Telekomunikacja Polska ostrzega w specjalnym liście Internautów korzystających z dostępu wdzwanianego przed programami typu "dialer". Oto treść listu:
Szanowni Państwo,
Z uwagi na notowane w ostatnim czasie przypadki problemów związanych z naliczaniem opłat za połączenia z numerami 0-700, chcielibyśmy prosić o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z serwisów Internetowych z treściami przeznaczonymi dla osób dorosłych.
Duża część stron poświęconych tematyce erotycznej zawiera na swoich stronach programy tzw. "dialery", które mogą, przez nieostrożność, zostać zainstalowane na Państwa komputerze. "Dialery" mają, z założenia, umożliwiać właścicielom takich serwisów pobieranie opłaty za oglądanie niektórych treści, które są dostępne tylko przy połączeniu poprzez właściwy numer typu 0-700. Niestety, wiele spośród "dialerów" instaluje się w taki sposób, że połączenie z numerem 0-700 staje się połączeniem domyślnym, co powoduje drastyczny wzrost kosztów za dostęp do sieci Internet.
Podjęliśmy działania mające na celu zwrócenie uwagi operatorom serwisów internetowych, którzy wykorzystują taką formę odpłatności za swoje serwisy, na konieczność skuteczniejszego komunikowania o pełnej funkcjonalności "dialerów", które zamieszczają na swoich stronach. Rozpoczęliśmy także działania prawne, które pozwalałyby nam na eliminowanie takich niebezpieczeństw w interesie naszych Klientów.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że zmiana numeru dostępowego jest bezpośrednią konsekwencją działań użytkownika w sieci Internet, za co TELEKOMUNIKACJA POLSKA nie ponosi odpowiedzialności.
Z poważaniem,
Yann Gontard
Dyrektor Pionu Multimediów
TELEKOMUNIKACJI POLSKIEJ
Podobne problemy ma szwedzka Telia, która ogłosiła w lutym zablokowanie jednej z firm internetowych numeru usługi premium rate. Skandynawski operator zdecydował się również na bezpłatne oferowanie blokady Telia Kod pozwalającej na uniknięcie problemu "kradzionych modemów". Kod C pozwala na zablokowanie numerów premium 0900, 0939, 0944 oraz numerów połączeń międzynarodowych. Użytkownik w każdej chwili może ten rodzaj połączeń odblokować posługując się specjalnym kodem. Władze Szwecji sugerują natomiast, aby Telia zrezygnowała w ogóle z usług premium rate. Operator jest temu przeciwny argumentując to chęcią świadczenia szerokiego spektrum usług. Wiadomo jednak, że tego typu serwisy są znaczącym źródłem przychodów dla operatorów.