Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Szeptel S.A. zawarło z Telbankiem porozumienie o współpracy gospodarczej i technicznej, która dotyczyć będzie wspólnego świadczenia usług telekomunikacyjnych.
"Umowa odnosi się do wykorzystania wspólnych zasobów infrastruktury telekomunikacyjnej, jakie obie firmy posiadają i rozbudowują" - głosi piątkowy komunikat Szeptela.
Szeptel podał, że porozumienie ma na celu zwiększenie potencjału sieciowego i usługowego obu partnerów, efektywności funkcjonowania na rynku oraz usprawnienia wspólnie podejmowanych przedsięwzięć.
"Przedmiotem umowy jest określenie zasad współpracy, ustalenie punktów styku swoich własnych sieci telekomunikacyjnych oraz sukcesywne rozbudowanie sieci obu firm" - podano.
Wcześniej Szeptel zamierzał kupić pakiet akcji Telbanku, który zajmuje się obsługą telekomunikacyjną całego sektora bankowego. Plany Szeptela zakładały połączeni sił obu spółek przy budowie i rozbudowie sieci światłowodowej.
Szeptel, który według informacji byłego prezes posiadał pod koniec lipca 2001 roku około 21% akcji Telbanku, w październiku próbował kupić od Pekao SA kolejne 7,11%. Jednak na tę transakcję nie zgodziła się rada nadzorcza Telbanku. Ostatecznie w połowie grudnia Szeptel sprzedał BGŻ prawa do kupna 13,8% akcji.
Największym akcjonariuszem Telbanku jest Narodowy Bank Polski (NBP), którego udział wynosi 60%. Jednak zgodnie z ustawą o NBP, musi się on wycofać z tej inwestycji do końca 2002 roku.