Jaką różnicę robi 5G? Sprawdziliśmy sieć 5G Plusa w Warszawie

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Jaką różnicę robi 5G? Test sieci 5G Plusa w stolicy

W przeprowadzonych przez nas w grudniu testach 5G Plusa w Warszawie osiągane wartości pobierania danych wahały się od 130 Mbps do 351 Mbps,. To zaś powinno pozwolić na bezproblemowe oglądanie telewizji 4K przez 5G.

Coraz częściej zapominamy, że wprowadzony przed laty do powszechnego użytku standard LTE zrewolucjonizował sposób w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych. Dzięki tej technologii smartfony stały się powszechnym elementem naszej codzienności. Dziś możemy za ich pomocą korzystać z różnego typu użytecznych aplikacji, oglądać bez problemu treści wideo, prowadzić operacje bankowe czy komunikować się przez portale społecznościowe.

Czy sieć 5G zrobi kolejną rewolucję? Co w praktyce mogą zyskać użytkownicy, którzy kupią smartfony 5G? Możliwe do uzyskania w sieciach nowej generacji przepływności sprawiają, że wiele firm na całym świecie wprowadza funkcje cloud gaming na smartfony 5G. W Niemczech Sky Deutschland poinformował natomiast niedawno, że testuje technologię 5G pod kątem transmisji meczów piłkarskich.

Nie dziwi więc specjalnie, że to właśnie zwiększona przepustowość łącza, czyli znacznie szybszy internet, jest najważniejszym elementem, dla którego największą liczba Polaków jest zainteresowana korzystaniem z 5G. W przeprowadzonym ostatnio przez SW Research na zlecenie firmy Ericsson badaniu „ 5G Made in Poland”, 28 proc. respondentów wskazało właśnie ten czynnik jako główny powód, który może skłonić ich do kupna smartfona 5G.

To, że 5G rzeczywiście w tym względzie robi różnicę, potwierdziły przeprowadzone przez nas w grudniu testy sieci 5G Plus w Warszawie, która jest budowana w paśmie 2600 MHz TDD. Trzeba tu podkreślić, że Plus mocno rozbudował infrastrukturę 5G w stolicy od maja, kiedy wystartował z tym usługami uruchamiając pierwszych 10 stacji bazowych 5G. W tym momencie jest to już ponad 130 stacji.

Według oficjalnej mapki aktualny zasięg sieci 5G Plusa w Warszawie jest następujący:

Z interaktywną mapą zasięgu 5G można zapoznać się tutaj

Ze szczegółami nowej sieci 5G Plusa można zapoznać się tutaj

Z listą urządzeń, które będą działały w nowej sieci można zapoznać się tutaj

Ze słowniczkiem pojęć związanych z 5G można zapoznać się tutaj

Sprawdziliśmy w kilku miejscach zlokalizowanych w Śródmieściu, Ochocie i Mokotowie, jakie prędkości pobierania i wysyłania danych można osiągnąć w 5G Plusa. Naszym testowym urządzeniem była Motorola Edge, która jest jednym z około 20 urządzeń 5G dostępnych u tego operatora.

Osiągane wartości pobierania danych wahały się od 130 Mbps przy Pałacu Kultury i Nauki do 351 Mbps przy ulicy Wawelskiej. Wartości wysłania danych kształtowały się w przedziale 22 - 55,5 Mbps

Stacja bazowa

  1. Ul. Wspólna: pobieranie 199 Mbps, wysyłanie 31,2 Mbps
  2. PKiN Pl. Defilad: pobieranie 130 Mbps, wysyłanie 29,7 Mbps
  3. Ul. Wawelska: pobieranie 351 Mbps, wysyłanie 22 Mbps
  4. Ul. Kopińska: pobieranie 268 Mbps, wysyłanie 31,7 Mbps
  5. Ul. Grójecka 105: pobieranie 298 Mbps, wysyłanie 45,9 Mbps
  6. Ul. 17 stycznia: pobieranie 319 Mbps, wysyłanie 26,6 Mbps
  7. Ul. Odyńca: pobieranie 270 Mbps, wysyłanie 55,5 Mbps
  8. Ul. Wiśniowa: pobieranie 320 Mbps, wysyłanie 22,4 Mbps

Dla porównania w listopadowych rankingu Speedtestów dla LTE, wyniki dla pobierania danych poszczególnych operatorów wahały się w przedziale 25-36 Mbps, a wysłania 8,8-9.3 Mbps. Oznacza to, że dziś użytkownik sieci 5G Plusa będzie ściągał dane kilka razy razy szybciej niż gdyby dysponował tylko usługą LTE.

Kwestią często poruszaną przy tego typu okazjach jest, czy 5G może stanowić realnie alternatywę do światłowodu. Na to pytanie trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć. Trzeba pamiętać, że łącza światłowodowe są potrzebne do podłączenia stacji bazowych 5G i wiele wskazuje, że będą to ciągle technologie komplementarne, a nie alternatywne. Nasz test pokazał też, ze pewnie nie przez przypadek przepływności przy pobieraniu danych w samym centrum Warszawy przy PKiN, gdzie z sieci komórkowych korzysta jednocześnie więcej osób, były niższy niż w innych lokalizacjach.

Można jednak na to pytanie odpowiedzieć też w inny sposób. Jeden z operatorów stacjonarnych, chcąc zaprezentować zalety światłowodu w stosunku do LTE zwraca uwagę, że wykorzystywany w telewizorach standard 4K cechuje się znacznie większą rozdzielczością (3840 × 2160 pikseli) w porównaniu do HD. W związku z tym do oglądania filmów wymagane jest korzystanie z szybszego łącza. Jak tłumaczy, minimalna prędkość łącza pozwalająca wyświetlić film HD to 5 Mb/s, podczas gdy 4K wymaga prędkości nie mniejszej niż 25 Mb/s. Są to jednak minimalne wartości, lecz niezapewniające nienagannej jakości obrazu. Dlatego chcąc regularnie oglądać filmy 4K, warto zdecydować się na znacznie szybszy internet – optymalnie sprawdzi się łącze o przepustowości 150-300 Mb/s.

 

Sieć LTE w praktyce nie jest tego ostatniego w stanie zapewnić. Inaczej może już być jednak z 5G.

A z pewnością usługi 5G w Polsce będą się szybko upowszechniać. W przypadku operatora z Grupy Cyfrowego Polsatu budowana w Warszawie sieć piątej generacji jest elementem pierwszej fazy wdrażania technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Nadajniki 5G zostały dostarczone przez Ericssona. W drugim etapie Plus obejmie zasięgiem 5G całą Warszawę oraz okoliczne miejscowości. Całość projektu pokrycia stolicy powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach 2021 r.

Ostatnio operator informował, że do końca listopada włączył ponad 700 stacji, zapewniających swoim zasięgiem technologię  5G dla 5 milionów ludzi. Dzięki temu do siedmiu miast objętych zasięgiem sieci 5G Plusa w pierwszej fazie – Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia – dołączy kolejne miejscowości, i dziś mogą z tej technologii korzystać m.in.: mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i "wielu innych".

Zgodnie z planem w przyszłym roku cała sieć 5G będzie składać z ponad 1700 nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach.

Trzeba też wspomnieć, że w przyszłym roku odbędzie się w Polsce długo oczekiwana aukcja 5G, przedmiotem której mają być częstotliwości z zakresu 3,6 GHz. Ma to być podstawowe pasmo dla sieci nowej generacji w Europie, które jednak będzie działać w połączeniu z wcześniej uruchomionymi częstotliwościami 5G. Im większy łączny zakres pasm tym parametry 5G oferowane przez danego operatora będą lepsze.

Plus podkreśla, jednakże, że budowana przez niego sieć 5G w paśmie 2600 MHz TDD zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej technologii 5G w standardzie non-stand alone. Jedyną różnicą w porównaniu do sieci 5G na częstotliwości 3400-3600 MHz jest węższy zakres pasma. Z kolei zaletą są lepsze właściwości propagacyjne fal radiowych (lepsze rozprzestrzenianie).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: