UKE ma ofertę dla operatorów komórkowych

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 3

Prezes UKE proponuje operatorom harmonogram spadku stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych w zamian za inwestycje.

Usługi mobilne są usługami o ogromnej wadze dla obywateli i przedsiębiorców. Telefonia komórkowa staje się istotnym substytutem stacjonarnej usługi telefonicznej i nabiera cech powszechności, zapewnia bezpieczeństwo, jest także użyteczna i wygodna w użytkowaniu, a komórkowy internet uważany jest za przyszłość rynku telekomunikacyjnego, na którym z jednej strony użytkownicy są coraz bardziej mobilni, z drugiej zaś strony nie wszędzie dociera sieć przewodowa.

Prezes UKE dąży do zapewnienia pokrycia siecią telekomunikacyjną obszarów, na których zapewnienie pokrycia siecią telekomunikacyjną jest z ekonomicznego punktu nieuzasadnione:

1) tzw. białych plam - to znaczy miejsc, gdzie jest całkowity brak zasięgu sieci 2G;

2) obszarów o małej gęstości zaludnienia, gdzie budowa pokrycia siecią 3G nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca 2010 r. W ich trakcie omówiono koszty budowy BTS, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu obniżki stawek, lokalizację białych plam, podział i współdzielenie inwestycji w białych plamach, tryb zawarcia porozumień i inne.

W zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do Internetu) co najmniej 80% obszaru kraju, Prezes UKE proponuje Operatorom następujący harmonogram spadku stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (stawka MTR) do 2012 r.:

Okres

1 lipiec 2011

1 styczeń 2012

1 lipiec 2012

PLN/MIN

0,1520

0,1370

0,1223

Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 7 maja 2009 r. jednocześnie prognozuje, że stawka za zakańczanie połączenia w sieci ruchomej po przejściu (od 1.01.2013 r.) na koszty oparte o wyniki kalkulacji kosztów bottom-up powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę.

Prezes UKE zwraca się do operatorów sieci ruchomych, aby w terminie dwóch tygodni od daty opublikowania niniejszego stanowiska wyrazili na piśmie (i poprzez osoby upoważnione do podejmowania decyzji w imieniu Spółki) zainteresowanie lub brak zainteresowania zawarciem porozumienia, a także wiążącą deklarację co do zakresu zobowiązań inwestycyjnych, odpowiadającego kwocie korzyści wyliczonych w związku z powyższym harmonogramem, wraz z uzasadnieniem.

Porozumienia z Operatorami, pod warunkiem zaakceptowania przez obie strony ich warunków oraz pod warunkiem uzyskania przez Prezesa UKE wyżej opisanych korzyści społecznych, zostaną podpisane w chwili wejścia w życie ustawy regulującej zawieranie porozumień, na podstawie i w zgodzie z projektowanym art. 43a. 1. Prawa telekomunikacyjnego.

W trakcie powyższych uzgodnień Prezes UKE zwróci się także do Wójtów i Burmistrzów oraz Prezydentów Miast z prośbą o pomoc w identyfikacji białych plam, tzn. obszarów, w których nie są świadczone ruchome usługi telefoniczne.
 

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mxxrs pisze: 2010-10-08 20:37
    A czy to coś zmieni w stosunku W3/Play ?
    0
  • Users Avatars Mini
    Mmma pisze: 2010-10-09 13:03
    UKE chce zbudowac dostep do uslug telekom po komorkowcach a moze by tak zaczeli naciskac na TP. To, ze sa zgody na udostepnieni infrastruktury to nic nie znaczy. moze UKE zaczeloby wspolpracowac z rzadem i np. ulatwilo procedury budowy kabli swiatlowodowych, pozyskiwanie zgod od miast, zarzadow drog miejskich itd. To jest chore zeby operator musial miesiacami czekac na jeden podpis jakiegos biurokraty w zarzadzie drog miejskich. pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    chilly pisze: 2010-10-09 15:27
    Może to już przyszedł czas na zaprzestanie wspierania Play, mają już w końcu blisko 5 mln klientów. Czas, żeby warunki były takie same.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: