Klasa urządzenia S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6 - celujący)
Wstęp
Wydawało się, że czasy w których każdy producent smartfonów miał w ofercie tablet z górnej półki i regularnie wypuszczał nowe wersje mamy już za sobą. Niespodziewanie Samsung wprowadza na rynek urządzenie, które jest kwintesencją najwyższej półki – pozbawione kompromisów w kwestii jakości wykonania i wydajności oraz posiadające ciekawe akcesoria. Samsung Galaxy Tab S3 9.7 jest jedynym sprzętem z Androidem na pokładzie, który może konkurować z iPadem Pro. Przyjrzyjmy mu się dokładnie, bo w cenie, w jakiej jest oferowany, potencjalny klient ma prawo być wyjątkowo wybredny.
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy Tab S3 9.7
Zalety
Wady
Zestaw – 5+
W pudełku z tabletem znajdziemy ładowarkę z odłączanym kablem USB C – USB A. Ładuje ona prądem 5V i 2A lub 9V i 1,67A. Drugim istotnym elementem zestawu jest rysik S Pen, który nie wymaga ładowania. Jest też 5 końcówek do rysika w zapasie, 3 czarne i 2 białe, a także prosty uchwyt do ich wymiany na nowe.
Galaxy Tab S3 jest kompatybilny ze specjalnym etui z wbudowaną klawiaturą. Klawiatura również nie wymaga ładowania, ale jest sprzedawana jako osobne akcesorium.
Budowa – 6
Samsung Galaxy Tab S3 9.7 to bez wątpienia najlepiej wykonany tablet z Androidem i jeden z najlepiej wykonanych tabletów w ogóle. Tab S2 tył miał wykonany z tworzywa, a recenzowany model posiada szklany tył, który jest całkowicie płaski i gładki. Warto podkreślić, że tablet ma jedynie 6 mm grubości i waży tylko 434 gramy. W efekcie jest cieńszy i lżejszy od iPada Pro o tej samej przekątnej i znajduje się w ścisłej czołówce tabletów na rynku. Tab S2, ze względu na zastosowania tworzywa jest minimalnie lżejszy i cieńszy. Pozostałe wymiary się nie zmieniły i zarówno dla Tab S2 i Tab S3 wynoszą dokładnie tyle samo - 237.3 x 169 mm.
Dawno żaden tablet nie zrobił na mnie tak dobrego wrażenia pod względem wykonania, jak Tab S3. Trzeba jednak pamiętać, że na ciemnym szkle bardzo widać ślady palców i dłoni. Tablet jest super sztywny, dzięki metalowym krawędziom i szklanej tafli, ale nie ryzykowałbym upuszczenia go na ziemię.
Ważną cechą tabletu Samsunga są cztery głośniki oferujące wysokiej jakości dźwięk. Nawet przy niefortunnym ułożeniu rąk zasłonić możemy najwyżej dwa z nich. Z tego względu tablet świetnie nadaje się do oglądania filmów i grania w gry mobilne.
Na jednej z dłuższych krawędzi znajdują się styki. Pozwalają na magnetyczne podłączenie akcesoriów, w tym specjalnego etui z wbudowaną klawiaturą. W efekcie nie trzeba klawiatury parować po Bluetooth, ani jej ładować.
W przycisk domowy został wbudowany czytnik linii papilarnych, który działa na identycznej zasadzie jak w Galaxy S7. Działa sprawnie - ułatwia logowanie sią do urządzenia i zabezpieczenie danych.
Bateria nie jest wymienna. Szkoda, że tablet nie jest odporny na zalanie wodą i kurz.
Rysik – 6
Wraz z tabletem otrzymujemy rysik S Pen. Przypomina on swoim działaniem ten znany z serii Note, choć w przypadku tabletu jest większy. Ma rozmiary standardowego długopisu. Rysik ma jeden przycisk. Najważniejsze dwie cechy, które dotyczą rysika, to 4096 poziomy siły nacisku, które rozpoznaje oraz fakt, że nie trzeba go ładować. Jego położenie jest odczytywane również ponad ekranem.
Rysik obsługuje funkcje znane z serii Note. Domyślnie do skrótów przypisane są:
Do skrótów rysika można jeszcze dodać powiększenie, spojrzenie, a także zwykłe aplikacje, niekoniecznie dedykowane rysikowi.
Inną ciekawą możliwością jest rozpoczęcie robienia notatki wprost na wygaszonym ekranie bez uruchamiania jakiejkolwiek aplikacji. Pozwala to szybko zanotować ważne informacje, jak choćby numer telefonu czy adres, który ktoś nam podał.
Jedyny problem jaki dotyczy rysika, to fakt, że nie ma dedykowanego uchwytu lub gniazda do przenoszenia wraz z tabletem. Jest na niego miejsce tylko w opcjonalnym etui.
Etui z klawiaturą – 5
Etui z wbudowaną klawiaturą jest wartościowym dodatkiem. Przede wszystkim klawiatura łączy się z tabletem wbudowanymi stykami. Nie ma własnej baterii i nie trzeba ją łączyć przez Bluetooth. Etui nie pozwala na swobodne regulowanie kąta nachylenia tabletu, ale trzyma go bardzo solidnie.
Sama konstrukcja również się sprawdza. Klawiatura ma niemal całkowicie standardowy układ. Są przyciski Alt i Control, Tab i Caps Lock. Są też strzałki. Skok klawiszy jest niezbyt duży, ale komfort pisania jest podobny do 10 calowych laptopów.
Pewną niedogodnością jest fakt, że Android nie posiada wbudowanego polskiego układu klawiatury fizycznej, mimo, że posiada polska klawiaturę ekranową. W efekcie w żadnym niemodyfikowany Androidzie nie działają polskie znaki z klawiszem Alt. Można taki układ firmy Modecom pobrać ze sklepu Google Play za darmo, zainstalować i wybrać w opcjach. Mimo wszystko szkoda, że Samsung nie dodaje go fabrycznie, tak jak kiedyś robił to Asus w swoich Transformerach.
Niestety etui z klawiaturą trzeba dokupić osobno, a jego koszt to 549 złotych. Jeśli wziąć pod uwagę, że sam tablet w wersji WiFi kosztuje 2899 zł, a z LTE 3299 zł, to jeśli dodamy do tego kolejny wydatek, cena takiego zestawu osiąga poziom lepszych laptopów.
Wyświetlacz – 6!
Samsung jest mistrzem wyświetlaczy Super AMOLED, które oferują bezkonkurencyjny kontrast i nasycenie kolorów. W smartfonach stosowane są od lat. Pierwszy tablet Samsunga, który zastosował Super AMOLED to Galaxy Tab S. Recenzowany Tab S3 oczywiście ma ekran w technologii Super AMOLED i jest to bez wątpienia najlepszy ekran, jaki znalazł się w tablecie. Ma wysoką rozdzielczość 2048 x 1536 i przekątną 9,7 cala, co skutkuje gęstością pikseli na poziomie 264 PPI. Jak inne ekrany Super AMOLED, ma bardzo dobre kąty widzenia, najwyższej klasy kontrast i kolory. Charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem regulacji jasności i bardzo wysoką maksymalną jasnością. W efekcie można z niego korzystać komfortowo zarówno wieczorem, np. w sypialni, jak i w słoneczny dzień poza domem.
Przeglądaniu internetu w trybie portretowym sprzyjają proporcje 4:3. Za to w przypadku oglądania filmów panoramicznych pojawią się sporych rozmiarów czarne pasy. Natomiast gry wyglądają po prostu rewelacyjnie. Do tego stopnia, że gdy przesiądziemy się z tabletu na komputer lub telewizor, zaczynamy tęsknić za soczystością obrazu z Tab S3. To prawdziwa uczta dla oczu.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – 5+
Obecnie większość tabletów na rynku decyduje się na kompromis w wydajności. Co prawda w tablecie nie ma Snapdragona 835 lub Snapdragona 821, ale Snpdragon 820 bez wątpienia jest procesorem z najwyższej półki. Wśród tabletów z Androidem szybszego nie znajdziemy.
Procesor ma 4 rdzenie - połowę taktowaną zegarem 2,15 GHz, a druga połowę taktowaną zegarem 1,6 GHz. Układ graficzny to Adreno 530. Procesor jest wspomagany przez 4 GB RAM, a więc o jeden gigabajt większej niż w poprzednim modelu Tab S2. Trochę szkoda, że nie ma wersji tabletu z 64 lub 128 GB pamięci. Jedyna dostępna opcja to 32 GB pamięci na system i pliki (z czego 23 GB jest wolne), ale jest możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty micro SD o pojemności do 256 GB.
Procesor osiągnął niecałe 135 tysięcy punktów w benchmarku Antutu oraz 59,4 klatki na sekundę w teście układu graficznego Epic Citadel na ustawieniach ultra.
Być może te wyniki nie są tak niesamowite w porównaniu do smartfonów, ale w świecie tabletów to ekstraklasa. Dla porównania, najlepszy tablet, jaki testowaliśmy w ostatnich miesiącach - Huawei MediaPad M3, który zrobił na nas bardzo dobre wrażenie, osiągnął 93 tysiące punktów w Antutu i 41 klatek na sekundę w Epic CItadel. Przewaga Samsunga nad Huawei jest oczywista i wynosi 45% w przypadku procesora i prawie 44% w przypadku układu graficznego.
Jeśli decydujemy się na Galaxy Tab S3 w wersji LTE, otrzymamy jego szóstą generację 300/50 Mbps. Pozostałe metody łączności to dwuzakresowe WiFi ac, Bluetooth 4.2, a więc nowszy niż we wspomnianym Huawei i Tab S2. Tablet nie ma NFC, za to obsługuje wszystkie cztery dostępne sposoby nawigacji satelitarnej GPS, Glonass, Beidou i Galileo.
Samsung obsługuje także protokół komunikacji ANT+, stosowany jako standard w czujnikach sportowych.
Zestaw czujników zastosowanych w tablecie obejmuje: akcelerometr, żyroskop, czujnik geometryczny, czujnik pola magnetycznego oraz czujnik RGB.
Podsumowując, jedyne czego brakuje to NFC i radio FM.
System – 5+
Tablet trafił na rynek od razu z najnowszą wersją mobilnego systemu operacyjnego Android 7.0. Dodatków jest znacznie mniej niż w poprzednich tabletach tego producenta, zwłaszcza w porównaniu do pierwszego Tab S, który miał cały dodatkowy ekran z widżetami poczty i kalendarza, którego nie dało się wyłączyć.
W przypadku Tab S3 lewy pulpit zajmuje Brefing (Flipboard), czyli przegląd informacji z internetu w postaci kolorowego magazynu. Jest to najlepsze rozwiązanie tego typu na rynku, ale tym razem Samsung pozwala go całkowicie wyłączyć.
Nakładka systemowa Samsunga różni się trochę od czystego Androida. Belka skrótów ma trochę inny wygląd. Przerobiony jest także ekran ustawień, który został podzielony na kategorie w trochę inny sposób. Wszystko jest jednak czytelne i działa bez "lagów". System obsługuje dzielenie ekranu pomiędzy aplikacje, a także tryb okienkowy. Przeciągając od jednego z rogów, można zmienić rozmiar okna. Nie każda aplikacja na to pozwala.
System posiada także funkcje konserwacji urządzenia, która wykrywa złośliwe aplikacje, awarie aplikacji, nadmierne zużycie baterii, potrafi zwolnić miejsce w pamięci RAM, a także pozamykać programy działające w tle i pousuwać zbędne pliki.
Wśród aplikacji systemowych znajdziemy
Oprócz Legimi, nie można odinstalować aplikacji fabrycznie dołożonych do systemu, w tym aplikacji Microsoftu, czy PEN.UP. Można je co najwyżej wyłączyć.
Moje doświadczenia z systemem w Galaxy Tab S3 są pozytywne. Nie sprawił mi żadnych problemów. Nie zawiesił się ani razu, ani nie zrestartował. Korzystałem z tabletu zarówno w połączeniu z domowym WiFi, jak i przez LTE. Postęp względem pierwszego Tab S, którego posiadałem prywatnie jest w oprogramowaniu widoczny nawet bardziej, niż w przypadku sprzętu.
Kamera – 5
Galaxy Tab S3, jak na tablet, ma zaskakująco dobry aparat, zarówno z tyłu jak i z przodu.
Główny aparat ma rozdzielczość 13 megapikseli. Jasność obiektywu to F/1.9, czyli lepiej niż w większości smartfonów. Ogniskowa to 27 mm.
Samym zdjęciom niewiele można zarzucić. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Obrazy są nasycone, kontrastowe i szczegółowe. Widać, że są wyostrzane, ale w umiejętny sposób - artefakty nie rzucają się w oczy. Drobne gałązki na tle nieba wypadają tak jak powinny. Można bez problemu zrobić zdjęcie, które będzie pięknie wyglądało jako tapeta.
Jeśli widać gdzieś pogorszenie parametrów względem smartfonów, to głównie w systemie ustawiania ostrości. Nie mamy tutaj ani detekcji fazy, ani pomiaru laserowego, ani tym bardziej technologii Dual Pixel AF czy stabilizacji optycznej. W efekcie pewien procent zdjęć jest po prostu nieostry, a w pewnych sytuacjach, np. przy zdjęciach makro, bardzo trudno ustawić ostrość poprawnie, tak aby nie była ustawiona na tło. Podczas filmowania zdarza się, że ostrość pływa, zanim zostanie zablokowana.
Dostępne są następujące tryby fotografowania:
Przedni aparat ma rozdzielczość 5 megapikseli, jasność F/2.2 oraz ogniskową 23 mm. Oferuje przyzwoite efekty w dobrym oświetleniu i nagrywa filmy Full HD.
Jeśli chodzi o rejestrowanie filmów z głównego aparatu, to umożliwia on nagrywanie materiałów 4K 2160p w 30 klatkach na sekundę. Nie ma więc tutaj żadnych sztucznych ograniczeń. Inne dostępne opcje to wideo 1440p, 1080p, 1:1 czyli kwadrat w rozdzielczości 1440p, 720p i VGA 480p.
Jakość wideo, podobnie jak zdjęć, jest na zaskakująco wysokim poziomie. Trzeba tylko pamiętać, że stabilizacja jest wyłącznie programowa i dostępna tylko w trybach QHD, FHD i HD. Gdy działa daje zaskakująco dobre efekty, ale musi mieć z czego wykadrować obraz, aby drgania usunąć. Z tego względu, trudno z ręki nagrać dobry materiał 4K.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – 5+
Samsung Galaxy Tab S3 9.7 ma wbudowaną, niewymienną baterię o pojemności 6000 mAh. Jest ona o 900 mAh pojemniejsza niż w tablecie Huawei MediaPad M3 8.4 i o 130 mAh pojemniejsza niż w Tab S2. Tablet obsługuje szybkie ładowanie i ma w zestawie kompatybilną z nim ładowarkę.
Producent podaje szczegółowe czasy działania: od 8 godzin dla ciągłej transmisji LTE, 12 godzin odtwarzania wideo, 36 godzin rozmów i 127 godzin słuchania muzyki.
Ponieważ ciężko przetestować tablet w ciągłym użyciu, nie będąc w wyjątkowo długiej podróży, sprawdziłem jak długo jest w stanie odtwarzać YouTube w rozdzielczości 1080p. Test łączy ciągłą pracę ekranu, z transmisją danych i powinien być bardziej wymagający niż odtwarzanie filmów z wbudowanej pamięci. Odtwarzana była playlista, a więc nie mogło być mowy o zbuforowaniu jednego nagrania i puszczaniu na okrągło.
Po 10 godzinach i 23 minutach tablet miał 10% naładowanej baterii. Materiał odtwarzałem na stosunkowo wysokiej jasności, ustawionej na połowę i na słuchawkach. Sądzę, że czas odtwarzania przekroczyłby 11 godzin, może nawet 11,5 godziny gdybym rozładował tablet do zera.
Ponieważ tablet dobrze radzi sobie z oszczędzaniem energii, w normalnym domowym użyciu może wytrzymać nawet tydzień umiarkowanego użytkowania. Ponad 11 godzin strumieniowania wideo z sieci dla urządzenia o grubości 6 mm, wadze 434 gramów i ekranie o przekątnej 9,7 cala to bardzo dobry wynik.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Tab S3 9.7 to tablet dla wymagających - S3 oferuje najwyższą jakość, najlepszą wydajność i niesamowity ekran. Z drugiej strony jest jednym z najdroższych urządzeń tego typu na rynku. Ważnym elementem jest oferowany w zestawie rysik S Pen, który pomaga w notatkach i odręcznych szkicach. Oferowana jako dodatkowe akcesorium klawiatura jest, podobnie jak tablet, najwyższej jakości i pozwala na wygodną pracę z tekstem. Pozwala również, aby tablet stał na biurku pod wygodnym kątem, nawet, gdyz klawiatury nie korzystamy. Również bateria Tab S3 daje radę. Wada jest tylko jedna – cena. Wersja WiFi tabletu kosztuje 2899 zł, wersja LTE 3299 zł, a opcjonalna klawiatura 549 zł. Co oznacza, że zestaw, który testowałem był warty w sumie 3848 zł. W przypadku tabletu to zawrotna kwota. Oznacza to, że w Polsce będzie on kupowany głównie przez klientów biznesowych. Na innych rynkach np. w Zachodniej Europie ta cena już tak klientów nie będzie szokować.
Dla kogo jest Samsung Galaxy Tab S3 9.7
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Tab S3 9.7