Odkąd powstał standard Bluetooth zaczęto wymyślać dla niego najprzeróżniejsze możliwości wykorzystania. Do dzisiaj jednak najszerszym zastosowaniem tego standardu są bezprzewodowe zestawy słuchawkowe. Pojawiła się jednak iskierka nadziei, że coś w tej materii ulegnie zmianie. Redakcja otrzymała do testów bezprzewodowy zestaw oparty na technologii Bluetooth składający się z optycznej myszki, multimedialnej klawiatury, oraz stacji bazowej (tzw. hub). Zestaw wyprodukowała firma Logitech, a cena na poziomie 820 zł wskazuje, że jest to najwyższa półka. Jeżeli mnie pamięć nie myli prototyp taki prezentowany był kilka lat temu na targach CeBIT, ale dopiero teraz doczekał się komercyjnego odpowiednika.
Dlaczego właściwie opisuje sprzęt komputerowy w portalu związanym z telekomunikację? Od razu uprzedzam, że to nie z powodu wbudowanego w klawiaturę telefonu, a raczej za sprawą załączonego do zestawu oprogramowania. Oprogramowanie to, a dokładnie aplikacja o nazwie Mobile Phone Suite pozwala na usprawnienie wysyłania krótkich wiadomości tekstowych oraz zarządzenie książką telefoniczną z poziomu komputera. Ale po kolei.
Zestaw
Warto w paru słowach opisać urządzenia, jakie otrzymaliśmy. Tak jak przystało na firmę Logitech wszystko jest ergonomiczne i bardzo ładne. Materiały użyte do produkcji są najwyższej jakości, dzięki czemu zestaw może nam służyć przez wiele lat, bez widocznych śladów zużycia. Jedyną dosyć poważną wadą produktu jest waga poszczególnych elementów. Spowodowane jest to w głównej mierze zasilaniem bateryjnym oraz koniecznością "upchania" wewnątrz sporej ilości elektroniki. Zasięg Bluetooth nie pozostawia niczego do życzenia, a wszystko działa bardzo sprawnie i bez przestojów. Dzięki dostarczonemu przez producenta oprogramowaniu (Set Point) jesteśmy w stanie obsługiwać zaawansowane funkcję, ot choćby takie jak monitorowanie stanu baterii. Dodatkowo oprogramowanie to obsługuje OSD, czyli wszystkie ważne komunikaty, jak na przykład wyłączenie głośnika, czy głośność są wyświetlane na ekranie.
Najciekawszym elementem zestawu jest jednak Hub Bluetooth. To do niego podłączamy myszkę klawiaturę oraz inne urządzenia: PDA, zestawy słuchawkowe, czy telefony komórkowe. Programowo wszystko obsługiwane jest dzięki chyba najlepszej na rynku aplikacji Bluetooth Manager firmy Widcomm (wersja 1.4.2 build 21).
Mobile Phone Suite
Aplikacja stworzona została jedynie do ułatwienia wysyłania wiadomości SMS. Oferuje ona jednak kilka ciekawych funkcji, które mogą być przydatne i które warto opisać.
Aby zacząć zabawę musimy przede wszystkim sparować (uwierzytelnić) telefon i komputer. Kolejnym krokiem jest połączenie obu urządzeń, które odbywa się z poziomu programu Bluetooth Manager, a działa to na podobnej zasadzie jak fizyczne dołączanie urządzenia do komputera. Po tym zabiegu aplikacja Mobile Phone Suite automatycznie łączy się z naszym telefonem. Jeżeli jest to pierwsze połączenie możemy ściągnąć z telefonu książkę adresową oraz wszystkie wiadomości SMS. Wiadomości MMS nie są obsługiwane, a szkoda.
Do dyspozycji mamy tylko skrzynkę odbiorczą, czyli jedynie wiadomości otrzymane. Wiadomości możemy czytać, odpowiadać na nie, kasować i pisać nowe.
Książka telefoniczna nie jest rozbudowana i służy tylko do szybkiego szukania numerów telefonów. Za jej pomocą nie możemy modyfikować wpisów, ani ich usuwać.
Pomimo, że program jest naprawdę prosty ma możliwość ustawienia czterech trybów pracy:
natychmiastowe powiadamianie o połączeniach i wiadomościach SMS
natychmiastowe powiadamianie tylko o wiadomościach SMS
periodyczne powiadamianie o wiadomościach SMS (oszczędzanie energii)
brak powiadamiania (oszczędzanie energii)
Bardzo interesująca jest opcja pierwsza, w której zostaniemy powiadomieni na ekranie komputera o nadchodzącej wiadomości lub o połączeniu. Jednakże, jeżeli telefon pracuje z programem, niemożliwe jest korzystanie równocześnie z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Połączenie odebrać możemy z poziomu telefonu, rozmawiać już jednak trzeba z aparatem przy uchu.
Maksymalna długość SMS-ów w programie wynosi 160 znaków - program nie obsługuje długich wiadomości, ale za to pozwala na wysyłanie tego samego tekstu do wielu odbiorców.
Obsługiwane telefony
Dużą wadą jest brak obsługiwania wszystkich telefonów z Bluetooth. W grę wchodzą jedynie modele (chociaż jak podaje producent niewykluczone, że inne telefony także będą działały, ale z ograniczeniami):
Ericsson: T39m, T68
SonyEricsson: T68i, T610, T630
Nokia: 6310i (z dużymi ograniczeniami i tylko z oprogramowaniem w wersji od 5.5), 8910 (z dużymi ograniczeniami)
Siemens S55
Nokia: 6600, 6650, 3660, 3650
Sony Ericsson: T616, Z600, P900
Hub Bluetooth bezproblemowo współpracuje również z słuchawką Bluetooth HS-01 - oczywiście firmy Logitech. Bardzo przyzwoicie działa port Audio Gateway, za pośrednictwem którego możemy używać HS-01 jako wejścia/wyjścia do odtwarzania i nagrywania dźwięku - super sprawa! Za pomocą takiego rozwiązania można słuchać muzyki, czy prowadzić konferencję korzystając z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego.
Warto wspomnieć tutaj jeszcze o możliwości synchronizacji. Wszystko działa poprawnie, ale zdecydowanie polecam oryginalne oprogramowanie dostarczane przez producentów telefonów, które w o wiele lepszy sposób pozwalają na zarządzanie procesem wymiany danych.
Podsumowanie
Pomimo, że opisywane oprogramowanie nie może konkurować z oprogramowaniem dedykowanym i dostarczanym przez producentów do niektórych modeli telefonów to uważam, że jest ono w zupełności wystarczające dla większości użytkowników. Musze przyznać, że podczas ponad miesięcznego używania zestawu jestem z niego bardzo zadowolony. Technologia Bluetooth sprawdza się wyśmienicie i w poprawny sposób poszerza funkcje zarówno komputera jak i komórki. Od strony technicznej nie mam żadnych zastrzeżeń. Wyśmienita ergonomia bardzo poprawia pracę, a brak kabli poszerza pole zastosowań.
Jedyne wady, jakie udało mi się znaleźć to ciężar poszczególnych urządzeń w zestawie oraz cena kompletu, która powoduje, że nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić.
Myślę, że z czasem, tego typu rozwiązania mają szansę szerzej zagościć w naszych domach. Polecam wszystkim, których na to stać.
Podstawowe dane techniczne:
Mysz:
przetwornik optyczny
rozdzielczość: 800 dpi
przyspieszenie: 10 g
szybkość: max do 1 m/s
zasilanie: dwa akumulatorki AA o pojemności 1800mAh jedna
czas pracy: ok. 3-4 dni po kilka godzin dziennie
czas ładowania: ok. 5-6 godzin
zasięg: do 10m
pięć przycisków funkcyjnych plus rolka
Klawiatura:
105 klawiszy w układzie QWERTY + klawisze multimedialne + rolka
zasilanie: cztery baterie AA (paluszki)
ergonomiczny kształt i podpórka na ręce
bardzo długi czas pracy na jednym zestawie baterii
Hub:
połączenie z komputerem przez port USB/PS-2
przycisk Connect ułatwiający wyszukiwanie nowych urządzeń
stacja dokująca i doładowująca myszkę
zasilanie z dostarczanego z zestawem zasilacza
Sposób podłączenia zestawu z telefonami marki Sony Ericsson znajduje się tutaj (format PDF, 1.53 MB)