Creative Zen Air – test tanich słuchawek TWS

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Creative Zen Air – test wyjątkowo tanich słuchawek TWS

Wybór słuchawek bezprzewodowych TWS jest bardzo duży. Coraz trudniej producentom wyróżnić się na tle ofert konkurencji. Creative postanowił zrobić to w najprostszy sposób – walczy ceną. Słuchawki Creative Zen Air na stronie producenta kosztują 209 zł, ale w niektórych sklepach cena spadła już poniżej progu 200 zł. Są to jedne z najtańszych słuchawek TWS na rynku. Dodatkowo oferują aktywną redukcję szumów, tryb monitorowania otoczenia i ładowanie bezprzewodowe. Spotkaliśmy się ze słuchawkami pięciokrotnie droższymi, które nie miały tej ostatniej funkcji. Stosunek ceny do możliwości jest trudny do pobicia, ale czy Creative Zen Air to dobre słuchawki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Główne wady i zalety Creative Zen Air

Zalety Creative Zen Air:

 • Lekkie i wygodne, nie wypadają z uszu
 • Można ładować przez USB C i bezprzewodowo
 • Bardzo dobre brzmienie
 • Dobra jakość rozmów głosowych
 • Wygodna, powtarzalna obsługa dotykowa
 • Można regulować głośność wprost ze słuchawek
 • Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości

Wady Creative Zen Air:

 • Jakość wykonania nie tak dobra jak w droższych modelach
 • Brak aplikacji mobilnej i możliwości personalizacji
 • Nieskuteczna aktywna redukcja szumu
 • Tryb monitorowania otoczenia o ograniczonym zastosowaniu
 • Nie da się cofnąć utworu z poziomu słuchawek

Jak oceniamy design? – ocena 4

Creative Zen Air wyglądają jak wiele innych modeli TWS na rynku. Słuchawki są wykonane z białego tworzywa i mają normę uszczelnienia IPX4. Każda ze słuchawek waży 5 gramów, a etui razem ze słuchawkami 46 gramów. Gdy przyjrzeć się z bardzo bliska na zdjęciach wykonanych obiektywem makro widać, że dopasowanie materiałów nie jest aż tak precyzyjne jak w droższych modelach. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla funkcjonalności czy wygody.

Każda ze słuchawek jest wyposażona w 10 mm przetwornik i dwa mikrofony. Etui ma złącze USB C, dwukolorową diodę LED i przycisk parowania. Słuchawki wkładamy do etui poziomo. Etui pozwala na bezprzewodowe ładowanie na ładowarce QI.

Creative Zen Air

Funkcje słuchawek obsługujemy dotykiem. Akcje zostały rozdzielone pomiędzy lewą i prawą słuchawkę. Dwukrotne dotknięcie lewej słuchawki przełącza w pętli tryby redukcji szumów otoczenia, wyłączony i tryb monitorowania otoczenia. Trzykrotne dotknięcie aktywuje asystenta głosowego. Dotknięcie i przytrzymanie lewej słuchawki zmniejsza głośność. Te same gesty w przypadku prawej słuchawki zatrzymują i wznawiają odtwarzanie, przełączają utwór na następny i zwiększają głośność.

W przypadku rozmów głosowych gesty są identyczne na obu słuchawkach. Pomaga to w sytuacji, gdy do rozmowy wykorzystujemy tylko jedną słuchawkę. Dwukrotne dotknięcie odbiera połączenie, przytrzymanie przez 3 sekundy odrzuca połączenia, a dwukrotne dotknięcie podczas rozmowy kończy połączenie. Zmiana głośności działa jak poprzednio i wymaga obu słuchawek. Jedna z funkcji, której nie da się wykonać z poziomu słuchawek to cofnięcie się do początku utworu czy do wcześniej odtwarzanej piosenki.

Słuchawki są lekkie, wygodne i nie mają tendencji do wysuwania się z uszu. W zestawie są trzy rozmiary gumowych końcówek – jeden na słuchawkach i dwa dodatkowe w pudełku.

Creative Zen Air

Aplikacja mobilna i dodatkowe funkcje – brak

Creative Zen Air nie mają dedykowanej aplikacji służącej do ich obsługi. Wszystkie funkcje które są dostępne mają przypisane gesty dotykowe i nie ma możliwości ich personalizacji. Z jednej strony upraszcza to korzystanie ze słuchawek, które wystarczy sparować i zacząć używać. Z drugiej nie ma możliwości zmiany gestów dotykowych, wyłączenia niektórych funkcji, czy personalizacji brzmienia.

Brzmienie i rozmowy głosowe – ocena 4+

Brzmienie słuchawek Creative Zen Air zaskakuje pozytywnie. Jak na jeden z tańszych modeli na rynku naprawdę trudno się dopatrzyć kompromisów w jakości odtwarzanej muzyki w porównaniu do modeli dwukrotnie droższych. Brzmienie jest miękkie i melodyjne, niskie tony głębokie i niezniekształcone. Nawet wysokie tony są przyjemne w odbiorze, choć nie aż tak szczegółowe jak w wyższych modelach słuchawek. Pod względem samego słuchania muzyki Creative Zen Air można bez problemu ocenić wysoko.

Niemal równie dobrze wypadają rozmowy głosowe – ani razu nie miałem problemów aby rozmówca mnie zrozumiał. Słuchawki poradziły sobie nawet z dość dużą dawką szumu otoczenia, który nie był całkiem niesłyszalny dla rozmówcy, ale nie przeszkadzał w prowadzeniu rozmowy.

Creative Zen Air

Redukcja szumów – ocena 2

Redukcja szumów to zdecydowanie najsłabsza strona Creative Zen Air. Funkcja jest dostępna i oferuje pewną poprawę, natomiast redukcja hałasu jest symboliczna. Daleko mniej skuteczna niż w wyższych modelach droższych słuchawek. Przynosi pewną poprawę komfortu w przypadku najbardziej jednostajnego szumu, ale już samochody w ruchu miejskim są niemal tak samo dobrze słyszalne z redukcją szumu i bez niej. Główna część redukcji szumu jest pasywna – wynikająca z zatkania kanału słuchowego gumowymi końcówkami.

Podobnie wygląda sytuacja z trybem monitorowania otoczenia – działa on nawet trochę lepiej niż redukcja szumu, ale podmuchy wiatru są mocno wzmocnione, a ostatecznie do rozmowy z drugą osobą i tak zdecydowałbym się na wyjęcie słuchawek z uszu.

Creative Zen Air

Jak długo działa bateria? – ocena 4

Producent podaje, że Creative Zen Air działają 6 godzin samodzielnie i do 18 godzin po doładowaniu w etui, które potrafi naładować słuchawki dwukrotnie. To wynik zapewniający komfort, ale nie brakuje na rynku modeli działających dłużej. Powinien jednak wystarczyć nawet w większości dłuższych podróży.

Główną zaletą Creative Zen Air jest możliwość ładowania bezprzewodowego, którego wiele modeli słuchawek nie oferuje, szczególnie w tym przedziale cenowym.

Creative Zen Air

Nasza finalna ocena

Creative Zen Air to słuchawki tanie i dobre. Jeśli akceptujemy, że nie mają dedykowanej aplikacji, a aktywną redukcję szumu traktujemy jako mało kluczową cechę, to za 200 zł dostajemy naprawdę świetny produkt. Niewiele modeli na rynku oferuje tak dobre brzmienie i ładowanie bezprzewodowe w tak niskiej cenie. Obsługa jest intuicyjna, a rozmowy głosowe odpowiednio dobrej jakości. Sądzę, że dla większości użytkowników Creative Zen Air to będzie świetny wybór słuchawek do codziennego użytku. Jeśli jednak zależy nam na skutecznej redukcji szumów, bardzo dobrym trybie wzmocnienia dźwięków otoczenia i czy rozbudowanej aplikacji mobilnej, to żadnej z tych cech nie znajdziemy w Creative Zen Air, ani w podobnie wycenionych słuchawkach. Aby dostać ANC z najwyższej półki trzeba będzie wydać przynajmniej trzy raz więcej.

Uwielbiamy: jakość brzmienia

Nie lubimy: mało skuteczną redukcję szumu otoczenia

Dla kogo jest Creative Zen Air:

 • Dla osób poszukujących dobrego brzmienia w niskiej cenie
 • Dla chcących ładować słuchawki bezprzewodowo
 • Do rozmów i słuchania muzyki

Dla kogo nie jest Creative Zen Air:

 • Nie dla osób, którym zależy na skutecznej, aktywnej redukcji szumu otoczenia
 • Nie dla osób planujących często korzystać z trybu wzmocnienia dźwięków otoczenia
 • Nie dla osób ceniących sobie personalizację funkcji i brzmienia w aplikacji mobilnej

Alternatywy dla Creative Zen Air:Huawei FreeBuds 4i

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: