Stacje bazowe T-Mobile z sygnałem NB IoT zostały uruchomione w Gorzowie Wielkopolskim. NB-IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy.
Obecnie trwają przygotowania do budowy kolejnych w innych częściach Polski oraz masowego uruchamiania sieci NB IoT na terenie całego kraju w 2018 roku.
Zbudowane w Gorzowie Wielkopolskim stacje działają w trybie komercyjnego dostępu i przechodzą właśnie testy wewnętrzne mające finalnie potwierdzić stabilność i jakość funkcjonowania nowej sieci przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Nowa sieć została zbudowana na częstotliwościach z zakresu 800 MHz. Na jej potrzeby przeznaczony został fragment pasma separacyjnego, co oznacza budowana sieć pozostanie bez wpływu na pojemność sieci LTE800 oraz osiągane w niej prędkości przesyłania danych.
Klienci indywidualni w pierwszej kolejności będą mogli wykorzystać tę technologię w rozwiązaniach typu smart home: sterowanie oświetleniem, temperaturą, działaniem sprzętów AGD, po rozwiązania mierzące zużycie wody, prądu, czy gazu. Dla administracji publicznej najciekawsze mogą okazać się rozwiązania typu smartcity, takie jak, inteligentne parkingi, zarządzanie oświetleniem ulicznym, oczyszczanie miasta (inteligentne kosze na śmieci) itd. Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani rozwiązaniami z kliku obszarów:
Największe zalety NB-IoT to większa efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaleta jest wysoka żywotność baterii, pozwalająca na działanie urządzenia bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat.
Uruchomienie pierwszych stacji NB IoT jest elementem szerszej strategii Grupy Deutsche Telekom, która już na początku roku ogłosiła, że Polska będzie jednym z wiodących krajów we wdrożeniu tej technologii.