Telekomunikacja Polska zorganizowała dziś spotkanie, które miało wyjaśnić wszelkie wątpliwości w sprawie problemów z nową aplikacją dostepową do Neostrady Plus. Wcześniej niektóre tytuły prasowe podały, że nowe oprogramowanie nie działa poprawnie w środowisku Windows 98. Na pytania dziennikarzy odpowiadali Yann Gontard oraz Mariusz Gaca z Pionu Multimediów Telekomunikacji Polskiej. Przedstawiciele operatora przyznali, że odebrali niepokojące sygnały od osób, które instalowały w domach nową Neostradę. Klienci ci sygnalizowali, że występują problemy ze współpracą nowego oprogramowania dostępowego ze środowiskiem Microsoftu. Grupa zajmująca się tymi przypadkami próbowała powtórzyć błąd na własnych komputerach w warunkach "laboratoryjnych". Według Mariusza Gacy na wszystkich komputerach program działał bez zarzutu. Aplikacja była badana zarówno w polskim centrum badawczym TP, a także w dziale R&D France Telecom. TP zadeklarowała jednak zrozumienia dla problemów swoich klientów i obecnie każdy zgłoszony przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, a grupy instalatorów będą pomagały w usunięciu konfliktów sprzętowych lub softwarowych. TP ustala jaki procent klientów ma tego typu problemy. Yann Gontard bardzo zachęcał użytkowników Neostrady do kontaktu ze specjalną infolinią uruchomioną dla tej usługi, która działa 24h/dobę. W najtrudniejszych przypadkach TP będzie dostarczała inną wersję oprogramowania dostępowego.
Gontard zdradził, że TP SA ma obecnie 8 tys. abonentów ADSL-a. 10% z nich zmigrowało z usługi SDI. Według nowej strategii Grupy Kapitałowej do końca 2005 użytkowników ADSL ma być aż 535 tys. Telekomunikacja chce osiągnąć zasięg usługi na poziomie ponad 95 % na terenie 6 największych aglomeracji (Warszawa, Katowice, Trójmiasto, Poznań, Kraków i Wrocław). Andrzej Rezler z TP Internet zadeklarował, że już niedługo TP S.A. uzyska możliwość podłączania 2000 instalacji ADSL miesięcznie. Usługa SDI przestała być promowana, głównie ze względu na dużo mniejszy możliwy zasięg oferty (z SDI może współpracować około 2 tys. central z 6 tys. wszystkich central w Polsce). Dla użytkowników dla których Neostrada wydaje się być za droga TP cały czas ulepsza ofertę dial-up - obecna liczba modemów dostępowych 59 tys. zostanie powiększona do końca roku do 90 tys.
W przyszłości Neostrada ma być platformą bazową dla nowych ofert. TP może przedstawić specjalną, tańszą propozycję Neostrady z ograniczeniem liczby transmitowanych gigabajtów, lub np. z ograniczeniem czasowym (kilkadziesiąt, kilkaset godzin surfowania w miesiącu). W 2003 r. sprzedawane będą również specjalne zestawy Neostrady do samodzielnego montażu. TP SA nie wyklucza też oferowania specjalnych urządzeń pozwalających wykorzystać ADSL do rozmów VoIP i wideokonferencji. Przedstawiciele TP nie chcieli zadeklarować, że w najbliższej przyszłości będzie jakakolwiek obniżka cen ADSL-a - na razie osiągnięto cel - cena polskiej Neostrady wyrównała się z tą oferowaną przez Wanadoo we Francji.
Gontard i Gaca nie chcieli zdradzić, kto w przyszłości może stanowić największą konkurencję TP SA w obszarze dostępu szerokopasmowego. Obecnie są to sieci kablowe w największych miastach. Mariusz Gaca zapewnił, że TP będzie ostro lobbowała w sprawie opóźnienia, lub zatrzymania procesu uwalniania "ostatniej mili" dla niezależnych operatorów szerokopasmowych. TP inwestuje wiele w rozwój infrastruktury, i nie zamierza łatwo dzielić się nią z konkurencją.