UKE porównało ceny mobilnego internetu w Polsce

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 10

UKE przygotowało analizę cen usług bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczonych przez operatorów komórkowych.

Analiza powstała w celu porównania cen poszczególnych ofert usług bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczonych przez operatorów telefonii ruchomej. W analizie zostały omówione oferty PTK Centertel Sp. z o.o., PTC Sp. z o.o., Polkomtel S.A. i P4 Sp. z o.o. na dzień 2 marca 2009 roku.

Z przeanalizowanych cenników operatorów sieci ruchomych wynika, iż za bezprzewodowy dostęp do Internetu w sieciach PTC, PTK Centertel, Polkomtel oraz P4, klient indywidualny zapłaci miesięcznie:

 • od 49 zł do 60 zł z VAT przy limicie transferu danych 1 GB,

 • od 45 zł do 120 zł z VAT przy limicie 3 - 6 GB,

 • od 80 zł do 160 zł z VAT za limit od 10 do 13 GB.

Opłaty za dostęp do Internetu w ofertach na kartę są na tym samym poziomie u wszystkich operatorów, czyli za transmisję danych w wielkości 100 KB klient zapłaci 0,03 zł z VAT, natomiast za minutę połączenia z Internetem - 0,31 zł z VAT.

Z kolei dla klientów biznesowych ceny miesięcznego abonamentu kształtują się następująco:

 • od 40 zł do 49 zł bez VAT przy limicie transferu danych 1 GB,

 • od 36,89 zł do 100 zł bez VAT przy limicie 3 - 6 GB,

 • od 65,57 zł do 129 zł bez VAT za limit od 10 do 13 GB.

Podsumowując, na polskim rynku istnieje wiele różnych ofert dostępu do bezprzewodowego Internetu skierowanych do klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jednak różnica cen przy określonym limicie transferu danych jest znacząca. Związane jest to z warunkami określonymi przez operatora w ofercie, takimi jak na przykład zasięg świadczenia usług w technologii UMTS czy prędkość przesyłania danych. Zatem przy wyborze odpowiedniej oferty klienci, zarówno biznesowi jak i indywidualni, nie powinni kierować się jedynie kryterium ceny za usługę dostępu do sieci ale rozważyć dodatkowe usługi i propozycje operatorów związane z daną ofertą, a przede wszystkim przetestować jej jakość przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Oferta operatorów sieci ruchomych może obejmować między innymi propozycje zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania po obniżonych cenach lub bezpłatnie, przez co oferta ta nie odbiega od oferty proponowanej przez operatorów sieci stacjonarnych. Ważny jest również limit transferu danych, który użytkownik musi dostosować do swoich potrzeb. Wszyscy opisani operatorzy umożliwiają klientom wypróbowanie na okres od 7 do 30 dni swojej usługi dostępu do Internetu, co jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu klient ma możliwość sprawdzenia parametrów jakościowych usługi w danym miejscu, a po tym okresie ma możliwość świadomego podjęcia decyzji o związaniu się z operatorem długoterminową umową lub o rezygnacji z usługi. Jest niezwykle ważne, aby klient mógł sprawdzić rzeczywiste wartości transferu danych przed podpisaniem umowy, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie z reguły wiąże się z nałożeniem na klienta opłat wyrównawczych za usługę dostępu do Internetu po cenie standardowej. Mimo, iż większość ofert dostępu do Internetu w sieci ruchomej jest podpisywana na czas określony to pojawiają się także oferty na czas nieokreślony, dzięki czemu klient może rozwiązać umowę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ofertę taką dla klientów indywidualnych posiada PTC Sp. z o.o. oraz PTK Centertel Sp. z o.o., jednakże trzeba mieć na uwadze, że przy takiej umowie, choć opłaty miesięczne abonamentu pozostają bez zmian, rosną koszty przyłączenia do sieci (do 99 zł z VAT w sieci Era, natomiast do 300 zł z VAT w sieci Orange).

Bardzo ważnym aspektem dla użytkowników Internetu korzystających z usług operatorów sieci ruchomych jest jakość tych usług. Na bazie 2500 pomiarów, dokonanych w 4 sieciach GSM/UMTS przez firmę Audytel, można stwierdzić, że jakość i parametry użytkowe usług bezprzewodowego dostępu do Internetu są wystarczająco dobre, aby usługi te mogły być traktowane jako alternatywa stałego łącza pod względem prędkości przesyłu danych. Średnia zmierzona prędkość pobierania dla bezprzewodowego Internetu dla wszystkich pomiarów wyniosła ponad 700 Kb/s. Wynik ten umiejscawia daną usługę między parametrami dostępu szerokopasmowego ADSL w opcji 512 Kb/s oraz 1 Mb/s. Podobnie można traktować zmierzoną średnią szybkość wysyłania danych, która oscyluje wokół 256 Kb/s. Dla tych, którzy nie posiadają stacjonarnego dostępu do sieci Internet, dostęp poprzez sieci ruchome jest szansą na uniknięcie wykluczenia ze społeczeństwa informacyjnego.

Wzrost dostępności usług w technologii 3G oraz poziom cen za dostęp szerokopasmowy do Internetu w sieciach ruchomych, pomimo nadal obowiązujących limitów transferu danych, powodują systematyczny wzrost zainteresowania ofertą operatorów telefonii ruchomej. Świadczy o tym rosnąca liczba użytkowników bezprzewodowego Internetu za pomocą modemów lub kart modemowych, która na koniec czerwca 2008 roku wyniosła ponad 733 tysięcy użytkowników a w styczniu 2009 roku już ponad 1 mln, stanowiąc ponad 19% udziału w całkowitej liczbie łączy szerokopasmowych w Polsce. Dostęp do sieci Internet poprzez sieci ruchome może nie jest jeszcze w pełni substytucyjny wobec stacjonarnego szerokopasmowego łącza (chociażby ze względu na wspomniane limity transferu danych) ale można go niewątpliwie traktować jako dobrą alternatywę.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  grzmot pisze: 2009-04-01 19:03
  Dobrze powiedziane jest to, że cena nie może wyznacznikiem przy wyborze internetu. Niestety wiele osób dalej patrzy tylko na to i dopiero później zauważa, ze cena to nie wszystko. Jestem ponownie użytkownikiem mobilnego Iplusa od stycznia bieżącego roku i widzę jaki postęp zrobiła ta sieć. Kiedyś nie było tak różowo i zmieniałem operatora, a teraz necik nawet nie przerywa i lecę na pełnym HSDPA. Tylko chwalić i oby wszystkim tam mobilny działał jak mi.
  0
 • Users Avatars Mini
  olimp pisze: 2009-04-01 20:05
  Iplus się poprawił nie zaprzeczam od nowego roku, ale mamy kryzys i na cenę teraz się też patrzy, porównałem w moim niewielkim mieście PLAY ONLINE i Iplusa wszystko to samo i nie latam z internetem po całej Polsce jest tu i tu go używam, tylko ważna rzecz Iplus 60 zl za 1 gb danych (ŻARTY), a PLAY ONLINE 45zł za 5 gb i to mogę tu spokojnie napisać że mi odpowiada bo 1 gb jest za mało a na 3 gb w iplusie za 75 zł mnie nie stać. Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  goral-1 pisze: 2009-04-01 21:07
  Olimp podchodze do mobilnego nete w taki sam sposob, najwazniejszy jest dla mnie zasieg w 2-3 miejscach w ktorych przebywam najczesciej, transfer, predkosc przesylu danych i oczywiscie cena. play online na karte testowalem jest OK i nie widze roznic w porownaniu z moim iplusem.
  0
 • Users Avatars Mini
  kotq pisze: 2009-04-01 21:46
  Ja z kolei bylem uzytkownikiem blueconnceta narzekac nie moglem bo uzywalem go do swoich wypadow. Teraz odstapilem bratu. Generalnie zasieg dobry, nie zdarzylo mi sie zebym nie mial zasiegu do tego z W3 Era wlasnie oferuje najtanszy 1gb. Co do artykulu, jedna niescislosc mianowicie, Heyah oferuje najtanszy net 2gr/100kB. A w artykule jest ze od 3groszy za 100kB. Chyba ze chodzi o modemowe wejscia ale w takim wypadku telefon tez moze sluzyc jako modem. Wystarczy kablek.
  0
 • Users Avatars Mini
  konak pisze: 2009-04-01 22:29
  Jeśli ktos nie ma dużych wymagań co do limitów transferu, przy tym jedank płacic mniej niezbyt dużo to jest jeszcze Orange Free Standard: przy zamawianiu online 5ppierwsze 5 m-cy za 30 zł, potem 60, a modem za złotówkę
  0
 • Users Avatars Mini
  kotq pisze: 2009-04-01 22:58
  To juz lepiej wziasc sobie blueconnecta tam jest do 12mc za zlotowke, w orange tylko 5 miesiace upust 50% zreszta no i sa drozsi o 11zl w tej samej usludze.
  0
 • Users Avatars Mini
  bigos pisze: 2009-04-02 00:30
  kotq, tyle ze w mobilnym necie to nie tylko o cene, a tez o jakosc chodzi.
  0
 • Users Avatars Mini
  killer pisze: 2009-04-02 14:21
  Dokładnie, czasem trzeba zweryfikować który net działą lepiej i sprawniej bo inaczej skonczy sie tak ze bedziesz narzekal, a okaze sie iz nie masz po prostu zasiegu... Ja korzystam z orange free i naprawdę nie narzekam, a z tego co widze kotq jestes z warszawy wiec bedziesz lapal lepszy zasięg z orenzady
  0
 • Users Avatars Mini
  pelagiawie pisze: 2009-04-02 21:16
  Jak akurat ma to szczęście, że mam zarejestrowanego iplusa na firmę i płacę 59 złotych za opcję z 3gb limitu. Jeszcze nie zdarzyło mi się tego wykorzystać. Dla mnie ta cena jest nawet przyzwoita, tym bardziej że necik działa sprawnie bez zastrzeżeń.
  0
 • Users Avatars Mini
  brambory pisze: 2009-04-08 13:27
  A ja poszedłem w niską cenę - do Playa. Porażka - działa tylko w mieście, a i to bardzo niestabilnie. Podczas reklamacji, za każdym razem próbowali mi wcisnąć dodatkową ofertę, kartę SIM itp. ŻENADA! Teraz wezmę albo iPlusa albo Blueconnect, jak tylko sprawdzę co u mnie lepiej chodzi.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: