100 tysięcy osób z terenów wiejskich i słabo zurbanizowanych korzysta z telefonu stacjonarnego dzięki technologii NMT 450i. Pozwala ona Telekomunikacji Polskiej na instalowanie telefonów tam, gdzie rozbudowa tradycyjnej sieci jest bardzo kosztowna i długotrwała.
Dzięki wykorzystaniu NMT 450i, Telekomunikacji Polskiej daje klientom z terenów słabo zurbanizowanych możliwość korzystania z telefonu stacjonarnego. Wykorzystana do tego technologia bazuje na infrastrukturze technicznej analogowej sieci komórkowej, wykorzystywanej wcześniej przez PTK Centertel. Na rozwiązanie takie pozwala rozporządzenie Ministra Gospodarki z 11.09.2001r.
Z NMT mogą skorzystać osoby mieszkające z dala od dużych skupisk ludzkich, gdzie budowa tradycyjnej infrastruktury technicznej byłaby bardzo kosztowna i długotrwała. Sieć NMT obejmuje swoim zasięgiem 95 % powierzchni kraju i 99 % mieszkańców. Z tej możliwości podłączenia telefonu stacjonarnego w całej Polsce już teraz korzysta 100 tys. klientów. Docelowo może ich być ok. 250 tys.
Ponieważ technologia ta traktowana jest jako radiodostęp abonenta telefonii stacjonarnej, może on korzystać z usług dostępnych w tej sieci:
połączenia lokalne, międzymiastowe, międzynarodowe, do operatorów sieci komórkowych;
usług sieci inteligentnych;
połączenia do Internetu (z ograniczona prędkością transmisji, pozwalającą korzystać np. z poczty elektronicznej);
usługi biura zleceń;
Opłaty w przypadku korzystania z telefonu w technologii NMT 450 są takie same jak dla klientów korzystających z tradycyjnego telefonu stacjonarnego. Stosowane są również wszystkie ogólnodostępne promocje. Wykorzystując technologię NMT- 450i Telekomunikacji Polskiej racjonalizuje koszty swoich inwestycji i skraca czas oczekiwania na założenie telefonu.