Trwa seminarium IRR poświęcone zmianom na polskim rynku telekomunikacyjnym

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 16

Trwa seminarium IIR na temat zmian jakim ulegnie rynek telekomunikacyjny pod wpływem nowych dyrektyw EU i nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego oraz czym powinien kierować się każdy operator planując strategię rozwoju na nadchodzący rok.

 

Działający na polskim rynku trzej operatorzy telefonii komórkowej nie widzą większych szans, by na rynku pojawił się nowy konkurent, który zbudowałby własną sieć. Nie wykluczają jednak, że za kilka lat, gdy popularność zdobędzie telefonia komórkowa trzeciej generacji (UMTS) pojawi się operator wirtualny.
"Abstrakcja, mało prawdopodobne" - takie stwierdzenia padały w czwartek z ust przedstawicieli polskich operatorów komórkowych w odpowiedzi na pytanie, czy spodziewają się, że na rynek wejdzie kolejny gracz i zacznie budować własną sieć.

Gdy prowadzący panel na seminarium poświęconym strategiom w telekomunikacji zadał pytanie, czy jest szansa by na rynku pojawił się operator wirtualny odpowiedzi były na ogół twierdzące, ale termin wpuszczenia nowego gracza na rynek określano na moment, gdy UMTS stanie się popularny. UMTS w Polsce ma ruszyć nie później niż w 2005 r.
W ocenie Tomasz Domańskiego, doradcy prezesa Polskiej Telefonii Cyfrowej przyznanie przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty czterem firmom zezwoleń na MVNO po 5 tys. euro każda "zniosło barierę wejścia do tego biznesu". Obecni na rynku operatorzy na koncesje wydali miliony euro, a na budowę sieci miliardy EUR. W ocenie Domańskiego MVHO może być pożyteczny dla rynku, gdy przyciągnie klientów niedostępnych dla normalnych operatorów i będzie "żył w symbiozie" z tymi operatorami.
Domański jest zdania, że jeśli regulator będzie wymuszał na już działających operatorach zawieranie umów z MVHO w sprawie udostępniania mu sieci, to będzie to szkodliwe dla rynku. Tymczasem - jak wynikało z wypowiedzi Artur Michalczyk z firmy EDS - rządy krajów zachodnich, np. Włoch chcąc zwiększyć konkurencję i obniżyć ceny nakazywały dotychczasowym graczom udostępniać swą sieć nowym podmiotom po określonej przez regulatora rynku cenie.

W ocenie przedstawicieli sieci Era, Idea i Plus GSM szanse na to, by penetracja telefonii komórkowej w najbliższych dwóch latach wzrosła z obecnych 31 proc. do 50 proc. są nikłe, zaś do 2010 r. może przekroczyć 70 proc. Mniejsza niż w Europie Zachodniej, a także niż w Czechach i na Węgrzech penetracja telefonii komórkowej w Polsce, to zdaniem przedstawicieli operatorów wynik niższych realnych dochodów ludności niż na Zachodzie oraz większego rozwarstwienia tych dochodów niż w Czechach i na Węgrzech.
"Na świecie najlepszymi klientami sieci komórkowych są ludzie młodzi" - mówił Jerzy Sadowski, dyrektor w Polkomtelu - "U nas bezrobocie wśród osób do 25 roku życia sięga 40 proc."
W ocenie dyr. Sadowskiego, wynikający także z przyczyn ekonomicznych brak popytu ze strony gospodarstw domowych sprawił, że penetracja telefonii stacjonarnej "stanęła na poziomie 30 proc." i nigdy nie osiągnie średniej z Zachodu. W jego opinii, w przyszłości wiele osób o wyższych dochodach zacznie rezygnować z telefonów stacjonarnych, gdyż łączne koszty utrzymania komórki (w tym dostępu do Internetu) będą niższe koszty utrzymania telefonu komórkowego i stacjonarnego.

Z wypowiedzi Tomasza Domańskiego wynikało, że PTC w najbliższym czasie zamierza zmienić model pozyskiwania klientów: zamiast tanich, dotowanych telefonów i stosunkowo drogich usług zaoferuje droższe telefony i niższe ceny rozmów.

Opinie:

Opinie archiwalne (16):

Komentuj

Komentarze / 16

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    sharqy pisze: 2002-10-10 19:58
    No w końcu ktoś zaczyna myśleć !!! Oby stalo się tak od 1 listopada, po zakończeniu obecnej promocji !!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Error pisze: 2002-10-10 20:08
    a czy "niższe ceny rozmów" beda rowniez dla dotychczasowych abonentow?
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-10-10 20:15
    trzej operatorzy telefonii komórkowej nie widzą większych szans, by na rynku pojawił się nowy konkurent,-no tak oni przez prymat swojej kieszeni napewno wiedzą lepiej;)
    0
  • Users Avatars Mini
    crazymati pisze: 2002-10-10 20:17
    Brawo! W końcu chyba lepiej dac pare zlotych wiecej za aparat a miec tansze polaczenia (chlodno kalkulujac cena aparatu zwroci sie juz po 3-4 miechach jesli sie duzo gada). Cos sie zaczyna dziac-nareszcie. pozdro users. crazymati
    0
  • Users Avatars Mini
    Dmin pisze: 2002-10-10 21:30
    Dobry pomysł z tymi tańszymi usługami zamiast tanich telefonów.
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-10 21:31
    Oj, zapowiedzi o tych zmianach strategii to ja już od roku conajmniej słyszę!
    0
  • Users Avatars Mini
    jaceks pisze: 2002-10-10 22:58
    Ja tylko czekam na pojawienie się UMTSu w Polsce...
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-10 23:13
    Droższe fony a tańsze połaczenia. No zobaczymy co z tego wyniknie, czy aby na gadaniu się nie skończy :P
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-10-11 03:37
    znając nasze realia to ceny rozmów spadną o 10 procent a aparaty będę po 150 $. Zresztą wystarczy spojrzeć na promcję Ery gdzie sprzedają sama kartę SIM bez aparatu - ceny na kolana raczej nikogo nie walą
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-10-11 09:33
    Patrzac tak z drugiej strony, taki wirtualny zawodnik moglby calkiem niezle namieszac na rynku, jezeli byl by w stanie przedstawic o wiele korzystniejsza oferte od wielkiej trojcy!?
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-11 12:32
    Qba, a niby jak? Przecież musi się z operatorami rozliczyć
    0
  • Users Avatars Mini
    qbul pisze: 2002-10-11 13:07
    graffi: tak, że virtualny kupuje określoną ilość minut od opa (np. 10000000) a później dosprzedaje je z zyskiem klientom. a przy takiej ilości na oczywiście dużą zniżkę, więc jeśli nie będzie szalał z marżą to suma sumarum dla usera będzie taniej. jasne? pozdr
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-11 14:58
    Qbul, nie tłumacz mi rzeczy oczywistych, tyle, że operator może tak funkcjonować z tą zniżką, aby wirtualny nie mógł zaproponować dużo niższych cen. Moim zdaniem, jedyną szansą dla operatorów wirtualnych byłoby podpisanie umowy ze wszystkimi trzema opami (wtedy mają znacznie lepszy zasięg niż każdy z nich) i niemal całkowita rezygnacja z dotacji do telefonów kosztem jaknajniższych cen połączeń - wtedy atakują niszowy rynek zamożnych, wymagających klientów
    0
  • Users Avatars Mini
    eljocik pisze: 2002-10-11 23:02
    Penetracja okolo 30% i to juz za duzo dla czwartego operatora???!!! Nic z tego nie rozumiem, moze mi ktos to laskawie wytlumaczy. Kolejna rzecz, to rada dla p. dyr. Sadowskiego - Panie kochany! Jest taka zasada w zyciu, iz nie uzywa sie slow "nigdy" i "zawsze"!!! Jedynym pewnym zjawiskiem na naszej Niebieskiej Planecie jest ostateczne ustanie czynnosci zyciowych organizmu, czyli tzw. smierc.
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-11 23:10
    Mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości przeczytamy na GOL'u NEWSA na temat wyników tego seminarium (może jakieś ciekawostki)
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-10-13 00:24
    Moze w niedlugim czasie obniza polaczenia i ogolnei ceny uslug!Oby to seminarium przynioslo tak upragnione przez nas zmiany!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: