W moje ręce trafiło najmłodsze dziecko firmy Ericsson - trzysystemowy (900/1800/1900) telefon, obsługujący najnowsze technologie GPRS, Bluetooth i MMS - Ericsson T68m.
WYGLĄD
Pierwsze co najbardziej przykuwa uwagę to duży kolorowy wyświetlacz. Ekran robi niesamowite wrażenie i oferuje wyjątkowy komfort korzystania z telefonu.
Sam telefon jest niewielki - jego wymiary 100x48x20mm. Waga telefonu wraz z dostarczoną w zestawie bateria wynosi 84g. Klasyfikuje to aparat jako jeden z najlżejszych.
Klawiatura telefonu została umieszczona na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a co z tym idzie klawisze są dość małe i blisko siebie umieszczone, ich działanie jest miękkie i sprężyste. Klawiatura nie jest najwygodniejsza, ale chyba jest to problem wszystkich małych telefonów. W centralnej części przedniego panelu, tuż pod wyświetlaczem, umieszczony został system poruszania się po menu. Zamiast kursorów zastosowano joystick. Mimo, że jest on mały, działa wyśmienicie i naprawdę przyspiesza poruszanie się po menu. Rozróżnia on 4 kierunki wychylenia, a wciśnięcie go zastępuje klawisz potwierdzenia.
W lewym górnym boku umieszczony jest mały suwak spełniający kilka funkcji - np. zmiana poziomu głośności w trakcie rozmowy. Suwak to już cecha charakterystyczna Ericssonów - choć przez zastosowanie wygodnego joysticka stracił on sporo swej praktyczności. Po przeciwnej stronie suwaka, na prawym boku umieszczony jest port podczerwieni.
Wyświetlacz jest równomiernie podświetlony. Klawisze zaś cechuje dwuwarstwowe podświetlenie. Najjaśniej podświetlone są klawisze funkcyjne Yes i No - niemalże białym światłem. Znacznie ciemniej, pomarańczowym światłem podświetlona jest reszta klawiszy. W słabo oświetlonym pomieszczeniu zdarza się, że nie widać dokładnie znaków na klawiaturze. Dopiero w ciemnościach wszystkie przyciski są wyraźne.
Tył telefonu, łącznie z baterią pokryty jest miękką gumą. Sprawia to, że telefon wygodnie i pewnie leży w dłoni. Dodatkowo gumowa powłoka zabezpiecza tylną część telefonu przed porysowaniem.
BATERIA
Telefon jest standardowo wyposażony w litowo-polimerowo ogniwo (BST-14) o pojemności 700mAh. Bateria jest dostosowana właśnie do tego modelu telefonu i nie jest kompatybilna ze standardem baterii występującym w modelach T39, R520 czy R320. Według producenta czas czuwania telefonu z tą baterią to około 290h, natomiast długość rozmów to aż 13h. Niestety warunki sieci w okolicach jakich testowany był telefon nie zawsze były idealne i dlatego podczas normalnego używania przy około 10-15 min rozmów dziennie (bez intensywnego wykorzystania GPRS) telefon do momentu wyłączenia wytrzymał 124h czyli ponad 5 dni. Na długość czuwania telefonu w znacznym stopniu wpływa wykorzystanie GPRS, czy łączność poprzez Bluetooth. "Normalnie" korzystając z telefonu i używając często dwóch wymienionych wyżej technologii telefon wytrzymał 63h. Przeprowadziłem także test na maksymalną długość czuwania bez korzystania z terminala - telefon czuwał około 240h, czyli 10 dni. Poziom sygnału w miejscu leżakowania telefonu oscylował w granicach 4 kresek.
MENU
Zasada działania menu telefonu jest podobna do menu starszych modeli T39, R520 czy R320. Mimo iż samo menu jest podobne, to jednak zastosowanie dużego kolorowego wyświetlacza w połączeniu z joystickiem czyni poruszanie się po menu szybkim, przyjemnym i intuicyjnym. Główne menu to zbiór 9 kolorowych ikon. Pośród nich możemy się swobodnie przemieszczać przy wykorzystaniu joysticka. Każda z ikon prezentuje podstawowe działy menu telefonu.
KSIĄŻKA TELEFONICZNA
W pamięci telefonu możemy umieścić 510 kontaktów. Do danego kontaktu możemy przypisać imię, nazwisko, tytuł, firmę, 5 numerów telefonów (domowy, komórkowy, praca i inne) oraz adres e-mail. Możemy ustalić sposób wyświetlania kontaktów z książki - według imienia lub według nazwiska. Można tworzyć grupy kontaktów, które potem mogą być wykorzystywane do wysyłania grupowych SMS-ów, czy ograniczania połączeń do/od osób z danej grupy bądź grup. Można przypisać dźwięk dzwonka do danego kontaktu czy też ustawiać komendę wybierania głosowego. Maksymalnie telefon pomieści 50 komend wybierania głosowego, przy czym należą do nich komendy zmian profili, słowa magiczne i inne. Możemy również tworzyć, odbierać i wysyłać wizytówki.
WIADOMOŚCI
Telefon obsługuje SMS, EMS, MMS, czyli zarówno zwykłe tekstowe wiadomości jak i w pełni multimedialne wiadomości zawierające grafikę, dźwięk i tekst. Obsługiwane są także długie wiadomości SMS - można pisać wiadomości dłuższe niż standardowe 160 znaków a telefon wysyłając automatycznie je podzieli. Telefon posiada licznik wysłanych wiadomości SMS dzięki czemu łatwo możemy kontrolować ile wiadomości już wysłaliśmy.
Jeśli zechcemy, każdy SMS zostanie potwierdzony raportem doręczenia w postaci SMS'a klasy 0, czyli takiego, który wyświetli się na ekranie, ale nie zapełni nam niepotrzebnie skrzynki odbiorczej.
Ciekawą funkcją jest obsługa poczty e-mail poprzez protokoły POP3 i SMTP. W połączeniu z technologią GPRS daje to szybki i tani sposób dostępu do naszej elektronicznej skrzynki pocztowej. Nie trzeba już wysyłać i odbierać wiadomości e-mail za pośrednictwem SMS, co jest stosunkowo niewygodne i kosztowne.
FUNKCJE GŁOSOWE
Jak na nowoczesny telefon przystało T68 oferuje cały wachlarz sterowania głosowego telefonem. Tradycyjnie możemy głosowo wybierać osobę, z którą chcemy się połączyć. Co jeśli do danej osoby przypisanych jest kilka numerów telefonów? Po prostu wcześniej nagrywamy hasła głosowe dla różnego rodzaju numerów np. dom czy komórka. Po wypowiedzeniu nazwy kontaktu np. Jan i po rozpoznaniu należy wypowiedzieć typ numeru czyli np. dom. Telefon wybierze z kontaktu "Jan" numer przypisany do kategorii "dom".
Głosowo możemy także zmieniać profil lub aktywować dyktafon. Natomiast jeśli do telefonu podłączymy zestaw słuchawkowy lub inny zestaw zapewniający swobodę rąk mamy możliwość głosowo odbierać i odrzucać połączenia. Wykorzystywane jest do tego "magiczne słowo" - czyli specyficzne, wyjątkowe słowo np.abrakadabra po wypowiedzeniu, którego telefon przejdzie do trybu głosowego odbioru lub odrzucenia połączenia.
PROFILE, PERSONALIZACJA, INNE
T68 obsługuje 7 różnych profili. Każdy z profili jest w pełni konfigurowalny. Można zmieniać sygnał nadejścia połączenia, jego głośność, sygnał nadejścia SMS-ów, dźwięk klawiszy i aktywować wibracje. Możemy też ustalić czy będziemy odbierać wszystkie połączenia czy tylko od wybranych użytkowników i ustawić ewentualne przekierowania. Dla konkretnego profilu możemy także określić czy podświetlenie wyświetlacza i klawiatury ma być włączone na stałe, automatyczne, czy też ma być na stałe wyłączone. Mamy również możliwość ustawienia wielkości wyświetlanej czcionki. Jest to wygodne jeśli np. prowadzimy samochód nocą - ciągłe podświetlanie daje nam możliwość pełnej kontroli np. czasu upływającego połączenia (normalnie po kilku sekundach bezczynności podświetlenie gaśnie nawet jeśli prowadzimy rozmowę), a większa czcionka zwiększa czytelność prezentowanych informacji. W głośnomówiącym zestawie samochodowym telefon zazwyczaj na bieżąco jest ładowany, także nie musimy się martwić o zbyt szybkie rozładowanie baterii. Wyjmując telefon z zestawu powróci on automatycznie do standardowego profilu lub do profilu jaki był wybrany przed włożeniem aparatu do zestawu.
Aparat posiada szereg innych możliwości personalizacji. Jak wyżej wspomniałem można ustawić jeden z trzech rozmiarów czcionki. Przy wyborze największej na ekranie mieści się 5 linii tekstu, przy najmniejszej czcionce zaś 8 linii tekstu.
Mamy także dostęp do regulacji kontrastu wyświetlanego obrazu. Stosując kolorowy wyświetlacz producenci nie zapomnieli o różnorodnych schematach kolorystycznych menu. I tak mamy możliwość wyboru jednego z pięciu schematów, które potrafią sporo odmienić charakter menu.
Ostatnio bardzo popularne logo można i tu w pełni wykorzystać, a kolorowy wyświetlacz daje nam jeszcze więcej możliwości. Na pulpicie wyświetlacza możemy umieścić 256 kolorowy obrazek o rozmiarach 101x80 pikseli. Obrazków takich mamy w telefonie aż 10, a dodatkowo możemy wgrać jeden dowolny obrazek o wyżej wymienionych parametrach nie większy jednak niż 8000 bajtów. Przy takich możliwościach aż prosi się o zastosowanie logo grupy lub logo przypisanego do danego kontaktu - w łatwy sposób moglibyśmy przypisać do danego kontaktu np. zdjęcie osoby. Niestety aparat nie oferuje takich możliwości.
Wśród dźwięków również mamy spore możliwości wyboru. Użytkownik T68 może komponować własne melodie, może je później wysyłać lub odbierać melodie stworzone przez innych.
GPRS, HSCSD, WAP, BLUETOOTH
Telefon może być wykorzystywany jako modem. Komunikacja z komputerem odbywa się na trzy sposoby: przez kabel, port podczerwieni lub przez łączność radiową Bluetooth.
Do przesyłania danych telefon wykorzystuje najnowsze technologie GPRS i HSCSD.
Telefon podczas testów w połączeniu z komputerem przez port podczerwieni pobierał dane z wykorzystaniem GPRS-u ze średnią prędkością 5kb/s, czyli podobnie jak przez połączenie modemowe w sieci stacjonarnej. Po zakończonej sesji telefon podsumowuje ile trwało połączenie oraz ile bajtów odebraliśmy, a ile wysłaliśmy. W każdej chwili możemy sprawdzić ile danych ogólnie przesłaliśmy, odebraliśmy i ile czasu spędziliśmy online.
Podczas testów HSCSD dane pobierane były ze średnią prędkością około 4kb/s czyli nieco wolniej niż przy wykorzystaniu pakietowej transmisji. Jednakże tylko Plus GSM oferuje wykorzystanie HSCSD. Korzystając z numerów dostępowych pozostałych operatorów będziemy musieli się zadowolić powolnym połączeniem o prędkości 9600 kbit/s, które dawało średnią prędkość pobierania oscylującą w okolicach 1kb/s.
Aby telefon został wykryty i mógł służyć jako modem niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania. Niestety wraz z telefonem, nie otrzymujemy takowego. Na szczęście jest do ściągnięcia ze stron producenta. Jest to dość dziwne, gdyż w innych modelach telefonów szwedzkiego producenta (np.T39, R320) do zestawu był dołączony CD z podstawowym oprogramowaniem. Jednakże jeśli już poświęcimy trochę czasu i ściągniemy wszystko co oferuje nam producent, obok niezbędnego oprogramowania uruchamiającego modem, otrzymamy kilka innych bardzo przydatnych programów: program do zarządzania ustawieniami telefonu dzięki któremu możemy edytować książkę telefoniczną, przeglądać SMS'y czy też personalizować profile; program do synchronizacji aparatu z Outlookiem; program do tworzenia, edycji i wgrywania kolorowych, pulpitowych obrazków.
Telefon jest wyposażony w przeglądarkę WAP w wersji 1.2.1. Strony WAP można przeglądać poprzez normalne połączenie z numerem dostępowym z możliwością wykorzystania technologii szybkiego przesyłana danych HSCSD jak i przy wykorzystaniu pakietowej transmisji danych - GPRS. O ile ten pierwszy sposób surfowania, nawet przy wykorzystaniu HSCSD nie zdobył zbytniego uznania o tyle GPRS zupełnie odmienia sposób korzystania z WAP'u. Zapominamy wreszcie o upływającym czasie i spokojnie możemy przeglądać strony WAP. Ze względu na małą ich objętość potrafi to znacząco zredukować koszty takich połączeń.
Aparat posiada ciekawą funkcję podtrzymywania sesji, czyli jeśli nawet w danej chwili nie korzystamy z WAP'u aparat, jeśli zechcemy, pozostanie w trybie online. Jeśli potem zechcemy skorzystać z WAP'u nie będziemy musieli już czekać na połączenie, a żądane strony załadują się niemal natychmiast. Oszczędzi to nam także wydatków w przypadku korzystania z usług operatora, który opłaty nalicza za pewnej wielkości pakiety np. 10kb, tak więc jeśli pobraliśmy tylko 2kb, a zakończymy sesje to i tak zapłacimy jak za 10kb. Mimo surfowania w każdej chwili mamy możliwość odebrania nadchodzących połączeń, czy też bez kończenia sesji GPRS możemy sami zadzwonić. Duży, kolorowy wyświetlacz w połączeniu z joystickiem czyni surfowanie bardzo komfortowym. Mało tego, są już nawet serwisy WAP, korzystające z dobrodziejstw kolorowego wyświetlacza, na których spotkamy kolorowe obrazki i tekst.
Są również strony (w tym także firmowa WAPowa strona producenta), z których możemy ściągnąć sobie nowe, kolorowe logo - bez konieczności łączenia telefonu z komputerem.
W teście została przetestowana komunikacja Bluetooth pomiędzy dwoma telefonami oraz pomiędzy telefonem, a bezprzewodowym zestawem słuchawkowym HBH-15. Komunikacja między telefonami odbywała się bezproblemowo. Można było przesyłać wizytówki, wpisy kalendarza. Udało się także zagrać w grę Ripple. Także z zestawem HBH-15 telefon współpracował bezproblemowo. Rozpoznawanie komend głosowych wreszcie stało się szybkie i sprawne, a nie jak w przypadku użycia tradycyjnych zestawów głośnomówiących, gdy trzeba czasami wypowiadać kilka razy komendy głosowe. Na wolnej przestrzeni zasięg Bluetooth zazwyczaj sporo przekracza 10 metrów, choć wzrostowi odległości towarzyszy większa liczba zakłóceń i przerw w transmisji dźwięku. W pomieszczeniach zamkniętych sytuacja była różna. Czasami spokojnie dało się rozmawiać z innego pomieszczenia, a czasami już za drzwiami pomieszczenia z telefonem sygnał się urywał.
ROZRYWKA
Telefon oferuje 6 gier. Game to zręcznościowa "strzelanina", niegdyś przebój na automatach, w której latamy myśliwcem nad powierzchnią planety niszcząc wszystko co nam zagraża. Erix -gra, w której celem jest zakreślenie odpowiedniej części planszy rysując linie i unikając zderzeń z latającymi kulkami. Ripple - logiczna gra, w której celem jest zmiana koloru jak największej liczby pionków przeciwnika na nasz kolor. W grę możemy zagrać z graczem sterowanym przez "komputer", z drugim graczem na jednym telefonie lub z drugim graczem poprzez Bluetooth lub port podczerwieni. Tetris - słynna gra, w której musimy dopasowywać do siebie spadające klocki tak aby nie zapchały ekranu. Solitaire - gra karciana, przy czym są dostępne są cztery odmiany: arizona, four season, north teritory, klondike. Q - gra logiczna, w której musimy odpowiednio kierować kolorowymi kulkami tak aby wszystkie opuściły pomieszczenie przez bramę odpowiedniego koloru. Gier jest sporo i są na tyle urozmaicone, że każdy w nich znajdzie coś dla siebie.
ORGANIZER
Telefon posiada bardzo rozbudowany organizer. Znajdziemy w nim kalendarz, notatki głosowe, alarm i odliczanie czasu, stoper, kalkulator z przelicznikiem walut oraz pamięć kodów.
Kalendarz możemy oglądać korzystając z rozkładu dni, tygodni lub miesięcy. Możemy umieszczać w nim przypomnienia, spotkania lub zadania, które chcemy zrealizować. I tak ustawiając przypomnienie o konieczności rozmowy telefonicznej z jakąś osobą podajemy godzinę, imię osoby, temat rozmowy i numer telefonu oraz wybieramy kiedy i w jaki sposób telefon ma nam przypomnieć o połączeniu. Jeśli chcemy wysłać wiadomość SMS lub email możemy wcześniej ją przygotować a o danej godzinie telefon zapyta nas czy ją wysłać lub wysłać ją dopiero po naniesieniu ostatnich poprawek. Podobnie możemy zaplanować wszelkie spotkania. Określamy date, czas trwania spotkania i powtarzalność (co dzień, co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc lub co rok). Możemy ustalić czy telefon powiadomi nas o ustalonej godzinie spotkania lub 5, 10 minut wcześniej, określić strefę czasową według której telefon ma przypomnieć o terminie spotkania i czy ma zmienić profil na czas spotkania.
Maksymalny czas nagrania dyktafonu to 108 sekund przy normalnej jakości i 41 sekund przy wysokiej jakości nagranego dźwięku. Możemy tworzyć dowolną ilość, dowolnej długości nagrań przy czym jedno nagranie nie może być krótsze od 1 sekundy. Dyktafonu możemy użyć jeśli chcemy zrobić jakąś notatkę głosową lub jeśli chcemy nagrać część rozmowy, przy czym mamy wybór czy nagrywać nas samych czy naszego rozmówcę. Każdej nagranej notatce możemy przypisać nazwę.
Na uwagę zasługuje stoper odliczający z dokładności do jednej dziesiątej sekundy i z możliwością uchwycenia 9 międzyczasów, które możemy dowolnie przeglądać i porównywać różnice czasów.
Warta uwagi jest także pamięć kodów. Opcja ta pozwala nam na zapisanie w telefonie tajnych numerów PIN i innych numerów, które chcemy mieć pod ręką, a jednocześnie nie chcemy aby przypadkiem dostały się w niepowołane ręce. Dostęp do naszych tajnych informacji chroniony jest kodem i słowem sprawdzającym, które znamy tylko my. Po wpisaniu poprawnego kodu wyświetli się znane nam, słowo sprawdzające, a następnie ukażą się nasze tajne informacje. Jednakże jeśli wpisany kod dostępu będzie niepoprawny, wygenerowane słowo sprawdzające także będzie niepoprawne, a co za tym idzie również nasze tajne informacje zostaną zmienione. Niepowołana osoba nie znając poprawnego kodu i słowa sprawdzającego w żaden sposób nie będzie mogła dowiedzieć się czy wyświetlane informacje są prawdziwe czy tez nie. Taki sposób zabezpieczenia chroni przed możliwością odczytu naszych tajnych informacji poprzez połączenie telefonu z komputerem.
PODSUMOWANIE
Szwedzki koncern stanął na wysokości zadania. Powstał znakomity aparat, wyposażony w najnowsze technologie, z intuicyjnym menu i dającym niesamowity komfort wyświetlaczem. Klasyfikuje to telefon na szczycie wśród najnowocześniejszych telefonów dostępnych obecnie na rynku. Obok tych wszystkich technicznych nowinek nie zabrakło całego mnóstwa prostych, aczkolwiek bardzo użytecznych funkcji, takich jak choćby automatyczna blokada klawiatury. Myślę, że z tym wszystkim telefon sprosta gustom i potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy od telefonu oczekują jak najwięcej.