Transmisja wideo w sieci Era już 17 maja

Newsy
Opinie: 5

Era , jako jedna z pierwszych firm telefonii komórkowej na świecie, zaprezentuje publicznie usługę transmisji video za pośrednictwem telefonu komórkowego podczas Międzynarodowych Dni Telekomunikacji, które odbędą się w dniu  17 maja br. w Warszawie. Usługa video streaming pozwoli na przesyłanie obrazu oraz dźwięku przy wykorzystaniu telefonu komórkowego a w przyszłości, na wyświetlanie serwisów filmowych na ekranie telefonu komórkowego. Usługa video streaming znajduje się obecnie w fazie testów wśród operatorów telefonii komórkowej na świecie.

Proces wprowadzania na rynek telekomunikacyjny usługi video streaming podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy to połączenie telefonu komórkowego posiadającego funkcję GPRS z palmtopem IPAQ. Połączenia odbywające się przy wykorzystaniu pasm podczerwieni umożliwią użytkownikom telefonów na dostęp do specjalnie przygotowanych stron informacyjnych (content) przez operatorów. Będą to serwisy informacyjne takie jak : wydarzenia sportowe, repertuar kin i krótkie zajawki najnowszych filmów, dzienniki informacyjne, wydarzenia muzyczne, itp. I tak, kinomani będa mieli możliwość ściągnięcia przez telefon repertuaru kin i zajawek najnowszych hitów kinowych danego tygodnia.

Drugi etap wprowadzania usługi polegał będzie na wprowadzeniu na rynek przenośnego telefonu z wbudowanym systemem odczytywania pobranych z sieci informacji video oraz dźwięku. Technologia ta, jak twierdzą przedstawiciele branży telekomunikacyjnej, będzie zapewne pierwszym testem zainteresowania usługami UMTS wśród potencjalnych klientów.

Obecnie najbardziej zaawansowanymi rynkami pod względem wprowadzenia video streaming są USA oraz Japonia. W Stanach Zjednoczonych już za dwa miesiące ( lipiec 2001 ) planowane jest uruchomienie tej usługi przez firmę Solid Streaming wraz z operatorem Sprint . Operator przygotował już aparaty pozwalające na bezpośredni odczyt przekazu video oraz dźwięku. Pozwala on również na przesyłanie wiadomości e-mail z zapisem filmowym. Przedstawiciele firm szacują, że koszty pierwszych aparatów będą się kształtowały na poziomie 250-300 USD. Na rynkach azjatyckich usługa ta ma się pojawić również w ciągu kilku tygodni. Ostatnie problemy z wprowadzeniem japońskiej wersji UMTS przez operatora NTT DoCoMo opóźniły jednak premierę tej usługi.

Ciekawostką jest fakt, iż obecnie żaden z europejskich operatorów telefonii komórkowej nie wprowadził tej usługi, choć w kilku krajach trwają już jej zaawansowane testy. Problemem pozostają dwie kwestie : mała popularność i zastosowanie aplikacji GPRS oraz sprawa wysokich kosztów zakupu licencji od jednego z kilku światowych dostawców - a są to głównie firmy z USA i Izraela. Ocenia się, że zastosowanie systemu video streaming w połączeniu z ciekawymi usługami: gry, aplikacje użytkowe, pozwoli na bardzo szybki wzrost zastosowania aplikacji GPRS.

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  KOMTUR pisze: 2001-05-11 13:35
  Takie rozwiązania, jak Video przez GSM trochę mi przypominają pomysł zastosowania Ciquecento w roli TIR-a. Może podnieść jakość usług podstawowych (przypominam, że telefon, to takie urządzenie do prowadzenia rozmów)?
  0
 • Users Avatars Mini
  Wojdi pisze: 2001-05-11 14:21
  Jak chcesz komtur to możesz korzystać z dostępnych obecnie technologii i do końca swego żywota korzystać z zwykłej komóreczki możesz wręcz jeszcze się trochę cofnąć i skorzystać z NMT, dla mnie ten pomysł wydaje się niezły i wręcz na czasie.
  0
 • Users Avatars Mini
  kasionek pisze: 2001-05-11 19:34
  Panowie i panie, tyle sie pisze o tym jak to Era chce powalic na nogi swoja konkurencje prezentacja uslugi video streaming 17 maja, ale nikt nie pisze gdzie i kiedy dokladnie ma sie to odbyc.... czyzby wielki bleff?
  0
 • Users Avatars Mini
  gruby pisze: 2001-05-14 17:27
  Komtur ma rację . Należy odnotować to tylko jako wydażenie czysto marketingowe, gdyż nie wyobrażam sobie \"Titanica\" na wyświetlaczu np. N-3210.
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-08-06 13:52
  komu to potrzebne:/
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: