TP chce świadczyć usługę powszechną

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 21

URTiP poinformował, że w prowadzonym przez prezesa urzędu konkursie na przedsiębiorcę wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej Telekomunikacja Polska jako jedyny podmiot złożyła ofertę, która obejmuje świadczenie usługi powszechnej na terytorium całej Polski.

Postępowanie konkursowe jest prowadzone na podstawie przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 czerwca 2005 r. w sprawie konkursu na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej albo poszczególnych usług wchodzących w jej skład (Dz. U. Nr 103, poz. 867).

Prezes URTiP rozpoczął 2 września 2005 r. konkurs, udostępniając specyfikację warunków kunkursowych. Zainteresowane podmioty mogły składać oferty na świadczenie usługi powszechnej na obszarze jednej strefy numeracyjnej, wybranych stref numeracyjnych albo na obszarze całej Polski.

W dniu 30 listopada 2005 r. upłynął termin składania ofert w konkursie. Jedyną ofertę świadczenia usługi powszechnej na terenie całego kraju złożyła Telekomunikacja Polska - operator o największym udziale w rynku telefonii stacjonarnej. Obecnie komisja konkursowa rozpoczęła I etap sprawdzania oferty pod względem formalnym (m.in. kompletność oferty i jej zgodność ze specyfikacją warunków konkursu).

Usługa powszechna to zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne wszystkim użytkownikom końcowym stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Polski, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie.

W skład usługi powszechnej Prawo telekomunikacyjne zalicza:

  • przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci w głównej lokalizacji abonenta z wyłączeniem sieci cyfrowej z integracją usług, zwanej "ISDN";

  • utrzymanie ww. łącza abonenckiego z zakończeniem sieci w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych;

  • połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe, w tym do sieci ruchomych, obejmujące także zapewnienie transmisji dla faksu oraz transmisji danych, w tym połączenia do sieci Internet;

  • udzielanie informacji o numerach telefonicznych oraz udostępnianie spisów abonentów;

  • świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych;

  • świadczenie usług telefonicznych za pomocą aparatów publicznych.

Przedsiębiorca wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej:

  • dostarcza na żądanie abonenta bezpłatny szczegółowy wykaz wykonanych na jego rzecz usług telekomunikacyjnych (billing);

  • zapewnia abonentom możliwość nieodpłatnego zablokowania połączeń wychodzących do określonych kategorii numeracji lub usług;

  • zapewnia abonentom możliwość zablokowania połączeń wychodzących powyżej określonej przez abonenta górnej kwoty faktury.

Przedsiębiorcy wyznaczonemu przysługuje dopłata do kosztów świadczenia usługi powszechnej w przypadku ich nierentowności. Dopłatę ustala Prezes URTiP w wysokości kosztu netto świadczenia usługi powszechnej.

Opinie:

Opinie archiwalne (21):

Komentuj

Komentarze / 21

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-12-01 18:19
    i nic innego - żaden inny operator nie jest w stanie udźwignąć obowiązków nakładanych na takiego operatora...
    0
  • Users Avatars Mini
    dave pisze: 2005-12-01 18:30
    Nie podoba mi sie ta "usługa powszechna". Smierdzi komuną i reżimem totalitarnym, sprzyja monopolowi itp, itd... Ja wole zdrowy rynek konkurencji. Uwolnic pętle lokalne, wspierać operatorow niezaleznych w doprowadzaniu węzlow dostepowych do mniejszych miast. Tym niech sie zajmą!
    0
  • Users Avatars Mini
    Seniorogre pisze: 2005-12-01 18:36
    no a czego sie spodziewali, ze niby kto zlozy jeszcze oferte, przeciez ten konkur jest pod telekomune napisali...no comments
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-12-01 18:38
    Seniorogre - ustawa reguluje wymagania... konkurs to sprawa formalna tylko
    0
  • Users Avatars Mini
    _cinek_ pisze: 2005-12-01 18:44
    bez komentarza
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2005-12-01 18:44
    poza tym, który zoperatorów jest w stanie świadzyć usługę powszechną w całym kraju? ja nie mam możliwości zamówienia usługi u innego niż tepsa opraetaora, a jak taki operator zapewni mi usługę niby? bo jeśli będzie wyznaczonym, nie może odmówić! W tej sytuacji poczciwa tepsa jest w stanie tylko spełnic wymagania ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    tele-ekspert pisze: 2005-12-01 18:46
    ale bzdura....
    0
  • Users Avatars Mini
    sebastiank pisze: 2005-12-01 19:58
    HURRRA w końcu dali szanse TP, powinni skończyć monopol innych operatorów i w końcu dać szanse TP (jak teraz)! ;p
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2005-12-01 20:10
    Sebastian: Przepraszam o czym ty mówisz? A kim jest TP? Nie jest monopolistą?
    0
  • Users Avatars Mini
    ICEWIND pisze: 2005-12-01 20:16
    ....czy sa jeszcze pakiet internet GPRS w plusgsm za 6zł lub cos podobnego ???
    0
  • Users Avatars Mini
    sebastiank pisze: 2005-12-01 20:32
    *scorpion przecież wiem. Śmieje się tylko ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    bolek2004 pisze: 2005-12-01 21:37
    wszystko tylko nie Tepsa.Powinni ich wogóle nie dopuścić do tego konkursu
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2005-12-01 23:44
    Sebastian: Ok rozumiem :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    ToJa pisze: 2005-12-01 23:50
    Usługa powszechna to jakiś europejski relikt regulacyjny z czasów gdy telefonia komórkowa jeszcze nie była tak rozwinięta. Obecnie to zabawa papierkowa dla URTiPu niech się bawią dzieci w przetargi. Oni to po prostu lubią :D
    0
  • Users Avatars Mini
    olek_01 pisze: 2005-12-02 00:38
    lepiej bedzie,jak sie przestaną ośieszaćci złodzuieje i oszuści z TPsy:P
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2005-12-02 07:27
    Mam znajomą która też świadczy usługę powszechną. Nie mam o niej podobnie jak i o TPsa dobrego zdania.
    0
  • Users Avatars Mini
    Eryk pisze: 2005-12-02 10:09
    Jak widać prezes urzędu nie wie co się na rynku dzieje. Rzadna firma poza telepsami nie jest w stanie świadczyć usług opowszechnych na terenie całej PL. Konkurs napisany specjalnie pod francuzikow i ich tepse. Zalosne. Jesli chca uslug powszechnych to niech zrobia tak: - wprowadza mozliwosc wyboru przez abonenta dowolnego operatora (lub kilku operatorow), ktory obslugiwalby linie telefoniczna (bez zmiany numeru i centrali), - linia w tepsie, serwis tepsy i operatora X, - obsluga operatora X, - rachunki od operatora X. itd. W innym przypadku konkurencje to bedziemy mieli taka jaka mamy - czyli zadna.
    0
  • Users Avatars Mini
    ja pisze: 2005-12-02 15:06
    Ale może dzięki temu bedzie musiała wydawać bezpłatnie bilingi
    0
  • Users Avatars Mini
    follow pisze: 2005-12-02 23:29
    A czy operatorzy komórkowi nie moglibty świadczyć "usługi powszechnej"? Musieliby co najwyżej postawić trochę komórkowych budek telefonicznych.
    0
  • Users Avatars Mini
    lolek pisze: 2005-12-03 04:00
    Operator świadczący usługę powszechną jest potrzebny. Bycie takim operatorem niesie ze sobą i prawa i obowiązki. Prawa do rekompensaty ze strony Państwa jeżeli koszt świadczenia usługi dla niektórych abonentów jest nieopłacalny, obowiązek świadczenia każdemu usługi, nawet jeżeli jest to Cimoszewicz mieszkający na polance w środku Puszczy Białowieskiej, gdzie trzeba pociągnąć kilkadziesiąt kilometrów drucika... Jakoś nikt oprócz starej tepusi nie łasi się na taki łakomy kąsek... Dziwię się, że stara tepusia się połakomiła - punkt: - zapewnia abonentom możliwość zablokowania połączeń wychodzących powyżej określonej przez abonenta górnej kwoty faktury jest dla każdego opka groźny, każdy klient zarówno pre-paid (których tepi nie ma) jak i abo (tych ma z 10 mln) musi być podłączony do centrali sterowanej przez IN - wdrożenie Intelligent Platform w takiej sieci (już chyba prawie do końca scyfryzowanej) to koszt setek mln złociszków - wątpię, czy się kalkuluje.
    0
  • Users Avatars Mini
    msmoll pisze: 2005-12-04 18:55
    moga sobie chcieć, ale ludzie już mają dość tepsy, musieliby dać darmowe abo i wtym 1000 minut do wszystkich to moze by odkupili swoje grzechy :P
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: