Test porównawczy smartfonów Motorola Moto G5S i Moto G5S Plus

Recenzje
Opinie: 8

Klasa smartfonu Moto G5S - C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Klasa smartfonu Moto G5S Plus - C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Motorola Moto G to legenda średniej półki. Była pierwszym smartfonem za około tysiąc złotych, który dał się używać i nie sprawiał nieustannych problemów. Moto G5S i Moto G5S Plus to najnowsze propozycje z serii Moto G i są piątą lub nawet szóstą generacją Moto G jaka trafiła na rynek. Teraz konkurencja jest już o wiele większa i w segmencie około tysiąca złotych można przebierać wśród wielu udanych urządzeń. Mimo to Moto G wciąż pozostaje ciekawą propozycją. W tej recenzji przyjrzymy się dwóm bliźniaczym modelom debiutującym w tym samym czasie, porównując cechy i znajdując różnice między Moto G5S i Moto G5S Plus.

 

Główne wady i zalety smartfonu Moto G5S

Zalety

  • Solidna, elegancka budowa
  • Sprawnie działający czytnik linii papilarnych
  • Ekran o dobrych parametrach i zadowalającej jakości obrazu
  • Gesty Moto są bardzo praktyczne
  • Android bliski czystej wersji z nielicznymi, praktycznymi suprawnieniami
  • Wystarczająca ilość pamięci RAM i ROM
  • Obsługa kart pamięci
  • Dual SIM (wyklucz kartę pamięci)
  • Bateria 3000 mAh i szybka ładowarka w zestawie

Wady

  • Głośnik mógłby być głośniejszy i mieć pełniejszy dźwięk
  • Micro USB zamiast USB C
  • Brak diody powiadomień
  • Wolniejszy i mniej energooszczędny procesor
  • Wolniejsze LTE kat. 4
  • Wyraźnie gorsza jakość zdjęć i wideo
  • Obiektyw mógłby mniej wystawać z obudowy

Główne wady i zalety smartfonu Moto G5S Plus

Zalety

  • Solidna, elegancka budowa
  • Sprawnie działający czytnik linii papilarnych
  • Duży ekran o dobrych parametrach i zadowalającej jakości obrazu
  • Gesty Moto są bardzo praktyczne
  • Android bliski czystej wersji z nielicznymi, praktycznymi usprawnieniami
  • Wydajniejszy i nowocześniejszy procesor
  • Szybsze LTE kat. 7
  • Wystarczająca ilość pamięci RAM i ROM
  • Obsługa kart pamięci
  • Dual SIM (wyklucz kartę pamięci)
  • Bateria 3000 mAh i szybka ładowarka w zestawie
  • Dłuższe działanie dzięki nowocześniejszemu procesorowi
  • Wysokiej jakości zdjęcia
  • Wideo 4K
  • Funkcja symulacji głębi ostrości działa jak powinna

Wady

  • Fabrycznie zainstalowane aplikacje Outlook i Linkedin bez możliwości odinstalowania
  • Głośnik mógłby być głośniejszy i mieć pełniejszy dźwięk
  • Micro USB zamiast USB C
  • Brak diody powiadomień
  • Obiektyw mógłby mniej wystawać z obudowy

Budowa – 4/4

Konstrukcyjnie oba modele są bardzo podobne. W obu urządzeniach przyciski fizyczne znajdują się w tym samym, wygodnym miejscu, są metalowe i mają przyjemne, wyraźne kliknięcie. W Moto G5S przycisk zasilania ma wyczuwalną fakturę, której nie ma klawisz zasilania w Moto G5S Plus. Oba telefony mają metalową obudowę i linie anten umieszczone w tym samym miejscu. Oba wyposażone są w przestarzałe już łącze micro USB, mają gniazdo słuchawkowe, a także wyraźnie wystający obiektyw z tyłu obudowy.

Telefony mają czytnik linii papilarnych umieszczony bezpośrednio pod ekranem. Pozwala on wybudzić i odblokować telefon w sposób wystarczająco niezawodny i szybki. Nie spełnia on jednak roli przycisku domowego, co dla niektórych może być mylące. Do tego celu służą przyciski ekranowe. Niestety oba modele Moto nie mają diody powiadomień.

Głośnik również znajduje się w tym samym miejscu w obu telefonach – na dolnej krawędzi. Jakość dźwięku jest przeciętnej jakości. Głośność mogłaby być większa, wiele modeli Moto oferuje mocniejszy dźwięk. Głośniki znajdują w miejscu stosunkowo łatwym do zasłonięcia. Szufladki na karty nano SIM obsługują drugą kartę SIM pod warunkiem rezygnacji z karty pamięci. Ciekawym dodatkiem jest przednia lampa doświetlająca selfie, która również trafiła do obu urządzeń.

Mniejsza Moto G5S ma rozmiar 150 x 73,5 x 8,2 mm i waży 157 gramów, a większa Moto G5S Plus ma rozmiar 153,5 x 76,2 x 8 mm i waży 168 gramów.

Oba telefony cechują się dobrą jakością wykonania i sprawiają wrażenie solidnych. Telefony są odporne na zachlapanie, ale żadna norma uszczelnień nie jest przez producenta podana.

Wyświetlacz – 4/4+

Pierwszą kluczową różnicą dzielącą oba smartfony jest rozmiar wyświetlacza. Moto G5S Plus ma większy ekran o przekątnej 5,5 cala, a Moto G5S ma bardziej konserwatywną przekątną 5,2 cala. Rozdzielczość w obu smartfonach jest taka sama – Full HD 1920 x 1080 pikseli. Siłą rzeczy telefony różnią się gęstością pikseli – większy ma 401 PPI, a mniejszy 424 PPI. Obraz w obu urządzeniach jest ostry i wystarczający pod względem szczegółowości czy gładkości czcionek na krawędziach.

Oba wyświetlacze są wykonane w technologii IPS, mają taką sama jasność minimalną i maksymalną, która nie jest specjalnie wysoka, ale powinna wystarczyć. Kąty widzenia są bez zarzutu. Moto G5S ma odrobinę cieplejszy odcień kolorystki, trudno jednak powiedzieć czy to stała różnica pomiędzy dwoma różnymi modelami, czy po prostu zdarzają się pewne rozbieżności balansu bieli. Kontrast jest zadowalający.

Jedynym ustawieniem dodatkowym, jakie znajdziemy w sekcji ekranu jest tryb koloru, który pozwala przełączyć się pomiędzy ustawieniem jaskrawym, które jest domyślne, a standardowym. Różnica jest zauważalna, ale nie bardzo duża. Innych dodatkowych ustawień, takich jak balans bieli czy filtr światła niebieskiego w Moto nie znajdziemy.

Ekrany obu modeli przykryte są szkłem Gorilla Glass 3. Mają też funkcje wybudzenia, gdy bierzemy urządzenia do ręki.

Moto G5S

  

Moto G5S Plus

  

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 4-/4+

Drugą istotną różnicą dzielącą oba modele jest procesor i wydajność jaką oferuje. Moto G5S ma na pokładzie Snapdragon 430, oferujący 8 rdzeni taktowanych zegarem 1,4 GHz, natomiast Moto G5S Plus wyposażona została w Snapdragon 625 który również ma 8 rdzeni, ale taktowanych zegarem 2 GHz. Różnią się także układy graficzne. W słabszym procesorze mamy Adreno 505, a w mocniejszym Adreno 506. Ilość pamięci w obu testowanych smartfonach Moto jest identyczna – 3 GB RAM i 32 GB na system i pliki użytkownika. Oba wspierają także kartę pamięci micro SD, o ile nie zdecydujemy się korzystać z funkcji dual SIM.

W efekcie słabsza i tańsza Moto G5S uzyskała 46 tysięcy punktów w Antutu, a w Geekbench4 627 punktów dla jednego rdzenia i 2289 punktów dla wszystkich rdzeni. Dla porównania mocniejsza Moto G5S Plus otrzymała ponad 63 tysiące punktów w Antutu, a w Geekbench4 845 punktów dla pojedynczego rdzenia i 4283 dla wszystkich rdzeni. W efekcie Moto G5S Plus jest wydajniejsza o 38% według Antutu, 34 % dla pojedynczego rdzenia w Geekbench i 87% dla sumy rdzeni. Nie są to więc małe różnice. System tak czy inaczej działa płynnie, ale zarówno w wymagających aplikacjach i grach, a także z upływem czasu przewaga Moto G5S Plus będzie bardziej odczuwalna.

Różnica widoczna jest także w zastosowanej łączności LTE. W Moto G5S dostępne jest LTE kat. 4 150/50 Mbps, a w Moto G5S Plus LTE kat. 7 300/50 Mbps. Reszta "wyposażenia" jest identyczna - mają dwuzakresowe WiFi n, Bluetooth 4.2, NFC, GPS, GLONASS i zestaw czujników: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia i czytnik linii papilarnych. Jest też radio FM.

Moto G5S

  

Moto G5S Plus

  

System – 5/5-

System w obu smartfonach wygląda identycznie. Mamy do dyspozycji Androida 7.1 z minimalistycznymi modyfikacjami od Motoroli, ale zdecydowana większość systemu wzorowana jest na tak zwanym czystym Androidzie. Producent zapowiedział, że telefony otrzymają aktualizację do Androida 8.0, ale to dopiero nastąpi w przyszłości (nie wiadomi kiedy).

Poza tym system wygląda w sposób charakterystyczny dla telefonów Moto. Na lewo od głównego pulpitu znajduje się asystent Google. Listę aplikacji rozwijamy przesuwając palcem od dołu ekranu w górę. Lista jest alfabetyczna i można ją przeszukiwać. W przypadku Moto G5S jedyną aplikacją nie pochodzącą od Google, oprócz aparatu, jest Moto, która pozwala skonfigurować gesty i asystenta w języku angielskim.

Moto G5S Plus ma fabrycznie dodatkowo zainstalowane dwie aplikacje – Outlook, który domaga się konfiguracji konta e-mail już w trakcie konfiguratora pierwszego uruchomienia oraz Linkedin. Jest to pierwszy przypadek, w którym telefon Moto z niemal czystym Androidem ma fabrycznie zainstalowane aplikacje firm trzecich. Tym dziwniejsze, że tych aplikacji Microsoft nie da się odinstalować.

Oba telefony wspierają moje ulubione gesty - podwójnego obrócenia uruchamiającego aparat fotograficzny i potrząśnięcia uruchamiającego latarkę. To bardzo praktyczne uzgodnienia, z których korzystam za każdym razem gdy mam do czynienia z telefonem Moto.

Moto G5S

  

Moto G5S Plus

  

Kamera – 4-/5

Aparat główny to największa różnica dzieląca oba telefony. Moto G5S ma pojedynczy aparat o rozdzielczości 16 megapikseli. Jasność obiektywu to F/2.0. Kamera ustawia ostrość za pomocą detekcji fazy PDAF. Za to Moto G5S Plus ma dwa aparaty o niższej rozdzielczości 13 megapikseli i tej samej jasności obiektywów F/2.0. Dodatkowo ma dwutonową lampę błyskową.

Różnica w jakość zdjęć jest na korzyść Moto G5S Plus. Zdjęcia, mimo niższej o 3 megapiksele rozdzielczości, są ostrzejsze, bardziej szczegółowe, mniej zaszumione i mają zdecydowanie większą rozpiętość tonalną – w jasnych i ciemnych partiach obrazu widać szczegóły, których na zdjęciu z Moto G5S już nie ma. Dodatkowo zdjęcia z tańszej Moto G5S są nieostre przy brzegach. Jedyny minus jaki udało mi się zauważyć w droższej Moto G5S Plus to większa aberracja chromatyczna, ale jest widoczna tylko na jednym zdjęciu ze wszystkich jakie zrobiłem w trakcie testów i wystąpiła w skrajnej sytuacji – na cienkich gałęziach drzewa kadrowanego pod światło z ciemnej bramy.

Już dla samej różnicy w jakości zdjęć warto rozważyć zakup nieco droższej Moto G5S Plus. Różnica jest znacznie większa, niż wskazywała by na to różnica w cenie obu telefonów.

Większość trybów aparatu jest wspólna dla obu smartfonów. Mamy domyślny tryb automatyczny z trybem auto HDR, jest tryb profesjonalny ze wszystkimi 5 najważniejszymi parametrami do ustawienia. Różnice zaczynają się przy panoramie. W Moto G5S tryb jest praktycznie bezużyteczny, gdyż podobnie jak w Moto Z2 Play generuje pliki o rozdzielczości 4 megapikseli, które jakościowo nie nadają się do niczego. Okazało się, że i tutaj Moto G5S Plus jest lepsza. Panorama z tego smartfona ma niecałe 18 megapikseli i jest lepiej posklejana. Chociaż na tle innych smartfonów nadal wypada tak sobie, to tryb przynajmniej ma już sensowne zastosowanie.

Druga różnica to włączenie głębi, która wynika wprost z zastosowania dwóch aparatów Moto G5S Plus. Pozwala na zasymulowanie rozmycia tła, tzw. bokeh.

Oba telefony nagrywają wideo slow motion oraz 1080p w 30 klatkach na sekundę. Za to Moto G5S Plus dodatkowo potrafi nagrywać 1080p w 60 klatkach na sekundę oraz 4K 2160p w 30 klatkach na sekundę. W praktyce różnica jest bardzo wyraźna. Żaden z telefonów nie ma problemów z ostrością czy ekspozycją, ale szczegółowość nagrania Full HD w Moto G5S jest poniżej przeciętnej. Za to jakość nagrania 4K w Moto G5S Plus jest bardzo dobra.

Jeżeli chodzi o aparat do selfie, to ciekawym dodatkiem jest przednia dioda doświetlająca, która znalazła się w obu smartfonach. Pozwala zrobić autoportret nawet w słabym oświetleniu, co zwykle jest największym problemem dla słabszej jakości przednich aparatów. Są za to różnice w rozdzielczości. Moto G5S oferuje 5 megapikseli, a Moto G5S Plus 8 megapikseli. Jasność w obu przypadkach jest taka sama F/2.0. Jakość zdjęć jest dobra, jak na przedni aparat.

Moto G5S

  

Moto G5S Plus

  

Porównanie jakości zdjęć Moto G5S vs. Moto G5S Plus:

Przykładowe zdjęcia - Moto G5S:

Przykładowe zdjęcia - Moto G5S Plus:

Przykładowe wideo - Moto G5S:

 

Przykładowe wideo - Moto G5S Plus:

 

Bateria – 5-/5

Oba telefony mają takie same, dość pojemne baterie 3000 mAh oraz szybkie ładowarki ładujące prądem 3A dla 5V, 1,8A dla 9V i 1,2A dla 12V. Parametry robią dobre wrażenie, a jak praktyka?

Podczas strumieniowania wideo Full HD z YouTube i z maksymalna jasnością ekranu po 6 godzinach Moto G5S pozostało 12% baterii, a Moto G5S Plus 23% baterii. Jest dla mnie zaskoczeniem, że smartfon z większym ekranem rozładowywał się wolniej, dając godzinę dłuższe działanie. Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy, to bardziej energooszczędny i nowocześniejszy procesor Snapdragon 625. Przy zmniejszeniu jasności do połowy sądzę, że smartfony działałby jeszcze godzinę lub dwie dłużej, osiągając około 9 godzin dla Moto G5S i 10 godzin dla Moto G5S Plus.

Chociaż smartfony Moto nie biją tutaj takich rekordów jak Moto Z2 Play, to z pewnością mogą zapewnić komfort działania na baterii w postaci dwóch dni umiarkowanego użytkowania.

Moto G5S

Moto G5S Plus

Podsumowanie

Moto G5S kosztuje na wolnym rynku niecały tysiąc złotych, a Moto G5S Plus trochę ponad tysiąc sto złotych. Jak się okazuje, za te dodatkowe niecałe dwieście złotych możemy dokupić sobie całkiem sporo zalet – większy ekran, nowocześniejszy, szybszy procesor, który na dodatek zapewni zauważalnie dłuższe działanie na baterii, szybsze LTE, a także zdecydowanie lepszą jakość zarówno zdjęć, jak i wideo. Reszta, czyli jakość wykonania, ilość pamięci, czytnik linii papilarnych, pojemność baterii, dual SIM etc. jest dokładnie taka sama w obu modelach. Moto G5S nie jest złym telefonem, ale Moto G5S Plus jest po prostu zdecydowanie lepszy i gdybym miał wybierać, to bez wahania zdecydowałbym się właśnie na Moto G5S Plus, nawet gdyby różnica w cenie była większa.

Dla kogo jest Moto G5S Plus

  • Dla zwolenników dużych ekranów
  • Dla miłośników mobilnej fotografii
  • Dla szukających dobrego smartfona w rozsądnej cenie

Dla kogo nie jest Moto G5S Plus

  • Nie dla najbardziej oszczędnych
  • Nie dla zwolenników niedużych smartfonów

Dla kogo jest Moto G5S

  • Dla tych, którzy nie chcą / nie mogą dopłacić do Moto G5S Plus
  • Dla zwolenników bardziej konserwatywnego rozmiaru 5,2 cala
  • Dla tych, dla których jakość zdjęć nie jest priorytetem

Dla kogo nie jest Moto G5S

  • Nie dla szukających najlepszej jakości zdjęć i wideo w tym przedziale cenowym
  • Nie dla zwolenników dużych ekranów

Nasze pozostałe informacje na temat tych smartfonów:

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    AD pisze: 2017-11-20 20:50
    Super porównanie !
    1
  • Users Avatars Mini
    szemo pisze: 2017-11-22 18:20
    No to zdecydowałem - biorę g5s. Dzięki!
    0
  • Users Avatars Mini
    tela pisze: 2017-12-01 23:21
    Bardzo fajne modele, oba z nich. zdecydowałam się na g5s. jest szybki, ma dobrej jakości aparat, ładnie wygląda, a czytnik linii papilarnych działa najszybciej wśród innych modeli z tej półki. no i można wymienić baterię.
    0
  • Users Avatars Mini
    rsz pisze: 2017-12-13 23:10
    Wystający obiektyw może sie porysować np przy przesuwaniu po stole a wtedy koniec z jakimikolwiek zdjęciami,jest to poważna wada,można sie ratowac zawczasu odpowiednią obudowa
    0
  • Users Avatars Mini
    a pisze: 2017-12-26 21:02
    a czy g5s ma NFC?
    0
  • Users Avatars Mini
    seba pisze: 2017-12-29 11:44
    miałem oba modele i muszę stwierdzić, że Moto idzie naprawdę w dobrym kierunku. G5s plus powinno się spodobać nawet tym bardziej wymagającym użytkownikom
    0
  • Users Avatars Mini
    Krystian Moto 5gs pisze: 2018-01-04 17:56
    Ja mam 5gs i nie jest zły jest szybki nie zamula na najnowszym androidzie robi nawet ładne zdjęcie ładniejsze niż LG K10 gra naprawdę głośno a aparat wystający w niczym nie przeszkadza nie trzeba się martwić że szybka obiektywu się porysuje przesuwając go po stole bo ma wstawioną większą obramowke na okręgu aparatu i to zapobiega porysowaniu
    0
  • Users Avatars Mini
    jacek pisze: 2018-03-03 18:37
    Mam G5s i jestem z niego zadowolony. Podoba mi się funkcjonalność telefonu, jego wykonanie. Bateria przy normalnym użytkowaniu spokojnie wystarcza na 3 dni. Bardzo szybko się ładuje przy użyciu firmowej ładowarki. Telefon jak najbardziej OK.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: