24 stycznia br. Zakład Energetyczny Koszalin SA rozpoczyna eksploatację regionalnej sieci światłowodowej. Zakład Energetyczny Koszalin SA wraz z TEL-ENERGO zamierzają wejść z nową ofertą telekomunikacyjną na lokalny rynek koszaliński. Partnerzy oferować będą klientom korporacyjnym usługi elastycznie dostosowane do ich potrzeb i wymagań.
Wirtualne sieci VPN oparte na protokole IP, umożliwiające jednoczesną transmisję danych, głosu i obrazu pomiędzy lokalizacjami klientów w całej Polsce i na świecie oraz szybki dostęp do internetu, znajdą się w zasięgu ręki zainteresowanych na rynku koszalińskim.
Użytkownikom korporacyjnym oraz firmom z sektora energetyki partnerzy proponują pełen zakres usług telefonicznych w sieci o wyróżniku 0-27, będący alternatywą wobec obecnie stosowanych rozwiązań w obszarze telefonii głosowej.
W przedsięwzięciu tym istotną rolę odgrywa gotowość obu firm do szerokiej współpracy zarówno w zakresie sprzedaży usług TEL-ENERGO przez Zakład Energetyczny Koszalin, jak i wykorzystania lokalnej sieci światłowodowej przez TEL-ENERGO na potrzeby realizacji dostępu do klientów. Komplementarność oferty obu partnerów opiera się na roli TEL-ENERGO jako dostawcy dostępu do globalnych zasobów telekomunikacyjnych i sieci internetu oraz możliwościach Zakładu Energetycznego Koszalin w dystrybuowaniu nowych usług na regionalnym rynku.
TEL-ENERGO SA jest operatorem ogólnopolskiej sieci światłowodowej, której łączna długość przekracza 11 000 km. Spółka powstała w styczniu 1993 roku. Jej założycielami są firmy zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii: Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, Spółki Dystrybucyjne, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Podstawową działalnością Zakładu Energetycznego Koszalin S.A. jest obrót i dystrybucja energii. W planach spółki jest rozszerzenie zakresu działalności o usługi internetu, przesyłu danych i łączności. W związku z zakończeniem budowy regionalnej sieci światłowodowej łączącej miasta i większe miejscowości na terenie byłego województw koszalińskiego przygotowywana jest oferta dla klientów regionu koszalińskiego. Wybudowana sieć światłowodowa o łącznej długości około 550 km wyposażona została w urządzenia dostępowe SDH/PDH firmy NOKIA oraz końcowe do transmisji danych firmy Nortel.
Z klientami korporacyjnymi prowadzone są rozmowy i podpisywane pierwsze umowy w tym zakresie. W stosunku do klientów indywidualnych przeprowadzane są obecnie testy umożliwiające dostęp do internetu, monitoring wizualny budynków w oparciu o sygnały przesyłane liniami elektroenergetycznymi (technologia PLC). W lutym br. prowadzone będą podobne testy wykorzystujące przesył drogą radiową, poprzedzające uruchomienie projektu pilotażowego.