UKE odpowiada na komentarze TP

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 64

W związku z komentarzami Telekomunikacji Polskiej, dotyczącymi wydania przez Prezesa UKE decyzji w sprawie „hurtowej sprzedaży abonamentu WLR” oraz innych decyzji regulacyjnych, Prezes UKE przedstawia następujące stanowisko:

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, działając jako organ administracji państwowej, jest zobowiązany przy wydawaniu decyzji administracyjnych i podejmowaniu innych rozstrzygnięć do kierowania się tylko literą prawa i jakakolwiek pozaprawna argumentacja nie może stanowić podstawy do podejmowania przez niego rozstrzygnięć. Jednocześnie przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne nie stawiają jako celu regulatora dbania o rozwój i interesy jednego podmiotu, ale nakazują troszczyć się o rozwój konkurencji oraz całego rynku telekomunikacyjnego, w tym o zapewnienie jak największych korzyści użytkownikom końcowym. Podobnie cele regulatora i Państwa w tym zakresie definiuje strategia regulacyjna przyjęta przez rząd, która na pierwszym miejscu stawia zapewnienie jak największych oszczędności dla abonentów, w tym m.in. na skutek wprowadzenia konkurencji na rynku abonamentu.

TP w walce z Regulatorem podnosi szereg niedopuszczalnych argumentów:

Redukcja zatrudnienia

Zdaniem TP wydanie decyzji w proponowanym kształcie przyczyni się do ograniczenia przychodów TP, a tym samym pogorszy sytuację pracowników TP oraz firm współpracujących z TP. Powyższa uwaga budzi zdziwienie, gdyż zmiany w TP zapoczątkowane po objęciu udziałów przez France Telecom doprowadziły do redukcji zatrudnienia z 72 tys. do 27 tys. pracowników, a nie dalej jak w lutym 2006 r. France Telecom zapowiedział dalszą redukcję zatrudnienia, w tym także w spółkach poza Francją, niezależnie od działań regulacyjnych – zarówno w przypadku dokonanych już masowych redukcji, jak i zapowiadanej tegorocznej. France Telecom zatrudnia część swoich pracowników we Francji na zasadzie urzędników mianowanych, nieusuwalnych, więc redukcji zatrudnienia dokonuje w Polsce i innych krajach. W tym kontekście przypisywanie decyzji Prezesa UKE takich skutków jest po prostu trudne do zaakceptowania.

Także kondycja podmiotów współpracujących z TP nie wygląda najlepiej już w tej chwili, o czym świadczą choćby niedawne głodówki protestacyjne w jednej z firm współpracujących z TP i list pracowników tego podmiotu do Prezesa TP Pana Marka Józefiaka. Ten stan ma miejsce podczas okresu nie tylko koniunktury gospodarczej, ale także w okresie świetnych wyników TP, co oznacza, że sytuacja pracowników TP i firm z nią współpracujących jest zależna od samej TP i decyzji jej Zarządu oraz udziałowców, a nie regulatora. W tym kontekście podniesione argumenty wskazują, że TP próbuje przerzucić odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące zatrudnienia i współpracy z polskimi firmami na regulatora. Argumenty takie trudno podzielić, a co więcej wydają się być sprzeczne z interesem Polski i polskich abonentów, powodowane jedynie przywiązaniem do osiąganej marży.

Wskazać ponadto należy, że to nie regulacje, lecz zmiany technologiczne na rynku i bierność biznesowa wpływają negatywnie na wyniki tych operatorów, którzy utrzymywali się z tradycyjnej telefonii. Tak więc redukcja zatrudnienia nie jest efektem regulacji, lecz sytuacji samej TP i France Telecom, która to sytuacja jest zresztą bardzo podobna do sytuacji hiszpańskiej Telefoniki, holenderskiego KPN, szwedzkiej Telii Sonery, portugalskiego Portugalcomu i szwajcarskiego Swisscomu, które także zwalniały ludzi w ostatnich latach. Deutsche Telekom zwolni łącznie do 2008 r. 32 tys. osób.

Historia zwolnień w TP pokazuje, że nie ma związku pomiędzy zwolnieniami a konkurencją. Przytaczanie takich argumentów to tylko dowód na to, że operator nie ma pomysłu, jak wykorzystać mocno już okrojony sztab pracowników do świadczenia nowych usług i rozwijania nowych technologii. W sektorze telekomunikacji w Polsce pracuje ponad 65 tys. osób (w TP 27 tys.), co oznacza, że są inni pracodawcy i że nie trzeba chronić TP przed regulacją, żeby utrzymać zatrudnienie w sektorze.

Rentowność TP

Co więcej, jak wynika ze sprawozdań TP, jest ona obecnie wysoce zyskowną spółką, z poziomem EBITDA ponad 50% (za I kw. 2006 r.) i decyzja o ewentualnych zwolnieniach będzie podyktowana wyłącznie chęcią osiągania jak najwyższych zysków, aniżeli złą kondycją spółki na skutek wprowadzenia nowej usługi hurtowej.

Bierność TP w rozwoju


Zwrócić także należy uwagę na dotychczasową bierność i defensywność Spółki w zakresie rozwijania nowych usług. Operatorzy europejscy, poddani analogicznym obciążeniom regulacyjnym, stosują „ucieczkę do przodu” i angażują się w rozwój nowych usług, mając po temu potencjał, podobnie jak TP, związany z zasiedziałą pozycją na rynku. TP przez lata zachowywała się całkowicie biernie w tej sprawie, a sygnalizowane przez Prezesa UKE oczekiwania względem rynku hurtowego, których realizacja jest niezbędna w celu uwolnienia spod regulacji rynku detalicznego, były i są w dużej mierze ignorowane. W tej sytuacji pracownicy zaangażowani bezpośrednio w sprzedaż detaliczną cierpią z powodu spadku przychodów, ponieważ nie sprzedają nowych usług i nowych planów taryfowych, a w tym pionie zatrudnionych jest według wiedzy Prezesa UKE 14 tys. pracowników, których udział w zysku został zdegradowany z powodu braku nowych ofert do sprzedaży.

Wskazać także należy, że wymagania regulacyjne, jakie stoją przed TP, powinny powodować wzrost zatrudnienia zarówno w detalu jak i w hurcie, ponieważ aktywność biznesowa TP musi rosnąć, a nie maleć w związku z utrudnionymi w porównaniu z okresem monopolu warunkami funkcjonowania na rynku.

Spadek przychodów do budżetu

Odnosząc się do kolejnych argumentów TP na temat zahamowania rozwoju infrastruktury, spadku inwestycji oraz wpływów do budżetu państwa, które to „katastrofy” mają nastąpić po wydaniu decyzji rozstrzygającej jeden spór międzyoperatorski, należy zauważyć, iż wszystkie te twierdzenia oparte są na błędnej tezie, iż kontrybucja do budżetu kilku firm (w tym wypadku TP i firmy współpracujące z TP) jest większa niż kontrybucja pozostałych firm, z których każda korzysta z usług telekomunikacyjnych. Priorytetem podejmowanego przeze Prezesa UKE rozstrzygnięcia jest wprowadzenie konkurencji na rynku usług abonamentu w sieci TP (gdzie TP ma nadal pozycję monopolistyczną), a w konsekwencji doprowadzenie do obniżenia cen dla abonentów.

Obniżki cen dla abonentów pozwolą na znaczące oszczędności dla wszystkich podmiotów sektora gospodarczego, a w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych podmiotów, które stanowią koło zamachowe dla całej gospodarki. Obniżenie cen detalicznych oznacza także ogromne oszczędności dla funkcjonowania administracji państwowej, a tym samym urzeczywistnienie programu taniego państwa. Wspomniana powyżej strategia regulacyjna zakłada, iż tylko na skutek wprowadzenia WLR roczne oszczędności abonentów wyniosą ok. 800 milionów złotych. Jednocześnie takie oszczędności oznaczają dla wielu firm większe zyski, a tym samym wyższe podatki, czy wykorzystanie środków na inwestycje bądź podwyżki dla pracowników. Ponadto wprowadzenie WLR oznacza eliminację problemu wielu klientów, którzy muszą opłacać dwie faktury czy kontaktować się z dwoma operatorami w sprawach związanych z usługami telekomunikacyjnymi. Wprowadzenie WLR oznaczać będzie dla nich znaczące uproszczenie korzystania z usług oraz oszczędzenie czasu potrzebnego na wyjaśnienie problemów z dwoma różnymi dostawcami usług.

Takie cele zostały określone w zaakceptowanej kilka dni temu strategii rządu dotyczącej rynku telekomunikacyjnego.

Priorytety Państwa

Państwo Polskie jako jeden z priorytetów przyjmuje rozwój innowacyjnej gospodarki, opartej na nowoczesnych technikach informacyjnych, w celu m.in. zatrzymania w Polsce 10 mln młodych ludzi, w tym ludzi wykształconych, którzy swój potencjał intelektualny powinni poświęcać dobrobytowi tego kraju oraz swojemu i swoich rodzin, w tym kraju. Ich decyzja o wyjeździe z kraju uwarunkowana jest brakiem możliwości rozwoju, a brak ten jest związany także ze stanem usług Społeczeństwa Informacyjnego. Kraje, które postawiły na tę kartę, są teraz w grupie ekonomicznych liderów Europy.

Regulacyjne cele Prezesa UKE korespondują z takimi celami Rządu RP, jak:

  • Pobudzenie „nowej” przedsiębiorczości przez promocję i rozwój rynku treści, produktów i usług cyfrowych, ze szczególnym naciskiem na tworzenie szans dla polskiej młodzieży w lokalnych miejscach zamieszkania;
    Rozbudowa infrastruktury dostępu do szerokopasmowego Internetu dla obywateli, firm i instytucji sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów strukturalnie słabych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu;

  • Rozwój popytu na produkty i usługi cyfrowe wśród obywateli, firm i instytucji publicznych jako ważny element tworzenia gospodarki opartej na wiedzy.

Spadek inwestycji

Odnosząc się do spadku inwestycji należy podkreślić, iż inwestycje podejmowane przez TP mają głównie charakter odtworzeniowy, a poziom penetracji w sieci stacjonarnej spada. Tym samym ciężko mówić o zagrożeniu spadkiem czegoś, czego i tak już nie ma.

Inwestycje Grupy FT w Polsce w ostatnim czasie były bardzo małe (ujemny przyrost abonentów, brak inwestycji na terenach wiejskich, które często są używane jako pretekst do kontynuowania ochrony, brak wzrostu gęstości telefonicznej). Sytuacja konkurencyjna TP pogorszyła się natomiast na tyle, że decyzja o dokonaniu inwestycji w nowe technologie powinna być naturalną decyzją inwestora, mającą na celu utrzymanie pozycji rynkowej, i nie stanowi żadnej grzeczności wobec polskiego rynku. Niezależni operatorzy rozpoczęli bowiem prace nad konwergencją usług i TP powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie może pozostać w tyle.

Obniżenie wartości TP

Prezes UKE nie może zgodzić się także z argumentem o obniżeniu wartości TP na skutek podejmowanych decyzji regulacyjnych. W ostatnich miesiącach wydanych zostało co najmniej kilka fundamentalnych dla rynku telekomunikacyjnego decyzji określających warunki świadczenia usług dla wszystkich podmiotów (są to oferty ramowe dotyczące połączenia sieci, dostępu do pętli lokalnej w ramach tzw. bitstream access, dzierżawy łączy czy dostępu do kanalizacji TP). Wszystkie te oferty znacząco obniżały ceny stosowane przez TP czy otwierały rynki, gdzie TP miała pozycję monopolistyczną, jak np. rynek dostępu szerokopasmowego. Jednak żadna z tych decyzji nie doprowadziła do obniżenia kursu akcji TP, a analiza ostatnich komunikatów giełdowych pokazuje, iż analitycy rekomendują trzymanie lub kupowanie akcji TP.

Dopiero ostatnie dni przyniosły niewielki spadek kursu TP i rekomendację „neutralnie”, jednakże kurs ten zależny jest także od tego, jakimi przedsiębiorczymi działaniami TP odpowie na regulacyjne decyzje Prezesa UKE; związany jest także z ogólną sytuacją na giełdzie, na której odnotowano ostatnio szereg spadków.

Dlatego też ciężko uznać, iż wydanie decyzji w tej jednej sprawie może przynieść realizację tak czarnego scenariusza, chyba że TP będzie kontynuować defensywną postawę usługową. Niemniej jednak należy zauważyć, iż rolą Prezesa UKE, zgodnie z celami określonymi w ustawie nie jest troska o rynek finansowy, ani o przychody TP, ale:

  • wspieranie równoprawnej i skutecznej konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych;

  • rozwój i wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej;

  • zapewnienie użytkownikom maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych;

  • zapewnienia neutralności technologicznej.

Przy podejmowaniu decyzji Prezes UKE kieruje i będzie się kierować przede wszystkim urzeczywistnieniem celów wskazanych powyżej. Pozostaje pytanie, co robi TP w kierunku stabilizacji zatrudnienia w TP.

Opinie:

Opinie archiwalne (64):

Komentuj

Komentarze / 64

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Ktos pisze: 2006-07-14 15:47
    Jaki rzad takie UKE. Dziwne ze tele 2 wycofalo sie juz ze wszytskich krajow w eurpie, tylko w polsce pozwala im sie na takie cos. Niech tak bedzie dalej.Tanie Panstwo sie SKonczylo, niedlugo padnie wzrost PKB a jedynie co wzrosnie to emigracja. Powodzenia dla UKE, niech robi tak dalej, wtedy juz nic nie bedzie dzialac.
    0
  • Users Avatars Mini
    sare pisze: 2006-07-14 15:53
    Ktos, piszesz o Tele2 a nic o tepsie, przez którą są takie ceny. Nie wylewaj swoich żali o emigracji itp., to nie ten temat. Nie jestem za rządzącą koalicją, prezydentem itp. Ale Pani prezes mi się bardzo podoba. Niech walczy z monopolem tepsy, a z tego co widać ładnie zapowiada się owa walka.
    0
  • Users Avatars Mini
    Eryk pisze: 2006-07-14 16:00
    *Ktos - przedtem miales inne rzady. SLD, AWS, UW, itp. W sumie bedzie z 15 lat cudow i wynalazków. I co? i NIC! Trzeba przyznac ze Pani Prezes ma jaja i robi to co inni nie mogli a moze nie chcieli zrobic prze ostatnie kikanascie lat... Oby tak dalej!
    0
  • Users Avatars Mini
    ktos pisze: 2006-07-14 16:08
    KTos juz kiedys dziala jak pani prezes. Dlatego do dzis dnia w domu rodzinnym mojej mamy mieszkaja tzw "lokatorzy" Tele2 nie jest nikim innym nie lazac pieniedzy na nic uzywa infrastruktury obcego operatora. To ta jakbys swoje stoisko z truskawkami rozstawil w carefoure za cene koszyka. Jest to sens ? Milby Wam bylo jakby ktos obcy zamieszkal u was za darmolca ? Uzywal waszych rzeczy kanap telewizora ? No nei wiem Ja mam dosc komuny i takiego stulu zycia.Moz ejestem zastary
    0
  • Users Avatars Mini
    adich pisze: 2006-07-14 16:25
    Ktos - jestes napewno za stary. Wiesz co mam pomysł, naucz się poprawnie pisać i wyjedź do Anglii. Co ty na to? Popieram UKE. Gratuluję.
    0
  • Users Avatars Mini
    marcin pisze: 2006-07-14 16:28
    TP sie nigdy nie troszczyla o klinetow, zdzieraly kiedys kase, teraz zdzieraja i beda zdzierac...ja tutaj nie placze nad ta spolka, mimo ze dzieki ich laczu mam neta.. Dobrze tylko ze DSL-a to nie musze miec abo na telefon:D:D
    0
  • Users Avatars Mini
    Kocjan pisze: 2006-07-14 16:32
    Ktosiu: A gdzie w decyzji pisze ze Tele2 moze uzywac infrastruktury Tepsy za free?? Musi sobie od nich kupic dostep, nie ma nic za darmo.
    0
  • Users Avatars Mini
    Willy pisze: 2006-07-14 16:36
    Ktos: przenosząc Twoje porównanie o kanapach. Wyobraź sobie, że TP jest właścicielem kanap w 90% domów. Albo wstawiasz na ich bandyckich warunkach, albo wogóle nie masz prawa usiąść. UKE chce sprawić, że inna firma będzie mogła wypożyczać HURTOWO kanapy z TP i dawać je abonentom jako własne - taniej niż TP. A TP nie zbiednieje, bo nikt nie każe im dawać kanap poniżej kosztów, tylko decyzje mają zmusić TP do zjechania z 40% marży (bandyckiej) do 15-20% (czyli godziwej).
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 16:43
    ***willy - słyszałeś , że w tym kraju są sieci komórkowe? Czy ktoś Cię i Twoich trzyma przy TP na siłę? Naprawdę nie masz alternatywy? Dziwne , musisz żyć w jakimś innym kraju...
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 16:49
    I oto dowiedziałem się od UKE , że młodzi ludzie wyjeżdżają stąd , nie dlatego iż nie zabiarają godziwie (może także i przez TPse) , że "solidarne" Państwo rżnie pracodawców na kosmicznych kosztach pracy i robi co może by ludzie nie chcieli "poświęcać (się) dobrobytowi tego kraju oraz swojemu i swoich rodzin, w tym kraju" , tylko dlatego bo TP jest "monopolistą".
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 16:51
    Łzy mi ciekną jak UKE i politycy śniący o "solidarnym i tanim państwie" dbają o moje pieniądze. Czy ten list został już wysłany do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki? Jeśli tak , to bardzo się cieszę. Propagandowe 800 milionów oszczędności czyimś kosztem , które państwo sprytnie wyciagnie w dwójnasób nie dbając już o szarego obywatela w chronionych przez siebie monopolach. Popieram tę logikę. Brawo UKE. Brawo PiS :-P
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 16:54
    Niech UKE zamówi jakieś badania opinii publicznej , dlaczego ludzie spieprzają z tego kraju. Pośród dwóch z wielu opcji do wyboru , niech będzie a) przez polityków , b) przez TP Czekam z niecierpliowścią na wyniki. Tak jak i wielu obywateli tego kraju już tupie nogami z niecierpliowści na podwyżkę akcyzu na olej opałowy. Zawsze będzie można dorzucić z kasy oszczędzonej na abonamencie :-P Co za pajace.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kocjan pisze: 2006-07-14 16:54
    Issa: Zmiana TPSA na operatora komorkowego nie jest obnizeniem kosztow polaczen telefonicznych. A o to chyba chodzi w tej decyzji UKE.
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2006-07-14 16:59
    *** issa - przykład chybiony. Czy wirtualni operatorzy to nie przypadkiem takie Tele2 w sieciach komórkowych? UKE robi to, co do niego zależy. Naprawdę dziwię Ci się, że zastanawiasz się nad losem i reakcją tepsy, która jest firmą po prostu do bani i źle zarządzaną?! Co, zdziwiony jesteś i nie rozumiesz tego, o czym pisałeś jeszcze niedawno?
    0
  • Users Avatars Mini
    Kocjan pisze: 2006-07-14 17:01
    Issa: Na podwyzke akcyzy na olej opalowy zapracowali sami obywatele. W mysl powiedzienia "Polak potrafi...", wiekszosc jezdzi na opale a nie grzeje dom. A Ci co grzeja dom tym sposobem, sami sa sobie winni. Nikt przy zdrowych zmyslach nie inwestuje w takie zrodlo, skoro powszechnie wiadomo, ze swiatowe zasoby ropy naftowej sa na 30-50 lat (szacunek przy obecnym zapotrzebowaniu). Wiadomo, ze tego typu zrodla beda drozec, i to nie tylko przez podatki, i nie przede wszystkim przez podatki.
    0
  • Users Avatars Mini
    darek pisze: 2006-07-14 17:07
    bardzo dobry komentarz UKE do bełkotu Tepsy ktora wreszcie zmuszona jest do bardziej aktywnego dzialania na rynku niz tylko zasypywania nas reklamami z Dudkiem i wciskania nam coraz drozszych abonamentow..przez lata tolerowano monopol tej firmy ale nareszcie duzo dobrego sie dzieje i widac to po reakcji francuskiego narodowego operatora, oby Pani Prezes wystarczylo sil i determinacji bo bedzie miala bardzo wielu wrogow ale ma za to silne poparcie uzytkownikow zmuszonych do korzystanie z uslug TP
    0
  • Users Avatars Mini
    Willy pisze: 2006-07-14 17:07
    issa: są komórkowe, oczywiście. A jak wygląda net przez komórkę, hę? Poza tym telefony stacjonarne są mimo wszystko: A) często tańsze niż komórkowe (np. darmowe weekendy, itp), B) często jedynym wyborem dla starszych ludzi, którzy nie przekroczą pewnych barier technologicznych. Jeżeli ktoś ma pozycję dominującą na POTĘŻNYM rynku, to musi się liczyć z tym, że będzie dany podmiot będzie REGULOWANY, bo inaczej korzystałby ze swojej pozycji. Nie wiem co widzisz w tym nienaturalnego... cdn
    0
  • Users Avatars Mini
    Willy pisze: 2006-07-14 17:10
    Bell został w USA podzielony kilkadziesiąt lat temu, teraz na wielu kontynentach urzędy walczą z pozycją Microsoftu narzucając mu pewne obowiązki i sowite kary. Poza tym patrz na to wszystko ze swojej pozycji - klienta. Tobie będzie lepiej, a TP nie zbiednieje, tylko zamiast bandyckich marży zacznie stosować uczciwe. Gdyby TP podzielono na początku lat 90, to teraz byłoby kilka firm o podobnej pozycji i konkurencja jak się patrzy. Wszystkie największe dziury w Polsce miałyby neostradę 2 Mb/s. ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Pabllo pisze: 2006-07-14 17:34
    Jaki prezydent, jaki premier, jaki v-ce premier takie UKE. Wszystko to posrane ma maxa. Pora się pakować z tego bałaganu.
    0
  • Users Avatars Mini
    marlena pisze: 2006-07-14 17:46
    ISSA: za podwyżkę akcyzy możesz podziękować swoim rodakom - parszywym oszustom, którzy masowo wlewają opał do baków i nie kupują paliwa normalnymi kanałami. Państwo nie ma innego instrumentu, jak tylko zrównanie akcyzy na oba typy oleju.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 17:50
    ***kocjan - zmiana operatora na komórkowego nie jest obniżeniem kosztów połaczeń telefonicznych? Yyyy? A czym zapracowali obywatele na podwyżkę akcyzy na gaz do aut? ***miki - o co chodzi? A o toiż jak pisałem , doznałem olśnienia , że ktoś tu nami manipuluje i mówiąc nieprlamentarnie w **** (kulki ;-P)gra. Czy mi się śni , że PGNiG zażądał podwyzki o 12% , a prezes URE stwierdził po analizie , że ceny surowców w tym okresie wzrosły o zaledwie 5%. Już jasne co to jest chciwy monopol?
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 17:53
    Tak ***marlena? "Zamiast zrównać stawki akcyzy, w projektach zapisała (Gilowska) podwyżkę podatku na oleje opałowe z 233 do 1139 zł od 1 tys. litrów, co znacznie wykracza ponad stawkę obowiązującą na oleje napędowe (1048 zł). ". Masz jeszcze jakieś pytania? :) "Parszywi oszuści" - no tak , zapewne robią to by mieć na tanią wódkę hehe:)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-14 17:54
    Coś ani Opera , ani Safari z poziomu telefonu nie dopisują komentarzy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Niko pisze: 2006-07-14 17:58
    Bardzo trafna odpowiedź na bełkot TeleUbikacji Polsko-Francuskiej. Oby tak dalej...
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2006-07-14 17:59
    ***issa - odbiegłeś od tematu. Problem zasadniczy to w tym przypadku nie akcyza na gaz czy wódkę, czy inne rzeczy, ale monopol tepsy i brak konkurencji na rynku telekomuniakcyjnym. Pani Streżyńska robi dokładnie to, co powinna, a błąd zrobio kilka lat temu, sprzedając tepsę Francuzom i godząc się na okres ochronny dla PRYWATNEJ firmy. Ale zauważ inną za to bardzo ważną rzecz. Streżyńska obnizyla ceny dostępu, ale nie do takiego poziomu, żeby inne firmy zaprzestały inwestycji. Bo cel w tym cdn.
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2006-07-14 18:05
    przypadku jest jasny: większa konkurencja kosztem tepsy oraz nowe inwestycje firm. Prezes UKE dzisiaj walczy z monopolem tepsy, ale ta firma i wcześniej to pisałem, zrobi jednak skok do przodu i pozostali uczestnicy albo zaczną inwestować, albo zostaną z marginalizowani, bo bez inwestycji, przy demonopolizacij rynku ich jęki nie będą słuchane. Zobacz na inne rynku europejskie, tam telekomy narodowe mają po 40-50% rynku i są konkurencyjne w stosunku do nowych firm, jakie zaczęły działać. cdn
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2006-07-14 18:10
    Dochodzimy bowiem do momentu, w którym piłka w grze jest po stronie innych operatorow aniżeli tepsa. I już na koniec, w tepsie, tak samo jak w administracji publicznej, nie ma przerostu zatrudnienia. Jest tylko i aż po prostu zła alokacja zasobów ludzkich. Bo w terenie np. ewidentnie brakuje ludzi do obsługi technicznej, utrzymywania infrastruktury w należytym stanie. I to jest prawdziwy problem w tepsie.
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2006-07-14 18:16
    Bo władze tej spółki mają za nic i swoich pracowników, i swoich kientów. Związki zawodowe, cóż, to działacze dogadują się z zarządem, są po prostu skorumpowani i mają w nosie zwyklych członków. A teraz zobaczymy, co nasze netie, dialogi i inne tele2 nam pokażą.
    0
  • Users Avatars Mini
    gujemo pisze: 2006-07-14 18:21
    wczoraj mówiłem: to już wojna między TPSA, a UKE i innymi operatorami
    0
  • Users Avatars Mini
    Jacenty pisze: 2006-07-14 21:23
    Brawo UKE !, a FT radzę szybko Z M I E N I Ć zarząd tepsy bo sie to dla nich wkrótce kiepsko skonczy, to jest AGONIA MOLOCHA na którą tak długo wielu czekalo i proszę. :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Jacenty pisze: 2006-07-14 21:23
    Brawo UKE !, a FT radzę szybko Z M I E N I Ć zarząd tepsy bo sie to dla nich wkrótce kiepsko skonczy, to jest AGONIA MOLOCHA na którą tak długo wielu czekalo i proszę. :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Jacenty pisze: 2006-07-14 21:24
    Brawo UKE !, a FT radzę szybko Z M I E N I Ć zarząd tepsy bo sie to dla nich wkrótce kiepsko skonczy, to jest AGONIA MOLOCHA na którą tak długo wielu czekalo i proszę. :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Ulter pisze: 2006-07-15 01:22
    Zarżnąć doprowadzić do bankructwa i znacjonalizować. Brawo UKE!!! Koniec z okradaniem polaków.
    0
  • Users Avatars Mini
    ANTYISSA pisze: 2006-07-15 01:49
    A moze za tanio sie sprzedales Telekomunie. Za zetafona robisz teraz jako rzecznik naszego dobrodzieja narodowego czyli Telekomuny??
    0
  • Users Avatars Mini
    ANTYISSA pisze: 2006-07-15 01:53
    A moze za tanio sie sprzedales Telekomunie. Za zetafona robisz teraz jako rzecznik naszego dobrodzieja narodowego czyli Telekomuny??
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-15 10:50
    ***ANTYISSA - nie odpowiedziałeś mi ostatnio na moje pytanie. Ktoś Cię zaprasza do czytania moich komentarzy? Czyżby jednak tak Cię pociągały , że nie dasz rady ich ominąć? Nawiązując do doskwierających Ci jak widzę problemów z energią jądrową - zły dotyk boli przez całe życie , czy może jesteś czytelnikiem - sadomasochistą? Bo na to wygląda:) Na Twoje pytanko odpowiedziałem obszernie w dówch newsach - albo jednak nie czytasz dokładnie , albo do Twoich problemów i frustracji dokłada się...
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-15 10:52
    ... jeszcze spora doza złej woli , a ta jak widać znów po Tobie jest nieuleczalna i nie da się jej wytłumaczyć rozsądnymi argumentami. Nawiązując zaś do ostatniego Twojego komentarza - a co , Ty pracujesz dla Tele2? :)
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-07-15 10:55
    Ps. Zgłoś moje komentarze do skasowania , jeśli Ci przeszkadzają. W jakiś sposób trzeba uzewnętrznić zazdrość , skoro nic mądrego nie potrafi się wnieść do dyskusji.
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:31
    jeżeli ktos wyżej napisał ze to doskonała odpowiedz na zarzuty TPSA to chyba nie czytał tych zarzutów, albo ma kłopoty ze zrozumieniem czytanego tekstu . odpowiedź UKE nadaje sie co najwyżej na reklamówkę wyborczą PISu, tyle tu pięknych słów i populistyki. dowiedziałem sie miedzy innym ze młodzi wykształceni emigrują bo żyją w "społeczeństwie informacyjnym" a ja głupi myslałem do tej pory, ze to dlatego ze na zachodzie zarobią 5x tyle co w Polsce (o ile w Polsce znaleźliby pracę)
    0
  • Users Avatars Mini
    Ulter pisze: 2006-07-15 15:31
    issa ty jesteś chyba niedorozwiniety.....
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:36
    TP postawiła wiele konkretnych zarzutów wobec UKE, na które tutaj wogóle nie ma odpowiedzi. to jak politykowi zadac konkretne pytanie a ten bajdurzy 5 minut a i tak nie otrzymamy konkretnej jasnej rzeczowej odpowiedzi. zresztą żyjemy w IV RP, UKE jak i reszta nowej władzy nie musi rzeczowo argmentowac swoich decyzji - ważne zeby było tak jak oni chcą. A propaganda sukcesu zrobi swoje. Przeciez wzrost gospodarzy i spadek bezrobocia to też zasługa PISu - chociaż nic nie zrobił dla gospodarki ...
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:43
    ...od początku rządzenia tj. od 9miesiecy. moze dlatego własnie jeszcze ten wzrost gospodarczy jest bo nie zdążyli niczego spieprzyć. ale wracajac do artykułu. Gdzie odpowiedz na zarzut TP ze:"ma podstaw prawnych dla przyjętej przez UKE metodologii kalkulacji opłat za usługi"; "UKE zastosował metodologię kalkulacji nieznaną prawu"; "ustalona przez Urząd cena doprowadzi do świadczenia przez TP usług na rzecz Tele2 znacznie poniżej kosztów". ....
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:45
    "Regulator zignorował dane z innych rynków i zastosował niespotykany w krajach europejskich poziom upustu dla ceny hurtowej abonamentu. W krajach UE procent upustu waha się od 2% do 21%. W Polsce UKE ustalił, że będzie to 46,99%. ". "Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej decyzja o hurtowej sprzedaży abonamentu w ogóle nie powinna zostać wydana."...
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:46
    "...Do czasu zakończenia analiz rynkowych i wyznaczenia przedsiębiorcy o pozycji znaczącej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie może nałożyć na TP obowiązku świadczenia usługi WLR."Jednocześnie, na podstawie decyzji będącej konkluzją analizy rynków właściwych, to TP powinno przygotować ofertę WLR, a nie otrzymać ją narzuconą przez Regulatora, bez uwzględnienia jakichkolwiek możliwości technicznych wdrożenia tej usługi oraz nie licząc się z kosztami tego procesu"
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:48
    "...Decyzja UKE wykracza poza prawo telekomunikacyjne także w kwestii nakładania kar umownych. Mogą być one ustalone jedynie przez strony, w drodze dobrowolnych postanowień. Organ administracji nie jest upoważniony do ich określania decyzją", "To Regulator łamie prawo stosując je tylko w odniesieniu do TP z pominięciem innych uczestników rynku"..
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:50
    '...Praktyka europejska pokazuje, że u kilku operatorów, którzy oferują usługę ADSL bez abonamentu, jej cena jest wyższa niż usługi sprzedawanej z abonamentem (wynika to właśnie z konieczności odzyskania kosztów pętli lokalnej)."UKE w swojej decyzji autorytarnie zanegowało rzeczywistą strukturę sieci TP (podobną jak w innych krajach) i rodzaje punktów styku z sieciami alternatywnych operatorów"
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:53
    "...Jednocześnie stawki rozliczeń za ruch między sieciami zostały ustalone na poziomie znacznie niższym niż średnia w UE. Oznacza to, że TP nie będzie mogła odzyskać kosztów związanych z funkcjonowaniem sieci telekomunikacyjnej oraz rozbudową punktów styku dla innych operatorów. De facto TP będzie pokrywać koszty działalności innych operatorów..."
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:54
    "...Regulator wprowadził ponadto tzw. płaskie stawki rozliczania usług głosowych, niezależne od wielkości ruchu. Nie przewidziano żadnego okresu przejściowego na wdrożenie tego rozwiązania, przygotowanie efektywnych rozwiązań technicznych (które nie zostały opisane w RIO) oraz dostosowanie systemów rozliczeniowych. UKE nie dokonał nawet podstawowej analizy wykonalności tej decyzji..."
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:56
    "...Nie ustalił również wymagań dla operatorów odnośnie identyfikowania ruchu, co jest oczywistym warunkiem jego właściwego rozliczania i ograniczenia fraudów..";
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 15:57
    "... UKE nakładając na TP zobowiązania, pociągające za sobą konieczność poniesienia dużych nakładów, nie liczył się z realiami technicznymi ani ekonomicznymi. Jest to sprzecznie z prawem europejskim, które nakazuje regulatorom rynku uwzględniać możliwości techniczne operatorów i zapewniać, iż będą mogli odzyskać koszty związane ze świadczeniem usług międzyoperatorskich.."
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-15 16:03
    to tylko kilka cytatów z zastrzeżeń TPSA wobec decyzji UKE, których najwyraźniej UKE nie dostrzega albo nie chce dostrzec. Chętnie przeczytam konkretną odpowiedź UKE na postawione zarzuty. a nie wypracowowanie o zwolnieniach w Polsce, emigracji. i szczytnych celach regulatora czy bzdury o rozwojowej biernosci TP (firma króra najwiecej zainwestowała w rynek telekomunikacyjny w tym kraju w ciągu ostatnich 15lat ).
    0
  • Users Avatars Mini
    kozikpl pisze: 2006-07-15 22:19
    Nie wiem czy UKE ma do końca rację, czy nie. Ale czy Was nie WKURZA, że płacicie prawie 50zł (+ abo za net) co miesiac za NIC!!! żeby tylko mieć neo??? Skończyły się czasy kiedy telefon był luksusem i płaciło się grubą kasę za jego założenie i wcale nie niski abonament za sygnał w słuchawce. Niech tepsa zrobi normalny abo np. 20 zł i już się czepiać nie bede. ps. jakie są koszty utrzymania "linii" w sieciach komórkowych?
    0
  • Users Avatars Mini
    mikio pisze: 2006-07-15 23:29
    ***maras - mogę się mylić, ale stereotypowo to określiłbym Cię jako sfrustrowanego wyborcę Platformy Obywatelskiej, i być może, pracownika tepsy. Nie wiem czy trafiłem, zresztą nie o to mi chodzi, ale szkoda wielka, że bełkot tepsy traktujesz tak poważnie.
    0
  • Users Avatars Mini
    ANTYISSA pisze: 2006-07-16 03:36
    * ISSA - zszedles ze swoimi komentarzami na psy. Robisz juz na ilosc a nie jakosc. Kup sobie okulary i olej do mozgownicy. Ten ANTYISSA wyzej to ja - ale nie ten sam co w poprzednich postach. Powinienes rozrozniac styl pisania. Dlatego tez celowo uzylem duzych liter w nick-u. A propos: masz cos z rycerza. Wiesz co? Zakuty leb.
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-16 12:55
    miko ani nie jestem sfrustrowany, ani nie jestem pracownik tepsy, ba nawet nie posiadam od dłuższego czasu telefonu stacjonarnego czy Neostrady. chociaz z powodu wykształcenia i doswiadczenia zawodowego doskonale znam rynek telekomunikacyjny w Polsce. Racjonalnie oceniam sytuacje i polityczną i telekomunikacyjną w naszym kraju. Na przyszłosc proponuje powstrzymaj sie od odobistych wycieczek, a skup sie ma meritum sprawy. co do PISu czy PO czy innej parti to wszystko i tak tacy sami złodzieje...
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-16 13:07
    ...ale w ostatecznosci wolę zeby krajem rządzili złodzieje którzy mają swiadomosc ze bez rozwoju gospodarki sytuacja sie nie poprawi. niż tacy złodzieje co to tylko potrafią rozdawac kasę z budżetu, wiecznie życ przeszłoscią i jej rozliczaniem i którzy myslą ze modlitwa wszystko rozwiąże.
    0
  • Users Avatars Mini
    mikio pisze: 2006-07-16 22:19
    ***maras - ja raczej z dowcipem i retorycznie zadałem pytania. Ale jeżeli mówisz, że złodziej, świadomy znaczenia rozowju gospodarki ... widzisz, sęk w tym, że dzisiaj mamy skutki rządów takich złodziei. Bo czy prawica, czy ostatnio lewica, wszyscy byli "świadomi", i co z tego? Nic, guzik z pętelką i bida. Ech, szkoda słów, zboczyliśmy z tematu. Mnie chodziło o jedno: UKE zrobił to, co musiał zrobić, a tepsa powinna wydać komunikat: "dziękujemy, że daliście nam tyle czasu". Więc czemu jęczą?
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-16 23:43
    polemizował bym z tym czy w ciągu ostatnich 15 lat wszyscy rządzący byli swiadomi co do gospodarki. pomijajć fakt ze jest u nas lekie pomieszanie pojec tego co jest prawicą a co lewicą. Bo takzwana prawica w Polsce np PIS to typowo lewicowe poglądy wrecz socialistyczne poglady na wiele spraw m.in gospodarkę, social czyli w zasadzie PRL bis. prawica to np UPR z typowo kapistalistycznym podejciem do gospodarki - nie pracujesz to nie masz. wiec stosując rozsądniejszy podział na tzw....
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-16 23:49
    postsolidarnośc i postkomunę. to ze smutkiem trzeba przyznać patrzac na te ostatnie 16 lat III RP ze jak dodąd to rządy postsolidarnosci odbijały sie Polakom i gospodarce większą czkawką. patrz np. na AWS (dzisiejsze PO i PIS) który m,in, sprywatyzowal TPSA czytaj sprzedał ją do FT najbardziej zadłużonej firmie w europie do tego państwowej. jaki byl stan bezrobocia i PKB w 1997 gdy AWS przejmował władzę a jaki w 2001 gdy schodził ze sceny politycznej. przypomnę powiększyli bezrobocie....
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-17 00:01
    o jakis 1mln i zredukowali wzrost PKB z 5 do 0%!!!. tacy to byli fachowcy!!! (teraz wzasadzie Ci sami są u władzy) kolejna ekipa 2001-2005 (SLD) jak by na nich nie patrzec w ciągu 4 lat odbudowali wzrost gospodarczy z 0 do 5-6%PKB. teraz znów mamy rządy AWSu wiec zobaczymy co nam przyniosą. proszę nie pisz ze PIS, LPR czy Samoobrona są wiadomi tego czego potrzeba gospodarce bo póki co fundują nam PRL II. kradną wszyscy (lewica prawica itd) tylko jedni bardziej szkodzą gospodarce inni mniej!
    0
  • Users Avatars Mini
    maras pisze: 2006-07-17 00:04
    patrząc na dane GUSu i gospodarcze z tych ostatnich 16lat ja mam swoje zdanie kto bardziej szkodził gospodarce bo było to aż nadto widoczne. to tyle w temacie swiadomosci gospodarczej i ekonomicznej naszych elit.
    0
  • Users Avatars Mini
    mikio pisze: 2006-07-17 01:39
    ***maras - mam swoje zdanie, ale dyskusja na tym portalu o sprawach politycznych jest jednak nie na miejscu. Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    Issa pisze: 2006-07-17 10:33
    Zaraz wpadnie tu straznik doktryny telekomunikacyjnych forow , niejaki ***ANTY i zrobi porzadek... ***maras - na jakies polityczne forum onetu prosze , ale juz ;-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2006-07-17 14:42
    Issa: ....... :-)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: