Telekomunikacja Polska w prowadzonych przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowaniach złożyła wnioski o uwzględnienie wyników zakończonego w sierpniu 2007r. audytu regulacyjnego. Chodzi o to, aby przy odwołaniach od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w spr. stawek flat rate i WLR brane były pod uwagę kalkulacje kosztów usług TP potwierdzone przez audyt.
W decyzjach UKE o warunkach świadczenia przez TP innym operatorom hurtowych usług odsprzedaży abonamentu (WLR) i zryczałtowanej stawki rozliczeń (flat rate), ceny ustalone zostały w oparciu o benchmarki, gdyż regulator kwestionował kalkulacje kosztowe TP. W efekcie TP musi świadczyć te usługi poniżej rzeczywistych kosztów. Obecnie nie ma już podstaw do ustalania cen na podstawie benchmarków. Zgodnie z prawem mają one zastosowanie tylko w sytuacji, kiedy nie ma potwierdzonego modelu kosztowego.
23 sierpnia Telekomunikacja Polska przekazała do UKE zaudytowane sprawozdanie z rachunkowości regulacyjnej za rok 2006 oraz kalkulacji kosztów usług na 2007 r. wraz z Opinią z badania i Raportem Biegłego Rewidenta.
Audyt przeprowadził powołany przez Prezesa UKE biegły rewident Ernst &Young Audit, który wydał Opinię bez zastrzeżeń stwierdzającą, że sprawozdanie i wyniki kalkulacji kosztów zostały sporządzone zgodnie z prawem i zatwierdzoną przez Prezesa UKE Instrukcją rachunkowości regulacyjnej, Opisami kalkulacji kosztów i opisem przeszacowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.