UKE boi się o wdrożenie nowych stawek MTR

Newsy
Opinie: 5

UKE jest zaniepokojone, że operatorzy komórkowi nie podpisują aneksów uwzględniających kolejnej obniżki MTR od 1 lipca. Oto stanowisko UKE w tej sprawie:

Stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie implementacji od dnia 1 lipca 2013 r. kolejnej obniżki stawek MTR za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach ruchomych, wynikającej z nowych decyzji SMP.

W związku ze zbliżającym się terminem kolejnej obniżki stawek MTR (Mobile Termination Rates) do poziomu wynikającego z wydanych w dniu 14 grudnia 2012 r. decyzji SMP, zgodnie z którymi stawki MTR od dnia 1 lipca 2013 r. wynoszą 0,0429 zł/minutę, Prezes UKE wyraża zaniepokojenie faktem, iż obowiązki regulacyjne nie są dobrowolnie wdrażane przez zobowiązanych operatorów sieci ruchomych w drodze aneksów do umów międzyoperatorskich.

Wskazują na to liczne wpływające wnioski o rozstrzygnięcie w drodze decyzji administracyjnej sporów międzyoperatorskich w zakresie implementacji do umów międzyoperatorskich stawek MTR obowiązujących od dnia 1 lipca 2013 r. Może to wskazywać, iż operatorzy sieci ruchomych dążą do celowego opóźnienia realizacji nałożonych na nich obowiązków regulacyjnych, w tym obowiązku stosowania od dnia 1 lipca 2013 r. niższej stawki MTR.

W ocenie Prezesa UKE stawki MTR obowiązujące od dnia 1 lipca 2013 r. powinny zostać implementowane przez operatorów sieci ruchomych do umów międzyoperatorskich w drodze dobrowolnych aneksów, tak jak to miało miejsce w przypadku wdrożenia stawek MTR wynikających z decyzji SMP obowiązujących od dnia 1 stycznia 2013 r.

Prezes UKE przypomina, iż obowiązki regulacyjne nałożone mocą prawnie wiążących decyzji SMP powinny być wykonywane przez adresatów tych obowiązków w całości, bez konieczności dodatkowej ingerencji Prezesa UKE. W ocenie Prezesa UKE procedura rozstrzygania sporów międzyoperatorskich w drodze decyzji administracyjnych powinna być wyjątkiem we współpracy międzyoperatorskiej, a nie regułą. W tym zakresie Prezes UKE przypomina, iż decyzje SMP nakładają na operatorów nie tylko obowiązek stosowania stawek MTR w określonej wysokości, ale również utrzymują obowiązek prowadzenia przez tych operatorów negocjacji w sprawie dostępu telekomunikacyjnego w dobrej wierze.

Należy również podkreślić, iż na mocy decyzji SMP na operatorach sieci ruchomych ciąży także obowiązek niedyskryminacji, polegający na równym traktowaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego, w szczególności przez oferowanie jednakowych warunków w porównywalnych okolicznościach. W odniesieniu do kwestii stawek MTR obowiązek ten powinien być realizowany poprzez wdrożenie stawek MTR obowiązujących od dnia 1 lipca 2013 r. do wszystkich umów międzyoperatorskich, których stroną jest zobowiązany operator sieci ruchomej.

Za niedopuszczalną należy uznać sytuację, w której poszczególni operatorzy sieci ruchomych wdrożą obowiązujące od dnia 1 lipca 2013 r. stawki MTR w relacjach jedynie z niektórymi podmiotami, lub też uzależniają wdrożenie nowych stawek MTR od wprowadzenia określonych dodatkowych klauzul, różnych w stosunku do różnych kontrahentów. Prezes UKE wskazuje, iż takie działanie może zostać uznane za naruszające ciążący na operatorach sieci ruchomych obowiązek równego traktowania.

W przypadku dalszego niewykonywania przez operatorów sieci ruchomych obowiązków regulacyjnych wynikających z decyzji SMP, w tym obowiązku wdrożenia od dnia 1 lipca 2013 r. w relacji z innymi operatorami świadczącymi usługi telekomunikacyjne na obszarze Unii Europejskiej kolejnej obniżki stawek MTR do poziomu określonego w decyzjach SMP, Prezes UKE uprawniony będzie do wszczęcia przewidzianych przepisami prawa procedur kontrolnych w tym zakresie. Należy jednocześnie podkreślić, że regulacje wynikające z decyzji SMP nie wywierają skutków prawnych pomiędzy zobowiązanymi operatorami sieci ruchomych a operatorami spoza Unii Europejskiej.

Prezes UKE przypomina, iż procedowanie przez Prezesa UKE postępowań dotyczących indywidualnych sporów międzyoperatorskich w zakresie wdrożenia stawek MTR wynikających z decyzji SMP nie zwalnia poszczególnych operatorów z odpowiedzialności za brak realizacji poszczególnych obowiązków regulacyjnych (w tym obowiązku stosowania stawki MTR w określonej wysokości).

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2013-05-11 00:30
    Podsumowujac. UKE jest zbyt malo stanowcze wobec zmowy wielkiej bandy ( W3 ). Grozba cofniecia pozwolen radiowych bardzo szybko "zaimplemenuje" nowe stawki MTR. Czestotliwosci sa dobrem deficytowym i zawsze znajda sie na nie chetni. W naszym kraju urzad musi stanowczo ingerowac w poczynania operatorow poniewaz bedzie taka sytuacja jak zerowanie na klientach dzwoniacych do play ktore ma jeszcze miejsce.
    1
  • Users Avatars Mini
    mnm pisze: 2013-05-11 02:02
    Zamiast "bać "się daliby każdemu "ociągającemu" się po kilkumilionowej karze i zaraz by przestali się ociągać...
    1
  • Users Avatars Mini
    J pisze: 2013-05-11 13:56
    Dokładnie. Pieszczoszki W3 robią co chcą kosztem klienta a UKE się z nimi bawi w kotka i myszkę. UKE jest "zaniepokojone"... czy my jesteśmy w przedszkolu? Za niedostosowanie się do działań regulacyjnych należy odbierać koncesje radiowe.
    2
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2013-05-11 17:35
    to chyba była decyzja administracyjna dot MTR. Nie dostosował się to kara, jak się odwołają to czekać , po kilku latach będą świetne zyski dla budżetu.Nie chcą płacić to dopiero wtedy odebrać koncesje. Powiecie niemożliwe? Możliwe, bo sieć budowano w czasie a nie że od razu powstała sieć w jednym czasie , gdy zacznie kurczyć się zasięg ze wzgl na wygasające pozwolenia szybko w3 szybko zapłacą karę nawet z odsetkami a i jeszcze zobowiążasie do polepszenia oferty.
    2
  • Users Avatars Mini
    boje/sie/UKE pisze: 2013-05-13 19:43
    wystarczy zlikwidować UKE a nasze P4 naprawdę zacznie konkurować ze sobą,Teraz lepiej zapłacić 0,5 mln +/- 3mln niż stracić 2 mln klientów,
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: