System TETRA według różnych zapowiedzi już kilkanaście lat temu miał stać się podstawowym systemem łączności Policji w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Z różnych przyczyn nie udawało się sfinalizować realizacji tego projektu a kolejno ogłaszane przetargi były unieważniane.
Obecnie wyłonionemu oferentowi udzielono zamówienia na podstawie art. 67 ust.1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych.
System łączności radiowej stanowi w Policji podstawową platformę komunikacji w czasie realizacji zadań od rutynowych działań patrolowo-interwencyjnych po obsługę zabezpieczeń w przypadku wystąpienia katastrof lub aktów terrorystycznych. Działanie w takich warunkach wymaga posiadania systemu łączności, który będzie oferował najwyższą jakość usług, w tym m.in. ochronę korespondencji zarówno przed podsłuchem, jak i możliwością zakłócania oraz możliwość współpracy różnych służb zaangażowanych w zdarzenie.
Jest to zaawansowany system, pozwalający na prowadzenie bezpiecznych korespondencji. Zaawansowane mechanizmy szyfrowania chronią treści w nim przekazywane przed nieuprawnionym podsłuchem. Nawet w przypadku próby korzystania z oryginalnego radiotelefonu, nieuprawniony użytkownik nie ma dostępu do korespondencji. Dzięki swojej elastyczności system TETRA oferuje również niedostępne w mniej zaawansowanych rozwiązaniach możliwości współpracy różnych służb.
HISTORYCZNE WYDARZENIE DLA POLSKIEJ POLICJI
— Polska Policja (@PolskaPolicja) September 18, 2019
Po wielu latach starań @PolskaPolicja rozpoczyna realizację strategicznego i ważnego dla bezpieczeństwa państwa projektu modernizacji policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich.
https://t.co/GhTDVHbl1a pic.twitter.com/fGKEA1HXwg