Test iPhone 6s

Recenzje
Opinie: 19
Test iPhone 6s

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Dziękujemy Marcinowi Gruszce z PLAY za użyczenie smartfonu do testów.

Wstęp

iPhone 6s to jeden z najdroższych smartfonów dostępnych na polskim rynku. W przypadku Apple jest to standard już od kilku ostatnich lat. Co to oznacza dla sprzedaży w Polsce? Zaporowa cena oznacza symboliczny popyt. Polscy operatorzy już to wiedzą i nie organizują już żadnych specjalnych eventów, nocnych sprzedaży itp. Na 6s czekają osoby, które do tej pory korzystały z modeli 5, 5s i 6. Raczej nie kupią go posiadacze modelu 6 Plus, bo przesiadka na mniejszy ekran raczej nie jest zbyt popularna. 

iPhone to niezmiennie doskonały smartfon dla najbogatszych. Na rynku ma od tego roku poważnego konkurenta w postaci najnowszych flagowców Samsunga. Koreańskie telefony działają równie szybko, robią tak samo dobre zdjęcia (lub nawet lepsze) i wyglądają równie dobrze lub nawet lepiej. To samo dotyczy samej jakości wykonania oraz niestety dużej ceny zakupu.

iPhone 6s ma design skopiowany z poprzedniej edycji, a jedynymi nowościami w samym telefonie jest nowa kamera, Live Photos i 3D Touch. Podobno poprawiono także nieco wydajność baterii, ale w czasie naszych testów smartfon działał bez ładowania dobę, co jest standardowym wynikiem w tej klasie urządzeń.

Główne wady i zalety smartfonu iPhone 6s

Zalety:

  • wspaniały wygląd
  • świetny czytnik linii papilarnych
  • bardzo dobra kamera
  • genialny system operacyjny
  • genialna oferta aplikacji
  • bardzo dobra cena przy odsprzedaży w przyszłości
  • bardzo dobrej jakości ekran
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • bardzo dobra jakość połączeń
  • nowa funkcja Live Photos
  • nowa funkcja ekranu 3D Touch
  • doświetlanie selfie ekranem
  • nagrywanie wideo 4K
  • slow motion FULL HD

Wady:

  • nie różni się znacząco od poprzednika
  • bardzo wysoka cena
  • czasami spowolniony start kamery
  • Live Photos bardzo często sa nieudane – pod koniec „filmujemy” nasze nogi
  • 3D Touch jest obsługiwany na razie tylko przez kilka aplikacji
  • Są rzadkie problemy z klawiaturą w aplikacjach zewnętrznych
  • Brak obsługi kart pamięci
  • Bardzo mała użyteczność wersji 16 GB
  • Brak obsługi szybkiego ładowania
  • Brak standardowego łącza mini USB
  • Brak formatu RAW

Zestaw – ocena 5

iPhone jest sprzedawany „od zawsze” z tym samym zestawem akcesoriów: kabel USB z końcówką Lightning, ładowarka oraz bardzo dobrej jakości słuchawki Apple EarPods z pilotem i mikrofonem.

Wszystkie akcesoria są dostępne wyłącznie w białym kolorze. Ich jakość wykonania jest bardzo wysoka.

Obudowa – ocena 5

Obudowa 6s niczym nie różni się od tej znanej już z modelu 6. Telefony są identyczne, choć 6s jest wykonany z lepszej jakości aluminium. Telefon jest przez to bardziej wytrzymały na zginanie. Dla nas wadą obudowy jest lokalizacja gniazda słuchawkowego - lepsze byłoby gniazdo na górze obudowy, a nie na dole. Dodatkowo, w czasie grania w gry w widoku poziomym zasłaniamy palcem monofoniczny, jedyny głośnik. Z tyłu obudowy niektórym przeszkadza wystający obiektyw kamery. Przez to smartfon nie jest w stanie leżeć bez chybotania się na płaskich powierzchniach. Obiektyw jest chroniony szkłem szafirowym, więc nie powinien się rysować.

Oprócz ekranu bardzo ważnym elementem we współczesnych smartfonach z najwyższej półki staje się czytnik linii papilarnych. W iPhone jest on kolejny raz wbudowany w przycisk HOME. Obecnie jakość działania czytnika jest lepsza nawet od czytników Huawei. Apple pod tym względem został rynkowym liderem.

Jeśli chcemy koniecznie, aby nasi znajomi zauważyli, że mamy nowego iPhone to na pewno powinniśmy zainwestować w obudowę w kolorze Rose Gold. Elegancki róż to nowość w ofercie Apple.

Nadal największą zaletą iPhone pozostaje perfekcja wykonania smartfonu, zastosowane materiały i doskonały design.

Wyświetlacz – ocena 5

Wyświetlacz w iPhone 6s ma rozdzielczość, która nie przystoi już flagowcom – jest to „zaledwie” 1334x750 pikseli, co daje „marną” gęstość 326 punktów na cal. Ekran nazwany marketingowo Retina HD ma wielkość 4.7 cala. Oczywiście praktyczna ocena ekranu Retina jest jak zwykle diametralnie różna od suchej oceny specyfikacji. To po prostu bardzo, bardzo dobry ekran o świetnych kolorach, kątach widzenia i widoczności w słońcu. Dodatkowo jest to najbardziej innowacyjny w tej chwili wyświetlacz pod jednym względem – obsługuje oprócz samego dotyku, także jego siłę nacisku. Funkcja 3D Touch to właśnie jedna z nielicznych nowości w nowych iPhonach. Nie jest ona bardzo przydatna, ale niewątpliwie jest bardziej użyteczna niż zakrzywiony ekran w Samsungach Edge.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Jeśli chodzi o specyfikację to iPhone 6s to prawdziwy rzęch  Procesor dwurdzeniowy, pamięć 2GB…na papierze wygląda to makabrycznie. W rzeczywistości jest to jednak jeden z najszybszych smartfonów na rynku. Wszystkie funkcje systemu uruchamiają się natychmiastowo (no może z wyjątkiem rzadkich, dziwnych zachowań kamery). Odpowiada za to nowy procesor A9 (64-bit) z wbudowanym koprocesorem ruchu M9. Procesor jest dostarczany przez dwie firmy: TSMC i Samsung.

Jeśli chodzi o łączność to iPhone oferuje nam LTE, Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac z technologią MIMO, Bluetooth 4.2 i NFC. Za lokalizację odpowiada Assisted GPS i GLONASS.

Wbudowane czujniki to: barometr, żyroskop trójosiowy, przyspieszeniomierz, czujnik zbliżeniowy oraz czujnik oświetlenia zewnętrznego.

Pełne dane techniczne smartfonu iPhone 6s znajdują się tutaj

Pełne dane techniczne smartfonu iPhone 6s Plus znajdują się tutaj

 

System – ocena 6

W naszym testowym urządzeniu pracował system iOS 9.0.2. System w tej wersji działa już chyba na ponad połowie urządzeń z iOS i na większości z nich wygląda i działa identycznie. Na 6s pojawiają się dwie nowe funkcje, których nie znajdziemy w poprzednich edycjach – obie po części wykorzystują funkcję uginania się ekranu 3D Touch. Są to: 

  • skróty do wybranych funkcji danej aplikacji już z poziomu jej ikony
  • aktywna galeria zdjęć z możliwością podejrzenia miniaturki
  • funkcja Live Photos, która w galerii współpracuje blisko z 3D Touch

Skróty z poziomu ikony działają na razie w niewielu programach: jest to natywna aplikacja kamery, Twitter, Instagram, Dropbox i jeszcze kilka innych. Na razie jest to jedynie bajer i w czasie naszych tygodniowych testów, ani razu nie pamiętaliśmy, aby z tej nowej opcji skorzystać.

Bardziej przydatna, choć oczywiście nie niezbędna wydaje się funkcja Live Photos. Ją szczerzej omówimy w opisie kamery.

Sam iOS 9 jest systemem bardzo dojrzałym i stabilnym. Nie sprawia żadnych niespodzianek i komunikatów o „zatrzymaniu procesu”, czego możemy na szczęście już coraz rzadziej doświadczyć przy korzystaniu z Androida.

 

Kamera – ocena 5

Aparat z większą matrycą (12 megapikseli) to jedna z większych nowości w 6s. Nadal jednak iPhone z ekranem 4.7 cala pozostaje bez optycznej stabilizacji obrazu. Nowa kamera iSight pozwala natomiast na nagrywanie wideo 4K (3840 na 2160 30fps), co może być dla niektórych użytkowników ważne. Większości wystarczy na razie tryb FULL HD 60 fps. Fani panoram otrzymają je w rozdzielczości do 63 megapikseli. Jasność obiektywu głównej kamery to bardzo dobre ƒ/2,2. Zdjęcia w ciemności wspomaga ulepszona lampa błyskowa True Tone Flash. 

Gdy korzystamy z przedniej kamery FaceTime HD (5 megapikseli, ƒ/2,2) to przy selfie funkcję lampy przejmuje ekran, który „błyska” na biało lub kremowo. To prosty, ale skuteczny sposób na doświetlenie popularnych selfików.

W czasie wykonywania zdjęć główną kamerą nie mamy dostępu do trybu manualnego – producent przewidział tylko prostą regulację ekspozycji, czyli jasności zdjęcia. iPhone nadal nie potrafi także zapisać zdjęcia w formacie RAW. Pojawiły się natomiast Live Photos. Jest to tzw. bajer pozwalający na dołączanie do każdego zdjęcia krótkiego filmiku w formacie MP4. Funkcję tę można wyłączyć. Filmik może być bardzo zabawnym dodatkiem, choć często na jego końcu widać już tylko nasze rozmazane nogi, bo zapominamy po wykonaniu zdjęcia jeszcze chwilę przytrzymać urządzenie w pionie. Może po paru tygodniach wchodzi to już w nawyk. Live Photos mają jedną poważną wadę – każdy filmik do dodatkowe około 4 MB. Do tego dochodzi główny JPEG, który zajmuje od 2 do 4 MB. Gdy nagramy jeszcze kilka filmów 4K, to nasza pamięć w iPhone 6s skurczy się dosyć szybko.

W czasie nagrywania wideo 4K możemy wykonywać zdjęcia 8 MP, a w czasie oglądania wideo w galerii możemy powiększać wybrany obszar nagranego materiału.

Fani slowmotion będą zadowoleni z iPhone 6s – oferuje on dwa tryby: 1080p 120 kl./s i w jakości 720p z 240 kl./s. Dodatkowo jest także wideo poklatkowe ze stabilizacją obrazu.

Zarówno zdjęcia, jak i materiały wideo są bardzo dobrej jakości. Oczywiście dotyczy to tylko dobrych warunków oświetleniowych. Gdy robi się ciemniej to na zdjęciach pojawia się spory szum, bo iPhone za wszelką cenę chce zachować ostrość kadru. Gdy chcemy wykonywać bardzo duże powiększenia zdjęć lub wycinać ich część to może okazać się, że matryca 12 megapikseli jest dla nas za mała. Gdy porównywaliśmy zdjęcia iPhone 6s ze zdjęciami z matrycy 23 mega Sony, to różnica była naprawdę spora. Szczegóły na zdjęciach Sony po powiększeniu na komputerze były dużo bardziej widoczne.

 

 

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Tryb 4K

Live Photo

Bateria – ocena 4

Czas działania baterii stał się tematem jedynej afery, która wydarzył się od dnia premiery iPhone 6s. Podobno czas ten nieznacznie zależy do tego, czy w środku naszego telefonu działa procesor wyprodukowany przez TSMC lub Samsunga. Różnice są symboliczne, ale każdy nowy iPhone musi mieć swoją własną aferę. W czasie naszych testów 6s działał około doby. Po przesiadce z modelu 6 Plus nie jest satysfakcjonujący wynik. Jest to jednak standard w mniejszych urządzeniach, w których po prostu nie ma miejsca na duże ogniwo wewnątrz obudowy. Sytuację ma ratować tryb Low Power Mode, który wyłącza większość usług działających w tle po wygaszeniu ekranu.

Podsumowanie

iPhone 6s w mniejszej wersji z ekranem 4.7 cala ma dla nas tylko dwie wady: zbyt mały ekran i zbyt wysoką cenę. Szczególnie cena to już tzw. przegięcie. Urządzenie jest jednak naprawdę doskonałe. W czasie testów zauważyliśmy tylko drobne błędy z klawiaturą w niektórych aplikacjach oraz rzadki problem z szybkim startem kamery. Pewnie te ułomności zostaną poprawione w kolejnych wersjach aplikacji i samego systemu iOS.

iPhone 6s to telefon „nudny”, przewidywalny, na którym możemy bezgranicznie polegać. Jakość aplikacji, ich wybór to kolejna zaleta iOS i smartfonów Apple.

Dla kogo jest iPhone 6s:

  • Wielbiciele ładnych, zgrabnych smartfonów
  • Najbogatsi
  • Fani marki Apple
  • Fani fotografii i wideo
  • Fani instalowania dodatkowych aplikacji
  • Osoby, które marzą o niezawodnym urządzeniu

Dla kogo nie jest iPhone 6s:

  • Oszczędni
  • Fani Androida
  • Racjonalni posiadacze iPhone 6 (chyba takich nie ma :))
  • Posiadacze wersji 6 Plus

Dziękujemy Marcinowi Gruszce z PLAY za użyczenie smartfonu do testów.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Karol pisze: 2015-10-12 13:25
    Cóż, bardzo fajny sprzęt i jeszcze fajniejszy OS... Choć zapewne zaraz hejterzy Apple (z których większość nie używała sprzętu Apple dłużej niż przez 5 minut w sklepie) powieszą na nim stado psów...
    1
  • Users Avatars Mini
    Bart pisze: 2015-10-12 13:40
    a czemu nie ma informacji ,że dźwięk dzwonka ( czyli jednej z podstawowych funkcji jaka ma pełnić telefon ) jest dużo cichszy niż w normalnej wersji iP6
    0
  • Users Avatars Mini
    Riddick1500 pisze: 2015-10-12 16:35
    Artykuł fajny i ciekawy aczkolwiek nie podobają mi sie 3 podpunkty w informacji dla kogo jest Iphone: ad 1 prawda taka że o gustach się nie dyskutuje ad 2 najbogatsi? to jakiś żart?, to nie wina Apple że w Polsce jest złotówka a ta nisko stoi. Telefon do 1k to nie tak dużo, tylko u nas i zarobki i sama złotówka są kupę warte. Dla najbogatszych to jest Vertu:) ad 4 fani fotografii i video wolą aparaty i kamery:) I taka drobna aluzja :) czy musicie w każdym artykule o Iphonie 6s pisać po poarę razy że dziękujecie Panu Marcinowi :) Chyba po 1 razie na artykuł wystarczy;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Mk pisze: 2015-10-12 17:31
    Nie rozumiem ,tyle wad a telefon oceniony na 6 , bardzo dobra cena przy odsprzedaży w przyszłości no tam połowa ceny zakupu.
    2
  • Users Avatars Mini
    PLANET pisze: 2015-10-12 17:39
    Sorry, ale testy powinno czytać się gdzie indziej. Subiektywność to jedno, żenada to drugie. I nie będę uzasadniał dlaczego - testy "bronią" się same :)
    1
  • Users Avatars Mini
    PLANET pisze: 2015-10-12 17:50
    Aczkolwiek ten test jest delikatnie lepszy, przynajmniej rozwój jest ; )
    0
  • Users Avatars Mini
    Bodzio pisze: 2015-10-12 18:12
    Dokładnie tyle wad wymienionych a ocena 6 ? Za co się pytam ? To jest tendencyjne jak w testach aut. Nawet nie czytam, bo wiem że i tak VW wygrywa porównanie ...... A efekt taki że afera z VieśWagenami jest teraz ...
    -2
  • Users Avatars Mini
    Brus pisze: 2015-10-12 20:10
    Pomyłka kolorystyczna w zestawieniu. IP 5s 6 i 6 plus też były "złote".
    0
  • Users Avatars Mini
    Pi0trek pisze: 2015-10-12 20:54
    A ja mam pytanie co do wyglądu. owszem kwestia gustu, ale pisać o nim, że wygląda rewelacyjnie patrząc na tyl? te białe "kreski" dla mnie wyglądają dość mocno "wiochowato" a do tego ten cały "kod kreskowy"?! Osobiście uważam, że akurat pod względem wyglądu dużo lepiej prezentuje się Sony, Huawei czy LG.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2015-10-12 22:42
    @Brus....chyba wlasnie już ich nie będzie...zloty i rozowy zarezerwowany dla nowych
    0
  • Users Avatars Mini
    slk pisze: 2015-10-26 17:03
    a to wyście testowali jakąś wersję amerykańską?
    0
  • Users Avatars Mini
    domel pisze: 2015-11-16 17:06
    Wada - "zbyt maly ekran"?!? Ludzie, leczcie sie!
    1
  • Users Avatars Mini
    leonard pisze: 2015-11-18 17:42
    Dokładnie tak jak ktoś pisze - dla najbogatszych? Bez przesady. Bogacze mają inne zabawki. A że mało zarabiamy w Polsce to już nie wina Apple. Dodatkowo sądzę, że ostatni punkt - dla tych, którzy marzą o niezawodnym urządzeniu - też jest ciekawy, fakt, że wiele mówi o tym sprzęcie, bo rzeczywiście m.in. w moim przypadku iphone okazał się niezawodny, ale czy są jacyś ludzie marzący o zawodnym? :)
    1
  • Users Avatars Mini
    Krystyna pisze: 2015-11-19 12:17
    Jeżeli chodzi o iPhone 6s jest naprawdę cudowny. Nie uważam że cena jest wysoka, kamera wcale nie ma spóźnionego startu za to zdjęcia live są po prostu rewelacyjne. Dodatkowo po jakości zdjęć widać że wymienili kamery i na zdrowie im to wyszło :)
    -3
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2016-02-05 13:03
    Po przeanalizowaniu parametrów i porównaniu iphone 6 z Samsungiem S6 doradziłem zdecydowanie zakup Samsunga, tańszy, lepszy i nie "assembled in china". A kto produkuje procesory i dostarcza iphonom? Samsung miedzy innymi:-)
    4
  • Users Avatars Mini
    maciek pisze: 2016-03-31 12:57
    Miałem wiele telefonów z androidem. Po latach postanowiłem spróbować czegoś nowego. Kupiłem IPhona 6s. Po miesiącu użytkowania z radością go sprzedałem..... Miałem nadzieję, że przyzwyczaje się do małego ekranu ale jednak bardziej odpowiada mi 5.5 cala. Telefon wcale nie jest aż tak płynny jak z tego słynie. Również zdarzają się tu lagi. Lubie sobie skonfigurować w systemie wygląd ekranow, ikon, itp. W IOS mogę praktycznie zmienić wyłącznie dzwonek i tapetę. Denerwował mnie oczojebny biały kolor wszechobecny w IOS bez możliwości jego zmiany. Dodatkowo - brak możliwości zainstalowania karty SD i..... kiepski aparat. Używając IPhona czułem się jakbym miał telefon sprzed 10 lat...Wróciłem do androida (moto x ). Za połowę ceny IPhona 6s mam sprzęt nieporównywalnie lepszy.
    -2
  • Users Avatars Mini
    Maslovt pisze: 2016-04-29 19:06
    Mam iphona 6s od jakiegoś miesiąca. Byłem sceptycznie nastawiony bo jest to drogi telefon. Jako fan androida hejtowałem Apple. Teraz już wiem że nie chcę innego telefonu. Ten spełnia wszystkie moje oczekiwania. Polecam.
    1
  • Users Avatars Mini
    krzysiek pisze: 2016-10-08 15:25
    miałem ten telefon 3 dni i sprzedałem, brak możliwości wysylania zdjęć i dzwokow przez bluetooth, jak chcem wgrać nowy dzwonek to najpierw trzeba zmienac jego format programem a nastepnie wgrywac przez kabel. Mając iphona jestes przywiązany kablem do komputera taie rozwiazania to byly 20 lat temu
    1
  • Users Avatars Mini
    Rafał pisze: 2016-10-25 11:01
    Od zawsze z androidem robilem 2 podejscia do iphona 6s i co? Jak dlamnie nie ma lepszego telefonu
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: