Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie odmowy przyznania Telekomunikacji Polskiej dopłaty do kosztów usługi powszechnej.
Zgodnie z dyrektywą unijną z 2002 roku, usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla osób niepełnosprawnych. Dyrektywa wymaga również, by klienci mieli dostęp do biura numerów oraz spisów abonentów. Taką działalność prowadzi w każdym kraju UE jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej UKE w 2006 r. wyznaczył Telekomunikację Polską.
Spółce przysługuje dopłata do poniesionych kosztów, w przypadku gdy np. podłączanie do sieci nowych klientów lub utrzymywanie budek telefonicznych byłoby dla niej nieopłacalne.
W takiej sytuacji do kosztów TP dopłacać mają firmy telekomunikacyjne, których przychód przekroczył 4 mln zł w danym roku. Wysokość udziału w dopłacie nie może przekroczyć 1 proc. przychodów przedsiębiorstwa. Kwotę, jaką mają zapłacić poszczególne firmy, ustala prezes UKE.
W czerwcu 2007 roku TP zwróciła się do UKE o dopłatę na kwotę 140 mln zł za okres maj-grudzień 2006 rok, jednak Urząd odmówił przyznania dopłaty. UKE twierdzi, że TP nie udowodniła, iż usługa powszechna była nieopłacalna. Wyrok sądu jest prawomocny.