Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Music Frame jest już obecny na polskim rynku od kilku miesięcy. To głośnik z kategorii premium, który niemal sam tworzy własną kategorię urządzeń. Jest skierowany do osób, które chcą mieć w swoich mieszkaniach w miarę dobrą jakość dźwięku, ale nie chcą się zgodzić na to, aby ich wnętrze szpeciły brzydkie czarne kolumny i belki soundbarów. Music Frame to świetne uzupełnienie telewizorów Samsunga z tej samej serii. One także powstały, aby spełnić oczekiwania osób, które nie chcą zrezygnować z dużego ekranu, ale jednocześnie nie zgadzają się na to, aby ich wnętrze szpecił duży czarny prostokąt.

Największym rywalem Music Frame jest seria Symfonisk Ikei i Sonosa, która ukrywa głośniki w ramkach obrazów, a także w lampkach. Głośniki Ikei są dużo tańsze. Ramka Ikei z głośnikiem kosztuje około 1000 zł.

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Music Frame jest tzw. głośnikiem inteligentnym, bo wspiera obsługę asystenta Alexa, więc można powiedzieć, że jego rynkowymi rywalami będą także głośniki Google Nest Audio i duży HomePod Apple. Te głośniki nie przypominają antyramy, ale też wyglądają we wnętrzach znacznie lepiej od czarnych kolumn głośnikowych. Google Nest Audio jest sprzedawany dużo taniej, a HomePod kosztuje mniej więcej tyle samo, co ramka Samsunga. Jest to cena, która wynosi około 1800 zł, a więc głośnik Samsunga nie jest najtańszym rozwiązaniem, aby zapewnić dźwięk w naszym domu. Należy także pamiętać, że zawsze dużo lepsze efekty przynosi zakup przynajmniej dwóch głośników. Wówczas koszty skaczą do poziomu zakupu soundbara z subwooferem, a może nawet z dodatkowymi satelitami.

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Czym wyróżnia się Samsung Music Frame?

Z wyglądu Music Frame wyróżnia się niemal wszystkim, gdy porównujemy go z innymi głośnikami. Obudowa jest wykonana z metalu, co sprawia, że cały głośnik waży prawie 6 kg. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy go chcieli powiesić na słabo wykonanej ściance karton-gips.

Należy podkreślić, że spora waga głośnika to jego zaleta, a nie wada. Im cięższa obudowa głośnika tym spadają szanse, że będzie on podatny na wibrację generowanych przez głośniki niskotonowe.

Ramka może także stać na szafce. Stojak do niej otrzymujemy w zestawie – podobnie jak wkręty do mocowania na ścianie. Rama głośnika jest czarna, ale gdy chcemy, aby była biała to należy do niej dokupić specjalne białe panele (nie wiem, czy są dostępne w Polsce). Sam obrazek (Samsung nazywa go panelem artystycznym) można stworzyć samodzielnie lub też można kupić gotowca. Też nie wiem, czy takie obrazki są w Polsce dostępne. Niektórzy klienci mogą czuć się chyba zawiedzeni, że Music Frame nie jest po prostu ramką do wyświetlania zdjęć.

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Wygodna obsługi

Music Frame konfigurujemy w bardzo prosty i szybki sposób przez samsungową aplikację SmartThings. Po dodaniu głośnika do tego ekosystemu jest on już widoczny na liście głośników w Spotify. Do apki Samsunga możemy wrócić, aby zmienić ustawienia equalizera lub włączyć kilka dodatkowych ustawień takich jak tryb nocnych, podbijanie głosu. Jest także usługa SpaceFit Sound, w której głośnik niby optymalizuje swój dźwięk w zależności od rozkładu pomieszczenia. Music Frame może być także hubem Zigbee lub Thread, ale musimy do niego dokupić specjalny dongle USB. Nie wiem, czy w Polsce jest dostępny. Obsługa głośnika jest bardzo prosta, bo wspiera on standardy Chromecast oraz Airplay, więc puszczanie muzyki z urządzeń mobilnych jest intuicyjne. Music Frame może działać także jako głośnik Bluetooth. Ramka może być także elementem rozwiązania Q-Symphony. To system głośników wspierany przez najnowsze telewizory Samsunga. Jest także bezprzewodowy Dolby Atmos.

Niewygodnie korzysta się natomiast z tragicznych przycisków, które są ukryte z tyłu urządzenia. Samsung powinien zatrudnić do projektowania takich elementów lepszych ludzi, bo obsługa koreańskich monitorów (od lat) również jest bardzo niewygodna.

Jest jeszcze jeden sposób na odtwarzanie muzyki z głośnika, ale niestety nie działa z iPhonem, a nawet nie działa także z innymi smartfonami z Androidem – to musi być Samsung. Jest to usługa Dotknij i Odtwórz, która w oparciu o NFC i dotknięcie telefonem ramki uruchamia streaming muzyki.

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

  

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

Jakość dźwięku

Wewnątrz Music Frame działa 6 głośników: po 2 z każdego zakresu dźwięku. Producent podaje, że głośnik działa w trybie 2.0, a więc jest zestawem stereo. Niestety efekt ten nie jest słyszalny, więc najlepiej zainwestować w drugi głośnik i połączyć go w parę.

Moc podawana przez producenta to 120W. Music Frame jako pojedynczy głośnik na pewno zadowoli nas, gdy będzie zapewniał dźwięk w pomieszczeniu o wielkości 20-30 metrów. Jego bas jest zaskakująco mocny, ale oczywiście nie jest tak mięsisty i głęboki jak bas subwooferów z zestawów z soundbarem. Gdy jednak mamy wrażliwych sąsiadów to Music Frame będzie bardzo dobrym wyborem. Potrafi być bardzo głośny, ale przyjemniej się go słucha np. podczas spotkań ze znajomymi, gdy muzyka jest tłem. To tło będzie jednak bardzo dobrej jakości. Bas wytrzyma Teardrop Massive Attack, zagra też bardzo głośno przeboje Timberlake’a i Becky Hill, ale rozwija skrzydła na playlistach typu Late Night Jazz i na hitach Lany Del Rey. Raczej nie polecałbym tego głośnika fanom mocnego rocka i metalu ze ścianą gitar, perkusji i wokali. Do zalet Music Frame można zaliczyć także przestrzeń dźwięku jaką oferuje. Wbrew pozorom to nie tylko slogan marketingowy. Dźwięk jest jakby rozpylany wokół głośnika i nie płynie tylko z jego centrum.

Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników Test Music Frame HW-LS60D z Dolby Atmos 2024 – dla tych, co kochają muzykę, a nie cierpią głośników

 

Podsumowanie – dla kogo jest Samsung Music Frame?

Samsung Music Frame ma bardzo precyzyjnie ustaloną grupę docelową. To osoby, którym zależy na jakości dźwięku, ale jednocześnie chcą, aby ich wnętrze nie zagracały brzydkie urządzenia elektroniczne, głośniki i inne gadżety. To oni kupią telewizor Frame i dokupią do niego ramkę muzyczną. Nawet bez telewizora Samsung Music Frame to bardzo udany gadżet, który zapewnia dobrą jakość dźwięku, a nie tylko oszukuje swoim designem, że należy do segmentu premium. Niestety wadą jest jego cena. To nie jest zakup dla oszczędnych. Gdy urządzamy mieszkanie koszty są jednak tak duże, że być może łatwiej będzie przełknąć zakup Music Frame lub nawet dwóch takich głośników. Samsung bez wątpienia musi się wkupić w łaski projektantów wnętrz. Największym rynkowym rywalem dla Music Frame pozostają rozwiązania muzyczne dostępne w Ikei. W kolejnej wersji samsungowego głośnika marzy mi się ekran do wyświetlania obrazów oraz wbudowany asystent Gemini.

Głośnik otrzymaliśmy do testów od firmy Samsung Polska.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: