Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał Telekomunikacji Polskiej realizacji połączeń lokalnych w przypadku gdy klient, posiadający preselekcję Tele2, wybierze jedynie skrócony, siedmiocyfrowy numer abonenta, bez wybrania „0” i numeru danej strefy numeracyjnej.
W dniu 21 lipca 2004 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, w którym zakazał Telekomunikacji Polskiej realizowania połączeń lokalnych poprzez własną sieć w przypadku gdy abonent wybrał Tele2 jako dostawcę usług telekomunikacyjnych, a wykonując połączenie nie poprzedzi siedmiocyfrowego numeru abonenta „0” i wskaźnikiem strefy numeracyjnej (np. w Warszawie 022 – numer abonenta).
Tele2 już wielokrotnie wzywało TP do przestrzegania wytycznych Prezesa URTiP ze stycznia 2005 r. oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 8 marca 2005 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej. Stanowisko Prezesa URTiP oraz treść rozporządzenia MI jasno wskazuje, że w przypadku gdy klient, posiadający preselekcję Tele2, nie wybierze przed siedmiocyfrowym numerem abonenta „0” i wskaźnika danej strefy numeracyjnej, to TP ma obowiązek zablokować takie połączenie i podać abonentowi automatyczną informację o prawidłowym formacie wyboru numeru. Niestety od wielu miesięcy TP nie przestrzega obowiązującego prawa, mimo iż blokowanie połączeń jest technicznie możliwe. Blokowanie połączeń lokalnych w formacie siedmiocyfrowym jest pierwszym krokiem do wprowadzenia tzw. zamkniętego planu numeracji krajowej, który ma obowiązywać najpóźniej od końca tego roku. Wraz z jego wprowadzeniem wszyscy abonenci w Polsce będę wybierać numery lokalne w formacie „0” – numer strefy – dotychczasowy numer siedmiocyfrowy.
Sprawa bezprawnej realizacji przez TP połączeń lokalnych, trafiła do sądu po tym jak przez wiele miesięcy TP odmawiała przestrzegania prawa, a wielokrotne apele Tele2 do Prezesa URTiP o podjęcie działań, które zmusiłyby TP do zaprzestania łamania prawa, nie przyniosły żadnego efektu.
"Mamy nadzieję, że Telekomunikacja Polska zacznie wreszcie przestrzegać obowiązującego w Polsce prawa i nie będzie bezprawnie realizować połączeń wykonywanych przez naszych klientów, narażając ich na straty finansowe. Liczymy również na to, iż Prezes URTiP przestanie w końcu tolerować antykonkurencyjne działania TP" – powiedział Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2 Polska.
Choć Tele2 informuje swoich klientów o tym w jakim formacie powinni wybierać numer przy połączeniach lokalnych to jednak wciąż znaczna część klientów omyłkowo wybiera jedynie skrócony, siedmiocyfrowy numer nie mając świadomości, że łączy się przez droższego operatora. Sytuacja ta rodzi szereg nieporozumień i działa zarówno na szkodę klientów, jak i Tele2. Często bowiem klienci winą za całą sytuację obarczają Tele2, gdyż tą właśnie firmę wybrali jako operatora obsługującego połączenia, co potwierdzają skierowaniem do TP zlecenia preselekcji.