Pomimo, ponagleń UKE Telekomunikacja Polska wciąż odmawia alternatywnym operatorom możliwości stosowania nowej oferty ramowej TP o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie połączenia sieci.
Decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, o wprowadzeniu zmian w przygotowanym przez Telekomunikację Polską projekcie oferty RIO, alternatywni operatorzy przyjęli z zadowoleniem. Oferta RIO jest dokumentem regulującym zasady dostępu innych operatorów do sieci. Prezes UKE stwierdził, że przedstawiona w grudniu 2005r. oferta TP SA nie odpowiada ani przepisom prawa, ani potrzebom rynku. Zmiany, które w ofertę wprowadził UKE, miały wejść w życie pod rygorem natychmiastowej wykonalności.
„DRSA chce utrzymywać swoją ofertę na konkurencyjnym dla klientów poziomie. Stąd, jak tylko zapoznaliśmy się z decyzją prezesa UKE, od razu zwróciliśmy się do Telekomunikacji Polskiej z prośbą o dostosowanie zasad współpracy do nowej oferty. Ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że na razie TP odmawia operatorom możliwości stosowania oferty a zatem blokuje też obniżki dla abonentów końcowych” - mówi Andrzej Bińkowski, prezes DRSA alternatywnego operatora telekomunikacyjnego.
„Długo czekaliśmy na właśnie takie decyzje ze strony UKE. Wprowadzone zmiany, to bardzo korzystna oferta zarówno dla rynku operatorskiego, jak i klientów usług telekomunikacyjnych” – dodaje prezes Bińkowski.
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Prezesa UKE do nowej oferty RIO, dotyczą m.in.: obniżenia wysokości stawek i opłat w ramach połączonych sieci średnio o prawie 35%, wprowadzenia modelu rozliczania ruchu międzysieciowego w oparciu o płaskie stawki interkonektowe, zapisów o warunkach realizacji przenośności numerów pomiędzy sieciami, umożliwienia w trybie kolokacji podłączania niezbędnego sprzętu operatora podłączającego swoją sieć w odniesieniu do wszystkich usług regulowanych, tj. dzierżawy łączy, pętli lokalnej dla dostępu pełnego lub współdzielonego, usprawnienie procedur zawierania umów i budowy punktów styku sieci.
„Opór Telekomunikacji Polskiej przed konkurencją, pogarsza przede wszystkim sytuację Klientów usług telekomunikacyjnych. Nie zgadzamy się na takie działania i dlatego DRSA mówi głośno, o tym że TP znowu nie wywiązuje się ze swych obowiązków. To blokuje operatorów alternatywnych w oferowaniu bardziej korzystnych rozwiązań dla Klientów” – podsumowuje prezes DRSA.
Decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej weszła w życie 4 lipca 2006. Oceniając projekt oferty TP z punktu widzenia potrzeb rynku, Prezes UKE opierał się przede wszystkim na uwagach zgłaszanych przez takie organizacje, jak: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.