jak i ultradźwiękowe, które są automatycznie zapisywane na kartach SD w formie nieskompresowanej. Trzy urządzenia Guardian, zasilane energią słoneczną, mają wbudowane mikro-odbiorniki i anteny do przesyłania plików audio do chmury za pośrednictwem sieci komórkowej, co pozwala na monitorowanie aktywności dzikich zwierząt w czasie rzeczywistym.

Zespół ekspertów - biologów eko-akustycznych z Rainforest Connection i specjalistów z Białowieskiego Parku Narodowego na koniec projektu opracuje raport analizujący bioróżnorodność na tym terenie. Wyciągnięte wnioski i spostrzeżenia zostaną wykorzystane do zaprojektowania skutecznych i precyzyjnych działań ochronnych rzadkich gatunków, które występują na terenie puszczy.

Projekt na razie ma działać przez rok. Huawei deklaruje, że system nie nagrywa ludzi odwiedzających puszczę.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: