UKE poinformowało o podpisaniu przez operatorów aneksów do umów dotyczących stawek w ruchu hurtowym (MTR). Pierwszy raz w historii polskiego rynku telekomunikacyjnego obniżka stawek MTR zostaje wdrożona w trybie umów handlowych.
14 grudnia 2012 roku Prezes UKE wydał decyzję w sprawie określenia operatorów o znaczącej pozycji na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (tzw. rynek 16) nakładając na siedmiu operatorów telefonii komórkowej obowiązek stosowania od 1 stycznia 2013 r. niższych i symetrycznych stawek MTR (od 01.01.2013 r. stawkę 8,26 gr/minutę, a od 01.07.2013 r. stawkę 4,29 gr/minutę). Wydana decyzja zakładała dobrowolne wdrożenie stawek przez operatorów na podstawie aneksów do obowiązujących umów.
Zawarcie dobrowolnych aneksów między działającymi na polskim rynku operatorami nie nastąpiło do końca 2012 roku i w związku z tym w pierwszej dekadzie stycznia 2013 roku Prezes Magdalena Gaj wszczęła postępowania kontrolne.
Równolegle z działaniami kontrolnymi Prezes Gaj prowadziła rozmowy z prezesami spółek telekomunikacyjnych, podczas których uzmysłowiła determinację regulatora w dążeniu do zgodnego z planem wprowadzenie obniżki stawek MTR. Bezpośrednio po tym wydarzeniu operatorzy rozpoczęli bezpośrednie konsultacje w wyniku, których nastąpiło podpisanie aneksów MTR.
- Sytuację oceniam jako niezwykle korzystną dla całego rynku telekomunikacyjnego. Cieszę się, że porozumienia zwarte zostały na zasadzie umów handlowych, a nie jak było do tej pory na podstawie decyzji administracyjnych. Dzięki temu działalność przedsiębiorców telekomunikacyjnych oparta będzie na pewnych podstawach, gwarantujących stabilność prowadzenia działalności gospodarczej – tak komentuje podpisanie aneksów MTR prezes UKE Magdalena Gaj. – Do tej pory obniżki stawek MTR oparte były na decyzjach administracyjnych, czego efektem był brak stabilizacji w działalności operatorów telekomunikacyjnych oraz 88 decyzji rozstrzygających spory międzyoperatorskie i 113 sprawa sądowych w latach 2009-2012 – dodaje Prezes Gaj.