W celu przeprowadzenia testu, Telekom zamontował na dachu budynku antenę 6 GHz. Dodatkowo zamontowano antenę, która jest już obecnie używana w standardzie komunikacji mobilnej 5G i pracuje w paśmie częstotliwości 3,6 GHz.
Podczas pomiarów w odległości około 100 metrów od stacji zmierzono prędkość na poziomie 12 gigabitów na sekundę z niewielkimi wahaniami. Najwyższa wartość wyniosła 12,3 gigabita na sekundę.
Aby osiągnąć ten rekord, połączono dwa strumienie danych 5G - z widma 6 GHz i widma 3,6 GHz. Sam pomiar w paśmie 6 GHz wyniósł już 11 gigabitów na sekundę. W przypadku widma 3,6 GHz było to około 1 gigabita.
W ramach zwykłej modernizacji sieci, pasmo 6 GHz mogłoby zostać dodatkowo uruchomione w przyszłości na stacjach operatorów. Przyszłe modele smartfonów będą mogły korzystać z tego pasma w ramach agregacji z częstotliwościami 5G.
Częstotliwości 6 GHz mają wadę – sprawnie działają w pobliżu stacji bazowej w zakresie do kilkuset metrów. Są one szczególnie odpowiednie do użytku w obszarach śródmiejskich, ponieważ istnieje tam już gęsta sieć antenowa.
W Alzey Telekom (T-Mobile) przetestował 400 MHz w zakresie 6,425-7,125 MHz. Pierwsze testy z częstotliwością 6 GHz odbyły się już w Bonn w październiku 2022 roku.