Nasza redakcja otrzymała do testu połączenie telefonu z mobilną konsolą do gier, czyli urządzenie Nokia N-Gage. Nokia poszukuje ciągle nowych rynków dla swoich produktów, stara się więc rozwijać swoje telefony wielotorowo. Jednym z kierunków rozwoju jest tworzenie telefonów z rozwiniętymi funkcjami rozrywkowymi, które umożliwiają użytkownikom m.in. granie w najnowsze gry, słuchanie muzyki oraz radia. Takim telefonem jest właśnie Nokia N-Gage, która przeznaczona jest przede wszystkim dla młodego odbiorcy.
W czasie moich osobistych badań marketingowych (specjalnie na potrzeby tego testu) osobom w wieku 12-18 lat ten telefon bardzo się spodobał. Miałem duże trudności żeby w ogóle im go odebrać, by samemu, choć przez chwilę także się nim pobawić. Reasumując, telefon podoba się młodym ludziom, a to właśnie zwykle oni podejmują decyzję o zakupie konkretnego urządzania.
Wygląd
W pudełku wraz z telefonem otrzymaliśmy: zestaw słuchawkowy, lekką ładowarkę podróżną, kabel USB do połączenia z komputerem, kable do podłączenia telefonu ze sprzętem grającym, instrukcję obsługi oraz CD-ROM z oprogramowaniem.
N-Gage ma bardzo charakterystyczny wygląd, stanowiący rozwiniecie modelu 5510. Kształt jest wyraźnie inspirowany wyglądem konsoli do gier. Gry zdeterminowały rozkład klawiszy telefonu. Z tego też powodu mikrofon i głośnik służący do rozmowy zostały umieszczone na górnej krawędzi telefonu, co powoduje, że rozmowę prowadzi się trzymając słuchawkę w sposób prostopadły do linii ucha. Jest to bardzo śmieszne i wiele osób uważało, że żartuję sobie z nich, kiedy pokazywałem im, w jaki sposób należy z tego telefonu dzwonić.
Telefon jest bardzo duży, jego wymiary to 134mm x 70mm x 20mm, przy których waży on 137 gramów. Jest to obecnie jeden z największych telefonów produkowanych przez Nokię. Telefon posiada wymienne panele przedni i tylny, co pozwala na personalizację wyglądu telefonu.
Telefon został wyposażony w 4096-kolorowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 176 na 208 pikseli. Jest to niestety ten sam wyświetlacz, w jaki jest wyposażony, mający już ponad 2 lata, model 7650. Telefon przeznaczony do grania powinien według mnie być wyposażony w ekran wyświetlający co najmniej 65.000 kolorów.
Z lewej strony wyświetlacza został umieszczony manipulator służący do poruszania się w grach oraz po menu telefonu. Poniżej znalazły się klawisze szybkiego dostępu do odtwarzacza multimedialnego, radia oraz spisu funkcji.
Po prawej stronie umieszczono klawisze numeryczne, które bardzo dobrze sprawdzały się przy wpisywaniu numerów, tekstów, jak również podczas grania. W grach najczęściej wykorzystywane są klawisze 5 i 7. Poniżej wyświetlacza znalazły się klawisze o dynamicznie przypisywanych funkcjach., a powyżej klawisze zielonej i czerwonej słuchawki.
Na dolnej krawędzi telefonu znajdują się dwa wejścia typu mini-jack służące do podłączenia zestawu słuchawkowego. Zestaw jest podłączany do obu gniazd, żeby ich nie pomylić wtyczki i gniazda zostały zaznaczone różnymi kolorami. Na lewej krawędzi znajduje się złącze USB do połączenia z komputerem, obok niego zaś głośnik wykorzystywany przy funkcjach głośno-mówiących.
Bateria
Po zdjęciu tylnego panelu dostrzegamy poza baterią, złącze na kartę SIM oraz port na karty MMC. Telefon obsługuje karty MMC/SD o pojemności do 128 MB. W postaci kart MMC są także sprzedawane gry przeznaczone dla tego telefonu. Najczęściej zajmują one jedynie część pamięci takiej karty, reszta natomiast może być wykorzystana przez użytkownika. Aby zmienić kartę MMC konieczne jest wyjęcie baterii, a tym samym wyłączenie telefonu, nie ma możliwości wymiany karty "w locie", co jest dość uciążliwe, szczególnie jeśli posiadamy dużo gier, w które lubimy grać.
Telefon jest wyposażony w niewielkich rozmiarów baterię o symbolu BL-5C. Jest to bateria litowo-polimerowa o pojemności 850 mAh.
Według producenta telefon powinien działać bez ładowania nawet do 175 godzin. W naszym teście maksymalny czas pracy słuchawki wynosił ponad 65 h. Jednakże przy bardzo intensywnym użytkowaniu polegającym na słuchaniu radia i MP3 oraz graniu w gry, telefon rzadko wytrzymywał bez ładowania 24 h.
Menu
Menu telefonu jest oparte na platformie Series 60, i jest takie same jak w modelu Nokia 7650. Inne telefony wyposażone w podobne menu to Nokia 3650 oraz 6600. Układ menu jest bardzo klarowny i intuicyjny. Główne menu składa się z 9 podmenu, w których zostały zgrupowane najważniejsze funkcje. Pozycje w menu mogą być wyświetlane w postaci ikon lub listy funkcji. Wygodę korzystania z menu powiększa jeszcze specjalny manipulator, dzięki któremu można się po nim poruszać sprawnie i szybko. Telefon korzysta także z dobrze znanego z telefonów Nokia systemu profili określających sposób informowania o połączeniach w danym otoczeniu.
Wiadomości
Telefon obsługuje standardy SMS, MMS oraz posiada wbudowanego klienta poczty elektronicznej. Dodatkowo możemy skorzystać z innych aplikacji komunikacyjnych napisanych dla systemu Symbian 60. Ja osobiście korzystałem z komunikatora Tlen Mobile, który jest komórkowym odpowiednikiem Tlena.
Telefon bez problemu odbierał i wysyłał wiadomości MMS w sieci Plus GSM. Trochę brakowało mi w nim wbudowanej kamery, ale jej brak nie jest bardzo dokuczliwy. Podobnie dobrze sprawował się wbudowany klient e-mail, którzy umożliwia zdefiniowanie kilku skrzynek pocztowych POP3 lub IMAP4.
Telefon umożliwia wprowadzanie długich wiadomości SMS, które są później dzielone przez telefon na mniejsze. Wprowadzania ich następuje z wykorzystaniem polskiego słownika T9. Dodatkowo użytkownik może także skorzystać z szablonów gotowych wiadomości lub takie szablony edytować.
Pamięć
Telefon posiada 4 MB wbudowanej wewnętrznej pamięci, z których 3,4 MB mogą być wykorzystywane przez użytkownika do przechowywania kontaktów, wiadomości, obrazków, dźwięków, gier i aplikacji. Telefon może zapisać tyle kontaktów ile zmieści się w jego pamięci. Każdy kontakt może zawierać imię i nazwisko osoby, nazwę firmy, adres, adres e-mail oraz kilka różnych numerów telefonów. Można także edytować nazwy pól w książce, co powoduje, że można ją przystosować do własnych potrzeb. Każda pozycja z książki może należeć do jednej z grup użytkowników, która posiada wlany dzwonek nadejścia połączenia. 20 pozycji z książki może być także wybieranych głosowo.
Bardzo interesująca wydała mi się funkcja pozwalająca na robienie zrzutów ekranu w czasie pracy telefonu, także podczas grania w gry. Obraz taki jest zapisywany w pamięci telefonu i może być później wykorzystany jako tapeta lub wysłany MMS-em.
Gry i aplikacje
Telefon ten został stworzony dla gier. Gry do telefonu dostarczone są na kartach MMC. Są to gry przeznaczone na platformę Symbian 60. Gry na tego typu platformę są dostarczane przez większość działających aktywnie na rynku producentów gier.
O tym, że są to gry o bardzo dobrej grafice i oprawie dźwiękowej może przekonać się każdy, kto zagra w taką grę po raz pierwszy. Ja wraz z telefonem otrzymałem do testów dwie gry firmy SEGA: Puyo Pop oraz SonicN. Pierwsza z gier była odmianą sławnego Tetrisa, a druga to typowa platformówka. Obie gry są kolorowe i pełne miłych dla oka efektów. Obie gry wciągnęły też bardzo moich młodych testerów, których trudno było od nich oderwać. Na platformę Symbian 60 powstają coraz to nowe gry - interesujące są szczególnie "mobilne" odpowiedniki skomplikowanych gier znanych z PC, jak np. Tomb Raider czy zapowiadana FIFA 2004.
Jeśli nie jesteśmy miłośnikami gier, to zamiast nich możemy na telefonie uruchamiać aplikacje. Najczęściej są to niewielkie programy wykonujące mniejsze lub większe, ale najczęściej bardzo pożyteczne, zadania. Mnie najbardziej przypadł do gustu "wykrywacz kłamstw", czyli program Agile Lie Detector. Jest to program, który mierzy napięcie w glosie mówiącej osoby i ocenia czy mówi ona prawdę czy kłamie (nie zdziwiłbym się gdyby taką aplikację miał w swoim telefonie poseł Rokita).
Odtwarzacz MP3 i radio
Wbudowany odtwarzacz MP3 umożliwia odsłuchiwania muzyki w formacie AAC lub MP3. Advanced Audio Coding (AAC) to nowy standard kodowania stworzony przez Dolby, AT&T oraz Sony. To nowa generacja mp3 pozwalająca na uzyskanie tej samej jakości dźwięku, jak w przypadku jej poprzedniczki, przy wykorzystaniu mniejszej ilości pamięci dyskowej. AAC pozwala na uzyskanie jakości bliskiej jakości płyty CD już przy konwersji 64 kBit/s. Format ten umożliwia 22,5-krotna kompresję objętości plików dźwiękowych, powodując, że na karcie o pojemności 32 MB można zmieścić 64 minuty muzyki. Jakość dźwięku tak przetworzonych plików muzycznych rzeczywiście subiektywnie nie różni się od jakości muzyki z płyt CD i dla mnie była ona wystarczająca. Do kodowania muzyki w formacie AAC służy dostarczony wraz z telefonem program Nokia Audio Manager.
Aby słuchać muzyki należy dokupić dodatkowo kartę MMC, ponieważ standardowo telefon wyposażony jest jedynie w 4 MB wewnętrznej pamięci. Telefon obsługuje wyłącznie karty o pojemności 32, 64 i 128 MB.
Na uwagę zasługuje funkcja nagrywania dźwięków. Telefon pozwala na nagrywanie w postaci plików AAC muzyki lub dźwięku z radia, mikrofonu lub dźwięku "dostarczonego" do telefonu poprzez wejście line-in. Wraz z N-Gage otrzymujemy kabel, który umożliwia podłączenie do telefonu dowolnego źródła dźwięku. Jakoś nagrań jest bardzo dobra, a ich długości jest ograniczona jedynie ilością wolnego miejsca na karcie.
Radio umożliwia słuchanie dowolnych stacji na falach ultrakrótkich. By móc to robić, konieczne jest jednak podłączenie do telefonu zestawu słuchawkowego, który służy w tej sytuacji jako antena. Telefon umożliwia zapisanie w pamięci 20 stacji. W Warszawie, gdzie przeprowadzany był test, jakość odbieranego sygnału radiowego była bardzo dobra, nie było żadnych problemów z większością stacji. Jednak w miejscach bardziej oddalonych od nadajników sytuacja może być gorsza.
Połączenie z komputerem
Łączenie telefonu z komputerem następuje przez złącze USB. Po podłączeniu tego kabla system Windows XP od razu umieścił ikonę N-Gage w menu Mój komputer jako oddzielny wymienny dysk.
Do synchronizacji kontaktów, kalendarza, instalacji aplikacji oraz do konfiguracji ustawień telefonu służy program Nokia PC Suite for N-Gage. Jest on dostarczany wraz z telefonem na płytce CD. Aby korzystać z tego programu należy podłączyć telefon przez złącze USB, port podczerwieni lub Bluetooth. Telefon może także służyć jako modem GPRS dla połączenia z Internetem.
Podsumowanie
Reasumując, muszę stwierdzić, że Nokia N-Gage to bardzo solidny i dobrze skonstruowany telefon. Został on stworzony dla specyficznej grupy odbiorców - zamożnych nastolatków, którzy chcą mieć telefon działający także jako konsola do gier oraz narzędzie codziennej rozrywki. Telefon wzbudził ogromny entuzjazm wśród młodych "testerów". Kilku moich starszych znajomych także bardzo polubiło ten telefon.
W najnowszej promocji w sieci Media Markt telefon ten kosztuje 1499 zł, i jest to suma dość duża jak na telefon komórkowy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że N-Gage to połączenie telefonu, konsoli do gier oraz odtwarzacza MP3. Jeśli zsumować ceny tych trzech urządzeń kupowanych oddzielnie to wyjdzie nam suma zbliżona do ceny nowej Nokii. I tak to należy tłumaczyć rodzicom przed zbliżającą się Gwiazdką...