Trudna liberalizacja połączeń międzynarodowych

Newsy
Żródło: IS Business Wire
Opinie: 17

W tym tygodniu powinno wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury, które umożliwi liberalizację rynku telefonicznych połączeń międzynarodowych od początku 2003 roku. Zapis w tym rozporządzeniu, wprowadzający pojęcie operatora domyślnego przy wybieraniu połączeń międzymiastowych i międzynarodowych został ostro skrytykowany przez niektórych operatorów telefonicznych

Rozporządzenie jest drugim i ostatnim aktem wykonawczym potrzebnym do wejścia w życie od 1 stycznia 2003 roku przepisów o liberalizacji rynku międzynarodowych połączeń telefonicznych. Zakłada ono, że będzie można dzwonić za granicę i do innego miasta wybierając prefiks, lub poprzez preselekcję, czyli podpisanie umowy z jednym operatorem, dzięki czemu unikniemy każdorazowego wyboru prefiksu. Ale jeżeli abonent nie wybierze prefiksu, ani preselekcji, będzie się łączył za pośrednictwem swojego lokalnego operatora, czyli w przeważającej większości (90%) przypadków - Telekomunikacji Polskiej.

Operatorzy telekomunikacyjni alternatywni do TP SA skrytykowali to rozporządzenie. "Wygląda to niekorzystnie dla operatorów. Klient woli nie wystukiwać tych czterech dodatkowych cyfr, więc wybierze TP SA" - powiedziała Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Jeszcze bardziej krytyczny jest Marcin Gruszka, rzecznik Tel-Energo. "Jest to poważny krok wstecz. Zaprzepaszcza to, co się stało w ciągu ostatniego roku pod względem liberalizacji rynku telekomunikacyjnego" - powiedział. "Zapisy dotyczące operatora domyślnego są diametralnie różne od tych, które istniały dwa tygodnie temu".

Obecnie by połączyć się z numerem w innym mieście, abonent musi wybrać tzw. prefiks, czyli zestaw czterech cyfr, unikalny dla każdego operatora, który posiada zezwolenie na świadczenie usług międzystrefowych.

"Abonent musi mieć prawo do swobodnego wyboru operatora. Ale jeżeli ktoś nie chce podjąć decyzji, to brak decyzji też trzeba mu umożliwić" - powiedział wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller. "Rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla klienta. Pozwala uniknąć chaosu, jaki powstał po wprowadzeniu systemu prefiksów w rozmowach międzymiastowych, w którym dziesiątki tysięcy ludzi się kompletnie pogubiły".

Ale na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury, na których jest jeszcze poprzednia wersja rozporządzenia, uniemożliwiająca wybór operatora domyślnego, uzasadnienie brzmi tak: "Rezygnacja z tego rozwiązania ma na celu stworzenie podstaw do równoprawnej konkurencji. Jedynie poprzez zapewnienie abonentom równego dostępu do usług wszystkich operatorów międzystrefowych i międzynarodowych możliwa jest równoprawna konkurencja między tymi operatorami".

"Rezygnacja z tego rozwiązania wiąże się wprawdzie z utrudnieniami dla abonentów, gdyż jeżeli abonent nie dokona wyboru operatora międzystrefowego lub międzynarodowego poprzez numer dostępu lub preselekcję, jego połączenia międzystrefowe i międzynarodowe nie są realizowane. Wydaje się jednak, że korzyści płynące dla abonenta z konkurencji między operatorami międzystrefowymi i międzynarodowymi (m.in. spadek cen za te połączenia, poprawa jakości tych połączeń) będą swoistą rekompensatą za ww. utrudnienia" - napisano w uzasadnieniu do poprzedniej wersji rozporządzenia.

"Rozporządzenie jest gotowe w sensie treści. Rządowe Centrum Legislacyjne robi zawsze redakcję, przy czym nie zmienia meritum, ale sprawdza, czy rozporządzenie jest poprawne prawnie" - powiedział Heller.

Problemem w liberalizacji rynku międzynarodowych połączeń telefonicznych mogą być możliwości techniczne TP SA - obecnie sieć TP SA umożliwia korzystanie z pośrednictwa innych operatorów przy rozmowach międzynarodowych tylko 86% abonentów, ponieważ dalsze 14%, czyli 1,6 mln klientów nie posiada central cyfrowych, według danych na koniec grudnia 2001. Zarząd TP SA szacuje, że pełna cyfryzacja, na którą spółka wyda 2,6 mld zł, będzie możliwa dopiero w 2005 roku.

Przedstawiciele TP SA zaproponowali ostatnio, by liberalizacja rynku rozpoczęła się 3 stycznia, a nie 1 stycznia 2003 roku, tłumacząc to trudnościami technicznymi. Ale np. prezes Energisu Jarosław Mikos szacuje, że jego firma będzie mogła faktycznie rozpocząć świadczenie usług telefonii międzynarodowej w pierwszym kwartale 2003 roku.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wyda do końca października dokument ustalający stawki rozliczeń międzyoperatorskich, w tym także stawki w połączeniach międzynarodowych, powiedział Henryk Beberok, wiceprezes URTiP. Może to ułatwić operatorom telefonicznym rozmowy z Telekomunikacją Polską SA w sprawie umów interconnectowych, które będą zawierali by rozpocząć świadczyć usługi w telefonii międzynarodowej.

Obecnie URTiP analizuje wyniki audytu kosztowego TP SA przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers, który ma posłużyć do ustalenia stawek. Beberok zadeklarował, że przy ustalaniu cennika URTiP weźmie pod uwagę też wzorce (benchmarki) z krajów zachodnioeuropejskich.

Teoretycznie operatorzy będą mogli świadczyć usługi telefonii międzynarodowej bez umów z TP SA, ale w praktyce byłoby to bardzo kosztowne, ponieważ spółka ma najbardziej rozwiniętą sieć telekomunikacyjną w Polsce.

Do tej pory żaden z operatorów nie podpisał z TP SA umowy na dostęp do sieci. W ciągu ostatnich kilku dni Netia 1, Energis i Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) złożyły w TP SA odpowiednie wnioski. Natomiast już 16 firm otrzymało od URTiP-u międzynarodowe numery sygnalizacyjne ISPC, które umożliwią identyfikację operatorów w sieci międzynarodowej. Wśród nich jest TP SA, Polkomtel, operator sieci Plus GSM, Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, Netia, Telefonia Dialog, Energis i NOM.

Opinie:

Opinie archiwalne (17):

Komentuj

Komentarze / 17

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-10-07 13:53
    ciekawie czy wszyscy zdążą uruchomić swoje międzynarodowe usługi 1 stycznia ?
    0
  • Users Avatars Mini
    konik pisze: 2002-10-07 14:01
    Oczywiście, że po stronie Tepsiora pojawią się trudności techniczne. Nie jest to dla mnie żadną niespodzianką. Dziwny jest to zbieg okoliczności, że akurat pierwszego stycznia wypada Nowy Rok i wiele osób przekazuje sobie tradycyjne życzenia z tejże okazji. Sporo ludzi dzwoni również za granicę. "Ułatwienie techniczne" - jak sądzę, nagle pojawi się w ciągu dwóch dni i już od trzeciego będziemy dzwonić na całego. Taki .... jak słonia trąba! Może i trzeciego stycznia, ale którego roku? Pozdrawiam i zdrówka życzę. Konik.
    0
  • Users Avatars Mini
    CiepliX pisze: 2002-10-07 14:14
    Konik - nic dodac nic ujac ;-) Jest DOKŁADNIE tak jak mówisz !!!
    0
  • Users Avatars Mini
    byku pisze: 2002-10-07 14:27
    juz widać że tp zaczyna kombinować , wszyscy musza miec prefiks oni nie , miało byc zniesienie całkowite monopolu a nie częsciowo
    0
  • Users Avatars Mini
    RAFALS pisze: 2002-10-07 14:28
    I znów ktoś w ministerstwie uległ zasadzie "jak się da to się załatwi" no i TPSA pozbyła się swojego największego problemu czyli konieczności wybierania prefiksu. Ciekawe jak się to ma do szumnie ogłaszanej liberalizacji i do budowy KGT czyli konkurencji dla TPSA? Może jednak ktoś dał a ktoś wziął i się sprawę przyklepało......
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-10-07 14:34
    jest to niestety zdecydowany krok do tyłu w poskramianiu tepsy. Tego po Hellerze sie nie spodziewałem, zawsze miałem go za twardego zdecydowanego faceta. Zamęt po wprowadzeniu prefiksów oczywiście był, ale skoro poradzili sobie z popularnymi międzymiastowymi to i z tymi jakoś by poszło a takiego smrodu by nie było. Jedyna nadzieja ze prasa to nagłośni i zrobia komuś smrodu koło tyłka to to jeszcze zdołają odkręcić.
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-07 14:42
    Byku, zniesienie monopolu to jest, ale faktycznie bedzie problem
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2002-10-07 15:24
    Tyle szumu wokół 4 cyferek...Ciekawe czy to naprawde taki problem dla większości ludzi?Inna sprawa to brak nagłośnienia,reklam planów taryfowych ze strony innych opów...
    0
  • Users Avatars Mini
    byku pisze: 2002-10-07 16:54
    nie chodzi o problem tylko wygode zapomniz wybreac zadzwonisz i płacisz tp a tak musiałbyś się zastanowić kto ma najtańsze poł.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-10-07 19:26
    jeżeli komuś bardzo bedzie zależeć na połączeniu za pomocą innego operatora napewno nie zapomni o prefixie,tym bardziej że każdy chyba umie sobie obliczyć co mu się opłaca.
    0
  • Users Avatars Mini
    ukash pisze: 2002-10-07 20:57
    jakby nie patrzec tepsa zawsze wychodzi na sowje i to chyba sie nigdy nie skonczy :-( jesli nie nigdy to napewno nie predko :-(
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-10-08 01:26
    Oj bedzie sie dzialo 1 stycznia bedzie ciekawie!Jak zwykle tepsa bedzie miala fart i jeszczescie jej dopisze!
    0
  • Users Avatars Mini
    Piter pisze: 2002-10-08 01:46
    a ja zastanawiam się kiedy np. będzie można dzwonić z komórki jednego opa przez sieć innego? przeciwskazań technicznych nie ma. To też liberalizacja rynku. Komórek jest już w Polsce więcej niż aparatów stacjonarnych.... ciekawe jakie wtedy będą komentarze jeśli Era będzie musiała udostępnić swoją sieć wirtualnemu opwi np. ABC, jak myslicie czy wtedy wszystko odbędzie się bez przeszkód??? nie sądzę
    0
  • Users Avatars Mini
    sapero pisze: 2002-10-08 04:59
    powinny byc dwie wersje newsow w przypadku takich dlugich, moglyby byc jeszcze streszczenia, pzdr!! ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-10-08 09:55
    Duzo moze sie zmienic, ale tez mozne sie nie zmienic nic, poniewaz tepsa jest znana z roznego rodzaju swinskich zagrywek, a to ona wlasnie straci najwiecej po 01.01.2003, wiec bedzie sie twardo bronic!
    0
  • Users Avatars Mini
    byku pisze: 2002-10-08 10:28
    twardo się bronić nie musi wystarczy że dostanie w łape ten kto powinien i sprawa załatwiona
    0
  • Users Avatars Mini
    siwy_256 pisze: 2003-02-03 00:35
    Powinni zakazać teraz tpsa obniżenia połączeń międzynarodowych przez jakiś czas aby konkurencja mogła zaistnieć. A tak tpsa obniża i z wolego rynku będą nici. Tpsa powinna wyjaśnić dlaczego nagle obniżyła ceny.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: