Realme 12+ 5G jest określany przez chińskiego producenta jako "Performance Fighter. Oznacza to, że jego najmocniejszą stroną ma być wydajność. Nie jest to prawda, że nowy realme pod względem wydajności jest średniakiem, a wyróżnia się przede wszystkim swoim udanym designem, który pasuje bardziej do segmentu premium, a nie do średniej półki za 1900 zł. Specyfikacja Realme 12+ 5G przypomina nieco model 11 Pro+ z zeszłego roku. Bardzo wiele elementów w tych dwóch telefonach się powtarza. Ten model możemy kupić taniej, a będzie miał szybsze ładowanie i większą matrycę w głównym aparacie. Na starcie sprzedaży tegorocznej serii 12+ można spodziewać się dodatkowych promocji, ale poznamy je dopiero dziś w czasie polskiej, oficjalnej premiery tych urządzeń w Warszawie.
Design Realme 12+ 5G był podobno inspirowany światem luksusowych zegarków. Efekt jest taki, że telefon na pewno wygląda na dużo droższy niż jest w rzeczywistości. Wegańska skóra, piękna wyspa aparatów i pas biegnący przez całą obudowę wygląda bardzo „premium”. Boczne krawędzie obudowy do złudzenia przypominają boki iPhonów, choć pamiętajmy, że ramka jest plastikowa. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy dwoma kolorami - Pioneer Green i Navigator Beige. Czarne krawędzie wokół ekranu są dosyć szerokie i dolna jest grubsza, ale w tym segmencie cenowym nie można mieć większych wymagań pod tym względem. Niestety nowe realme nie spełnia jeszcze normy IP68 – mamy tylko certyfikat IP54 na zabrudzenia i zachlapania.
Realme 12+ 5G ma 6.67-calowy Ultra-Smooth AMOLED Display o rozdzielczości 2400*1080. Ekran wspiera odświeżanie 120Hz. Jest także bardzo rozbudowany tryb Always on Display – niestety ekran po chwili się wygasza i chyba nie można go ustawić w tryb ciągłego działania. Wyświetlacz ma teraz wysoką szczytową jasność 2000 nitów.
Realme 12+ 5G jest wyposażony w chipset MediaTek Dimensity 7050 5G. Jest to procesor z zeszłego roku – taki sam jest we wspominanym smartfonie 11 Pro+. Procesor ten, w połączeniu z maksymalnie 12GB RAM i technologią Dynamic RAM Expansion, zapewnia bezproblemowe działanie nawet bardziej wymagających aplikacji i gier.
Korzystając z technologii dynamicznej rozbudowy pamięci RAM DRE, można przekonwertować do 12 GB przestrzeni dyskowej na pamięć RAM. Wariant 12 GB pamięci RAM obejmuje różne opcje rozszerzenia - 4 GB, 8 GB lub 12 GB. Na pliki mamy 256 GB. Pamięć możemy zwiększyć kartami pamięci do 2 TB.
Za chłodzenie procesora odpowiada komora parowa, ale pamiętajmy, że nie jest to demon prędkości, więc problemów z przegrzewaniem raczej nie będziemy w nim mieli.
realme 12+ 5G obsługuje 5G i producent obiecuje, że przy pełnym wykorzystaniu agregacji pasm tanie realme będzie w stanie pobierać dane z prędkością do 2,77 Gbps. Raczej nie należy się spodziewać, że takie prędkości na nim uzyskamy w realnym w polskich miastach.
Za dźwięk odpowiadają bardzo dobrej jakości głośniki stereo. Jest certyfikat Hi-Res Audio i duża niespodzianka - gniazdo słuchawkowe.
Realme 12+ 5G ma najnowszego Androida 14 z nakładką realme UI 5.0. System wspiera Microsoft LTW (Link to Windows), co umożliwia proste przenoszenie treści między smartfonem a komputerem PC (to kopia rozwiązania znana z ekosystemu Apple) . Aktualizacja zabezpieczeń była z marca.
Sama nakładka przypomina nieco czystego Androida, ale jej wadą jest to, że producent zainstalował na starcie chyba kilkadziesiąt różnych dodatkowych aplikacji – gier, sklepów, przeglądarek, aplikacji social media, streamingów itp. itd. Od dawna recenzenci na całym świecie krytykują to, że tych aplikacji na start jest zbyt dużo – denerwują one bardziej zaawansowanych użytkowników, a ci mniej zaawansowani i tak z nich nie skorzystają.
Na ogromnej wyspie aparatów mamy tak naprawdę dwa aparaty, z których będziemy korzystać na co dzień. Jest to szeroki kąt 8 MP i matryca 50 MP SONY LYT-600 z OIS. Optyczna stabilizacja obrazu nie sprawdza się za dobrze w przypadku nagrań wideo 4K 30 fps. Aby nagranie było stabilne musimy zmniejszyć rozdzielczość do FHD, ale wówczas nagranie traci swoją szczegółowość.
Zdjęcia z SONY LYT-600 i obiektywu o jasności f/1.88 będą się podobać większości użytkowników tego telefonu.
Realme w menu aparatu oferuje także skrót do powiększenia 2X – jest to wycinanie z matrycy, a nie zdjęcie z teleobiektywu. Dumnie taki zoom cyfrowy jest nazywany 2X In-Sensor Zoom.
Do dyspozycji mamy także wspomniany szeroki kąt z matrycą 8 MP i dodatkowy aparat 2 MP.
Realme chwali się bardzo dobrą jakością portretów z głównego aparatu i możemy tę informację potwierdzić.
Kamera do selfie ma 16 MP. Także jakość selfiaków jest na wysokim poziomie.
W galerii nie ma za wielu usług dodatkowych, ale możemy łatwo wycinać obiekty ze zdjęć i w teorii przenosić je do innych aplikacji. Nie udało nam się jednak tego obiektu wkleić ani do SMS-a ani do maila w aplikacji GMAIL.
Smartfon wyposażony jest w baterię o pojemności 5000mAh, która wspiera technologię szybkiego ładowania 67W SUPERVOOC. Dzięki niej użytkownik może naładować urządzenie do 50% w 19 minut i do 100% w ciągu 48 minut. Po otwarciu testowego pudełka naszym oczom ukazała się ładowarka, ale otrzymaliśmy informację, że niestety zgodnie z ekologiczną modą takiej ładowarki nie będzie w polskich zestawach, więc trzeba sobie będzie ją dokupić. Bateria o takiej pojemności wystarcza w zupełności do działania telefonu przez dobę przy dużym obciążeniu i odpowiednio dłużej, gdy z telefonu będziemy korzystać rzadziej.
Realme 12+ 5G raczej nie wyznacza nowych standardów w swojej klasie cenowej. Oferuje przed wszystkim naprawdę udany design z wystarczającą wydajnością, dobrym ekranem, szybkim ładowaniem i udanym głównym aparatem. 12+ 5G na pewno sprosta oczekiwaniom nawet bardziej wymagających użytkowników, którzy nie chcą wydać na telefon miliona monet, ale też nie zaskoczy ich niczym specjalnym. Są telefony bardziej wydajne lub takie, które mają nieco lepsze zestawy aparatów.