Test zegarka Samsung Galaxy Gear

Recenzje
Opinie: 9

Klasa zegarka E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung oferuje bardzo szerokie portfolio produktów, więc nie mógł „odpuścić” rynku, który ma być niebawem bardzo ważny ilościowo i wartościowo. Swój zegarek ma już Sony, zapowiada go ZTE, rynek huczy od plotek na temat zegarka Apple. Także mniej znane firmy oferują już swoje wersje smartwatchów. Obecne zegarki smartwatch przypominają trochę czasy zegarków z kalkulatorem i melodyjkami. Producenci na razie chyba trochę testują na czym najbardziej będzie zależało klientom i z jakich usług w zegarku zechcą korzystać. Także ograniczenia technologiczne sprawiają, że smartwatch nie może być na razie cienki jak papier i wyglądać jak najlepsze szwajcarskie zwykłe czasomierze.

Samsung w swoim Galaxy Gear zaszalał na maksa i wmontował w pasek kamerę wideo. To sprawiło, że Gear w żartach jest postrzegany jako wyposażenie szpiega. W mniej subtelnych żartach Gear jest porównywany z gadżetami sprzed wielu lat. Nasza testowa wersja kolorystyczna – złota obudowa plus biały pasek rzeczywiście rzuca się w oczy i to chyba nie w sposób na jakim by nam zależało. Dużo lepszy zestaw kolorystyczny to kolor srebrny i szary pasek. Zegarek ciężko ukryć, bo jest dosyć gruby i nie można go wsunąć pod mankiet koszuli.

Sprawdźmy, czy warto dokupić Geara do Note 3 lub Samsunga Galaxy S4. Czy rzeczywiście przyszedł  już czas na smart zegarki.

Główne wady i zalety zegarka Samsung Galaxy Gear

Zalety:

  • dobry ekran
  • stabilny system
  • bardzo dobre wykonanie
  • całkiem dobry aparat/kamera
  • możliwość wykonywania połączeń głosowych
  • dostęp do listy wszystkich kontaktów
  • zarządzanie zegarkiem z poziomu smartfona
  • bardzo dobra aplikacja Gear Manager do obsługi zegarka
  • prosta i wygodna obsługa gestami
  • miernik kroków
  • współpraca z coraz większą liczbą aplikacji
  • częste aktualizacje oprogramowania

Wady:

  • brak pełnej wodoodporności
  • duże rozmiary
  • współpraca tylko z wybranymi modelami Galaxy z odpowiednią wersją systemu
  • brak ciągłego wyświetlania godziny
  • wyświetlanie godziny z opóźnieniem
  • brak możliwości czytania całych maili na zegarku

Zestaw – ocena 4

Nabywca smartwatch-a spodziewa się, że w komplecie z samym zegarkiem znajdzie tylko kabel i zasilacz do jego ładowania. W przypadku Samsunga Galaxy Gear otrzymujemy niestety jeszcze plastikowe urządzenie do ładowania naszego zegarka. To właśnie do tego „diwajsu” podłączamy ładowarkę. Gdy go nie zabierzemy ze sobą to po prostu nie będziemy mogli ładować naszego zegarka. Pudełeczko nie jest niestety tej klasy co sam zegarek i wygląda bardzo plastikowo.

Obudowa/wyświetlacz – ocena 4

Samsung Galaxy Gear został zbudowany z metalu i plastiku. Wszystkie elementy bardzo dobrze do siebie pasują. Cały zegarek waży 73.8 g. Nie jest więc ciężki, ale na pewno można go określić jako masywny - jest niestety po prostu trochę za gruby. Ekran zegarka został wykonany w technologii sAMOLED i ma przekątną 1.63 cala. Rozdzielczość ekranu to 320x320 pikseli. Ekranik ma bardzo dobrą jakość, co można docenić szczególnie, gdy zoomujemy w galerii zdjęcia.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

W środku zegarka znajdziemy procesor 800 Mhz, 512 MB RAM, 4 GB na multimedia i aplikacje oraz Bluetooth 4.0. Gear nie potrafi sam dzwonić bez smartfonu - nie ma karty SIM. Z listy czujników znajdziemy akcelerometr i żyroskop.

System – ocena 5

Samsung Galaxy Gear działa w oparciu o system Android 4.2.2, ale w niczym on nie przypomina tego systemu znanego nam ze smartfonów i tabletów. Interfejs jest bardzo oszczędny w formie, surowy. W telefonie znajdziemy jeden przycisk, a cała obsługa jest oparta o gesty. Trzeba przyznać, że gesty działają naprawdę znakomicie i nawet bez przeczytania instrukcji już po chwili będziemy sprawnie bawić się naszym zegarkiem. Upraszczając:

  • pociągając palcem z góry uruchamiamy kamerę
  • pociągając palcem z dołu uruchamiamy klawiaturę telefonu
  • pociągnięcia na boki przewijają menu
  • kliknięcie dwoma palcami na ekranie uruchamia status baterii i poziom podświetlenia

Sam ekran startowy może wyglądać różnie w zależności od naszych preferencji. Może być na nim widoczny zegarek elektroniczny, zwykły ze wskazówkami, zegarek plus prognoza pogody, zegarek plus skróty do często używanych funkcji, zegarek plus następne spotkanie/zadanie, zegarek z dwoma czasami, zegarek z ilością pokonanych kroków. 

Większość podstawowych ustawień możemy zmieniać z poziomu menu telefonu, ale dużo wygodniej jest korzystać z dedykowanej aplikacji na smartfonie.

Gear ma oprogramowanie w języku polskim. Język jest zawsze zgodny z wersją wybraną na smartfonie. My korzystaliśmy z opcji języka angielskiego.

    

Aplikacje – ocena 4

W Samsung Galaxy Gear już po zakupie urządzenia znajdziemy kilka standardowych aplikacji i usług. Są to:​

  • S Voice – czyli obsługa głosowa smartfonu
  • Voice Memo, czyli nagrywanie notatek o długości do 5 minut
  • Galeria – galeria zdjęć wykonanych zegarkiem, zdjęcia te po wykonaniu są także transferowane do specjalnego katalogu w smartfonie
  • Media Cotroller, czyli sterowanie odtwarzaczem muzycznym w smartfonie
  • Pedometer, czyli krokomierz
  • Stopwatch i timer
  • Today’s Schedule, czyli agenda na dziś
  • Weather – czyli pogoda
  • Find my device, czyli znajdź mój smartfon
  • Najważniejszą chyba funkcją są Notifications, czyli powiadomienia o mailach, informacjach na Facebooku, czy Twitterze. Na Gear nie możemy czytać całych maili, ale po otrzymaniu wiadomości mamy opcję „show on device”. Po wybraniu tej funkcji dana wiadomość od razu wyświetli się nam na ekranie smartfona. Nie jest to bardzo wygodne, ale producent doszedł do wniosku, że nikt na zegarku nie będzie chciał czytać dłuższych tekstów.

Dodatkowo możemy instalować także niezależne aplikacje. W sklepie Samsung Apps jest obecnie kilkadziesiąt programów, w tym kilka znanych dostawców takich jak MarketWatch, Zite, Evernote, TripIt, Runtastic oraz kilkanaście różnych „wyglądów” zegarka.

W smartfonie jest też funkcja Safety assistance, która może przydać się w niebezpiecznych sytuacjach. Po przyciśnięciu trzy razy przycisku power w zegarku smartfon roześle informacje o naszym położeniu z linkiem do mapy na zdefiniowane numery awaryjne. Do wiadomości zostanie dołączone także automatycznie wykonane zdjęcie.

      

Aplikacja w smartfonie – ocena 5

Ważnym elementem ekosystemu Samsung Galaxy Gear jest program, który instalujemy na naszym smartfonie. Nazwano ją Gear Manager i jest to bardzo wygodna i czytelna aplikacja. Główną jej funkcją jest zarządzanie naszym zegarkiem, standardowymi usługami oraz instalowanie na nim dodatkowych aplikacji. Przy pierwszym uruchomieniu Gear Manager odpowiada także za ustanowienie połączenia pomiędzy zegarkiem i smartfonem. Aktywacja może odbywać się przez NFC (zegarek musi być w pudełku do ładowania) lub poprzez Bluetooth, jak każda zwykła słuchawka zewnętrzna BT.

Kamera – ocena 5

Aparat w Gear to spore zaskoczenie z dwóch powodów: bo w ogóle jest dostępny, a po drugie robi całkiem fajne zdjęcia. Ich rozdzielczość to 1392x1392 lub 1280x960, czyli są w proporcjach 1:1 lub 4:3. Focus może być ustawiony w trybie automatycznym lub w trybie makro. Jest dostępna także opcja sound & shot, czyli zdjęcie plus 9 sekund nagrania audio.

Również nagrania wideo są całkiem fajnej jakości. Gear potrafi nagrywać w jakości HD lub w kwadratowej klatce 640x640.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:​

​Rozmowy telefoniczne – ocena 4

Samsung Galaxy Gear umożliwia rozmawianie przez telefon przy pomocy smartfona, czyli Gear jest zaawansowanym mikrofonem i głośnikiem. Z poziomu zegarka możemy wstukiwać nowe numery lub też dzwonić wybierając kontakty synchronizowane z telefonem. W czasie rozmowy trzymamy rękę tak jak na temblaku, więc nie jest to przesadnie wygodna pozycja. W głośnym otoczeniu może się okazać, że nie będziemy słyszeć naszego rozmówcy. On będzie nas słyszał bardzo dobrze, bo Gear ma system tłumienia szumów otoczenia.

Bateria – ocena 4

O słabej baterii w Gear już przed jego rynkową premierą zaczęły krążyć legendy. Większość blogerów, którzy nigdy nie mieli urządzenia w rękach pisała o tym, że zegarek działa niecały jeden dzień. Prawda jest inna. Bateria po trzech dniach i ciągłej synchronizacji powiadomień wyświetlała 50%. Po czterech dniach na wyświetlaczu widzieliśmy 40%. Po 5 dniach zegarek zaczął domagać się ładowarki.

Bateria ma pojemność 315 mAh i dosyć szybko się ładuje.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Gear to pionierskie rozwiązanie, które wzbudza wielkie emocje wśród gadżeciarzy. Jest wiele negatywnych opinii, ale tak naprawdę to Gear może się wybranej grupie docelowej podobać. Nie jest on na pewno niezbędnym urządzeniem, ale czasami może być przydatny. Główną jego zaletą jest to, że obsługuje powiadomienia z naprawdę wielu programów. Osoby, które często sprawdzają pocztę elektroniczną na pewno będą z niego zadowolone. Dla nas jego najbardziej irytującą przywarą było to, że nie wyświetla on cały czas godziny. Czasami funkcja wykrywania obrotu przedramienia nie działa i godzina automatycznie się nie pojawiała. Gdy nawet ta funkcja działa poprawnie to godzina na ekranie pojawia się z opóźnieniem, co nieco irytuje. Gratulacje dla Samsunga należą się natomiast za stabilność połączenia z telefonem, za fajnie działającą kamerę oraz za naprawdę wygodną obsługę gestami.

Samsung Galaxy Gear to urządzenie dla prawdziwych gadżeciarzy, którzy docenią innowacyjność tego zegarka i nie będą się denerwować jego młodzieńczymi niedoskonałościami. Oczywiście Gear nie jest już sam na rynku: klienci mogą wybrać również np. zegarek Sony lub produkty firmy Pebble.

Dla Samsunga Gear to początek naprawdę dużego projektu. Wczoraj na targach CES podpisano umowę z BMW i producentem rowerów Trek. W Gear znajdą się specjalne aplikacje związane produktami tych firm.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: