Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Sony Xperia T3 to nowoczesna średnia półka smartfonowa. Telefon nie należy do flagowców, ale wygląda bardzo dobrze i zapewnia wydajność pozwalającą na płynne działanie smartfonu w większości sytuacji. Rozmiar ekranu (5.3 cala) sprawia, że Xperię T3 można już zaliczyć do phabletów, a jej ekran wydaje się subiektywnie dużo większy np. od naszej Xperii Z1 z ekranem 5 calowym. Xperia T3 jest wykonana z lekkich tworzyw, co sprawia, że jej waga to tylko 148 g. Fani serii Xperia powinni pamiętać o jednym – T3 nie jest wodoodporna. Gdy ktoś wcześniej posiadał model Z lub Z1 to może z przyzwyczajenia zamoczyć swój nowy sprzęt i ta kąpiel będzie go kosztować około 1600 zł (to cena T3 w oficjalnym sklepie na koniec sierpnia 2014 r.)
Za poprzednika T3 można chyba uważać model T2 Ultra, który miał ekran 6 calowy z taką samą rozdzielczością HD, nieco większa baterię 3000 mAh (2500 w T3) oraz lepsza kamerę 13 megapikseli (w T3 mamy kamerę 8 megapikseli). Xperia T2 Ultra była ogromna i chyba nie cieszyła się aż tak dużą popularnością wśród klientów. Podobno nie należy spodziewać się szybko jej prawdziwego następcy. T3 jest dużo zgrabniejsza, ale jak widać część parametrów technicznych jest gorsza.
Parametry modelu Sony Xperia T3 znajdują się tutaj.
Parametry modelu Sony Xperia T2 Ultra znajdują się tutaj.
Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia T3
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 5
W zestawie z Xperią T3 znaleźliśmy minimalnie zmieniony zasilacz, kabel USB oraz małe słuchawki (pchełki) z pilotem do odbierania połączeń i mikrofonem. Słuchawki niestety nie mają regulacji głośności. Dobrze, że Sony nie zapomniało o jakichkolwiek słuchawkach, co staje się coraz modniejsze wśród dużych producentów urządzeń mobilnych. Pudełko z Xperią T3 jest zaskakująco duże, ale płaskie.
Obudowa – ocena 5
Sony Xperia T3 to subiektywnie jeden z najbardziej eleganckich smartfonów. Urządzenie pomimo sporego rozmiaru nie jest zwaliste. Grubość T3 to zaledwie 7 mm. Wokół obudowy jest obecna srebrna ramka. Tylna klapka jest zamontowana na stałe. Jest wykonana z matowego tworzywa w odważnym fioletowym kolorze. Tył obudowy niestety się „palcuje”. Sam ekran ma niestety spore marginesy na górze i na dole obudowy. Należy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości z przodu smartfonów będzie już tylko sam ekran, no może z wyjątkiem kamery. Gniazdo stereo jest umieszczone tak jak lubimy, czyli na samej górze, ale USB jest już z boku, co utrudnia ładowanie smartfonu np. w samochodzie. Gniazda microSIM i karty pamięci są dobrze ukryte pod srebrną zaślepką. Największa wadą obudowy jest brak odporności na wodę i kurz, do czego Sony już nas przyzwyczaiło i po prostu kojarzy się z tą marką.
Wyświetlacz – ocena 5
Rozdzielczość wyświetlacza w T3 to 720x1280 pikseli. Gęstość pikseli wynosi 320 ppi. Ekran jest wykonany w technologii IPS. Jego kąty widzenia są bardzo dobre. Czerń nie jest zbyt głęboka, ale kolory są bardziej naturalne i mniej nasycone niż w Super AMOLEDACH Samsunga. Nasycenie jest jednak sporo większe niż w krytykowanej za ekran Xperii Z1. Lepszy ekran w smartfonach Sony jest montowany tylko w najnowszych Xperiach Z3. Przy oglądaniu wideo i zdjęć możemy skorzystać z trybu Mobile BRAVIA Engine 2. Osoby zajmujące się fotografią mogą w menu regulować balans bieli ekranu. W zimie ekran możemy obsługiwać bez zdejmowania rękawiczek. Do Xperii wprowadzono także tryb utrzymywania podświetlenia ekranu, gdy na niego patrzymy.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4
Sony Xperia T3 działa płynnie i bez żadnych opóźnień. Menu i usługi Sony i Androida działają aż miło. Procesor Qualcomm Snapdragon 400 i 1 GB pamięci RAM wystarcza do sprawnego działania nawet najbardziej wymagających gier. Pomaga w tym stosunkowo niska rozdzielczość ekranu (HD). W czasie trzytygodniowych testów zauważyliśmy dwa problemy: telefon raz miał problemy z płynnym nagrywaniem materiału FULL HD (to widać na naszej próbce wideo) oraz czasami nie udawało nam się zainstalować aplikacji z powodu zapchanej pamięci wewnętrznej telefonu. Urządzenie było wyposażone w kartę pamięci, ale większość aplikacji i tak część swojego kodu umieszcza wewnątrz pamięci urządzenia. 8 GB to trochę za mało, szczególnie gdy chcemy instalować bardzo dużo programów dodatkowych. Dla zwykłego użytkownika taka pamięć powinna wystarczyć.
W benchmarku AnTuTu wypada słabo, ale naprawdę nie ma to żadnego wpływu na całkiem sprawne działanie smartfonu w codziennym użytkowaniu.
Parametry modelu Sony Xperia T3 znajdują się tutaj.
System – ocena 5
Sony zapewniło w T3 najnowszego KitKata w wersji 4.4.2. Interfejs oczywiście do złudzenia przypomina nakładki znane już z modelu Z, Z1 i Z2 i większości innych modeli z serii Xperia. Dopiero w modelu Z3 nakładka wygląda nieco inaczej, ale podobno część modeli (może także T3) otrzyma niedługo aktualizację z nowym interfejsem. Sony na szczęście nie przeładowuje swojego interfejsu zbędnymi spowalniaczami, ale też trzeba przyznać, że Android Sony wygląda nieco biedniej niż w Samsungach. Koreański producent ma tutaj przewagę w postaci ogromnej ilości drobnych usług, które w Samsungach są dostępne „na wyłączność”. W Sony takich usług, czy unikalnego contentu nie znajdziemy. Jest tylko okrojony pakiet OfficeSuite 7 bez możliwości edytowania plików Office, trial nawigacji NAVIGON, programy Sketch i PIXLR EXPRESS. Rządzi prostota i przejrzystość. Nam najbardziej podoba się rozbudowany panel szybkich ustawień Quick settings, świetna galeria zdjęć, odtwarzacz wideo, ładne dedykowane widżety oraz bardzo rozbudowana, ale nadal intuicyjna aplikacja kamery.
W czasie testów nie zdarzyło nam się, aby smartfon się całkowicie zawiesił, ale kilka razy na ekranie wyświetlił nam się drobny komunikat o jakimś błędzie Androida. To niestety przypadłość tego systemu (głównie wersji KitKat) także z innych urządzeń.
Kamera – ocena 4
Kamera w Xperii T3 trochę nas zawiodła. W urządzeniu zastosowano matrycę 8 megapikseli zamiast już prawie standardowej w Sony 13 megapikseli. Sprawia to, że zdjęcia są ładne, mają ładne kolory, ale brakuje im szczegółowości, gdy wyświetlamy je na dużym ekranie. Większy zawód sprawia kamera przednia służąca do modnych selfie. T3 oferuje nam tylko 1.1 megapiksela, co sprawia, że nasze sweetfocie bardzo delikatnie mówiąc nie są porywające.
Brawa natomiast należą się za świetną aplikację zarządzającą aparatem i kamerą. Sony jest pod tym względem rynkowym liderem.
Przykrą niespodziankę Xperia T zrobiła nam przy nagrywaniu testowego wideo FULL HD. Smartfon „złapał laga” i nagranie zostało nieznacznie zniekształcone. Kolejna nagrania były już bez zarzutu. Obraz jest stabilny, choć podobnie jak zdjęcia, nagrania wideo nie są zbyt szczegółowe.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – ocena 4
Bateria w Xperii T3 ma pojemność 2500 mAh, czyli jest to całkiem spore ogniwo. Pozwala na pracę smartfonu przez 1.5-2 dni przy średnim obciążeniu. Bardzo oszczędni pobiją ten wynik bez problemu. To dobry rezultat, bo należy pamiętać o dużym wyświetlaczu T3 i obsłudze technologii LTE. Dla oszczędnych mamy tryb STAMINA. W Xperii T2 Ultra Sony stosowało ogniwo 3000 mAh.
Podsumowanie
Sony Xperia T3 to ciekawy smartfon z tzw. średniej półki. Jego cena nie jest bardzo niska, ale o 500-700 zł niższa od ceny modelu Z2. W tej cenie otrzymujemy markowy smartfon z najnowszym KitKatem, dużym i dobrym ekranem i bardzo ładną obudową. Czego nam w nim zabraknie? Nie będzie wodoodporny i będzie miał trochę gorszą kamerę od modeli z najwyższej półki.
Dla kogo jest Sony Xperia T3:
Dla kogo nie jest Xperia T3: