Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Dziękujemy sieci Orange za możliwość testów Samsunga Galaxy S6 edge+.
Samsung Galaxy S6 edge+ to marzenie chyba każdego fana koreańskiej marki. Bez wątpienia jest to teraz ich najlepszy smartfon, a dodatkowo jeden z najlepszych lub najlepszy smartfon na świecie. S6 z plusem bardziej podoba nam się od nieco mniejszych - S6 i S6 edge. W bratobójczej walce może go pokonać jedynie Note 5. Na razie nie wiadomo jednak, czy Note 5 trafi w ogóle na europejskie półki. Należy wyraźnie podkreślić, że edge+ to nie jest telefonik dla małych dziewczynek – to ogromne urządzenie porównywalne z iPhone 6 Plus, no i oczywiście Note 4.
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy S6 edge+
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 6
Nasz zestaw testowy, który otrzymaliśmy od sieci Orange, składał się ze smartfonu, słuchawek, zasilacza i kabla USB. W pudełku znajdziemy także szpikulec do otwierania szufladki na kartę SIM. Słuchawki zapewniają dobrą jakość dźwięku. Są to słuchawki dokanałowe z prostym pilotem (jeden przycisk i regulacja głośności). Wszystkie dołączone akcesoria są białe. Zasilacz obsługuje tzw. szybkie ładowanie dostarczając prąd 2A. Sam kabel USB jest wystarczająco długi.
Obudowa – ocena 6
Jako, że ramka Samsunga Galaxy S6 edge+ jest wykonana z aluminium (7000), a przód i tył to spore tafle szkła to jego waga nie należy do najniższych. Urządzenie waży 153 g przy rozmiarach 154.4 x 75.8 x 6.9mm. Nie sprawia jednak wrażenia ciężkiej cegłówki.
Przód obudowany jest oczywiście zdominowany przez wspaniały wyświetlacz. Na dole znajdziemy tylko czytnik linii papilarnych ukryty w przycisku home. Obok niego są dwa klawisze sensoryczne, których już nie da się na stałe podświetlić. Nad ekranem znajdują się kamera oraz czujniki.
Najładniejszy w Galaxy S6 edge+ jest jego tył. Bardzo prosty, gładki i elegancki. Taflę zakłóca jedynie wystający znacznie obiektyw kamery oraz lampa błyskowa pod którą znajdziemy pulsometr. Tylna powierzchnia niestety bardzo zbiera nasze odciski palców. Szmatka do czyszczenia jest obowiązkowa.
Telefon nie jest wodoodporny i odporny na zabrudzenia, więc wszystkie porty są otwarte. USB, gniazdo słuchawkowe i monofoniczny głośnik znajdują się na samym dole obudowy. Głośnik jest umieszczony w miejscu, w którym podczas grania go zasłaniamy.
Przycisk power na szczęście został zlokalizowany na prawej krawędzi, a nie na samej górze. To sporo wygodniejsze rozwiązanie, szczególnie, że w S6 edge plus nie znajdziemy usług opartych o pukanie w ekran.
Obudowa, chyba ze względu na swoje duże rozmiary, niemal w ogóle się nie grzeje. Być może jest to także zasługa dobrego zarządzania energią w samym procesorze i koprocesorze.
Wyświetlacz – ocena 6+
Zakrzywiony ekran to wyróżnik serii edge. Po raz pierwszy pojawił się on w smartfonie Note Edge i wówczas zakrzywienie (jako dodatkowa część ekranu głównego) zrobiło dla nas bardzo dobre wrażenie. W przypadku edge+ jest trochę inaczej. Ekran jest zakrzywiony z obu stron, ale jest to w sumie zakrzywienie mniej wyraźne i przez to mniej przydatne. Promowane na premierze rozwiązania Apps edge i People edge to bardzo proste i naprawdę mało przydatne skróty do ulubionych aplikacji i kontaktów. Jedyną zaletą jest to, że mamy do tych skrótów dostęp z poziomu dowolnej aplikacji, której używamy w danej chwili. Nocny zegarek na ekranie edge świeci tak chimerycznie, że prawie go nie widać. Żadne powiadomienia o nieodebranych połączeniach na tym ekranie nie były w ogóle widoczne, gdy cały ekran był wygaszony. Zakrzywienie (a raczej odblaski nim powodowane) sprawiają, że przeglądanie stron internetowych jest minimalnie mniej przyjemne niż na płaskim, zwykłym ekranie.
Oczywiście ekran ten możemy krytykować tylko pod względem jego niepotrzebnego zakrzywienia. Reszta jego parametrów spełnia najwyższe normy. Wspaniała wielkość 5.7 cala, technologia Super AMOLED oraz potężna rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (Quad HD). Tzw. gęstość ekranu to już 518ppi. To parametry, które zapewniają niewiarygodną jakość obrazu. Chyba nie można mieć większych wymagać co do ekranu w telefonie.
Jeśli chodzi o kolorystykę to ekran może pracować w czterech trybach: adaptive, cinema, photo lub basic.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6+
Samsung Galaxy S6 edge+ miażdży konkurencję ekranem, ale także parametrami swojej specyfikacji technicznej. W środku obudowy pracuje procesor ośmiordzeniowy 2.1GHz Quad + 1.5GHz Quad. Wspomaga go pamięć RAM o rekordowej wielkości 4GB (LPDDR4)! Na pliki użytkownika producent przewidział 32 lub 64 GB (UFS 2.0), w zależności od wersji smartfonu. My testowaliśmy tańszą. Sam system zajmuje w telefonie prawie 7 GB.
Dane w Samsungu Galaxy S6 edge+ możemy pobierać poprzez LTE Cat.6 lub WiFi a/b/g/n/ac MIMO(2x2). Z akcesoriami łączymy się poprzez NFC i Bluetooth v 4.2 LE. Zewnętrzne sensory mogą wykorzystywać protokół ANT+. W smartfonie znajdziemy jednak wiele własnych czujników. Są to akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła RGB, kompas, żyrokompas, czytnik odcisków palców, barometr, czujnik hala i pulsometr. Według naszych subiektywnych ocen, zarówno czytnik linii papilarnych, jak i pulsometr działają w edge+ lepiej niż w modelu Note 4, ale także w zwykłym, małym S6. Wydaje się, że każda kolejna edycja smartfonów z Korei ma te moduły coraz bardziej dopracowane.
Każdy kto marzy, że jego smartfon będzie miał lepsze parametry od edge+ niestety będzie zawiedziony – szybciej i nowocześniej na razie się nie da :)
System – ocena 6+
W edge+ pracuje Android Lollipop w najnowszej wersji 5.1.1. Dla biznesu jest bardzo ważne, że dostęp do naszego telefonu jest zabezpieczony czytnikiem linii papilarnych i opcjonalnie platformą KNOX.
Co ciekawego oferuje nam Lollipop z najnowszą nakładką TouchWiz Samsunga:
Jest to tylko część dostępnych usług, bo wiele z nich możemy doinstalować z poziomu sklepu Galaxy Apps. Są to m.in. Kids Mode, S Translator, Optical Reader, Scrapbook, S Note. Wcześniej te program domyślnie były zainstalowane w pamięci już po wyciągnięciu droższych Samsungów z pudełka.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Personalizacja klawiatury w edge+ jest dosyć ograniczona. Polega ona głównie na ustaleniu jej wielkości (a raczej wysokości). Tekst możemy wprowadzać głosowo lub bez odrywania palca. Użytkownik może także skróty – np. po wpisaniu email telefon uzupełni go długim adresem naszego znajomego, który często używamy w korespondencji. Klawiatura może mieć zredukowaną wielkość do lepszej obsługi jedną ręką. Cały czas do dyspozycji mamy przydatny rząd cyfr.
Kamera – ocena 6+
Jeśli chodzi o jakość zdjęć to Samsungi w tym roku walczą na rynku wyłącznie ze smartfonem LG G4. Reszta stawki, w tym iPhone 6, już ma pewien dystans do liderów. Jeśli więc lubimy robić zdjęcia smartfonem i liczy się dla nas jakość tych zdjęć (dla większości fotografujących nie ma to chyba żadnego znaczenia) to powinniśmy zakupić Samsunga z serii 6 lub Note lub też LG G4.
Samsung Galaxy S6 edge+, podobnie jak LG G4, potrafi zapisywać pliki graficzne w formacie RAW, co nawet dla laików może być przydatne w późniejszej, nawet prostej obróbce na komputerze. RAW jest dostępny wyłącznie w trybie PRO. Zdjęcia z edge+ są szczegółowe i mają piękne kolory. Większość zdjęć, które wykonaliśmy nie było poruszonych, co w przypadku zdjęć ze smartfona jest prawdziwą plagą. Główna kamera ma matrycę 16MP OIS z jasnością F1.9, a przednia kamera to 5MP ze światłem F1.9. Brawa należą się także, za nieprzeładowany interfejs. Podobnie jak w przypadku aplikacji, dużą część funkcji aparatu możemy sobie „dograć” z Internetu.
Co oferuje nam kamera w Samsungu Galaxy S6 edge+:
Tryb pro pozwala na regulację ostrzenia od makro do nieskończoności, balansu bieli, ISO, czasu migawki.
Jeśli chodzi o materiał wideo to edge+ również nie zawodzi. Kamera ma jednak swoje ograniczenia. W trybie UHD (3840x2160) możemy nagrać tylko 5 minut. W trybach UHD, QHD oraz FULL HD 60 fps nie działa HDR oraz stabilizacja obrazu. Nie możemy też robić w tych trybach w czasie nagrywania wideo zdjęć oraz korzystać z Tracking AF (śledzenia obiektu przez autofocus). Nadal jednak materiał końcowy zachwyca swoją jakością.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Tryb 4K
Tryb slow motion
Tryb FULL HD 60 fps
Bateria – ocena 4
Bateria w Samsungu Galaxy S6 edge+ to chyba jedyny element tego smartfonu, który nas nie zachwycił. Urządzenie „dojeżdża” do końca dnia z pewnym zapasem mocy, ale w nocy musimy już edge+ doładować. Zapewne osoby, które bardzo dużo korzystają ze smartfona w ciągu dnia będą go musiały doładowywać już wcześniej. Wewnątrz obudowy znajduje się bateria 3,000mAh. Edge+ na szczęście wspiera genialne szybkie ładowanie Fast Charging (przewodowe i bezprzewodowe). To może nas uratować, gdy telefon będzie nam w danej chwili niezbędny. Bezprzewodowe ładowanie jest zgodne ze standardami WPC i PMA.
Gdy nie mamy gniazdka w okolicy, możemy także ratować się znanymi z innych wcześniejszych modeli trybami Power Saving mode oraz Ultra Power saving mode.
Podsumowanie
Samsung Galaxy S6 edge+ to obecnie najciekawszy i najlepszy smartfon z Androidem jakiego możemy już kupić w Polsce. Dla nas jest on lepszy od modelu S6 głównie ze względu na swój większy wyświetlacz. To, że jest zagięty nie ma żadnego znaczenia i raczej można to traktować jako wadę. edge+ to wspaniała kamera, która robi piękne zdjęcia, także w niezbyt sprzyjającym świetle. Samsung Galaxy S6 edge+ to także bardzo stabilny system w najnowszej wersji. Nakładka jest ładna i nie przeładowana, a dodatkowo możemy ją znacznie modyfikować specjalnymi tematami/motywami. Edge+ to także świetna aplikacja S Health, która jest wspomagana sensorami wbudowanymi w smartfon. Wadą edge+ jest jego cena, brak obsługi kart pamięci oraz niezbyt zachwycająca bateria. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na testy nowych iPhone 6s Plus oraz Note 5. Ciekawe, czy te smartfony przebiją naszego aktualnego smartfonowego lidera.
Dziękujemy sieci Orange za możliwość testów Samsunga Galaxy S6 edge+.
Dla kogo jest Samsung Galaxy S6 edge+:
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy S6 edge+: