Dzięki uprzejmości firmy Net Sport sprzedającej w Polsce telefony Sony Ericsson otrzymaliśmy do testów telefon Sony Ericsson K600i. Modelu tego jeszcze nie ma w sprzedaży, a sam Sony Ericsson opisuje go na swojej stronie słowami "Coming soon". Okazuje się jednak, że K600i już jest i nie przypomina w niczym niedopracowanego prototypu.
Co go wyróżnia?
SE K600i to telefon 3G wyposażony w obsługę transmisji w standardzie UMTS oraz dwie kamery, z których obie mogą służyć do prowadzenia wideo rozmowy. K600i jest bardzo mały i lekki: mierzy 104.3 x 45 x 19.2 mm i waży 105 g. Przede wszystkim należy także podkreślić, że jest to model bardzo przemyślany. Wszelkie przyciski, menu, wygląd zewnętrzny świadczy o tym, że SE K600i może stać się wielkim przebojem i modelem flagowym tego producenta.
Wygląd zewnętrzny
Telefon jest bardzo ładny. Z tyłu obudowy znajduje się aparat fotograficzny, który przypomina aparaty cyfrowe firmy Sony Również jego obsługa (zoom, migawka, menu) jest do złudzenia podobna do obsługi zwykłego aparatu. Tylna kamera jest przykryta wygodną obracaną zasłoną - po jej ręcznym obróceniu w telefonie automatycznie włącza się funkcja aparatu. Obok obiektywu znajduje się lampa błyskowa, czyli dioda oświetlająca nasze najbliższe otoczenie.
Aparat z przodu telefonu, nad ekranem również włącza się bezpośrednio, klawiszem zlokalizowanym po lewej stronie ekranu. Po jego wciśnięciu telefon uruchamia funkcję wideo rozmowy i od razu widzimy mały podgląd tego, co będzie widział za chwilę nasz wideo-rozmówca. Klawisz po prawej stronie ekranu to klawisz skrótu do najczęściej używanych przez nasz funkcji. Również ruch joysticka w wybraną stronę może spowodować uruchomienie skrótu do wybranej przez nas często używanej aplikacji. Przypisanie kierunków do danej funkcji jest możliwe z poziomu menu.
Klawiatura i joystick nie wyglądają na wygodne narzędzia do sterowania telefonem, ale są bardzo ergonomiczne. Joystick działa szybko i precyzyjnie, a klawiatura, choć bardzo płaska ma wyczuwalny klik i również nie sprawia żadnych kłopotów.
Sam ekran telefonu nie jest zbyt duży (176x220 pikseli), ale wyświetla 262 tys. kolorów. Jego jakość jest niesamowita i na pewno dorównuje ekranom Samungów i nowych Nokii (6680 i 6630).
Menu telefonu
Główny ekran K600i może być wyposażony w animowaną tapetę. Gdy znajdujemy się w zasięgu sieci UMTS to telefon informuje nas o tym specjalną ikoną zlokalizowaną obok wskaźnika mocy sygnału. Główne menu do 12 bardzo ładnych ikon, z których ta aktualnie wybierana powiększa się jakby była oglądana pod lupą. Menu i wszystkie funkcje telefonu działają bardzo szybko i bez opóźnień znanych np. z platformy Symbian lub Windows.
Mobilny internet
Na samej górze menu zlokalizowane są dwie funkcje internetowe PlayNow oraz przeglądarka WAP. PlayNow to bezpośredni link do strony WAP SE, przez którą możemy pobrać bezpłatne dzwonki. W przyszłości będzie to zapewne platforma do pobierania muzyki bezpośrednio z Internetu. Sama przeglądarka WAP obsługuje standard WAP 2.0 i nie ma najmniejszego problemu z zaawansowanymi stronami dla urządzeń mobilnych. Również dobrze napisane strony WWW wyświetlają się na K600i bez problemu. W przeglądarce WAP znajdziemy także link do serwisu konfiguracyjnego usługi WAP i MMS. Najciekawsze jest to, że konfiguracja jest dostępna po wcześniejszym połączeniu się z serwerem, czyli wówczas, gdy WAP jest już skonfigurowany.
Rozrywka
Największą atrakcją K600i jest oczywiście odtwarzacz MP3. Pamięć urządzenia nie jest za duża (w sumie 33MB) i nie ma możliwości jest rozszerzenia kartami pamięci, ale parę dobrze skompresowanych plików się w niej zmieści. Jakość dźwięku w zestawie słuchawkowym jest po prostu niesamowita. Sony wbudowało w K600i swój system Megabass znany z odtwarzaczy Walkman, więc posiadacz K600i raczej nie zainwestuje pieniędzy w dodatkowy sprzęt grający. Plików MP3 można słuchać w tle nawet wówczas, gdy kolejny plik jest przegrywany do pamięci telefonu. Player MP3 w K600i jest wspaniały!
Gdy znudzą się nam nasze wgrane pliki MP3 to w każdej chwili możemy włączyć radio, w którym dźwięk jest równie dynamiczny. Radio jest wyposażone w system RDS oraz AF (wyszukiwania najlepszej częstotliwości dla danej stacji przy przemieszczaniu się po kraju).
Gry
SE K600i obsługuje gry Java, a na stałe ma wgrane dwie gry Pro Golf 2005 frmy Gameloft z zapierającą dech grafiką 3D oraz logiczną grę FiveStones.
Aplikacje
SE wgrał także do swojego telefonu aplikacje VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ - każda z nich odpowiada za edycję plików wideo, zdjęć oraz muzyki. Edycja plików na tak małym urządzeniu nie jest najłatwiejsza, ale gdy mamy chwilkę to możemy pokusić się o przygotowanie "zakęconego" MMS-a z ciekawą, stworzoną przez nas muzyką.
SE nie zapomniał także o dyktafonie. Nagranie dźwięku można bezpośrednio z tego programu wysłać MMS-em, mailem lub poprzez Bluetooth.
Książka telefoniczna
Rozbudowana książka telefoniczna to już niemal standard w telefonach komórkowych. Trochę dziwi ograniczenie liczby wpisów do książki K600i do 500. Taka wielkość pamięci może okazać się dla niektórych zbyt mała. Jeden wpis do książki może składać się m.in. z trzech adresów e-mail, z adresu www, ze zdjęcia, z loginu usługi Presence, którą K600i również obsługuje, z pełnego adresu pocztowego, z daty urodzin itd. Dany kontakt możemy także wybierać głosowo oraz przypisać mu ulubiony dźwięk dzwonka.
Wiadomości
Jeżeli chodzi o obsługę wiadomości to K600i spełnia wszelkie standardy: klient e-mail, MMS, Presence (jako My friends) oraz SMS. Dodatkowo telefon wspomaga także standard WAP Push oraz wyświetla na głównym ekranie informacje ze stacji bazowej. Dzięki transmisji UMTS znacznie szybciej działa klient poczty elektronicznej, ale należy pamiętać, że nadal jest to bardzo prosta aplikacja, która nie może równać się z klientami poczty elektronicznej np. z urządzeń Symbian lub Windows.
Kamera
K600i jest wyposażony w dwie kamery, ale kamera nad ekranem służy wyłącznie do prowadzenia wideo rozmowy w sieci UMTS. Główny aparat ma matrycę 1.3 megapiksela. Jakość zdjęć najlepiej zilustrują dołączone do testu przykłady fotografii wykonanych K600i. Przewagą tego telefonu jest jednak przede wszystkim wygoda korzystania z kamery. Zdjęcia wykonujemy tak jak w zwykłym aparacie cyfrowym. Przegranie ich do komputera trwa chwilę. Bardzo wygodną funkcją przy przegrywaniu jest opcja "zaznacz kilka", bo zwykle w telefonie możemy wysłać jeden lub wszystkie pliki.
Zdjęcia mogą mieć rozdzielczość 1280x1024, 640x480 oraz 160x120. W trybie najwyższej rozdzielczości nie możemy korzystać z cyfrowego zoomu 4x. Zdjęcia w kiepskim oświetleniu niestety nie są najlepsze, podobnie jak zdjęcia wykonane z niewielkiej odległości. Dobrze wypadają tzw. zdjęcia krajobrazowe.
W czasie wykonywania zdjęć "jednym klikiem" możemy się przełączyć w tryb kamery. Filmy mogą mieć rozdzielczość 176x144 lub 128x96 pikseli. W czasie kręcenia filmów do dyspozycji mamy te same tryby efektów, co przy robieniu zwykłych zdjęć, czyli tryb czarno-biały, negatyw, sepia, solaryzacja. Do dyspozycji użytkownika jest też lampa błyskowa i balans bieli.
Zdjęcia w rozdzielczości 1280z1024 | |
Komunikacja
Z komputerem i innymi urządzeniami zewnętrznymi K600i łączy się przez Bluetooth, kabel USB oraz port podczerwieni. Wszystkie najważniejsze standardy komunikacji są więc przez ten telefon obsługiwane. Najwygodniejsza jest transmisja Bluetooth, nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania, a nawet duże pliki przegrywają się w miarę szybko.
Wideo rozmowa
W czasie testów wykorzystaliśmy dwie karty sieci Plus z aktywną opcją wideo rozmowy. Przy słabym sygnale na poziomie jednej-dwóch kresek na wyświetlaczu jakość połączenia wideo nie była najlepsza. Obraz stabilizował się dopiero wówczas, gdy oba telefony trzymane były bez ruchu, a przekazywany obraz był niemal statyczny (np. twarz). Przy mocnym sygnale UMTS (cztery kreski) sytuacja była niestety podobna. W trakcie wideo rozmowy możemy przełączać się pomiędzy kamerą nad ekranem (VGA), a kamerą z tyłu telefonu (1.3 magapiksela). Należy wówczas pamiętać o poziomej pozycji telefonu.
Pobieranie danych
Największą wadą K600i jest brak obsługi standardu EDGE. Dotychczas tylko Nokia radzi sobie z produkcją telefonów spełniających oba najszybsze obecnie rozwiązania.
Praca z UMTS-em w Warszawie przypomina korzystanie z Internetu z łączem 128-256 kbps. W przypadku urządzeń mobilnych jest to prędkość wystarczająca.
Wyniki pomiarów Numion
Pobieranie plików z serwera www.gsmonline.pl i www.nokia.com.pl
Bateria
Bateria w nowym K600i to ogniwo Li-Polymer. Pojemność baterii to 900 mAh. Bateria w stanie czuwania działa kilka dni (nawet przy włączonym Bluetooth). Gdy zaczynamy z telefonu normalnie korzystać to trzeba go ładować co 2 doby. Producent przyznaje się do dużego spadku czasu działania telefonu w sieci UMTS. Czas rozmowy wynosi tylko 2.17 h (w GSM ponad 8h), a czas wideo rozmowy to 1.67h. W sieci UMTS spada także czas czuwania z 370h do 290 h.
Podsumowanie
Sony Ericsson to niezbity dowód na to, że współpraca Ericssona i Sony kwitnie i przynosi coraz lepsze efekty. Na pewno K600i to obecnie jeden z najlepszych telefonów, które niebawem będą w sprzedaży. Nokia może z nim konkurować wyłącznie flagowym telefonem 6680, który wygrywa otwartą platformą Symbian.
K600i to przede wszystkim naprawdę niewielkie rozmiary i ciężar (inaczej niestety niż Z800i), wspaniały ekran, zadziwiający odtwarzacz MP3 i radio. W telefonie brakuje transmisji EDGE (bardzo), a SE powinien także popracować nad jakością zdjęć, która w gorszych warunkach oświetleniowych nie jest najlepsza. Nie zmienia to jednak opinii o tym modelu - jest po prostu najlepszy.