TP zdąży podpisać w tym roku kilka umów dotyczących rozliczeń połączeń międzynarodowych

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 12

Do końca roku Telekomunikacja Polska chce podpisać z czterema kolejnymi firmami telekomunikacyjnymi umowy o przyłączenie sieci i rozliczenia międzyoperatorskie na połączenia międzynarodowe - poinformował wiceprezes TP Bertrand Le Guern. Taką umowę ma już firma Tele2. 

"Chcemy zdążyć na czas, czyli skończyć przed 1 stycznia rozmowy z czterema operatorami, co umożliwiłoby im świadczenie usług połączeń międzynarodowych" - powiedział Bertrand Le Guern. 

Rzecznik spółki Witold Rataj doprecyzował, że obecnie taką umowę ma firma Tele2, a bliskie zakończenie są negocjacje z NOM-em, Netią, Energisem i Długimi Rozmowami. Dodał, że umów z pozostałymi operatorami raczej nie uda się podpisać w tym roku. 

Le Guern spodziewa się, że po liberalizacji rynku, czyli po 1 stycznia, dotychczasowy monopolista może stracić od 20 do ponad 40% rynku połączeń międzynarodowych. "Spadek przychodów nie będzie jednak tak znaczący, gdyż oczekujemy, że zostanie wyrównany poprzez wzrost liczby połączeń" - powiedział Le Guern. 

Według wiceprezesa Telekomunikacji, po ostatniej obniżce cen za połączenia międzynarodowe wzrost ruchu wyniósł kilkanaście procent. 

Podczas poniedziałkowego spotkania Le Guern poinformował także, że w najbliższych dniach zostaną podpisane nowe umowy o połączeniach międzyoperatorskich pomiędzy TP a operatorami sieci komórkowych - Polkomtelem i Polską Telefonią Cyfrową. 

Dotychczas nową umowę o rozliczeniach międzyoperatorskich z Telekomunikacją Polską podpisał Centertel. Umowa ta umożliwiła obniżenie połączeń z sieci stacjonarnej TP SA do sieci komórkowej Idei. 

Według Le Guerna, jeżeli do końca roku dojdzie do porozumienia z operatorami komórkowymi, od 1 lutego klienci TP będą mogli wykonywać tańsze połączenia również do sieci Polkomtela i PTC.

Le Guern zdradził, że spółka planuje zmniejszenie wydatków na inwestycje. "W 2002 roku na inwestycje przeznaczyliśmy 5 mld zł. W przyszłym roku inwestycje będą mniejsze" - powiedział. Dodał, że w 2003 roku TP SA nie spodziewa się wzrostu średniego przychodu na abonenta.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: