TP blokuje obniżkę cen dla użytkowników usług telekomunikacyjnych w Polsce

Newsy
Żródło: DRSA
Opinie: 41

Pomimo, ponagleń UKE Telekomunikacja Polska wciąż odmawia alternatywnym operatorom możliwości stosowania nowej oferty ramowej TP o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie połączenia sieci.

Decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, o wprowadzeniu zmian w przygotowanym przez Telekomunikację Polską projekcie oferty RIO, alternatywni operatorzy przyjęli z zadowoleniem. Oferta RIO jest dokumentem regulującym zasady dostępu innych operatorów do sieci. Prezes UKE stwierdził, że przedstawiona w grudniu 2005r. oferta TP SA nie odpowiada ani przepisom prawa, ani potrzebom rynku. Zmiany, które w ofertę wprowadził UKE, miały wejść w życie pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

„DRSA chce utrzymywać swoją ofertę na konkurencyjnym dla klientów poziomie. Stąd, jak tylko zapoznaliśmy się z decyzją prezesa UKE, od razu zwróciliśmy się do Telekomunikacji Polskiej z prośbą o dostosowanie zasad współpracy do nowej oferty. Ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że na razie TP odmawia operatorom możliwości stosowania oferty a zatem blokuje też obniżki dla abonentów końcowych” - mówi Andrzej Bińkowski, prezes DRSA alternatywnego operatora telekomunikacyjnego.

„Długo czekaliśmy na właśnie takie decyzje ze strony UKE. Wprowadzone zmiany, to bardzo korzystna oferta zarówno dla rynku operatorskiego, jak i klientów usług telekomunikacyjnych” – dodaje prezes Bińkowski.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Prezesa UKE do nowej oferty RIO, dotyczą m.in.: obniżenia wysokości stawek i opłat w ramach połączonych sieci średnio o prawie 35%, wprowadzenia modelu rozliczania ruchu międzysieciowego w oparciu o płaskie stawki interkonektowe, zapisów o warunkach realizacji przenośności numerów pomiędzy sieciami, umożliwienia w trybie kolokacji podłączania niezbędnego sprzętu operatora podłączającego swoją sieć w odniesieniu do wszystkich usług regulowanych, tj. dzierżawy łączy, pętli lokalnej dla dostępu pełnego lub współdzielonego, usprawnienie procedur zawierania umów i budowy punktów styku sieci.

„Opór Telekomunikacji Polskiej przed konkurencją, pogarsza przede wszystkim sytuację Klientów usług telekomunikacyjnych. Nie zgadzamy się na takie działania i dlatego DRSA mówi głośno, o tym że TP znowu nie wywiązuje się ze swych obowiązków. To blokuje operatorów alternatywnych w oferowaniu bardziej korzystnych rozwiązań dla Klientów” – podsumowuje prezes DRSA.

Decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej weszła w życie 4 lipca 2006. Oceniając projekt oferty TP z punktu widzenia potrzeb rynku, Prezes UKE opierał się przede wszystkim na uwagach zgłaszanych przez takie organizacje, jak: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Opinie:

Opinie archiwalne (41):

Komentuj

Komentarze / 41

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 16:30
    Nudza mnie juz ci alternatywni smeciarze-pasozyty. Odpieprzcie sie od Tepsy. Panu Binkowskiemu dokwaterujcie do jego prywatnej , wypasionej pewnie chaty , kilku lokatorow , ktorzy kupia wlasny czajnik i lozko i beda zarabiac na noclegach. Urzedasom proponuje zajac sie niekonkurencyjnym rynkiem energii , a prezesowi URE kuriozalna poprawka do prawa energetycznego dotyczacego...
    0
  • Users Avatars Mini
    man pisze: 2006-07-12 16:31
    Nic nowego, nasz "ukochany" operator doi i będzię doił ludzi do samego końca. Oby to był ich koniec.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 16:33
    ... nakazujaca alternatywnym dostawcom przetrzymywania w magazynach na terenie Polski 3% rocznych dostaw. A takie magazyny ma tylko PGNiN. Pieprzony kraj.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 16:43
    Jak komus sie nie podobaja ceny Tepsy to niech sie buja do komorkowej konkurencji. I to jakiej konkurencji! Emfesz chce dostarczyc zakladom azotowym tani gaz , to tak po chamsku trzyma sie w tym kraju monopol , mimo iz wedlug unijnego prawa polscy odbiorcy hurtowi moga wybierac sobie dostawcow. Tak bedziemy wysokimi cenami finansowac bezposrednio skur*ialy monopol. A oni sie Tepsa martwia! Hahaha
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 16:44
    K*RWA! Szlag mnie trafil.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 16:59
    Wszyscy majacy problemy lokalowe - PiS obiecal 3miliony tanich mieszkan. A wiec zglaszajcie sie do nich , z checia przyjma was zapewne w imie "solidarnego panstwa" , pod swoje luksusowe strzechy:-P Niech zaczna od uszczesliwiania innych swoim kosztem. A nie cudzym. Bo latwiej.
    0
  • Users Avatars Mini
    man pisze: 2006-07-12 17:00
    Dużo rzeczy jest w Polsce anormalnych, ale to chyba artykuł o TPSA. Odnośnie gazu i prądu, może jest tak jak przedstawił to ISSA dlatego, że ktoś kto ma na to wpływ, myśli podobnie jak ISSA o TP SA ?
    0
  • Users Avatars Mini
    pronto pisze: 2006-07-12 17:13
    spoko issa nie goraczkuj sie tak, tpsom też sie trzeba zająć bo to monopolista i złodziej, a co ty podajesz są inne sprawy też wymagajace naprawienia ale raczej tu newsa o tym nie znajdziesz bo to portal telekomunikacyjny. Może pracujesz dla TPsa
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 17:15
    ***man - jaki jest tak naprawde monopol Tepsy (prywatnej firmy) na megakonkurencyjnym rynku polaczen glosowych z ktorych to Tepsie o 7% spadly przychody , a operatorom komorkowym urosly? Jak ma sie ta sytuacja do rynku energii , gdzie pod panstwowymi skrzydlami broni sie prawdziwy monopol?
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2006-07-12 17:51
    Issa mówisz tak jakbys od Korwina-Mikke był. W sumie racja. Miło czytać trzeżwe opinie. Co do TPsy to cały pies został pogrzebany w czasie jej prywatyzacji. Należało tą spółkę podzielić na 3-5 niezależnych firm i wprowadzić wolną konkurencję. Teraz już na to raczej jest za późno.
    0
  • Users Avatars Mini
    adamb pisze: 2006-07-12 20:25
    a ja mysle ze trzeba byloby znalezc sposob ni nakładać na tepse kary z rygorem natychmiastowej sciągalnosci....a potem niech sie tepsa odwołuje...tak jak przy rachunku telefonicznym, placisz a potem ewentualnie mozesz sie odwolac jesli masz watpliwosci...taki sam mechanizm powinienien dzialac w stosunku do tepsy...polecam to szczegolnej uwadze prezesa UKE
    0
  • Users Avatars Mini
    rollo pisze: 2006-07-12 20:30
    nie mieszajmy rynku palilowo-energetycznego z telekomunikacyjnym. W pewnych strategicznych galeziach gospodarki trzeba miec monopol - bo poprostu niedlugo okaze sie ze kazdy bedzie chcial emitowac bilety platnicze czyli pieniadze. Interwencjonizm panstwowy w dziedzinie paliwowej a wlasciwie jego koniecznosc spowodowana jest dywersyfikacja dostawcow przez Millera i rosyjskimi zakusami na nasz strategiczny sektor gospodarki - zobaczcie co sie dzieje na Ukrainie - preferencyjne stawki sa poprostu
    0
  • Users Avatars Mini
    rollo pisze: 2006-07-12 20:34
    sa poprostu elementem sekciarstwa energetycznego zwiazanego z dlugoterminowym uzaleznieniem a potem kolejnymi aneksami podwyzszajacymi cene surowca
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 21:20
    ***rollo - jak rozumiem blokowanie Emfeszu , jako alternatywy uzaleznienia od PGNiN jest niewlasciwe i sluzy bezpieczenstwu energetycznemu? Yyyy? Jak to dywersyfikacja dostawcow , skoro umowa z Norwegami nie zostala ostatecznie podpisana o ile sie nie myle?
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 21:24
    Dlaczego w Wielkiej Brytanii mozna wybierac sposrod 5 czy nawet 6 dostawcow energii elektrycznej , co skutkuje jak nietrudno sie domyslec spadkiem cen , a u nas nie? O ile sie nie myle , zasada dostepu stron trzecich zacznie obowiazywac dopiero w lipcu 2007 roku. Dlaczego Ministerstwo Gospodarki blokuje zakup wiekszej ilosci taniej energii z Ukrainy i Bialorusi , chroniac polskich (drogich)...
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 21:27
    ... producentow? Wkurza mnie jak napisalem , dziadowanie i robienie z Tepsy kozla ofiarnego. Jakbym pracowal dla Tepsy (prywatnej firmy) to bym zrobil wszystko co mozliwe by obronic jej przychody i jak napisalem kiedys , ze mialbym gdzies nazywanie mnie "monopolista" , bo jak wykazalem , jest to mocno chybiony argument.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-12 21:29
    Zasada dostepu stron trzecich dla klientow INDYWIDUALNYCH oczywiscie od lipca 2007 rok
    0
  • Users Avatars Mini
    rollo pisze: 2006-07-12 21:32
    na podpisanie umowy miller mial najwieksze szanse - nie dziwie sie norwegom ze teraz pomysla zanim podpisza umowe znowu - emfesz za to tak naprawde sprzedaje gaz gazpromu :) - czy to jest dywersyfikacja ?? - potwierdzam jednak ze w Polsce nie ma liberalizacji rynku energetycznego jak i telekomunikacyjnego !! nawet stoen nie pozwala oczyszczalni sciekow czajka korzystac z wlasnego kabla energetycznego podlaczonego bezposrednio do elektrowni bo przepisy wymagaja korzystania ze sprywatyzowanego
    0
  • Users Avatars Mini
    rollo pisze: 2006-07-12 21:37
    monopolu - rowniez oplaty przesylowe zmienne , stale , staly czynnik skladki sieciowej , narzuty PSE utrwalaja monopol - niestety swiete krowy typu PGNIG-e korzystaja ze swojej strategicznosci umacniajac monopol - tak oczywiscie byc nie moze - nie moze byc jednak z drugiej strony naciskow przez zwiazki zawodowe na szybkie prywatyzacje w celu otrzymania pakietu akcji - trudno znalezc tutaj zloty srodek - a szkoda ze idea elektroni atomowej czy eksploatacji wlasnych zasobow padla niczym francja:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Issa pisze: 2006-07-12 21:51
    Tak naprawde chodzi tylko i wylacznie o to , by bylo taniej. Emfesz mowi , ze PGniG moglby przebic ich oferte dla odbiorcow hurtowych gazem pochodzacym ze zloz krajowych. Ale jednak tego nie robi , nie chce wpuscic konkurencji , zenujacymi trickami. Najlepiej jest kupowac gaz bezposrednio z Rosji i miec latwe uzasadnienie do wiecznych podwyzek. Tak to juz jest w Polsce:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Issa pisze: 2006-07-12 22:03
    Sumujac - ja bym sobie zyczyl by na rynku energetycznym byla choc taka konkuremcja jak w telekomunikacji. Jakby zbiorniki gazu w Polsce nie byly panstwa tylko Tepsy , to zaraz URE wydalby trzysta dziwiesiat osiem decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalnosci pod grozba kary smierci dla zarzadu , dotyczacej dostepu wszelakiej konkurencji do owych magazynow hehe ;-(
    0
  • Users Avatars Mini
    AntyIssa pisze: 2006-07-12 22:39
    Issa weź bo nudzisz, chyba upały tobie też szkodzą
    0
  • Users Avatars Mini
    Wnosie pisze: 2006-07-12 22:49
    Malo mnie interesuje Twoje zdanie. Zmien sobie news albo portal , przymusu czytania jeszcze nie ma , a pisac chyba wolno.
    0
  • Users Avatars Mini
    gujemo pisze: 2006-07-13 01:15
    no cóż to już wojna nerwów między UKE a TPSA, ciekawe kto to przetrwa
    0
  • Users Avatars Mini
    marlena pisze: 2006-07-13 01:46
    Issa: myslisz, że rozumiesz a nic nie rozbierasz. Nękanie tepsy przez regulatora to sytuacja przejściowa pozwalająca innym stanąć na nogi. Telekomunikacja to rynek szczególny, bo bez początkowej (przymusowej) współpracy tepsy nikt nie mógłby zdobyć klientów i oferować jakichkolwiek usług głosowych i sieciowych. Poza tym wszyscy Polacy przez dekady składali się na majątek tepsy więc niech se k*rwa tepsa nie myśli, że wszystko jest ich - duża część infrastruktury to dobro publiczne.
    0
  • Users Avatars Mini
    jarek325 pisze: 2006-07-13 02:47
    *** Issa - z dwojga zlego wole placic na monopol krajowy niz zagraniczny (France Telecom). Nie wiem ile masz lat i jaka byla twoja swiadomosc spoleczna jak startowala Era i Plus. Obaj opowie mieli wiele klopotow z wlaczeniem sie do sieci TP (tzw. punkty styku). Niedlugo po starcie ubu operatorow znacznie podrozaly polaczenia do sieci komorkowych. Byly tez problemy z rozliczeniami za polaczenia miedzynarodowe (cala kase zgarniala TP), na kazdym polu byly dzialania utrudniajace dzialania nowych...
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 02:50
    ***marlena - ja nie mowie , ze moj poglad jest jedynie sluszny i nieomylny. Byc moze jest wrecz przeciwnie. Jakie jednak nekaja mnie watpliwosci napisalem powyzej. Mysle , ze Tepsa zaplacila za to co ma , co Ty bys mowila , gdybys byla na ich miejscu. Skakalabys z radosci , ze wciskaja Ci na sile konkurencje , ktora pozbawi Cie czesci przychodow? Akurat...
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 02:52
    Majatek publiczny... Jutro skocze po jakas czesc "mojej" lini przesylowej od PSE. Potem po czesc torow ktora wypracowali moi dziadkowie i rodzice - co za bezsens... Nie wiem jeszcze jakie mam udzialy w Trasie Lazienkowskiej.
    0
  • Users Avatars Mini
    jarek325 pisze: 2006-07-13 02:54
    .. operatorow. Pobieranie haraczy od portali internetowych za ruch (operatorzy zagraniczni te same uslugi oferowali taniej) a my abonenci nie moglismy nornalnie korzystac z nich placac rowniez abonament za internet, oplata licencyjna za uzywanie marki Orange jest 6-cio krotnie wieksza niz pobiera T-mobil u naszych poludniowych sasiadow. Za wysokie oplaty jakie ponosimy dostajemy tylko w zamian arogancje pracownikow TP. Niestety gdy TP byla sprzedawana FT byl jednym z najbardziej zadluzonych...
    0
  • Users Avatars Mini
    Issa pisze: 2006-07-13 03:06
    ***robo -zapewne gdyby TP pozostala w rekach Panstwa nic z tego co piszesz nie mialoby miejsca. Klient bylby w centrum wszechswiata , konkurencja bylaby mile widziana ,tolerowano by przerost zatrudnienia i zamartwiano sie o pracownikow , a TP doplacalaby do wszystkich uslug i wcale nie bylaby nastawiona na zysk i wyciskanie kasy z klienta jak panstwowe molochy. Jednym slowem byloby innaczej:)
    0
  • Users Avatars Mini
    jarek325 pisze: 2006-07-13 03:09
    Jedyne wyjscie w takim przypadku to dodatkowe abo na linie analogowa i dopiero mozna zakladac neo. Na blokowanie rozoju rynku telekomunikacyjnego i wysokie oplaty nie ma innego sposobu jak zdecydowane dzialania regulatora majace na celu zaprowadzenie jako takiego ladu. Szkoda tylko, ze kary nie sa nakladane z klauzula natychmiastowej wykonywalnosci. Dopiero po ich nalozeniu powinno sie ewentualnie od nich odwolywac. Moze to bylby dobry sposob na arogancje TP.
    0
  • Users Avatars Mini
    Issa pisze: 2006-07-13 03:19
    Szkoda , ze nie martwia Cie arogancja , wysokie oplaty i blokowanie rynku energii. Widac jeden monopol jest dobry , drugi pseudomonopol ze sfora konkurencji wola o pomste do regulatora. Mozna i tak:)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:37
    ***marlena - to cytat specjalnie dla Ciebie "Kiedy w lipcu ubiegłego roku ówczesny minister skarbu Emil Wąsacz sprzedawał 35 proc. akcji narodowego operatora konsorcjum France Telecom i polskiej firmy Kulczyk Holding (objęły odpowiednio 25 i 10 proc.), miał powody do radości. Wynegocjowana cena - 38 zł za akcję - była prawie dwukrotnie WYZSZA OD PROPONOWANEJ PRZEZ FRANCUZOW jeszcze pół roku wcześniej (...)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:38
    (...) Otrzymana kwota (18,6 mld zł) była tak wielka, że rząd zdecydował - chcąc zapobiec gwałtownemu umocnieniu się złotego - o utworzeniu specjalnego konta walutowego w NBP, na które wpłynęła część pieniędzy"
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:42
    A teraz jeszcze Ty ***robo - "Nie wiem ile masz lat i jaka byla twoja swiadomosc spoleczna jak startowala Era i Plus". Hmmm , coś mi tak właśnie nie pasowało , bo Era i Plus mają po blisko 10 lat. Czyli mówisz prawdopodobnie o roku 1996. Pierwszy pakiet 15% akcji TP trafił w ręce pracowków i drugi pakiet 15% akcji został sprzedany na Londyńskiej giełdzie w ... 1998 roku:)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:45
    "Obaj opowie mieli wiele klopotow z wlaczeniem sie do sieci TP (tzw. punkty styku)" - tego już z oczywistych względów nie skomentuję... "Niedlugo po starcie ubu operatorow znacznie podrozaly polaczenia do sieci komorkowych." - jak rozumiem przed startem sieci komórkowych , połaczenia z TP na komórki Ery i Plusa były tańsze , bo tych sieci nie było... Oczywiście wszystko to wina Francuzów , którzy kupili pakiet strategiczny z POLSKIM gostkiem , niejakim Kulczykiem w lipcu 2000 roku:)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:49
    A to na deser - "Ministerstwo Skarbu obiecało Francuzom licencję UMTS i zgodziło się NIE INGEROWAC w politykę cenową TP SA. SPOWOLNIONO ROWNIEZ O ROK liberalizację rynku telekomunikacyjnego". W związku z tym jak widać nawet plagi egipskie są winą TP. Hehe:) Dobrej nocy:)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-13 04:52
    Jeszcze do cytatu dla ***marleny - mowa w nim o roku 2001. Złodzieje z tych Francuzów (i Polaczków) ;-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    hot pisze: 2006-07-13 12:56
    Praktyki monopolistyczne tp powinny byc opisane w książce, która z kolei bedzie polecana jako lektura dla studentów prawa z przedmiotu Prawo Konkurencji, bo książka, z której ja sie uczyłem byla mało życiowa;)
    0
  • Users Avatars Mini
    psylo pisze: 2006-07-13 22:43
    Krystyna z gazowni przysłała za wysoki rachunek, że sie tak przejąłeś rynkiem energetycznym w Polsce? Znajdź sobie forum o energetyce i tam się realizuj.
    0
  • Users Avatars Mini
    iceman76 pisze: 2006-07-18 10:14
    nie pierwszy i ostatni raz cos tepsa blokuje i nie ma narazie na to MOCNYCH damn
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: