Telewizja TP - rozwód z Cyfrą Plus, będą kanały HD, PVR i odblokowany DVB-T

Newsy
Opinie: 8

Paweł Galej, dyrektor departamentu usług TV&VoD w Telekomunikacji Polskiej przedstawił dziś długofalowy cel Grupy TP dotyczący sprzedaży usług telewizyjnych - plan zakłada, aby wszyscy użytkownicy neostrady w przyszłości korzystali z płatnej telewizji oferowanej przez TP przez IPTV lub satelitę. Cel ten nie jest jednak specjalnie realny, bo nasycenie płatną telewizją w polskich gospodarstwach domowych w Polsce kształtuje się już na poziomie 80%.

Opłacalność usługi telewizyjnej dla TP (w modelu stand alone) nie jest najważniejsza, bo głównym efektem jej wprowadzenia ma być utrzymanie dotychczasowej bazy klientów i sprzedaż jak największej liczby tzw. bundli.

Problemem dla rozwoju usług IPTV nadal pozostaje mały zasięg łączy o odpowiedniej przepływności - dla IPTV TP potrzebuje łącza 6 Mbit/s, ale są to wymagania dla sygnału w standardowej rozdzielczości oraz bez usługi PVR. Dostępność IPTV wzrośnie w sieci TP do 2012 r. do poziomu 45% z 35% w 2009 r. Alternatywą dla IPTV ma być obecnie własna oferta satelitarna, już bez korzystania z pakietów i promocji Cyfry Plus. Z Cyfrą TP zamierza współpracować tylko przy tzw. contencie sportowym.

Z nowości w ofercie IPTV w przyszłym roku pojawią się pierwsze kanały HD oraz usługa PVR. Zaawansowane testy tych rozwiązań są już prowadzone - największym problemem są oczywiście przepływności łączy. TP jeszcze w tym roku odblokuje w swoich dekoderach obsługę technologii DVB-T, co pozwoli klientom TP na testy naziemnej telewizji cyfrowej.

W kuluarach przedstawiciele TP przyznawali także, że w niedalekiej przyszłości niezbędne będzie "przyspieszenie" neostrady, aby przynajmniej w niewielkim stopniu dorównać konkurentom - zapewne za kilkanaście miesięcy standardem może stać się łącze 6 Mbit/s. Obecnie nadal bardzo duży procent bazy użytkowników neostrady korzysta w łącza 0.5 Mbits/s.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  hoqs pisze: 2009-10-08 12:31
  witam. co oznaczaja te wszystkie skroty? jestem laikiem i nic nie rozumiem. co to sa bundle? czekam na informacje. pozdrawiam.
  0
 • Users Avatars Mini
  mohamed pisze: 2009-10-08 12:44
  Wiadać jak TP jest opóźniona. Juz jest prowadzona normalna emisja DVB-T na kilku nadajnikach w Polsce I MUX a nie jakieś testy.
  0
 • Users Avatars Mini
  mihau pisze: 2009-10-08 13:30
  Jakby nie patrzeć, to zawsze jakiś krok do przodu. Kanałów HD np. do tej pory w telewizji od TP nie było.
  0
 • Users Avatars Mini
  wosq pisze: 2009-10-08 19:40
  @ hoqs - Chodzi o ofertę wiązaną.
  0
 • Users Avatars Mini
  sir-galant pisze: 2009-10-10 01:11
  A mi się zdawało, że TP rezygnuje z marki NEOSTRADA na rzecz ORANGE.
  0
 • Users Avatars Mini
  JK pisze: 2009-10-10 02:20
  ***mohamed- mylisz się. Naziemne DVB w Polsce ruszyło w kilku miejscach (okolice Zielonej Góry i inne) ale tak naprawdę to jest cały czas usługa testowana. I tepsa tu nie jest zapóźniona, bo dekodery n czy cyfry nie są również odblokowane (o ile nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich 48h). Tepsa ma pomysły, idzie do przodu, wolniej niż bysmy tego oczekiwali ale, po deklaracji p. Streżyńskiej że ma wolę dogadania się w sprawie Karty Równoważności tepsa będzie inwestować. A to będzie dobre.
  0
 • Users Avatars Mini
  hoqs pisze: 2009-10-10 14:10
  @wosq: Dzięki za wyjaśnienie, ale... nie wiem co to jest oferta wiązana. Chodzi o to że laik nie wie o co chodzi w tym newsie. Jest tu masa skrótów których przeciętny odbiorca znać nie musi :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  thoronore pisze: 2009-10-10 19:11
  Branża telekomunikacyjna mnie mało interesuje, ale zapraszam na pewne wydarzenie, w ktorym jeden z operatorów gra pierwsze skrzypce. Szczegóły w spocie. Wystarczy wejść na you tube i wpisać w wyszukiwarkę you tube'a frazę: funeral of the rotten , a potem wybrać video, znajdujące się na samej górze. Pozdrawiam
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: