TP Invest, spółka, która powstała w celu uporządkowania i sprzedaży firm należących do TP S.A. nie związanych z działalnością podstawową, wkrótce obejmie udziały mniejszościowe w kolejnych dziewięciu przedsiębiorstwach, w których TP S.A. jest 100 % właścicielem. W tej chwili podmiot ten ma sześć spółek zależnych, udziały w czterech spółkach stowarzyszonych i pakiety mniejszościowe w 16 kolejnych podmiotach.
"Do końca 2002 r. rozważane są m.in. projekty dotyczące udziałów w OTO Lublin (m.in. producent kabli) i TP Teltech (wykonawca sieci). Pierwsza z nich może zostać wniesiona aportem do TP Invest, druga może zostać oddana w zarządzanie" - powiedział Pulsowi Biznesu Witold Rataj, rzecznik TP SA.
Udziały mniejszościowe w 16 spółkach mają być sprzedane jak najszybciej. Głównym kryterium wyboru inwestora dla spółek mają być cena i możliwość zapewnienia spółce dalszego rozwoju. TP Invest nie wyklucza sprzedaży spółek ich zarządom, jednak dotąd najkorzystniejsze oferty napływały od inwestorów branżowych. W 2002 r. TP Invest nie dokapitalizowała żadnego z restrukturyzowanych przedsiębiorstw.
Posiadane pakiety udziałów mają zostać zrestrukturyzowane do końca 2004 r. W przypadku spółek, które trafią pod skrzydła TP Invest, porządki mają trwać od 1 do 3 lat.
Obok działalności restrukturyzacyjnej TP Invest miało być też aktywnym inwestorem typu venture capital. Mimo analizy kilkudziesięciu projektów, żadnej inwestycji nie dokonano.
"Priorytetem jest restrukturyzacja spółek z grupy kapitałowej TP SA. Działalność w zakresie venture capital zostanie podjęta dopiero po zakończeniu istotnej części tych działań." - tłumaczy Witold Rataj.