Jak dać drugie życie smartfonom, chronić środowisko i jeszcze na tym zaoszczędzić?

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Jak dać drugie życie smartfonom, chronić środowisko i jeszcze na tym zaoszczędzić?

Dobrze jest tak korzystać z różnych urządzeń, w tym także ze smartfonów, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Każdy może się przyczynić do wprowadzenia w życie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Można niepotrzebne już telefony przynieść do salonów Orange, aby je przekazać do recyklingu albo je odsprzedać operatorowi.

Smartfony (jeśli tylko się włączają) można odsprzedać w salonie Orange.  Wyceny (zależy ona od stanu technicznego) dokona sprzedawca na miejscu w salonie. W zamian klient otrzymuje bon do wykorzystania na np. zakup akcesoriów lub zakup nowego smartfona. Bon można zrealizować w każdym salonie Orange w ciągu 60 dni od daty jego otrzymania.

Smartfon to dziś bez wątpienia najpopularniejsze osobiste urządzenie elektroniczne. Wielu użytkowników wymienia telefon na nowy co dwa lata, a nawet częściej.  Jest wiele powodów, by smartfony zmieniać dość często. To nowe funkcje, zmiany mody, a także po prostu ich codziennie zużycie. Ale są także powody, by korzystać z niego dłużej np. korzyści dla planety a co za tym idzie nas samych.

Smartfony zawierają w sobie wiele substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także zdrowia człowieka, takich jak: ołów, kadm czy rtęć. Niektóre można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu.

Dla Orange Polska, odpowiedzialność za klimat staje się coraz ważniejsza. Operator ułatwiając klientom recykling telefonów pomaga zminimalizować ilości elektrośmieci.

Skupowane smartfony są odnawiane i trafiają do dalszej odsprzedaży. Proces ten realizuje partner Orange, firma Greenfone.

Oczywiście nie wszystkie smartfony nadają się do takiego “odnowienia”, bo np. nie działają. W takim przypadku operator przyjmuje je do recyklingu. W każdym salonie Orange udostępnia pojemnik na zużyte telefony. To także ważne działanie, bo w ten sposób każdy może przyczynić się do działań budowania gospodarki o tzw. obiegu zamkniętym - poprzez recykling i ponowne wykorzystanie komponentów redukowana jest liczba odpadów.

Inną inicjatywą Orange związaną ze smartfonami jest wprowadzenie do oferty telefonów “odnowionych”, do których zakupu operator zachęca swoich klientów. W ofercie Orange wybrane smartfony są tańsze nawet o 60 proc. Co ważne “odnowiony” nie oznacza, że jest to telefon stary i używany. Są to najczęściej całkowicie nowe smartfony, których jedynie opakowanie zostało uszkodzone. Zwykle są to telefony, które np. klienci kupili przez internet i w ciągu 14 dni zwrócili. Operator nie może takiego sprzętu sprzedać ponownie jako nowego, choć zazwyczaj jest to telefon bez żadnych uszkodzeń.

Proces odnawiania, tj. doprowadzenia do stanu „jak nowy” prowadzony jest przez wyspecjalizowaną firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty producentów.

Telefony odnowione w Orange przechodzą dwie bardzo dokładne ekspertyzy techniczne. Pierwsza polega na określeniu stanu aparatu poddawanego odnowieniu. Druga to kontrola jakościowa i funkcjonalna już odnowionego telefonu. Dlatego nie może się zdarzyć taka sytuacja, jak w przypadku, kiedy kupujemy używany telefon np. od prywatnej osoby, kiedy niektóre elementy mogą już być częściowo zużyte czy uszkodzone (bateria, podzespoły).

W ramach standardu "Jak nowy" dopuszczalne się drobne rysy, widoczne z odległości mniejszej niż 40 cm. Mamy też gwarancję, że firma odpowiedzialna za ten proces zadba całkowite wyczyszczenie danych z pamięci aparatu.

Co także istotne dla klienta, telefony używane i odnowione sprzedawane przez Orange Polska są objęte 12 miesięczna odpowiedzialnością sprzedawcy za towar niezgodny z umową oraz odpowiedzialnością z tytułu rękojmi. Klient zaś otrzymuje aparat zapakowany w specjalne, ekologiczne pudełko z instrukcją obsługi i ładowarką. Telefon jest specjalnej foliowej kieszonce. Wszystko to wygląda bardzo estetycznie i „eko”.

Warto podkreślić, że działania podjęte przez Orange związane z “przedłużeniem życia smartfonów” i ich recyklingiem są jednymi z wielu inicjatyw podejmowanych przez operatora w ramach działań związanych ze zrównoważonym rozwojem i zmniejszaniem wpływu na środowisko naturalne

W kwietniu operator ogłosił, że do 2025 r. zmniejszy swoje emisje CO2 aż o 65 proc. oraz zwiększy wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych – do co najmniej 60 proc. Nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej netto (Net Zero Carbon) najpóźniej do 2040 r. Orange zapowiada, że cele klimatyczne będą ważnym elementem jej nowej strategii na najbliższe lata, którą ogłosi oficjalnie jeszcze w czerwcu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: