Tele2 będzie łączyć lokalnie

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 41

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał w dniu 4 listopada 2004 r. decyzję w sprawie zmiany umowy o połączeniu sieci Tele2 z siecią Telekomunikacji Polskiej w zakresie umożliwiającym abonentom TP dostęp za pośrednictwem numeru NDS lub preselekcji do usług miejscowych i strefowych świadczonych przez Tele2.

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne abonent stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej eksploatowanej przez operatora o znaczącej pozycji rynkowej może wybrać dowolnego operatora świadczącego usługi telefoniczne poprzez:

  • preselekcję (złożenie u dotychczasowego operatora dyspozycji o kierowaniu połączeń przez sieć wybranego operatora) lub

  • numer dostępu do sieci (cztero- lub pięciocyfrowy numer NDS wybierany przy każdym połączeniu telefonicznym).

Do tej pory abonenci sieci stacjonarnych mogli wybrać alternatywnego operatora dla realizacji połączeń telefonicznych międzystrefowych, międzynarodowych i do sieci telefonii komórkowych. Natomiast nie mogli wybrać operatora w zakresie usług miejscowych i strefowych z uwagi na brak stosownych umów pomiędzy TP i pozostałymi operatorami. Ponadto TP złożyła wniosek do Prezesa URTiP o zawieszenie realizacji tych uprawnień z uwagi na brak możliwości technicznych.

Spółka Tele2 już w dniu 14 lipca 2003 r. wystąpiła do TP S.A. o zmianę umowy o połączeniu sieci w zakresie usług miejscowych i strefowych. Jednak do dnia wystąpienia z wnioskiem do Prezesa URTiP operatorzy nie doszli do porozumienia. Oznacza to, że zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne Prezes URTiP mógł z urzędu dokonać zmiany w umowie między operatorami na wniosek jednej ze stron (1 marca 2004 r. wniosek złożyła Tele2). 
Decyzja Prezesa URTiP z 4 listopada 2004 r. umożliwi abonentom TP S.A. realizację uprawnienia do wyboru Tele2 jako operatora połączeń miejscowych i strefowych (w obrębie jednej strefy numeracyjnej). Jest to więc pierwsza precedensowa decyzja Regulatora, która otwiera rynek telefonicznych połączeń miejscowych i strefowych dla operatorów alternatywnych. Kolejnym etapem na drodze do pełnej liberalizacji polskiego rynku usług telekomunikacyjnych będzie zatwierdzenie oferty ramowej w sprawie uwolnienia lokalnej pętli abonenckiej (tzw. ostatniej mili - od centrali telefonicznej do gniazdka abonenckiego).

Zdaniem Prezesa URTiP Witolda Grabosia, z punktu widzenia współpracy między TP a Tele2, wprowadzenie przez Tele2 usług miejscowych i strefowych z wykorzystaniem numerów NDS nie będzie oznaczało konieczności wprowadzenia istotnych zmian na centralach, ponieważ nie pojawi się na nich żadna nowa usługa międzyoperatorska. Prezes URTiP ustalił więc dwutygodniowy termin na przeprowadzenie przez obu operatorów niezbędnych testów, po których możliwe będzie uruchomienie usług.

W decyzji ustalono również, iż świadczenie usług miejscowych i strefowych na terenie całego kraju będzie się odbywać poprzez już istniejące punkty styku sieci (PSS) pomiędzy Tele2 i TP S.A. Obecnie obaj operatorzy posiadają PSS na poziomie 12 central tranzytowych, na których są realizowane połączenia międzystrefowe, międzynarodowe i do sieci komórkowych, za pomocą numeru dostępu NDS lub preselekcji. Prezes URTiP uznał, że narzucenie konieczności budowy dodatkowych 102 PSS na poziomie central miejscowych i strefowych (postulowane przez TP S.A.) odsunęłoby znacznie w czasie możliwość zaoferowania przez Tele2 abonentom TP S.A. usług miejscowych i strefowych. Przyjęte przez Prezesa URTiP rozstrzygnięcie nie oznacza oczywiście zakazu ustalenia przez obie spółki innego poziomu dostępu. 
Stanowisko Prezesa URTiP poparła Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) reprezentująca opinię operatorów telekomunikacyjnych. Operatorzy zrzeszeni w Izbie zaakceptowali model zakładający budowę 12 punktów styku, ponieważ jest to liczba, którą alternatywni operatorzy są w stanie zrealizować. Przy wysokich kosztach przyłączenia sieci, przyjęcie modelu zakładającego, iż dla każdego rodzaju połączeń konieczny będzie oddzielny punkt styku, uczyni niemożliwym podejmowanie działalności telekomunikacyjnej przez nowo wchodzące podmioty. W efekcie doprowadzi to do zamrożenia cen lub wyeliminowania przez TP S.A. konkurencji z rynku. KIGEiT wskazywała, iż koszty budowy, czy rozbudowy punktów styku w rzeczywistości i tak są pokrywane przez operatorów w postaci opłat interkonektowych płaconych TP S.A.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na ważny interes strony, jak również ważny interes społeczny. Prezes Witold Graboś uznał, że jest to pierwsza decyzja otwierająca rynek połączeń lokalnych, przez co ma służyć dalszej liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Niezbędne jest zatem, aby postanowienia tej decyzji zostały niezwłocznie wprowadzone w życie, gdyż przyczynią się do zwiększenia zakresu świadczonych powszechnie usług telekomunikacyjnych oraz wpłyną na obniżenie ich cen, a przez to stworzą warunki dla rozwoju konkurencyjnego rynku.
Od decyzji Prezesa URTiP stronom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

W przedmiotowej sprawie należy dodać, iż zostało także zakończone postępowanie w sprawie zawieszenia uprawnień abonentów TP S.A. w zakresie wyboru operatora świadczącego usługi miejscowe i strefowe poprzez preselekcję i numer dostępu NDS.
W dniu 5 października 2004 r. Prezes URTiP po przeanalizowaniu możliwości technicznych i prawnych wydał decyzję zawieszającą uprawnienia abonentów TP S.A. przyłączonych do central analogowych w zakresie wyboru operatora, świadczącego usługi telefoniczne miejscowe i strefowe poprzez preselekcję. Abonenci central analogowych (do czasu ich wymiany na centrale cyfrowe) mogą wybrać alternatywnego operatora jedynie za pomocą numeru dostępu NDS.
Ponadto Prezes URTiP odmówił zawieszenia uprawnień abonentów TP obsługiwanych przez centrale cyfrowe - mogą więc oni wybrać alternatywnego operatora świadczącego usługi miejscowe i strefowe zarówno poprzez preselekcję, jak i numer NDS.

Opinie:

Opinie archiwalne (41):

Komentuj

Komentarze / 41

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Anty pisze: 2004-11-09 14:57
    Jakoś nie lubię Tele2..... kojarzy mi siez naciąganiem klientów.....
    0
  • Users Avatars Mini
    Popint pisze: 2004-11-09 15:01
    Mam to samo odczucie! Ale jest jeden plus tego rozwiązania - mając w TP darmowe wieczory i weekendy gadasz free, a w pozostałym czasie gadasz przez Tele2 i nie płacisz tych durnych 20 gr za rozpoczęcie połączenia. :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Ad pisze: 2004-11-09 15:14
    I tak jeszcze daleko do ideału. Dlaczego mając np. wykupioną uslugę Neo i płacąc za nią abonament nie można się pozbyć abonamentu standardowego. I tak dzwonie z komórki bo jest taniej, a telefon mam przy sobie. Może jak uwolnią pętelke od centrali do klienta, to wejdzie jakaś firma i bedzie udostępniac net bez telefonu stacjonarnego...
    0
  • Users Avatars Mini
    sosek2 pisze: 2004-11-09 15:36
    No wlasnie majac plan socjalny Neo nie zalozysz i z uslugi preselekcji tez nie da rady, ale z tego co tu jest napisane to " telekomuna" powinna taka mozliwosc udostepnic ( chodzi o mozliwosc korzystania z preselekcji}
    0
  • Users Avatars Mini
    Alexander25 pisze: 2004-11-09 15:55
    Naciąganie i opinia to jedno , ale ważny będzie cennik tych lokalnych połączeń.
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrez pisze: 2004-11-09 16:05
    Podbnie nie lubie tele 2 ale... to dobrze że już nawet na lokalnych będzie można oszczędzić... tylko ciekawe ile :))
    0
  • Users Avatars Mini
    tomacisz pisze: 2004-11-09 16:43
    Nie bedzie rewolucji - Tele2 zginie na rozliczeniach miedzyoperatorskich. Na tym poziomie (styki tranzytowe) stawki TP dla innych sa wysokie. 12 groszy w szczycie netto to wszystko. Inaczej mamy dumping i Tepsa nie odpusci. Umowa ramowa jest chyba na stronie URTiP. I takie kwiatki: Spółka Tele2 już w dniu 14 lipca 2003 r. wystąpiła do TP S.A. - ROK Z OKŁADEM. 1 marca 2004 r. wniosek złożyła Tele2 do URTiP - LUDZIE TO GRUBO PONAD PÓŁ ROKU !!!!!!!! CO ROBI TEN URZĄD !!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Art pisze: 2004-11-09 16:44
    Nareszcie Tepsa nie będzie miała monopolu na rozmowy i może wreszcie w Polsce będzie normalnie!!! Wszyscy niech uciekają od TP SA jak najszybciej! Monopolista p.....
    0
  • Users Avatars Mini
    Popint pisze: 2004-11-09 16:56
    A TP mogłaby wprowadzić jakiś abonament gdzie wszystkie rozmowy lokalne są za free; jasne, że za wyższą cenę ale i tak byłoby oki.
    0
  • Users Avatars Mini
    miczu pisze: 2004-11-09 16:59
    faaajnie:-))) dobrze robia!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Krzys pisze: 2004-11-09 17:40
    Niby wszystko fajnie, ale fizycznie te rozmowy lokalne i tak beda szły przez infrastrukture tepsy, bo chyba nie beda szły do odległego o 100 km PSS by wrócić na te samą centralęJ
    0
  • Users Avatars Mini
    jawal pisze: 2004-11-09 17:44
    No cóż jakoś uważam że to nie przełom, może mały kroczek i to taki ktorego tp nawet nie zauwazy
    0
  • Users Avatars Mini
    kamil200222 pisze: 2004-11-09 17:56
    a ja mam tele2 i sie ciesze duzo mniej place za telefona :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Darek pisze: 2004-11-09 18:35
    Krzys: podejrzewam, ze dokladnie tak bedzie - beda szly 100 km do PSS i wracaly.
    0
  • Users Avatars Mini
    robaas pisze: 2004-11-09 18:45
    moim zdaniem tak wlasnie bedzie, bo jaki interes ma tepsa zeby bylo inaczej? Tele2 chcialo obslugiwac lokalne to niech obsluguje a jak to zrobia to ich problem...
    0
  • Users Avatars Mini
    ja pisze: 2004-11-09 21:12
    wyobrazcie sobie - tele2 jako 4ty operator komorkowy plus do tego rozmowy lokalne, miedzymiastowe, miedzynarodowe i dsl. jak wygraja przetarg to na pewno udostepnia pelny pakiet uslug w ramach abonamentu. pieknie, szkoda tylko, ze majac w tpsa pakiet socjalny nic nie moge.
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-09 21:50
    Co wy sie tak wszyscy przejmujecie techniczna strona tego przedsiewziecia. Jesli tele2 bedzie mialo identyczne ceny jak tp to wybiore tele2, chociazby z uwagi na to, ze i tak dostaje od tele2 rachunek i wole dac im zarobic niz tej obsranej tepsie. To raz, dwa jesli zaproponuja inne ceny nizesze, albo chociazby te 35gr za 3min ale naliczanie 1/1 to juz bedzie super. U mnie 90% rozmow ze stacjonarnego to wlasnie lokalne!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-09 22:34
    dokładnie totalna bzdura. połączenie lokalne będzie szło do PSS (nie mylić z PSS SPOŁEM tylko PUNKTEM STYKU SIECI) poto tylko aby tam zostało \"zaksięgowane\" i będzie wracało zpowrotem do pętli abonenckiej TP albo innego operatora w którym będzie się kończyło. poprostu Tele2 będzie zbędnym pośrednikiem - pasożytem jak to ma miejsce w przypadku każdego operatora który nie ma własnych aboentów a żeruje na cudzych klientach.
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-09 22:48
    ***tkubon i tą stacjonarną linię konserwuje i utrzymuje TPSA a nie Tele2, a Ty dla głupiej zasady rodem z piaskownicy że nieładnie powiem dasz zarobić Tele2 byle nie dać zarobić Tepsie. Nie ma jak to lojany klient. zlikwiduj telefon w TP, po co masz się tak męczyć ze znienawidzonym operatorem. Może kiedyś wirtualne tele2 założy Ci "prawdziwą" linię. a może inny super pseudo-operator bez Abonentów np NOM. Ilu abonentów?, prawdziwych a nie "pasożytniczych preselekcji" ma Tele2 ile przyłączył fizycznie klientów? Ile dzięki Tele2, NOM przybyło prawdziwych linii telefonicznych w Polsce?? jaki to jest operator telekomunikacyjny??? operator to jest DIALOG, NETIA, TPSA a w Polsce z Tele2 to taki operator jak z koziej d... trąbka.
    0
  • Users Avatars Mini
    michu pisze: 2004-11-09 23:03
    No no no widzę, że mamy i zagorzałych zwolenników TPSA... Dla mnie TPSA to zdzierca kasy i tyle... Jak można płacić wysoki abo i nie mieć w tym chociaż kilku darmowych minut??? Nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś tak było.... Była pula darmowych minut do wyczerpania... Ja przeszedłem do Tele2, mam niższe rachunki mimo, że więcej dzwonie i w każdej chwili moge się dowiedzieć ile już wydzwoniłem, dla mnie rewelka... pzdr
    0
  • Users Avatars Mini
    Krzys pisze: 2004-11-09 23:32
    Nie chodzi o to, ze ktoś jest zagorzałym zwolennikiem tepsy, bo np. sam 4 miesiace temu zrezygnowałem z jej usług na rzecz TeleNet Brzesko, ale dla osób nieco zorientowanych w technicznych sprawach, tak to wygląda: Tele2 bedzie zbierało kase za usługę, do realizacji której praktycznie wogóle nie wykorzysta swoich łaczy, coś tu jednak jest nie tak :/
    0
  • Users Avatars Mini
    orko1990 pisze: 2004-11-10 00:49
    nie lubie TELE2 pewnie dlatego ze to niemieckie
    0
  • Users Avatars Mini
    adam99 pisze: 2004-11-10 00:54
    Tele2 będzie wykorzystywała swoje łącza bo ma 12 punktów styku przez które już na poziomie lokalnym przechodzi ponad 80% całego ruchu. Inaczej mówiąc 8/10 połaczeń idzie od abonenta tpsa do punktu styku w tym samym województwie. TPSA okradała ludzi przez ostatnie kilkanaście lat, zdobyła ponad 11 mln klientów dzięki swojemu monopolowi, zdzierała za samo podłączenie ponad 500 zł od abonenta, za rozmowy tyle ile chciała, do podłączeń na wsi musiały dokładać się gminy- nic dziwnego że teraz może robić co chce.
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-10 01:06
    ***maras: Dla Ciebie operator to TP, Netia i Dialog powiadasz (nie zapomnij jeszcze o Energisie ktory ciagnie swoje kabelki malo bo malo ale paru przylaczyl w elblaskiem oraz o SZEPTELu, moze jeszcze jest paru innych np. telefonia Pilicka). Jesli chcesz placic za min 49gr niz 35gr to Twoja sprawa. Nic mi do tego, wiedz tylko tyle, ze infrastruktura TP, jako operatora dominujacego zostala wybudowana kosztem calego narodu!!! Z podzialu PPTT utowrzyl sie moloch o nazwie TPSA, ktorego przejal skarb panstwa a teraz paru kolesi ma z tego niezly biznes (czyt. m.in. Kulczyk). Jesli TP wymienia np. centrale to glownie ze srodkow z interkonektu!!!! TP place abonament. To malo??? 42,70zl za nic w sumie? To tylko koszt utrzymania golej linii!!!! Mam prawo wybierac przez jakiego operatora sie chce laczyc. Trudno, zeby mi Tele2 druga linie ciagnelo, bo po co!!!! Pomysl czasem troche
    0
  • Users Avatars Mini
    Popint pisze: 2004-11-10 02:16
    Kocham TP :) Tele2 idzie na łatwiznę :D
    0
  • Users Avatars Mini
    Popint pisze: 2004-11-10 02:18
    ... i jeszcze do tego drze mordę - zauważyliście, że Tele2 wszedzie widzi problemy, wszedzie protesty wszczyna!
    0
  • Users Avatars Mini
    wet pisze: 2004-11-10 02:19
    *oro1990: Skąd wiesz,że niemieckie?
    0
  • Users Avatars Mini
    wet pisze: 2004-11-10 02:22
    sorry, miało być *orko1990. Ja słyszałem, że to kapitał szwedzki - czy ktoś może podać nację właścicieli?
    0
  • Users Avatars Mini
    jasiu pisze: 2004-11-10 13:17
    Też słyszałem , że to Szwedzi
    0
  • Users Avatars Mini
    jasiu pisze: 2004-11-10 13:28
    Ze strony TELE2 : "TELE2 jest wiodącym europejskim operatorem telekomunikacyjnym oferującym usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz usługi dostępu do Internetu. Firma powstała w 1993 roku w Szwecji, stając się w krótkim czasie poważną konkurencją dla operatora państwowego. Obecnie grupa Tele2 posiada ponad 24 mln klientów w 24 krajach Europy. Dysponuje własnym kablem atlantyckim i europejską siecią uznawaną za jedną z najdoskonalszych na świecie. Tele2 AB jest notowana na giełdach w Sztokholmie od 1996 roku i nowojorskiej NASDAQ od 1997 roku."
    0
  • Users Avatars Mini
    dawid pisze: 2004-11-10 14:58
    kto chce mieć tele 2 proszę o kontakt
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-10 15:53
    jasiu a co to ma wspólengo z Polską? ilu abonentów tele2 ma w polsce? Abonentów a nie osoby korzystające z preselekcji !!! Powiedz mi ile przyłbyło lini telefonicznych dzięki temu że mamy w Polsce OPERATORA tele2??? Tkubon - nie wiele wiesz o infrastrukturze TP. ***adam 12 punktów styku. cóż o ile dobrze pamiętam stref numeracyjnych mamy 49, wiec w dużym uproszczeniu - średnio 76% połaczeń lokalnych "realizowanych" przez tele2 będzie tak naprawdę bezsesnu generować ruch na łączach tepsy poto aby zostać "zaksięgowane" w punkcie styku który będzie w innej strefie numeracyjnej i potem wracać po łączach tepsy, poprzez centrale tranzytowe i miejskie tepsy będzie wracać zpowrotem do swojej strefy do abonenta B. Punkt styku to powinien być przy każdej centrali ACMS - wtedy można by powiedzieć że Tele2 zestawia połączenia lokalne. A tak to jest pasożytem i niczym więcej
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-10 16:03
    nikt nie chce mieć fizycznie abonentów, budować i utrzymywać "ostatniej mili" bo to są największe koszty w stacjonarce, ale wszyscy jak już Ci abonenci są to chcą z nich korzystać i na nich zarabiać (patrz NOM, Tele2 itd) To samo było z NOMem który też jak pamiętam miał 12 punktów styku. jak mając punkt styku w 12 strefach numeracyjnych można świadczyć połączenia międzymiatowe i lokalne w 49 strefach? proste robi to Tepsa na swoich łączach, przy okazji generująć zbędny ruch (do PSSa pesudopoeratora w drugim koncu kraju) a kaska płynie do kieszeni NOMu i Tele2 - bo oficialnie przecież to połączeni szło po ich prefixie. A udział takiego pseudooperatora w większości przypadków ogranicza się do tego że połączenie zostanie zaksięgowane w punkcie styku sieci - o ile operato dysponuje narzędziami do tego. Bo swego czasu NOM nawet nie raczył mieć systemu rozliczajcego ruch w punkcie styku - czekając oczywiście na wszystkie dane o wielkosci ruchu itd od tepsy
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-10 16:24
    ****maras: Czy Ty nie rozumiesz, ze TP zostala wybudowana za NASZE pieniadze (wszystkich Polakow). Teraz to tylko ulepszenia (wymiany central itp.). Dlaczego operator ktory kontroluje ponad 90% rynku stacjonarnego ma miec wylacznosc na WSZYSTKIE polaczenia (bo tak do tej pory bylo). Jesli mnie nie zadawalaja uslugi TP (bo akurat nie jestem szczesciarzem i nie mieszkam w lokalizacji gdzie moge sobie netie lub dialog podpiac) to dlaczego mam nie miec alternatywy??? Jesli siec TP jest po czesci dobrem spolecznym to interes spoleczny to jest dac wybor. Jesli ktos chce sie laczyc przez TP to niech sie dalej laczy, a ten kto nie chce, wybiera kogo innego. Tak jest w calej cywilizowanej Europie! Oczywiscie jestem zdania, ze operator ktory wchodzi powinien zaplacic koncesje i przygotowac sie od strony technicznej do mozlwie samodzielnego swiadczenia uslugi
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-10 16:37
    Rola TP w tym przypadku powinno byc jedynie doprowadzenie kabla do abonenta. Dlatego uwazam, ze Tele2 powinno miec przynajmniej 49 PSS. Ale mysle, ze wraz ze wzrostem abonentow Tele2 rowniez podejmie dzialania rozszerzajace swoja infrastrukture. Juz to robia, bo niedawno mieli tak duzy ruch, ze czesto mialem zajete gdy dzwonielem przez nich, teraz laczy juz bez zadnego problemu. I jestem bardzo z tego zadowolony. Tak czy inaczej moj osobisty stosunek do TP jest bardzo negatywny, bo po 12 miesiacach uzywania pakietu internetowego wedlugi ch regulaminu usluga przechodzi na czas nieokreslony, a oni mi to calkowicie wylaczyli i teraz musze bulic jak za zboze w taryfikacji impulsowej. Ta i wiele innych spraw jakie mialem daja mi obraz FATALNEJ jakosci obslugi (nie mowiac juz o fikcyjnym 9393) i dlatego nie lubie takiej firmy jak TP
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-10 21:35
    Sorki ale to częste pisanie że TP to została zbudowana za nasze pieniądze i dlatego powinna to i to - jest już po prostu śmieszne. Ile tak jeszcze mozna. TP już wielokrotnie oddała do budżetu państwa to co kiedykolwiek z niego wzięła. Tylko że oddała wielokrotnie więcej. I chyba zapominłeś gdzie trafia kasa z prywatyzacji, ze sprzedaży akcji takiej firmy. znajdź mi na dzień dzisiejszy w TP z 5 analogowych central np. jakąś PENTACONTĘ, od początku lat 90 cała infrastruktura w TP została zbudowana od nowa za komercyjne kredyty, którę są spłacane do dzisiaj i jeszcze długo będą. W Połowie lat 90-tych (po dziesiątkach lat działania w Polsce) Tepsa nie miała nawet 5mln abonentów. A pod koniec lat 90-ych miała 11 milionów klientów. To obrazuje ile tepsa zainwestowała w ostatnich latach.
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2004-11-10 21:36
    ...I wkońcu gdzie w tym "cudnym" socjaliźmie lądowały zyski państowej firmy? i kto z nich korzystał? Jakie podatki płacili obywatele? skąd się brała kasa w budżecie na szpitale szkoły drogi itd? ile lat wypełniamy PITa itd, itd. jak widzisz medal ma zawsze dwie strony. Polska coś dała tepsie, ale tepsa oddała wiele więcej. Ciągnięcie dyskusji nie ma sensu bo nadal tkwią w Polakach korzenie poprzedniej epoki i myślą że coś im się od kogoś należy. Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-11 00:02
    ****maras: To, ze tp zainwestowala to nikomu łaski nie robiła. Zyski z polaczen i gigantyczne oplaty za przylaczenie, jeszcze kilka lat temu (ok. 600zl) tez poszly dla TP, gigantyczne zyski z niezabezpieczonych przylaczeniowek, multiplekserow i innych rzeczy, efekty dzialania pajeczarzy tez wszystko dla tp. A jeszcze rok temu zanim w mojej miescowosci tp postawila fast linka stal chyba STROWGER, bo PENTACONTA ma chyba o ile dobrze pamietam mozliwosci dekodera DTMF i bylo tonowe wybieranie, a ja mialem wczesniej tylko impulsowe. Dzwoniem nawet na lokalne na inna centrale to mialem wrazenie jakbym gadal z kims z drugiego konca swiata, wieczne zerwane polaczenia. To, ze klientow pozyskali to tez w pewnym sensie interes spoleczny, bo jest to narodowy telekom, wiec to oni w glownej mierze z tego, ze przez wiele lat mieli kase za WSZYSTKIE rodzaje polaczen musza troche dac z siebie
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-11 00:05
    nie usprawiedliwiaj tp sa (mam wrazenie jakbys pracowal u nich, albo dla nich), bo niedawno gosc ktory dostal rachunek za 3 miesiace na 88tys. zl sie powiesil, bo tak tp zabezpieczyla cudownie swoja infrastrukture. Wiszace kable, rozwalone i stare przylaczeniowki, przepustnice to codziennosc,. Jesli gdzies wymienia centrale to laski nie robia, bo by im ludzie predzej przez komorki zaczeli dzwonic, co niejednokrotnie wychodzi taniej, a przynajmniej tak samo, doliczajc 42,7 zl golego abonamentu.
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-11-11 00:10
    zauwaz tez, ze obecny przyrost klientow nie jest juz tak bardzo wysoki jak pare lat temu, gdzie placono 6 stow na podlaczenie. Prawda jest ze infrastruktura stacjonarna i utrzymanie tego to gigantyczne kwoty, ale one sie juz tepsie zwrocily i teraz tylko zarabia, dlatego prawo moze byc liberalizujace rynek telekomunikacyjny. Niech zatem beda konkurencyjni, to nie beda tracic klientow, ale kazdy patrzy wedlug swojego portfela. jesli mam placic za np. MM 24gr a 12 gr to chyba jest zauwazalna roznica. To samo dotyczny innych polaczen. Jesli tp jest tak cudowna to dlaczego jeszcze nie zakladaja neostrady na ISDNach???? Przeciez te urzadzenia sa nieznacznie tylko drozsze od tych ktore pracuja na analogach? Dlaczego nie wszystkie centrale maja prezentacje numeru??? Jest jeszcze kupa do zrobienia. A wierze, ze i rynek broadband bedzie liberalny tak jak jest na zachodzie. Czego Tobie i sobie zycze...
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-12-16 12:48
    Najważniejsze to są ceny!!! Dopuki ich nie podadzą nie ma sensu się wypowiadać.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: