TP S.A. wdrożyła system kolekcji danych (KOBAT-KOLEKTOR) umożliwiający szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji o wielkości ruchu telefonicznego oraz przyśpieszenie operacji związanych z fakturowaniem. Dzięki niemu możliwe jest skrócenie czasu akwizycji danych, zmniejszenie kosztów i czasu wdrożenia nowych systemów rozliczeniowych oraz CRM. System dla TP przygotowała i wdrożyła firma WASKO.
Podobne systemy kolekcji posiadają najwięksi światowi operatorzy telekomunikacyjni.
W systemie są gromadzone i przetwarzane wszelkie dane rejestrowane przez elementy sieci telekomunikacyjnej - są to przede wszystkim informacje konieczne dla rozliczeń (rekordy bilingowe dla abonentów, rekordy bilingowe dla wiązek i łączy, dane licznikowe itp.) oraz dane pomiarowe.
Przykładowe dane na temat systemu KOBAT-KOLEKTOR wdrożonego w TP:
System przetwarza:
dane z ok. 1500 central w TP
ok. 1,5 mld rekordów miesięcznie, z czego ok. 300 milionów w ruchu do innych operatorów sieci telekomunikacyjnych
ok. 300 GB danych źródłowych miesięcznie
dane dla ponad 10 mln klientów
Dane z systemu kolekcji zasilają inne systemy informatyczne eksploatowane w TP np. bilingowe (SERAT, TYTAN, KOBAT-SOA), rozliczeń międzyoperatorskich, inżynierii ruchu
System wykorzystuje dziennie ok. 1300 użytkowników TP
Platforma sprzętowa systemu to: 40 serwerów Sun Microsystems, 35 różnego rodzaju macierzy EMC, 39 urządzeń mediacyjnych Kobat-MD oraz ok. 270 komputerów osobistych
System pozwala na przeszukiwanie danych według różnych kryteriów np. numeru abonenta, co jest wykorzystywane przez służby specjalne np. policję
Dane do systemu mogą być dostarczane za pośrednictwem sieci transmisji danych (LAN, WAN), a także z wykorzystaniem nośników magnetycznych (taśmy magnetyczne, dyski magnetooptyczne) i innych, zależnie od możliwości systemów wejściowych.
System KOBAT-KOLEKTOR przeznaczony jest do zbierania z elementów sieci teleinformatycznych i przetwarzania danych o zrealizowanych usługach. Stanowi on warstwę pośredniczącą w wymianie informacji pomiędzy elementami sieci telekomunikacyjnej a pozostałymi systemami eksploatowanymi przez operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne.
Komunikacja z różnymi elementami sieci telekomunikacyjnej odbywa się w sposób automatyczny z wykorzystaniem nowoczesnych protokołów sieciowych. Każdy typ centrali gromadzi dane w inny sposób, system kolekcji ujednolica je, a także weryfikuje udostępniając innym systemom operatora. Dane te są podstawą do rozliczeń z klientami masowymi, kluczowymi oraz innymi operatorami telekomunikacyjnymi.
Wdrożenie prowadził producent systemu - firma PWPT Wasko z Gliwic. TP rozpoczęła realizację systemu budując sieć transmisji danych, a następnie zrealizowano pilotażowe wdrożenie w regionie katowickim. Umowa obejmuje także konserwację i rozwój systemów KOBAT-KOLEKTOR, KOBAT-SAIR (System Analiz i Raportów Inżynierii Ruchu), KOBAT-IR (System Inżynierii Ruchu)
Budowa systemu
System KOBAT-KOLEKTOR jako całościowe rozwiązanie zaimplementowane w TP obejmuje zarówno sprzęt, umożliwiający pobieranie, transmisję, przetwarzanie i przechowywanie danych jak i oprogramowanie realizujące i zarządzające tymi funkcjami. Modułowa budowa systemu, struktura bazy, sposób kodowania danych i stosowane rozwiązania sprzętowe dają możliwość dostosowania go do wszelkich wymagań wynikających zarówno typu jak i struktury organizacyjnej operatora telekomunikacyjnego. Dzięki swej architekturze może być eksploatowany jako system rozproszony w zakresie zbierania, i gromadzenia danych, zachowując możliwości centralizacji. System KOBAT-KOLEKTOR został wyposażony w specjalizowany interfejs pozwalający na centralne zarządzanie jego zasobami z poziomu platformy HP OpenView.
System składa się z sześciu niezależnych modułów:
modułu transmisji i mediacji danych
modułu bazy danych
modułu przetwarzania danych z następującymi funkcjami:
dane z ok. 1500 central w funkcje kontroli, korekty oraz raportowania stanu systemu
przeglądanie bazy danych
taryfikacja
zapytania dynamiczne
dostęp do danych przez Intranet
modułu dystrybucji danych
modułu interfejsu
modułu administratora
Bezpieczeństwo systemu
Zabezpieczenia systemu i danych przed utratą, uszkodzeniem i nieautoryzowanym dostępem obejmują trzy płaszczyzny:
sprzętową
eliminacja pojedynczych punktów uszkodzeń (single point of failure)
dublowanie serwerów; jeden system może przejąć automatycznie funkcje innego w przypadku awarii
dublowanie interfejsów wejścia/wyjścia między systemem kolekcji systemami źródłowymi
szyfrowanie protokołu IP na urządzeniach sieciowych
szyfrowanie danych za pomocą dedykowanych urządzeń szyfrujących
aplikacji
procedury zarządzania identyfikatorami i hasłami, zmienianymi zgodnie z przyjętą przez użytkownika polityką bezpieczeństwa
pełną kontrolę wszystkich poleceń i funkcji wykonywanych przez użytkowników systemu
procedury zabezpieczeń na poziomie C2
organizacyjną
P.W.P.T. WASKO powstało w 1988 roku. Od 2000 r. działa na rynku IT jako Grupa Kapitałowa, w ramach której WASKO Sp. z o.o. jest podmiotem dominującym. Poza tym w skład GKW wchodzi :
WASKOm Sp. z o.o., 100% udziałów;
HOGA.PL. S.A., 47,40% udziałów; integrator internetowy, który jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
ABC System Sp. z o.o., 67% udziałów, spółka informatyczna i realizująca kompleksowe systemy rozliczeniowe i obsługi klientów dla sektora energetycznego.
WASKO świadczy zaawansowane usługi informatyczne. Obsługuje firmy i instytucje z następujących sektorów gospodarki: telekomunikacyjny, przemysłowy (w szczególności energetyczny), publiczny.
W strukturze WASKO funkcjonują :
Zakład Informatyki
Zakład Realizacji Systemów Teleinformatycznych
Zakład Ekspertyz i Realizacji Projektów
Zakład Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Teletransmisji