18 listopada Polska Telefonia Cyfrowa zaprezentowała oficjalnie swój długo skrywany projekt Era Omnix. Plany stworzenia unikalnego na polskim rynku serwisu dla telefonów komórkowych były owiane całkowitą tajemnicą aż do paru tygodni przed oficjalną premierą.
Generalnym wykonawcą serwisu była warszawska firma Infovide, która jak sama pisze o sobie "specjalizuje się w strategicznych zastosowaniach nowoczesnych technologii informatycznych w biznesie, prowadząc prace konsultingowe, analityczne, programistyczne i wdrożeniowe." Infovide współpracuje m.in. z PTC, Polkomtelem, PTK Centertel oraz Telekomunikacją Polską. Szefem projektu Omnix ze strony Ery był Krzysztof Dzięcioł.
Czym jest Omnix lub Era Omnix?
Pierwszym napotkanym problemem z identyfikacją projektu jest jego nazwa. Wymiennie używane są dwie nazwy Era Omnix oraz Omnix. Zgodnie z obecną nomenklaturą marek w PTC wydaje się, że właściwszą nazwą jest Era Omnix, podobnie jak Era Biznes oraz Era Tak Tak. Taka nazwa występowała w oficjalnych materiałach dotyczących nowej usługi. Dostawcy treści, np. Puls Biznesu nie miał już tak wysokiej świadomości nowej marki i w swym komunikacie prasowym używał marki Omnix.
Era Omnix według Ery to nowy świat komunikacji, informacji i rozrywki w telefonie. Dzięki niemu użytkownik będzie miał zawsze pełny kontakt z przyjaciółmi, szybki dostęp do potrzebnych mu w danym momencie informacji. Tak Era w skrócie opisuje ideę towarzyszącą kreacji nowego portalu. Era łączy Omnix z łacińskim powiedzeniem Omnia Mea Mecum Porto, czyli wszystko co mam jest przy mnie.
Era Omnix to rozbudowany portal WAP, oferujący swoim użytkownikom informacje z różnych dziedzin, różnego rodzaju usługi związane z personalizacją ich telefonów komórkowych, wyszukiwarkę, usługi lokalizacyjne oraz dostęp do poczty elektronicznej. Twórcy Omnixa nie byliby zapewne zadowoleni z takiej definicji. Według nich jest produkt jest czymś rewolucyjnym, a jednocześnie unikają nazywania go mianem portalu. Era chce "sprzedać" Omnix jako platformę pozwalającą na korzystanie z zaawansowanych usług dodanych, oferowanych obecnie i w przyszłości w sieciach komórkowych. Twórcy podkreślają także , że nie chcą wiązać Omnixa z wybraną technologią, co ma ułatwić komunikację z potencjalnymi odbiorcami nowej oferty. Użytkownik ma zapomnieć o skomplikowanych skrótach WAP, GPRS czy Java. Użytkownik chce informacji, chce pograć w gry, chce sobie ściągnąć dzwonek - Era Omnix ma w prosty sposób spełnić jego potrzeby.
Technologia
Abonenci Ery nie do końca mogą jednak zapomnieć o technologii. Zgodnie z zaleceniami operatora telefon przystosowany do obsługi Omixa powinien być wyposażony w kolorowy wyświetlacz, obsługę GPRS oraz obsługę technologii Java. To najwyższe z możliwych wymagań, jakie można postawić obecnie dostępnym terminalom GSM. Na początku bardzo zawęzi to grupę użytkowników Omnixa , ale jednocześnie spowoduje, że Omnix tak szybko się nie zestarzeje.
Era zaleca do korzystania z Omnixa następujące terminale:
Ericsson T68i - GPRS, ekran 256 kolorów, MMS, dołączany aparat fotograficzny;
Mitsubishi Trium Eclipse XL - GPRS, 256 kolorów;
Nokia 7650 - GPRS, 4096 kolorów, MMS, aparat fotograficzny, Java;
Motorola T720 - GPRS, 4096 kolorów, Java;
Sony Ericsson T300 - GPRS, 256 kolorów, MMS;
Flagowym telefonem nowego portalu została Motorola T720. PTC podpisała z polskim oddziałem Motoroli umowę na wyłączną sprzedaż tego modelu do końca 2002 roku. Wizerunek Motoroli T720 wykorzystywany jest także we wszystkich materiałach reklamowych nowego projektu Ery. Nawet jednak Motorola T720 nie pozwala na korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw nowego serwisu,
ponieważ nie obsługuje technologii wiadomości multimedialnych MMS.
Portal został wykonany zgodnie ze standardem WAP 1.2.1, ale niektóre terminale obsługujące tę wersję WAP-u nie radziły sobie z wyświetlaniem stron Omnixa np. Nokia 7210.
Nie można zaprzeczyć, iż modele telefonów z kolorowym wyświetlaczem będą się pojawiać w ofercie polskich operatorów coraz częściej, ale nie można też zapominać, że na niezbyt rozwiniętym polskim rynku ich liczba jeszcze długo nie przekroczy setek tysięcy sztuk. Era ma obecnie około 4.8 mln klientów, 300 tys. z nich korzysta z usługi WAP. Według prognoz Przemysława Czarneckiego, dyrektora wykonawczego ds. Rozwoju i Zarządzania Produktami w sieci Era, do końca 2003 roku właśnie 300 tys. osób ma korzystać z platformy Omnix.
i-mode
i-mode bardzo często towarzyszył publikacjom prasowym dotyczącym premiery Omnixa. Należy zatem wspomnieć, że Omnix ma bardzo niewiele wspólnego z tą technologią. i-mode jest własnością japońskiego operatora NTT DoCoMo. W Europie jest dostępny w Niemczech w sieci E-Plus oraz w Holandii w KPN Mobile. i-mode zostanie też uruchomiony we Francji w sieci Bouygues Telecom oraz w Hiszpanii w Telefonica Moviles. DoCoMo planuje pozyskać zaledwie 1 mln abonentów usługi i-mode w Europie do końca 2003 r. Na koniec czerwca i-mode miał 60 tys. użytkowników w Niemczech i Holandii. Do obsługi i-mode potrzebne są specjalne terminale. Specjalnie dla europejskich sieci GSM wyprodukowano dwa modele: NEC n21i oraz Toshiba TS21i.
Żaden z polskich operatorów nie kupił od DoCoMo licencji na i-mode i według analityków nie zanosi się, aby DoCoMo było zainteresowane ekspansją na polskim rynku.
Omnix i i-mode to przede wszystkim różny sposób podejścia operatora do współpracy z zewnętrznymi twórcami serwisów (content providers). W japońskiej sieci DoCoMo ponad 35 mln abonentów i-mode może korzystać z 3290 zarejestrowanych w DoCoMo portali oraz z 59 869 niezależnych serwisów. Ilość dostawców treści to jeden z głównych kluczy do niebywałego sukcesu technologii i-mode. Niektórzy zwracają też uwagę na inny poziom kultury technologicznej mieszkańców Japonii. Należy jednak sądzić, że to otwarcie hermetycznej dotychczas technologii dla chętnych do tworzenia treści było głównym "driverem" rozwoju i-mode. Wprowadzenie tej technologii w Europie jest już nieco inne od polityki prowadzonej w Japonii. Serwisy przygotowywane są wyłącznie przez znane grupy mediowe, spółki zajmujące się mobilną rozrywką oraz wielkie agencje informacyjne.
Twórcy Omnixa również bali się ryzyka. Wprowadzeniu Ery Omnix powinna towarzyszyć kampania promująca możliwość stworzenia własnej witryny, własnego serwisu bez konieczności długotrwałych negocjacji z operatorem. Wiadomo, że gdy Omnix będzie oferował treść, którą można znaleźć wszędzie, to straci swoją szansę na odniesienie realnego sukcesu i nie wpłynie na zwiększenie ARPU z transmisji danych. i-mode żyje własnym życiem, DoCoMo jest odpowiedzialne jedynie za to, aby technologia, którą udostępnił działała bez zarzutu. Omnix jest na razie platformą hermetycznie zamkniętą.
Dostawcy treści
Dostawcami treści Era Omnix zostały następujące firmy:
Z Grupy ITI:
telewizja TVN
telewizja informacyjna TVN24
firma zajmująca się szeroko pojętą rozrywką, nowymi technologiami Tenbit.pl
wydawnictwo Pascal
największy polski portal internetowy Onet.pl
spółka Multikino zarządzająca siecią kin w największych miastach w Polsce
Firma Albireo - oferująca horoskopy prasowe: codzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne; słoneczne oraz lunarne pisane przez profesjonalnych astrologów i dziennikarzy, portrety astrologiczne słynnych osób i ważnych wydarzeń
Biuro Prognoz "AURA" z Poznania - oferuje prognozy meteorologiczne dostosowane do potrzeb klienta. Prognoza może być dostarczana w postaci graficznej i tekstowej, uzupełniona o standardowe informacje dotyczące: wielkości zachmurzenia; wystąpienia zjawisk meteorologicznych (opady, mgły, burze itp.); temperatur ekstremalnych (minimalnej i maksymalnej); prędkości i kierunku wiatru; tendencji zmian ciśnienia. Prognozy mogą obejmować obszar całego kraju, lub poszczególne regiony geograficzne.
BBC - sekcja polska brytyjskiej rozgłośni radiowej
VIVA - polski oddział niemieckiej telewizji muzycznej
Polski Internet Komórkowy Sp. z o.o. - firma zajmująca się usługami dla telefonów komórkowych opartymi na Premium SMS oraz zarządzająca serwisem WAP: wap.mobile.net.pl
MTV - polski odział najbardziej znanej telewizji muzycznej
Wydawnictwo Axel Springer Polska poprzez Newsweek Polska - polskie wydanie znanego tygodnika społecznego
Eniro Polska, jako wydawca Panoramy Firm, właściciel bazy zawierającej dane 700 000 polskich firm i instytucji. Firma oferuje ponad 50 lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i branżowych katalogów, o łącznym nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy. W ofercie firmy znajdują się: katalogi polskojęzyczne - Panorama Firm, Panorama Motoryzacji i Panorama Budownictwa oraz katalogi angielskojęzyczne - Polish Pages Export - Import i Warsaw Pages. Eniro Polska jest także właścicielem portalu internetowego - www.pf.pl.
Axel Springer poprzez tygodnik "Na żywo - światowe życie".
Marquard Sport Media poprzez Przegląd Sportowy.
Hachette Filipacchi Medias Group poprzez miesięcznik dla mężczyzn Maxim.
Young Digital Poland S.A. Wydawnictwa Interaktywne -producent interaktywnych programów do nauki języka.
Zabytki Heritage
Akumiitti - fińska firma dostarczająca platformy rozrywkowych usług dodanych dla operatorów komórkowych. Wcześniej firma przygotowała specjalny serwis WWW Ery z dzwonkami i logo.
INTERNET FM poprzez portal internetowy Interia.pl należący do ComArch S.A. oraz grupy RMF FM.
Hoga.PL S.A. poprzez portal internetowy Hoga.pl.
Bonnier Business Polska jako wydawca dziennika finansowego "Puls Biznesu".
Polska Agencja Prasowa S.A. - największa polska agencja informacyjna.
Polski portal filmowy Filmweb.pl - jeden z najpopularniejszych internetowych serwisów filmowych w Polsce.
Wśród dostawców brakuje Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej oraz Super Expressu. To największe polskie tytuły prasowe i na pewno ich brak obniża wartość informacji dostarczonych do Omnixa. Brakuje też Radia Zet oraz anglojęzycznych serwisów informacyjnych np. agencji Reuters, która mogłaby cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród klientów korporacyjnych Ery.
Sam Omnix - jaki jest?
Strona domowa (główna) Era Omnix różni się znacznie od dotychczas znanych serwisów WAP. Nie mamy tu menu tekstowego. Wszystkie opcje dostępne są poprzez graficzne ikony. Menu główne jest dosyć długie i składa się z następujących opcji: Co nowego?, Znajdź blisko, e-mail, Wiadomości, Sport, Gry i zabawy, Zobacz więcej, Ściągnij oraz Moje serwisy, Szukaj i Era.
Menu "Zobacz więcej" to połączenie do kolejnych katalogów serwisu, które nie zmieściły się na głównej stronie, są to: Podróże, Biznes, Muzyka, Erotyka, Gry i zabawy, Co, gdzie?, Rozrywka, Dla kobiet, Słowniki.
Opis poszczególnych działów Era Omnix
Co nowego?
"Co nowego?" to rodzaj tablicy ogłoszeń operatora. To tu Era wyjaśnia co to jest Omnix, informuje o aktualnych promocjach, związanych z usługami Omnix i dostępem przez WAP. To tutaj Era tłumaczy użytkownikom Omnixa, jak będzie wyglądała struktura opłat za oferowaną treść. W dziale Co nowego pojawią się też aktualne informacje o nowych serwisach i umowach z kolejnymi dostawcami treści (jeśli tacy w ogóle się pojawią).
Znajdź blisko
"Znajdź blisko" to serwis zawierający dostęp do usług lokalizacyjnych PTC. Po wyrażeniu zgody na automatyczną lokalizację opartą o wzajemne położenie anten BTS, do naszego rachunku zostanie dodana pozycja warta 1 zł netto. Za każdą kolejną lokalizację ta kwota dodana będzie ponownie.
Lokalizacja jest podawana w postaci współrzędnych geograficznych, co dla zwykłego użytkownika telefonu wydaje się mało przydatne. Po zlokalizowaniu własnej osoby system może nam podać, gdzie znajdują się najbliższe bankomaty wybranego banku, stacje benzynowe itp. Czasami podane dane są mało precyzyjne, np. przy wyszukaniu bankomatów banku PKO BP system wypisał trzy bankomaty na ulicy KEN w Warszawie nie podając numerów domów, a ulica ta ma parę kilometrów. Gdy ktoś chce zaoszczędzić złotówkę, może wybrać miasto oraz ulicę, na której się znajduje i wówczas może on za darmo w bazie wyszukać najbliższy bankomat czy hotel.
e-mail
Zakładka e-mail umożliwia dostęp do poczty Eranet. Obecnie trwa promocja i założenie nowego konta poczty Eranet kosztuje 0,5 PLN netto (opłata na 90 dni korzystania z konta). Dostęp do poczty elektronicznej jest jednym z ważniejszych czynników zwiększających codzienną funkcjonalność Omnixa.
Wiadomości
W dziale wiadomości mamy bezpośredni dostęp do serwisów informacyjnych portalu Ery. W czasie testów nierzadko zdarzało się, że nie można się było połączyć z zewnętrznym serwisem dostawców treści (pojawiał się komunikat "data server not available"). Era musi koniecznie usunąć te błędy przed wprowadzeniem realnych opłat za dostęp do treści. Obecnie, gdy dostęp jest darmowy, na pewno liczba reklamacji nie będzie zbyt duża. Gdy jednak użytkownik zdecyduje się na poniesienie kosztów, będzie wymagał dużo większej niezawodności systemu. W dziale wiadomości mamy dostęp do serwisów Pulsu Biznesu, PAP (w czasie testów informacje agencji PAP nie były aktualizowane od 13 dni!), Przeglądu Sportowego, Interia.pl, TVN24, Newsweek, BBC, Program TV, Pogoda, Lotto, Imieniny, Kalendarium.
Gdy wchodzimy do poszczególnych serwisów, nie znajdujemy już ładnej grafiki, którą można spotkać na stronach tytułowych poszczególnych katalogów. Na przykład w dziale prognoza pogody należałoby umieścić mapkę Polski z zaznaczonym zachmurzeniem i temperaturą. Treść dostępna przez Omnixa nie jest specjalnie dla niego przygotowywana, co pozwoliło uprościć procedurę przygotowywania danych oraz zmniejszyć ponoszone koszty, ale też znacznie obniża atrakcyjność formy poszczególnych działów. Problemem może stać się bezpłatna dostępność prezentowanych danych przez własne serwisy WAP niektórych dostawców treści. Wówczas obłożenie dostępu opłatą będzie nieco nieetyczne.
Sport
W folderze Sport kibice mają dostęp do serwisów sportowych PAP, Przeglądu Sportowego, Interia.pl, TVN24 oraz BBC. Trochę nie wiadomo, dlaczego dołączono w tym miejscu działy Ściągnij oraz Znajdź blisko. Po wejściu do działu Ściągnij nie trafiamy bowiem na możliwość bezpośredniego ściągnięcia logo lub dzwonków związanych ze sportem, a system Znajdź blisko nie znajduje automatycznie klubów sportowych, basenów lub siłowni.
Gry i zabawy
Gry i zabawy to duży dział oferujący treść, którą można nazwać mobilną rozrywką. Folder składa się z działu: gry, dzwonki i ikonki, WAP kartkę, kartka MMS, psychotesty, Blog, plotki/Hoga, plotki/JLI, biorytm/astrologia, dowcipy, humor gry, lotto. Serwis "gry" według opisu powinien zawierać oprócz recenzji i opisów gier dostępnych na PC, na konsole, poprzez SMS i WAP a także gry JAVA, czyli to co obecnie jest bardzo gorącym tematem w mobilnej rozrywce. Niestety, żadna gra Java nie jest tu oferowana, choć nazwa działu została umieszczona w portalu. To duża niespodzianka, ponieważ nawet w czasie premiery portalu Era podkreślała, jak dużą wagę przywiązuje do tej technologii. W działach WAP kartkę oraz kartka MMS możemy przygotować specjalną m-pocztówkę zawierającą obrazek, dodatkową treść oraz nasz podpis. W dziale MMS oprócz wysyłania multimedialnych pocztówek możemy też pobierać do pamięci aparatu obrazki (koszt pobranie obrazka wynosi 2 zł netto) m.in. erotyczne. Wydaje się, że przed wejściem do tego typu folderu powinno widnieć ostrzeżenie, że dana treść przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. W innym przypadku może to wywołać protest rodziców, gdy ich pociechy zaczną zwiedzać "różowe" zakamarki Era Omnix.
Ciekawą inicjatywą jest usługa Blog (przygotowana przez likwidujący się od nowego roku Tenbit.pl), gdzie zainteresowani mogą czytać internetowe pamiętniki innych osób. Popularnością mogą cieszyć się też dwa serwisy "plotkarskie" z najnowszymi ploteczkami z życia polskich i zagranicznych elit. W dziale Gry i zabawy nie zabrakło natomiast bazy dowcipów, które można sypać później jak z rękawa podczas spotkań towarzyskich.
Podróże
W dziale Podróże możemy znaleźć: Pogodę, Rozkład jazdy PKP, Aktualności PAP (informacje agencyjne związane z turystyką), Podróże z Interią.pl, Niezbędnik narciarza, Moto porady, Wykroczenia i wypadki, Tablice rejestracyjne, Humor podróże, Znajdź blisko, Granice oraz Słowniki. Niektóre z tych działów mają niewiele wspólnego z podróżami np. Tablice rejestracyjne oraz Wykroczenia i wypadki, ale zawartość całego działu Podróże jest naprawdę obszerna.
Biznes
Dział Biznes to zgromadzone w jednym miejscu biznesowe informacje agencyjne z Pulsu Biznesu, PAP, Interia.pl, BBC, a także Giełdy Papierów Wartościowych. Dodatkowo biznesmeni mogą w tym dziale sprawdzić aktualny kurs walut, skorzystać z kalkulatora przeliczającego waluty oraz zapoznać się z obecnymi stawkami podatków i odsetek ustalonych przez Urzędy Skarbowe i ZUS.
Muzyka
Muzyka w Era Omnix to najnowsze plotki, informacje, listy przebojów przygotowane m.in. przez telewizję MTV oraz VIVA. W dział wpleciono również możliwość pobrania najnowszych przebojów w postaci dzwonków. Koszt pobrania dzwonka np. poprzez EMS do Motoroli T720 wynosi 2 zł netto. Niestety, przed pobraniem nie można odsłuchać wybranego dzwonka.
Erotyka
W dziale Erotyka znajdziemy subdziały: Plotki i wydarzenia, Porady na randkę, Encyklopedia seksu, Poezja miłosna, Humor erotyka , Kluby lokale (adresy agencji towarzyskich), Naturyści (namiary na polskie plaże naturystyczne), Kartka MMS, Ściągnij oraz Astrologia. Poziom informacji w poszczególnych działach jest różny: w poradach na randkę możemy dowiedzieć się jednocześnie np. gdzie na randkę wyjść i o czym podczas randki rozmawiać, ale też jak opóźnić u mężczyzny orgazm (jak przyspieszyć orgazm u kobiety Omnix nam nie wyjaśnia). Era nie odważyła się współpracować z którymś z pornograficznych serwisów internetowych, choć można by założyć, że tego rodzaju serwis przyniósłby największe przychody ze wszystkich innych.
Gry i zabawy
Dział ten, nie wiadomo dlaczego, powtórnie umieszczono w menu Zobacz więcej, choć jest on dostępny w głównym menu.
Co, gdzie?
Co, gdzie? to serwis z repertuarami kin, teatrów oraz opisem aktualnie trwających wystaw. Dużą zaletą tego działu jest współpraca Ery z serwisem internetowym Filmweb.pl, czyli jedną z najlepszych internetowych stron o filmie w Polsce. W dział wpleciono usługi lokalizacyjne - ponownie jednak nie trafiamy bezpośrednio do serwisu pozwalającego na lokalizację instytucji kulturalnych, lecz na główną stronę usług lokalizacyjnych. To bardzo mało praktyczne, zważywszy na niewygodę długiego surfowania po WAP-ie.
Rozrywka
Dział Rozrywka zawiera większość serwisów, które znajdują się także w innych działach. Są to: TVN (opis najważniejszych i najbardziej popularnych programów tej stacji), Program TV, Lotto oraz Astrologia. Nowością w tym serwisie jest serwis miesięcznika dla panów Maxim, który podczas premiery Era Omnix znajdował się w dziale Erotyka.
Dla kobiet
W dziale Dla kobiet panie mogą znaleźć ciekawostki i porady, humor dla kobiet, pamiętnik Joanny, diety, kalorie, plotki, na żywo, astrologia, psychotesty, ściągnij i słowniki. Najciekawsze serwisy to pamiętnik Joanny - czyli rodzaj Pamiętnika Bridget Jones na WAP-ie oraz serwis tygodnika Na żywo, który w ogóle nie działa (ma być uruchomiony w niedalekiej przyszłości). Tylko te dwa serwisy mogą dostarczać informacji, których nie znajdziemy bezpłatnie gdzie indziej.
Słowniki
W dziale Słowniki możemy znaleźć polsko-angielską oraz angielsko-polską wersję znanego słownika Collins'a. Słowników obejmujących inne języki niestety Omnix obecnie nie oferuje.
Ściągnij
Dział Ściągnij to na razie jedyny prawdziwy dział m-commerce Era Omnix, za który pobierane są opłaty. Dział pozwala na pobieranie na telefon komórkowy dzwonków monofonicznych, dzwonków polifonicznych, EMS, logo, ikon, kartek SMS, wygaszaczy ekranu, animacji EMS, kolekcji EMS, profili, motywów. Serwis jest personalizowany w zależności od modelu telefonu, z którego korzystamy. Znacznie skraca to oraz ułatwia skorzystanie z szerokiej oferty logo i dzwonków. Serwis niestety nie oferuje przesyłania kartek w formacie MMS.
Moje serwisy
Moje serwisy to dział Omnix, który możemy dowolnie edytować. Edycja odbywa się poprzez witrynę WWW Omnixa. W dziale Moje serwisy wybieramy linki do usług, z których będziemy korzystać najczęściej. Personalizacja pozwoli na oszczędzenie naszego czasu oraz pieniędzy za transmitowane dane.
Szukaj
Dział Szukaj nie pozwala na wyszukiwanie innych stron, serwisów, portali WAP - usługa szukaj została przygotowana z Panoramą Firm i pozwala jedynie (a dla niektórych aż) na wyszukiwanie interesujących nas podmiotów gospodarczych.
Era
Link Era to połączenie do obszernego opisu oferty operatora.
Testowane z Era Omnix terminale
Dostęp do Era Omnix został przetestowany na wymienionych poniżej terminalach:
Motorola T720
Era Omnix działa na Motoroli T720 bardzo powoli. Grafika, która jest najprawdopodobniej główną przyczyną opóźnień, nie jest zapisywana w telefonie i przy każdym powrocie na np. główną stronę pobierana jest od początku. Zaletą terminala jest to, że wyświetla chyba całą grafikę jaka została umieszczona na stronach serwisu Omnix, w odróżnieniu np. od terminala Sony Ericsson T68i. Czasami pojawiał się komunikat "Data Server not available". Czas ładowania głównej strony wynosił około 10 sekund.
Sony Ericsson T68i
Serwis Era Omnix działa dużo szybciej niż na terminalu Motorola T720. Grafika czasami jest, a czasami nie jest zapisywana w pamięci podręcznej "cache" telefonu, ale transmisja danych działa nieporównywalnie szybciej. Do momentu, gdy grafika nie ściągnie się w całości, nie jest możliwe przewijanie menu Era Omnix (inaczej niż w Motoroli). W testach wystąpiły problemy z załadowaniem obrazków np. w serwisie Maxim. Strona główna ładuje się w około 5-7 sekund.
Nokia 6610
Serwis nie działa w ogóle. Przekierowanie na serwis Era WAP.
Panasonic GD87
Serwis nie działa w ogóle. Przekierowanie na serwis Era WAP.
Nokia 7210
Serwis Era Omnix działa. Dalsze testy nie zostały przeprowadzone.
Nokia 7650
Serwis Era Omnix działa. Dalsze testy nie zostały przeprowadzone.
Ile kosztuje dostęp do Omnixa?
Gdy załadujemy główną stronę Era Omnix i od razu się rozłączymy, to prześlemy wówczas 9169 bajtów. Gdy chcemy sprawdzić spis najnowszych informacji z Pulsu Biznesu, wówczas przesłane będzie 16751 bajtów. Gdy zapragniemy ocenić figurę Agnieszki Włodarczyk w serwisie Maxim, przetransmitowane będzie 28995 bajtów. Przy korzystaniu z Era Omnix transmituje się wiele danych i na tym zależało operatorowi. Użytkownikom transmisji GPRS w ofercie Era Moja przedstawiono specjalną ofertę na dostęp do sieci. Promocja WAP Extra będzie trwała do 31 sierpnia 2003 r. W czasie trwania promocji abonent może korzystać z usługi WAP Ekstra (APN:erawap), w ramach której abonament za specjalny pakiet 400kB wynosi 8,00 zł netto (8,56 zł z VAT). W cyklu rozliczeniowym abonent Ery może skorzystać z jednego pakietu 400 kB. Niestety, niewykorzystane w danym cyklu rozliczeniowym kB z pakietu 400 kB nie mogą być wykorzystane w następnym cyklu. Dodatkowo w ramach oferty promocyjnej abonenci, którzy aktywują usługę WAP Ekstra do 31.12.2002 r. przez pierwszych 5 kolejnych pełnych cykli rozliczeniowych od aktywacji usługi po wykorzystaniu pakietu 400 kB otrzymają bezpłatny pakiet 1 MB. Oferta promocyjna jest dosyć atrakcyjna, ale nie może być porównywana z niedawno dostępnym ryczałtem na WAP poprzez GPRS - czyli nieograniczonym dostępem za 10 zł netto.
Oprócz transmisji, użytkownik będzie musiał uiścić opłatę za dostęp do poszczególnych, wybranych przez siebie serwisów. Opłaty te będą skonstruowane w następujący sposób, np.: subskrypcja serwisu na 1 dzień - 1 zł, subskrypcja serwisu na 7 dni - 3 zł, subskrypcja serwisu na 30 dni - 9 zł, subskrypcja serwisu na 100 wejść - 5 zł.
Serwis internetowy www.eraomnix.pl
Serwis WWW nowej usługi jest dodatkiem do wersji WAP. Wydaje się, że potraktowano go po macoszemu. Era Omnix na WWW jest bardzo prosty - nie pokazuje w żaden sposób bogactwa Omnixa, które promowane jest w czasie trwającej kampanii reklamowej. Lakoniczne opisy poszczególnych działów są wyłącznie tekstowe. Brakuje tzw. zrzutów z ekranu, grafiki. Nawet tytuł całego serwisu WWW: "Usługi pozagłosowe Era" wionie nudą.
Założeniem twórców była najprawdopodobniej czytelność i przejrzystość witryny. To założenie zostało zrealizowane. Zapomniano jednak, że Omnix to "nowy świat komunikacji, informacji i rozrywki w telefonie." Jedyną ważną aplikacją w serwisie jest możliwość konfiguracji kanałów dostępu do usług.
Napotkane problemy
W czasie testów ani razu Omnix nie odmówił całkowicie posłuszeństwa. Niestety, w trakcie wirtualnych spacerów po portalu dosyć często pojawiają się błędy: Data Server not available, 500: Internal server Error, Unexpected Response, page cannot be displayed. Należy je najprawdopodobniej tłumaczyć młodym wiekiem projektu Omnix - bardzo ważne jest jednak to, aby zostały jak najszybciej usunięte. Poważnym problemem jest także brak kompatybilności Omnixa z niektórymi bardzo zaawansowanymi technicznie terminalami. Nawet w modelu Sony Ericcson T68i czasami nie jest wyświetlana grafika widoczna na Motoroli, choć oba te telefony są na liście dedykowanych Omnixowi terminali.
Cele i szanse Omnixa
Oficjalnie nie wiadomo, co było główną przyczyną decyzji o rozpoczęciu projektu Era Omnix. Można przypuszczać, że głównym celem było wzmocnienie wizerunku PTC jako operatora potrafiącego korzystać z najnowszych technologii, nowoczesnego lidera kreującego nowe kierunki na polskim rynku. Omnix jest promowany jako rozwiązanie całkowicie rewolucyjne, które ma być platformą nowych usług, jednak w pozornym oderwaniu od zaawansowanej technologii, która przeraża statystycznego abonenta sieci.
Okazuje się jednak, że Omnix nie jest usługą bardzo rewolucyjną, ale na pewno jest usługą bardzo ekskluzywną. Mogą z niego korzystać wybrańcy posiadający telefony z kolorowymi wyświetlaczami, zaawansowanymi przeglądarkami WAP, z obsługa transmisji GPRS. Nie należy więc sądzić, że Era przewiduje, że na Omnixie da się szybko zarobić. Omnix ma więc prawdopodobnie do wykonania również zadanie edukacyjne, czyli ma przygotować rynek na coraz bardziej zaawansowane usługi, takie jak MMS, streaming video, MP3 pobierane z Internetu wprost do telefonu. Sam Omnix nie jest jednak aż tak nowoczesny. Oprócz bardzo ładnej grafiki, żadne z rozwiązań zastosowanych w Omnixie nie jest nowe. Nie należy wykluczać, że Omnix jest obecnie w początkowej fazie rozwoju i jego twórcy traktują go jako punkt startowy do dalszego rozwoju całej platformy. Już na starcie jego twórcy mogli jednak dodać do Omnixa aplikacje, które już teraz cieszą się dużą popularnością w mobilnym świecie np. bramka SMS korzystająca z transmisji GPRS (z określonym limitem SMS-ów dla użytkowników Omnixa), dostęp do aplikacji Instant Messaging: ICQ lub Gadu-Gadu. Najważniejszym jednak krokiem powinno być otwarcie Omnixa na zewnętrznych dostawców treści - dlaczego np. akwaryści, wielbiciele określonych marek samochodów, fani gwiazd filmu lub muzyki nie mogą włączyć w prosty sposób swych witryn do Omnixa. Dlaczego nie ma opisu, jak w prosty sposób stworzyć witrynę zgodną z technologią wykorzystywaną w Omnixie? Należy sądzić, że wówczas Omnix miałby szanse stać się wirtualną społecznością, a nie tylko projektem pokazującym w dobrym świetle Erę na tle innych operatorów związanych z grupą Deutsche Telekom.