Sporadycznie bywa tak, że telefony testujemy, gdy są już od pewnego czasu dostępne na rynku i służą użytkownikom zbierając pozytywne, bądź mniej pochlebne opinie. Tak się stało i tym razem. Nasza redakcja otrzymała do testów obecny już od jakiegoś czasu w sieciach Plus GSM i Era telefon czterozakresowy (quadband) Motorola V600. Aparat na pierwszy rzut oka wydaje się być telefonem przeznaczonym dla tych klientów, którzy od swojej słuchawki wymagają nieco więcej, niż od zwykłej komórki.
Zawartość pudełka, którym uraczył nas producent może cieszyć oko: po otwarciu kartonu, wewnątrz znajdujemy telefon, instrukcję i ładowarkę sieciową oraz kabelek USB i zestaw słuchawkowy mono. Wspomnieć należy również o przygotowanym etui na telefon - woreczku ze ściągaczem. Użytkownik znajdzie ponadto dodatkową płytkę CD z oprogramowaniem do telefonu.
Wygląd
Wyglądem zewnętrznym V600 przypomina swojego już nieco starszego brata, a mianowicie model V525. V600 budzi podziw jakością wykonania. Wśród osób, które telefon ten widziały i miały wspólnie ze mną okazję go testować, panowało przekonanie, ze jest on przeznaczony dla odbiorców, którzy po prostu cenią sobie luksus. Słuchawka ma srebrną obudowę wykonaną z aluminium, w bocznej części kontrastującą ze wstawkami w jasnym odcieniu szarości. W obudowie przeszkadza trochę wystająca antena, już tak rzadko stosowana w u innych producentach. Producent nie skrócił jej, jak miało to miejsce w innych modelach z niższej półki (T720i, T722), co więcej, wydaje się ona być jeszcze dłuższą i tym samym podkreślającą upodobania producenta do charakterystycznych dodatków. Dzięki temu terminal ma uzyskiwać lepsze właściwości radiowe.
Czarna wstawka na przednim panelu telefonu, praktycznie na całej długości otoczona chromowaną listwą ma podkreślać prestiż terminala i pozycjonowanie go na górnej półce.
W przednim panelu wbudowano dodatkowy wyświetlacz barwy jaskrawo niebieskiej (rozdzielczość 96x32 punkty), który podczas czuwania telefonu informuje nas o aktualnej godzinie, dostępie usługi GPRS oraz poziomie sygnału sieci i naładowania baterii. Podczas połączenia przychodzącego otrzymujemy informację o numerze naszego rozmówcy. W większości obecnie wprowadzanych modeli ekran zewnętrzny jest już kolorowy i często pozwala na jednoczesne wyświetlenie 65 tys. kolorów.
Głośnik, znajdujący się na tylnym panelu przekazuje z dość dużym zapasem polifoniczne dźwięki oraz dzwonki MP3. Producent wyposażył V600 w przyjazne przyciski po obydwu stronach obudowy: z prawej strony jest przycisk szybkiego wybierania nazw głosowych przypisanych do pozycji w książce telefonicznej, zaś lewa strona to + / - czyli ustawianie głośności wszelkich dźwięków i specjalny przycisk-skrót, któremu użytkownik może przypisać dowolną funkcję telefonu wtedy, gdy jest on obsługiwany i otwarty; standardowo są to ustawienia budzika. Gdy telefon jest zamknięty możemy nim szybko zmienić profil telefonu.
W momencie połączenia przychodzącego pojawiają się wokół znaku Motorola barwne koła; użytkownik ma możliwość przypisania im jednego z 10 dostępnych kolorów.
Górna część telefonu to miejsce na podłączenie wspomnianych już słuchawek, spód telefonu to standardowe miejsce do podłączenia ładowarki i dołączonego kabla USB do komunikacji z komputerem. Wymiary słuchawki to 88,1x47,6x23,6 mm, zaś podana przez producenta waga to 116 g. V600 nie jest wiec telefonem lekkim i małym, lecz mimo tego leży on przyjemnie w dłoni.
Wyświetlacz i klawiatura
Układ klawiatury V600 jest zbudowany w bardzo przejrzysty i bardzo prosty sposób. Ten układ ma prawo się podobać. Samo położenie klawiszy bezpośrednio obok siebie, bez żadnych odstępów między nimi, sprawia wrażenie porządku i harmonii. Nawigację po menu głównym umożliwia użytkownikowi pięciofunkcyjny NavKey, któremu, w zależności od wyjściowego położenia, można przypisać 4 bezpośrednie skróty do głównych funkcji menu telefonu. Bezpośrednio w jego otoczeniu znajdują się dwa klawisze funkcyjne. Podświetlona klawiatura ma kolor biały. Niestety, małym mankamentem wydają się być nie doświetlone klawisze zielonej i czerwonej słuchawki, oraz nierównomiernie doświetlone klawisze przy brzegach klawiatury. Obsługa klawiszy natomiast jest bardzo łatwa, są one dość czytelne, ich nacisk jest wyraźny, zaś użytkownicy o dużych dłoniach nie mają żadnego problemu, by swobodnie się nią posługiwać.
Po otwarciu górnej klapki V600, ukazuje się w pełnej krasie jej krystalicznie wyraźny i doskonale wkomponowany wyświetlacz. Znany z poprzednich modeli tego producenta podział: dół = klawisze, góra = obraz obserwujemy również i tutaj. O ile sama klawiatura ma odcień ciemno grafitowy, z domieszką srebrnego aluminium, o tyle wyświetlacz ma chromowaną obwódkę i jest schowany za szkłem pleksi, chroniącym go przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi. Sam wyświetlacz to 16 bitowa matryca TFT o rozdzielczości 176 x 220 punktów. Obraz przedstawiany na niej jest wyświetlany w 65 tysiącach kolorów. Wspomnieć należałoby, iż porównanie odwzorowywania kolorów z podobnymi telefonami konkurencji wypada zdecydowanie na korzyść V600. Ich nasycenie jest dość silne i ma to swoje przełożenie w bardzo dobrej jakości grafiki, czy to w przypadku zdjęć, ruchomych obrazów, czy filmów wideo. Testy przy świetle dziennym nie przyniosły spadku jakości w prezentowaniu barw i żywych kolorów.
Bateria
V600 została wyposażono standardowo w baterie litowo-jonową 3.6 V. Podczas testów przeprowadzanych na zmianę w temp. pokojowej i warunkach zimowych (średnia temp. ok. 1 stopnia C) bateria utrzymywała telefon bez ładowania przez ok. 75 h, przy czym średni czas rozmów to ok. 1h 30 min, zaś ilość wysyłanych / odbieranych wiadomości SMS to ok. 15 SMS / dobę w tym czasie. Wspomnieć należałoby również przy tym o zwiększonym poborze energii podczas robienia zdjęć kamerą, nagrywaniem i odtwarzaniem sekwencji video, przeglądaniem zdjęć czy ogólnie częstym korzystaniem z kolorowego wyświetlacza. V600 ma ponadto dodatkową funkcję dotyczącą informowania o stanie baterii. Użytkownik ma tym samym możliwość otrzymania bardziej dokładnej informacji o stanie zgromadzonej energii niż jest to przedstawione na wyświetlaczu głównym.
Książka telefoniczna i wiadomości
Pamięć V600 pozwala na zapisanie w książce telefonicznej do 1000 pozycji. Pojedynczy wpis w książce jest w tym przypadku wzbogacony dużą ilością dodatkowych informacji, które można przypisać konkretnej osobie. Możliwe jest tutaj dodanie kilku adresów email, kilku numerów telefonów, oznaczenie typu kontaktu (Praca, Dom, Główne, etc.) dodanie zdjęcia danej osoby, przypisania jej konkretnego dzwonka, komendy głosowej lub umieszczenia jej w konkretnej kategorii (Business, Personal, General, VIPs).
Gdy szukamy kontaktu V600 wyświetla standardowo wszystkie wpisy w książce w formie listy. Możliwe jest również ustawienie filtrów, dzięki którym potrzebne nam kontakty zostaną ograniczone tylko do osób z wybranej przez nas kategorii i w tym przypadku tylko te osoby zostaną wyświetlone. Dodatkowe opcje książki telefonicznej to sortowanie kontaktów (wg. nazwy, nr pozycji, nazwy głosowej, e-maila) lub dla tych, którzy cenią sobie dość szybki kontakt z bliskimi ułożenie wszystkich wpisów wg. załączonych fotografii. Opcje książki adresowej V600 pozwalają na bogate zarządzanie kontaktami, usuwanie pojedynczych wpisów oraz kopiowanie ich z / do karty SIM.
W V600 nie zapomniano o wszelkich ułatwieniach przypisanych do definiowania wiadomości MMS w telefonie. Jest już niejako standardem w nowych telefonach, że definicja jakiejkolwiek wiadomości rozpoczyna się z jednej i tej samej pozycji Menu w Wiadomościach. Tak jest również i w tej słuchawce: będąc w jednym miejscu możemy zacząć przygotowywać wiadomość SMS, MMS, e-mail lub bezpośrednio przejść do jednego z 10 szablonów MMS, które są animacjami przygotowanymi na różne okazje.
Kamera
V600 dysponuje wbudowaną kamera VGA, która jest w stanie fotografować obiekty w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 punktów. Aby jednak zbytnio nie obciążać 5 MB pamięci telefonu, która i tak jest w porównaniu z innym modelami konkurencji zbyt mikra, by pomieścić dużą liczbę zdjęć, producent zaoferował mniejsze rozdzielczości połączone z całkiem dobrą jakością. Użytkownik może więc wybrać jedną z dostępnych rozdzielczości: 160x120 (MMS Card), 320x240 lub wspomnianą 640x480. Przyznaję, że jakość zdjęć zrobionych V600 jest więcej niż dobra, na uwagę zasługuje również fakt definiowania wielu opcji, które są bardzo pomocne fotoamatorom. Kamera dysponuje 5 i 10 sekundowym samowyzwalaczem oraz umożliwia ustawienie czułości obiektywu względem panujących w otoczeniu warunków oświetlenia. Możliwe jest ustawienia oświetlenia automatycznego, światła słonecznego, zachmurzenia oraz światła wewnątrz pomieszczenia.
Przykładowe zdjęcia z telefonu Motorola V600 znajdują się tutaj:
160x120 | 320x240 |
640x480 | |
Połączenie zewnętrzne
Opisując V600 powinno się koniecznie wspomnieć o połączeniu terminala ze światem zewnętrznym. Telefon umożliwia mi odbiór i wysyłanie wiadomości SMS, EMS v 5.0 oraz MMS. Pochwalić należy również odbiór i wysyłkę e-maili w protokołach POP3, SMTP i IMAP4, oraz wspomaganie całego procesu przez wewnętrzny moduł MIME, który umożliwia komunikacje wg. panujących standardów. Telefon posiada również wbudowany moduł Bluetooth umożliwiający m.in. wymianę plików z komputerem (np. przesyłanie zdjęć, dzwonków i filmów z lub do telefonu) oraz łączenie się z Internetem.
Producent nie wyposażył telefonu w port podczerwieni, ale dostarczył w zestawie kabelek USB. Oprócz wspomnianego kabelka wymagane w tym przypadku jest dodatkowe oprogramowanie mobilePhoneTools, dzięki któremu można dokonać synchronizacji kontaktów książki telefonicznej i wpisów do kalendarza m.in. z MS Outlook na podręcznym komputerze.
Dźwięki
V600 otrzymała standardowo 22 dzwonki polifoniczne i obsługuje 24 kanałową polifonię, którą telefon odtwarza w 22 kHz-owym głośniku. Słuchawka wyposażona została ponadto w aplikację MotoMixer, dzięki której możemy się zabawić w didżeja i remiksować dostępne motywy dzwonków lub tworzyć własne, zapisując je potem w formacie MIDI. Wbudowany głośnik w pełni oddaje dźwięki płynące podczas odtwarzania również i klipów video zapisanych w formacie MPEG4 oraz 3GPP, aczkolwiek czasami wydaje się być on za głośny. V600 posiada wbudowany zestaw głośnomówiący, w którym dobrze słuchać rozmówcę. Na koniec mankament: sam głośnik, jak wspomniano, wydaje się być źle dopasowany do telefonu: już przy ustawionej średniej głośności słychać trzaski i szumy, które znacznie pogarszają jakość rozmowy. W tym przypadku polecam dołączony do telefonu zestaw słuchawkowy HF, który jest właściwym rozwiązaniem pod względem jakości dźwięku.
Podsumowanie
Motorola V600 na pewno cechuje się wysoką jakością wykonania. Jakość obudowy, użytych materiałów potwierdza, że V600 miał być flagowym modelem amerykańskiej firmy. Aparat ten jednak już trochę się zestarzał, choć na pewno przejdzie do historii jako model kultowy. Następcą V600 w Polsce będzie już niedługo np. V547 - model z niższym numerem, ale wyposażony w transmisję EDGE.
V600 można z czystym sumieniem polecić wielbicielom marki Motorola - na ten telefon czekaliśmy na polskim rynku długo, ale na pewno każdy fan tej marki będzie z niego zadowolony. Do sporych zalet terminala zależy obsługa transmisji Bluetooth, do nielicznych wad ciężar aparatu, który w porównaniu z innymi clamshellami mógłby być trochę mniejszy.