Jako prawdziwy twardziel trochę nieswojo czułem testując telefon skierowany do płci pięknej. Nie ma najmniejszych wątpliwości, do jakiej grupy docelowej telefon ma trafić. Cukierkowe kolory (telefon produkowany jest w 4 wersjach kolorystycznych: różowej, niebieskiej, srebrnej oraz pomarańczowej), miniaturowa, dopieszczona w najmniejszych detalach obudowa, to pierwsze elementy, które o tym świadczą. Na wyglądzie zewnętrznym zresztą producent nie zakończył. Specjalnie dla kobiet przygotowane zostało także oprogramowanie telefonu.
Wygląd zewnętrzny
Jak wspomniałem na wstępie, producent bardzo zadbał o detale. Telefon ma gustowne zaślepki na złączu ładowarki i słuchawkowym, w kolorach obudowy. I nareszcie zaślepki te są mocowane do obudowy telefonu, co z pewnością sprawi, że ich nie zgubimy. Jakość materiałów wykończeniowych, jak to w Samsungu, wzorcowa.
Na zewnętrznej części górnej klapki, zainstalowany został niewielki wyświetlacz oraz obiektyw aparatu cyfrowego o rozdzielczości 1 megapikseli wraz z "lampą błyskową" (właściwie diodą doświetlającą). Tylną część obudowy, uzupełnia klapka zespolona z ogniwem zasilającym aparat o pojemności 800mAh. Po bokach obudowy mamy przyciski do obsługi aparatu oraz sterowania głośnością telefonu.
Zewnętrzny wyświetlacz telefonu to połączenie wyświetlacza OLED oraz TFT o rozdzielczości 80x64 pikseli (65 tysięcy kolorów). Po zamknięciu klapki wyświetlacz OLED świeci się przez cały czas, pokazując czas oraz stan telefonu (stan baterii, moc sygnału, włączenie wibracji i alarmu). Wyświetlacz TFT natomiast podświetlany jest jedynie na kilka sekund. Podświetlenie wyświetlacza następuje po zamknięciu klapki oraz po odebraniu jakiejś informacji (o nie odebranej rozmowie czy też o otrzymanej wiadomości). Dodatkowo funkcjonuje jako wizjer aparatu przy zamkniętej obudowie, pozwalając na robienie zdjęć lub kręcenie filmów. Zastosowanie ekranu OLED to jeden z bardziej wygodnych patentów Samsunga - inni producenci o czymś takim nie pomyśleli i coraz częściej zewnętrzny wyświetlacz jest po prostu bezużyteczny, bo nie pokazuje nawet aktualnego czasu.
Wygląd zewnętrzny cd.
Po otworzeniu klapki ukazuje nam się główna część telefonu. Duży wyświetlacz TFT o rozdzielczości 176x220 pikseli (262 tysiące kolorów) oraz klawiatura. Przyciski klawiatury są umiejscowione standardowo, jak w większości Samsungów. Dość duże klawisze, nie sprawiają problemów przy pisaniu nawet osobom o większych palcach. Działają bardzo precyzyjnie i miękko z wyczuwalnym klikiem.
Menu
Menu główne telefonu składa się z dziewięciu pozycji rozmieszczonych jako ikony graficzne. Ikony są animowane w wysokiej rozdzielczości i bardzo kolorowe.
Wszystkie podmenu telefonu są już tekstowe.
Poruszanie się po menu nie jest skomplikowane, a samo przewijanie funkcji odbywa się szybko.
Główne menu składa się z następujących pozycji:
Spis telefonów
Książka telefoniczna
Aplikacje
Przeglądarka
Wiadomości
Menedżer plików
Kalendarz
Aparat
Ustawienia
Spis połączeń
Zapisane są w nim wszystkie połączenia jakie były wykonywane lub odbierane. Można również ustalić koszt rozmów i sprawdzić ich czas. Poza standardowo umieszczanymi przez producentów folderami tj. odebrane, nieodebrane czy wykonane, znajduje się również folder aktualne. W folderze tym umieszczane są wszystkie rozmowy wykonane, odebrane czy też nieodebrane.
Książka telefoniczna
W książce telefonicznej można zapisać do 1000 pozycji, co jest wynikiem bardzo dobrym. Dla każdego kontaktu można oprócz imienia i nazwiska, dodać numery: komórki, telefonu stacjonarnego domowego i biurowego, faksu oraz inny wybrany numer, a także adres e-mail, zdjęcie, dzwonek, przypisać kontakt do grupy oraz dodać notatkę. Nie jest to maksymalna ilość pozycji, jaką można spotkać w innych modelach telefonów, ale w zupełności powinna wystarczyć.
W książce można stworzyć do 10 grup i do każdej przypisać dzwonek i zdjęcie. Wyższy priorytet podczas wywołań, mają jednak dzwonki i zdjęcia wybrane dla danego kontaktu. Utworzenie grupy pozwala na wysłanie w prosty sposób wiadomości SMS, MMS lub e-mail do wszystkich osób z grupy. Niestety wielkości grup ograniczone są do 20 kontaktów.
Aplikacje
E-530 obsługuje Javę w wersji 2.0. Standardowo na wyposażeniu znajdują się 4 gry: Bobby Carrot, Airship Racing, Arch Angel oraz Freekick. Na Javę przeznaczono 4MB pamięci.
Oczywiście aplikacje to nie tylko Java. W telefon wbudowany został odtwarzacz MP3, dyktafon, kalkulator, konwerter, stoper, timer, synchronizacja z PC czy chociażby alarm. Na tym nie koniec. Wspominałem na początku, że Samsung zaimplementował pewne funkcje w telefonie specjalnie dla kobiet. I tak, kobiety mogą skorzystać z funkcji Typ zapachu, która po podaniu profilu (ulubionego jedzenia, napoju, muzyki, koloru, ubioru, hobby, pogody, miejsca urlopu oraz czasu używania perfum) podaje, jaka nuta zapachowa jest wskazana do stosowania. Wynik, czyli cały opis zapachu można przesłać od razu MMS'em do przyjaciółki.
Myślę, że tylko kobieta może zachwycić się taką funkcjonalnością…
Kolejną funkcją zaimplementowaną z myślą o kobietach jest biorytm. Aplikacja ta pozwala na określenie, na podstawie daty urodzenia, stanu emocjonalnego, psychicznego i intelektualnego na wybrany dzień bądź na określony miesiąc w roku.
Dla kobiet dbających o sylwetkę, producent wbudował aplikację wyliczającą, na podstawie profilu wykonywanych prac, dzienną dawkę niezbędnych kalorii.
Specjalnie dla kobiet w telefon wbudowano także kalendarzyk.
Na tym jeszcze nie koniec. Jak wiadomo kobiety to demony zakupów. Samsung wyszedł im naprzeciw i zaimplementował w telefonie możliwość wprowadzenia list zakupów. Użytkownik może zapisać do 5 tzw. "toreb", co jest niczym innym jak po prostu koszykiem z jakim mamy do czynienia w sklepach internetowych. Do każdej takiej torby, można dodawać planowane do zakupu rzeczy, wraz z ich ilością i ceną. Torba, pokazuje nam, jakie artykuły są do niej wrzucone i całkowity koszt zakupów. Aplikacja pozwala na zatwierdzanie już zakupionych artykułów. Funkcja może okazać się całkiem pożyteczna nie tylko dla samych kobiet, ale również całych rodzin spędzających czas na zakupach w supermarketach.
Ostatnim z dodatków, z których zapewne najczęściej korzystać będą kobiety, jest wyliczanie współczynnika wzrostu. Współczynnik wyliczany jest na podstawie wzrostu i wagi. W wyniku uzyskujemy informację o swojej niedowadze, nadwadze bądź normalnym stanie naszej wagi.
Przeglądarka
Skomplikowane strony internetowe są za Samsunga za duże (Onet, WP). Telefon ich niestety nie pozwala przeglądać. Strony WAP otwierają się raczej bez problemów.
Wiadomości
Samsung SGH-E530 obsługuje wiadomości SMS, MMS, EMS oraz E-mail. Wiadomości tekstowe oraz multimedialne można wysłać do maksymalnie 20 kontaktów. Zapewne stąd producent narzucił ograniczenia w wielkości grup w książce telefonicznej. Brak konsekwencji można zauważyć w przypadku ograniczeń wiadomości e-mail. Wiadomości tego typu, można wysłać maksymalnie do 15 kontaktów. W przypadku wyboru grupy kontaktów, w której jest więcej niż 15 pozycji z adresami e-mail, otrzymujemy komunikat o "wypełnieniu adresu e-mail", co zapewne ma oznaczać, że przekroczyliśmy dopuszczalny limit adresów, ale nie można tego zweryfikować, ponieważ telefon wyświetla jedynie część adresów. Pozostaje, więc nie przekraczać 15 pozycji przy wysyłaniu wiadomości e-mail, aby mieć pewność, że do wszystkich adresatów ona dotrze. By może te drobne błędy zostaną poprawione w finalnej wersji oprogramowania Samsunga.
W telefonie można zapisać do 200 wiadomości tekstowych. Telefon posiada wbudowany słownik T9 z językiem polskim, do którego można dodawać własne słowa. Niestety E530 nie obsługuje polskich znaków.
Na wiadomości MMS producent przydzielił na sztywno 3MB pamięci. Do tego typu wiadomości można dodać obraz, film, dźwięk oraz tekst. Szkoda, że załączane pliki nie są automatycznie zmniejszane. Można natomiast ustawić limit wielkości wiadomości do 95 KB lub 295 KB.
Tak jak w przypadku wiadomości MMS, wiadomości e-mail mają ograniczenie w pamięci telefonu do 3MB. W konfiguracji e-mail, użytkownik może ustawić sobie okresy sprawdzania poczty na serwerze (co 1, 3, 6 ,12 godzin lub wyłączyć sprawdzanie), potwierdzenie odczytania wiadomości oraz automatyczne odrzucanie wiadomości (gdy ich wielkość przekracza 100 KB, 200 KB lub 300 KB). Do e-maili wysyłanych z telefonu można dodawać podpis.
Pamięć
O przydziale pamięci na wiadomości i kontakty już wspominałem. Na resztę aplikacji i plików wygospodarowano 81920 KB. Pamięć ta, przydzielana jest dynamicznie pomiędzy obrazy, filmy, muzykę, dźwięki i inne pliki. Oddzielną pamięć przydzielono na zasoby Kalendarza. W tym jednak przypadku przydział jest sztywny. Przydzielono na każdy termin, ważną datę, notatkę oraz zadanie po 100 pozycji.
Aparat/Kamera
E530 wyposażono w aparat cyfrowy z matrycą 1 megapikseli. Za doświetlanie zdjęć, w gorszych warunkach, odpowiada flesz. Światło z diody jest dość mocne, ale jej zasięg użyteczny wynosi około 1 metra.
Aparat/Kamera cd.
Użytkownik ma do wyboru kilka trybów fotografowania. Oprócz standardowego trybu pojedynczych zdjęć, aparat pozwala na zdjęcia sekwencyjne 6, 9 i 15 zdjęć w serii, wykonywanych w dwóch prędkościach (normalnej i dużej). Różnicy w prędkości nie zaobserwowałem. Dodatkowo można robić zdjęcia w trybie matrycowym 2x2 lub 3x3. Zdjęcia są wtedy sklejane w jedno. Rozmiary w jakich aparat robi zdjęcia to: 160x120, 176x148, 320x240, 640x480 oraz największy możliwy rozmiar 1152x864 pikseli. Dodatkowo można zastosować jeden z czterech stopni kompresji, uzyskując jakości od ekonomicznej do najwyższej. Zdjęcia w jakości ekonomicznej mają około dwukrotnie mniejszy rozmiar od zdjęć wykonanych w najwyższej jakości.
Aparat pozwala na nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości 352x288. Można również ustawić tryb nagrywania dla wiadomości MMS. Wielkość pliku nie przekracza w tym przypadku 295 KB, a aparat sam przerywa nagrywanie, gdy zbliży się do tego rozmiaru. Nagrywane sekwencje wideo są zapisywane w formacie .3gp. Filmy są nagrywane z dźwiękiem, a w trakcie ich kręcenia można używać funkcji zoom (cyfrowego) i flesza.
Podsumowanie
Z pewnością Samsung SGH-E530 będzie idealnie komponował się z damskimi torebkami. Małe rozmiary i modna stylizacja znajdą uznanie u licznej rzeszy kobiet. Niewykluczone, że i część mężczyzn również zdecyduje się na zakup, ponieważ jest to jeden z najładniejszych telefonów jakie obecnie można zobaczyć w Polsce.
Do poważniejszych wad telefonu należy zaliczyć słabą jakość rozmów. Pod tym względem Samsung mnie rozczarował. Do tej pory, wszystkie modele tego producenta, słynęły ze świetnej jakości rozmów. W tym przypadku, dźwięk w słuchawce jest lekko stłumiony i czasem rozmówca z drugiej strony słabo rozumiany. Taka sama sytuacja ma miejsce w przeciwnym kierunku (słaba słyszalność u rozmówcy). Zapewne wynika to z tego, że otrzymaliśmy do testów prototyp telefonu, który to zawsze różni się od wersji finalnej.
Jeśli chodzi o baterię, to telefon, pracując praktycznie w trybie czuwania, potrafi działać przez 5 dni. Nie jest to może zły wynik, ale przy zwiększeniu jego obciążenia do około 5 minut rozmów dziennie i kilku SMS, czas ten skraca się do 3,5 dnia. Najbardziej jednak odczuwalne jest korzystanie z Bluetooth. Godzinne transmitowanie danych przez Bluetooth może rozładować baterię nawet o 50%.
Do zalet E530, należy zaliczyć dobre wyposażenie: odtwarzacz muzyczny MP3, aparat cyfrowy 1 megapiksel z fleszem, specjalne aplikacje dla kobiet, Bluetooth itd. Na plus zasługuje również bardzo dobra jakość wykonania telefonu i jego małe, ale poręczne wymiary. Atutem jest również wyświetlacz OLED zintegrowany z TFT, który pokazuje nam aktualny status telefonu bez konieczności podświetlania zewnętrznego ekranu.
Samsung SGH-E530 podoba się nie tylko kobietom, chociaż skierowany jest przede wszystkim do nich. Nie jedna kobieta zapewne, uszczupli swój portfel o około 1000 PLN, aby wejść w posiadanie tego telefonu. Ewentualnie pozostaje liczyć na gest ze strony życiowego partnera.