Tel-Energo prowadzi rozmowy z kilkunastoma operatorami telewizji kablowej. Wraz z sieciami kablowymi zamierza świadczyć usługi w obrębie swojego projektu IP.
Porozumienie z Tel-Energo otworzy sieciom kablowym drogę do świadczenia usług internetowych na szeroką skalę. Należąca do PSE spółka z kolei uzyska bezpośredni dostęp do klientów końcowych. Internet nie jest zresztą docelowym modelem współpracy. Operatorzy kablowi chcą wykorzystać sieć szkieletową TE do uruchomienia usług telefonicznych.
Na razie jednak wysokość kosztów, jakie operatorzy musieliby ponieść na uruchomienie potrójnej usługi (telewizja, Internet, telefon) przekracza ich możliwości. Pierwszą siecią, która zdecydowała się podpisać umowę o współpracy z Tel-Energo, jest TV Dami, kontrolowana przez Zygmunta Solorza sieć licząca 110 tys. abonentów. Radomska sieć dzierżawi od Tel-Energo łącza i wykorzystuje je do świadczenia usług internetowych. Lista operatorów współpracujących z Tel-Energo ma się powiększyć.
"Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma operatorami. Decyzji co do ostatecznego modelu współpracy jeszcze nie podjęliśmy. Nie wykluczamy zaangażowania kapitałowego w te spółki" - mówi Andrzej Arendarski, prezes Tel-Energo.
Nie chciał ujawnić listy operatorów, z którymi TE chce podpisać umowy. Nieoficjalnie wiadomo, że jest na niej między innymi TV Vectra - druga największa sieć w kraju.
Zapowiadane przez zarząd Tel-Energo obudowanie spółki siecią operatorów kablowych jest jednym z etapów budowy Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Zgodnie z zapowiedziami, KGT ma być zbudowana w oparciu o podmioty należące do Skarbu Państwa, a osią przedsięwzięcia ma być dysponujące ogólnopolską siecią szkieletową Tel-Energo.