UKE przygotował odpowiedź na zarzuty Telekomunikacji Polskiej dotyczące ujawniania przez Regulatora ofert handlowych operatora kilka miesięcy przed ich wprowadzeniem na rynek:
Stanowisko w sprawie umieszczania na stronach UKE ogólnych informacji na temat konsultacji projektów cenników przedkładanych przez TP.
W odpowiedzi na zarzuty Telekomunikacji Polskiej S.A. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oświadcza, iż opublikowane przez niego komunikaty dotyczące podjętych konsultacji wobec przedkładanych przez TP S.A (w ramach realizacji obowiązków wynikających z art. 48 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 Prawo telekomunikacyjne -Dz. U. z 2004r., nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) cenników nie naruszają w jakikolwiek sposób obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj: Dz.U. z 2003 r., nr 153, poz. 1503 z późn. zm.). Treść publikowanych komunikatów została przygotowana w taki sposób, aby zapewnić ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa z jednej strony oraz zapewniać realizowanie ustawowego celu w postaci zapewnienia użytkownikom maksymalne korzyści w zakresie różnorodności ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.
Przepisy powołanej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zawierają definicję „tajemnicy przedsiębiorstwa” do której ustawodawca zaliczył nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Na podstawie przepisów przedmiotowej ustawy za tajemnicę przedsiębiorstwa uznać można jedynie te informacje, które posiadają wartość gospodarczą. Zgodnie z stanowiskiem doktryny chodzi tu jednak o wartość gospodarczą w ujęciu obiektywnym, a nie w odniesieniu do subiektywnego postrzegania problemu przez przedsiębiorcę. Przyjęcie subiektywnej oceny przez przedsiębiorcę wartości przekazywanych informacji, mogłoby doprowadzić do dochodzenia przez nich ochrony wszelkich, nawet mało istotnych lub nie mających w rzeczywistości wartości gospodarczej informacji.
Jednocześnie warunkiem zakwalifikowania informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa i objęcia jej stosowną ochroną jest podjęcie przez przedsiębiorcę niezbędnych działań w celu zachowania ich poufności i zawężenia grona osób mogących mieć do nich dostęp (warunek ten nie został przez TP S.A. spełniony w przypadku projektu cennika Plan tp zawsze za darmo i 120 minut za darmo z Poleceniem zapłaty lub Zleceniem stałym. Jedynie projekt cennika Karty telefoniczne tp z impulsami gratis był oznaczony jako tajemnica TP).
TP S.A. prezentuje niekonsekwentne stanowisko w sprawie publikacji przez UKE ogólnych informacji o projektach cenników, gdyż nie zgłosiła zastrzeżeń do wcześniej upublicznionych na stronie UKE informacji dotyczących projektów cenników: grupa biznesowa tp konto, podwyższenie opłaty za zawieszenie świadczenia usług telefonicznych, czy edukacja z Internetem TP – wdzwoń szkołę.
Przedstawienie przez Prezesa UKE jedynie najbardziej ogólnych informacji dotyczących przedkładanych przez TP S.A. cenników nie może w jakikolwiek sposób stanowić podstawy twierdzeń TP S.A. o nieuprawnionym upublicznieniu szczegółów konsultacji - gdyż taki fakt po prostu nie ma miejsca.
Prezes UKE jednocześnie oświadcza, iż będzie z całą stanowczością realizował konsekwentnie w ramach przyznanych mu kompetencji ustawowy cel w postaci zapewnienia użytkownikom maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.
Anna Streżyńska
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej